تناسب اندام و تغذیه

آیا بسکتبال شما را قد بلندتر می کند؟

آیا بسکتبال شما را قد بلندتر می کند ؟

آیا بسکتبال شما را قد بلندتر می کند ؟ : وقتی بازیکنان حرفه‌ای بسکتبال را از تلویزیون تماشا می کنیم ، نمی‌توانیم تعجب نکنیم که چگونه آن‌ها انقدر قد بلند هستند. آیا این به دلیل ژنتیک آنها است یا بسکتبال می تواند انقدر افراد را قد بلندتر کند؟ در واقع، بسیاری از مردم تصور می کنند قد بازیکن به نوعی با ورزشی که انجام می دهند مرتبط است. چنین فرضی حتی توسط چندین مطالعه علمی در طول سال ها تایید شده است. برای درک بهتر رابطه بین بازی بسکتبال و رشد قد، نگاه عمیق تری لازم است. آیا می توانید با بسکتبال قد خود را افزایش دهید یا این برای موفقیت در این ورزش به قد برجسته ای نیاز است؟ در این مقاله همراه ما باشید.

تحقیقات جدید نشان می دهد که بین رشد قد انسان و بسکتبال ارتباطی وجود دارد. برخی از مردم این استدلال را دارند که ژنتیک تنها عامل تعیین کننده قد شما است. با این حال، شواهدی وجود دارد که نشان می دهد حرکات مربوط به بسکتبال میتواند به افزایش رشد قد در طول سال های رشد(سن رشد) شما کمک کند.

بسکتبال شما را بلندتر می کند

در واقع، به گفته دانشمندان، جریان بدن به مغز با پریدن در حین بازی بسکتبال افزایش می یابد. این اتفاق تولید هورمون رشد را در بدن شما تحریک می کند و در نتیجه باعث افزایش قد می شود. سطوح بالای هورمون رشد در مردان و زنان توانایی افزایش سریع رشد قد را دارد. با افزایش سطح هورمون رشد، بسکتبالیست‌ها می‌توانند در طول سال‌های رشد خود به سرعت رشد کنند و در نهایت به قد تعیین‌شده ژنتیکی خود برسند یا حتی از آن فراتر روند و به قدهای بلند برسند.

به علاوه، بازی بسکتبال به این معنی است که شما باید دویدن، پریدن، شوت‌زنی و دریبل‌زنی زیادی انجام دهید، که در آن دویدن باعث ترشح هورمون رشد می‌شود، پریدن باعث جریان خون به صفحات رشد برای تقویت عملکرد آنها می‌شود، شوت‌زنی و دریبل زدن با حرکات کششی باعث افزایش قد در بازوها و ستون فقرات شما میشود . می توان گفت تمام حرکات هنگام بسکتبال به یک طریق به رشد قد کمک می کنند. این موضوع می تواند توضیح دهد که چرا بسیاری از ستاره های NBA در دبیرستان جهش های رشد قابل توجهی دارند. حتی برخی از آنها در یک تابستان با بازی بسکتبال 8 اینچ (20 سانتی متر) بلندتر شدند.

والیبال هم میتواند باعث افزایش قد شود؟

در مورد والیبال چطور، بازیکنان هم پرش زیادی انجام می دهند؟ میانگین قد والیبالیست های مرد 6 فوت و  6.5اینچ (198 سانتیمتر) است. بنابراین، این احتمال وجود دارد که والیبال همان فواید افزایش قد را نیز داشته باشد. علاوه بر این، داشتن قد بلندتر به بازیکنان برتریی نسبت به رقبای خود را هنگام پا گذاشتن در زمین می دهد. هر چه بازیکن بلندقد تر باشد، دسترسی او به توپ بیشتر خواهد بود . به همین دلیل است که اکثر تیم های والیبال فقط بازیکنان بلند قد را جذب می کنند مگر اینکه استعداد خاصی داشته باشید.

چرا بسکتبالیست ها اینقدر قد بلند هستند؟

زمانی که به سن بلوغ برسید ، قد شما در طی دو سال با سریع ترین سرعت رشد خواهد کرد. بلوغ معمولا بین دو تا پنج سال برای اکثر نوجوانان زمان میبرد . اما اگر صفحات رشد شما هنوز باز است، شانس بسیار خوبی برای رشد قد طبیعی دارید!

بازی بسکتبال به طور منظم در طول سال‌های رشد، به‌ویژه دوران بلوغ، رشد استخوان‌ها و استحکام استخوان‌ها را افزایش می‌دهد و در نتیجه رشد قد شما را تسریع می‌کند. بازی های بسکتبال خود را با تمرینات کششی نیز ترکیب کنید تا ماهیچه هارا انعطاف پذیرتر کنید و به رشد بهتری برسید.

فقط ورزش درست برای رسیدن به قد بلند کافی است؟

علاوه بر این، باید مراقب چیزی که هر روز می‌خورید باشید، زیرا تغذیه قوی‌ترین عامل خارجی است که روی قد شما خیلی تأثیر می‌گذارد. به عبارت دیگر، اگر به جای داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل به غذاهای ناسالم روی بیارید ، نمی توانید به پتانسیل کامل قد خود برسید. به همین دلیل است که باید مطمئن شوید که بدن

شما به اندازه کافی مواد مغذی ضروری برای رشد را بطور منظم و درست برای رسیدن به قد ژنتیکی از پیش تعیین شده و نهایت رشد قدی خود به دست می آورد.

علاوه بر تغذیه، خواب نیز در دوران رشد بسیار مهم است. خواب مناسب ترشح هورمون رشد را که مسئول رشد قد است، سریعتر و بهتر می کند. نه تنها با احساس شادابی از خواب بیدار می شوید، بلکه بعد از یک خواب خوب شبانه قدتان بلندتر می شود. بنابراین باید حداقل 8 ساعت در طول شبانه روز بخوابید و به هر قیمتی تا دیر وقت بیدار نمانید. داشتن یک سبک زندگی سالم به شما کمک می کند تا این چند سانتی متر به قد خود اضافه کنید. برای به حداکثر رساندن افزایش قد خود از سیگار، الکل و مواد مخدر دوری کنید.

بسکتبال شما را قد بلندتر میکند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *