سبک زندگی

آیا رشد قد بعد از 18 سالگی امکان پذیر است ؟

آیا رشد قد بعد از 18 سالگی امکان پذیر است ؟

بسیاری از مردم از کوتاهی قد خود رنج میبرند. اما سوالی که مطرح میشود این است که  آیا رشد قد بعد از 18 سالگی امکان پذیر است ؟ اگر این مورد سوال شما نیز است بدانید که تنها نیستید. رژیم غذایی مناسب و تمرین های خاص ورزشی میتواند قد شما را در بعد از 18 سالگی افزایش دهد. حال در این مقاله میخواهیم به به پاسخ این پرسش بپردازیم و به یک نتیجه درست برسیم پس تا انتها همراه ما باشید.

چه معیاری قد شما را تعیین میکند ؟

قبل از اینکه بدانیم آیا امکان پذیراست که قد شما بعد از سن رشد در بزرگسالی بلند شود. باید این مورد را در نظر بگیرید که چه بر اساس چه میزانی قد شما مشخص میشود ؟ اولین موردی که باید گفته شود ژنتیک است. البته باید توجه داشته باشید که کل ماجرا نیست. طبق تحقیقاتی که بر روی دو قلو ها صورت گرفته است دانشمندان مشخص کرده اند که چه میزانی از ژنتیک افراد بر روی قد آن ها تاثیرگذار است. دو قلو ها همیشه قد یکسانی دارند. بنابراین بر اساس مطالعاتی که بر روی دوقلوها شده است بین 60 الی 80 درصد از میزان قد بلند بودن یک فرد به ژنتیک آن بستگی دارد. 20 الی 40 درصد نیز به فاکتورهای محیطی مانند تغذیه وابسته است.

همیشه نیز گفته میشود که سبک زندگی مناسبتی داشته باشید. همواره رژیم غذایی خوب به همراه ورزش منظم یکی از کلید هایی است که غیر از ژنتیک بر روی سلامت شما از جمله میزان قد تاثیر میگذارد.

طبق مطالعات دانشمندان همواره با گذشت زمان قد انسان ها نیز تغییر کرده است. در بعضی از کشورها میانگین قد افراد جامعه طی دهه ها افزایش پیدا کرده است. اما در بعضی از کشورها این سیستم به صورت عکس بوده است.

افزایش قد بعد از 18 سالگی برای بسیاری از افراد صورت نمیگیرد ؟

افزایش قد بعد از 18 سالگی برای بسیاری از افراد صورت نمیگیرد ؟

حتی با رژیم غذایی سالم بسیاری از افراد بعد از 18 و 20 سالگی افزایش قد ندارند. طبق گراف زیر نیز میتوانید ببینید که نرخ رشد قد تا 18 سالگی به صفر میرسد. که این آمار برای بسیاری افراد به همین صورت خواهد بود.

یکی از دلایل مهمی که باعث میشود تا قد شما متوقف شود استخوان های شما به ویژه پلت های رشد شما است. صفحات رشد (growth plates)  یا epiphyseal plates در قسمت هایی از غضروف های میانی هستند که نزدیک استخوان های بلند شما هستند. به همین علت افزایش قد به استخوان های بلند شما وابسته است که صفحات رشد شما فعال و باز هستند یا خیر.

نزدیک به پایان للوع تاثیرات هورمونی باعث بسته شدن صفحات رشد شده که منجر به توقف رشد طولانی شدن استخوان ها میشود. صفحات شد حدودا در زنان 16 سالگی و در مردان بین 15 الی 19 سالگی بسته میشود.

با اینکه رشد قد در بزرگسالان اتفاق نمی افتد اما با یک سری ورزش های کششی روزانه مداوم میتواند بر روی رشد تاثیر گذار باشد. علت این تغییرات فاصله افتادن بین مهره ها یا همان دیسک های کمر میباشد. هنگامی که شما یک تمرین کششی رو به بالا و یا مستقیما رو به پایین داشته باشید به گونه ای که پاهای شما در دو حالت چسبیده به هم و کاملا کشیده و بدون خمیدگی زانو باشد این اتفاق خواهد افتاد. شرط این نوع مسئله نیز تمرین مداوم است. برای اطلاعات بیشتر میتوانید به مقاله تاثیر یوگا بر روی رشد قد را مطالعه نمایید.

برخی تحقیقات نشان داده شده است که ارتفاع دیسک ستون فقرات ممکن است تا بزرگسالی افزایش پیدا کند اما تاثیر آن بر روی قد بسیار کم است.

برای اکثر افراد صفحات رشد بعد از 18 و 20 سالگی بسته میشود. اما با فشرده سازی و اعمال کششی بر رو ستون فقرات در طول روز باعث ایجاد تغییرات میشود.

تاثیر ورزش های کششی بر روی افزایش قد

یک سری تمرینات کششی میشود باعث بلند شما قد شما شود. به گفته بسیاری از مردم تمریناتی مانند آویزان شدن ، کوهنوری ، شنا و غیره میتواند بر روی قد شما تاثیر مثبتی داشته باشد.

برای افزایش قد چه کاری میتوانید انجام دهید ؟

برای افزایش قد چه باید کرد ؟ اگر شما نیز از قد خود راضی نیستید میتوانید موارد زیر را امتحان کنید :

هموارهوضعیت بدنی استاندارد را حفظ کنید. قرار گرفتن در وضعیت های نامناسب مانند خم بودن و درست نشستن میتواند باعث کاهش قد شود.

از کفش های پاشنه دار استفاده کنید

میتوانید ورزشی انجام دهید که عضله دار شوید در این صورت اعتماد به نفس شما را بالاتر خواهد برد.

این استراتژی های ساده ممکن است که تا حدی کمک کند اما برخی از افراد هستند که به روش ها و درمان های پزشکی مانند مصرف کردن قرص های افزایش قد مختلف متوسل میشوند.

دیده شده برخی به دنبال درمان با هورمون رشد GH که در کودکان است هستند. اما توصیه میشود که این روش ها را امتحان نکنید که ممکن است برای سلامتی شما مناسب نباشد.

تاثیر ورزش بر روی قد
سبک زندگی سالم

سبک زندگی سالم قبل از 18 سالگی میتواند باعث رشد قد بعد از 18 سالگی شود ؟

با این که شاید نتوانید در بزرگسالی قد خود را به صورت قابل توجه افزایش دهید اما کارهایی هست که اگر در نوجوانی انجام دهید میتواند پتانسیل رشد قد خود را به حداکثر برسانید.

باید مطمئن شوید که غذایی که میخورید مغذی باشد و کمبود ویتامین و موارد معدنی نداشته باشید. بسیاری از کودکان به اندازه زیاد غذا میخورند اما کیفیت رژیم غذایی آن ها مناسب نیست. به همین دلیل بسیاری از افراد دچار کمبود موارد مغذی و ویتامین هایی مانند D و کلسیم هستند. که این ویتامین ها برای رشد استخوان و سلامت بدن بسیار حیاتی هستند. کلسیم تولید هورمون ها را به گونه ای تغییر میدهد که برای استخوان های شما مفید باشد.

یکی از راه های عالی برای مبارزه با کمبود مواد معدنی در بدن مصرف میوه ها و سبزیجات است. همچنین خوردن پروتئین کافی برای سلامت استخوان ها ضروری است. طبق مطالعه ای که انجام شد مصرف پروتئین زیاد برای استخوان ها مضر نیست. اما کمبود آن ضررات جبران ناپذیری دارد.

شما باید در هر بار مصرف حداقل 20 گرم پروتئین مصرف کنید. منابع خوب پروتئین مانند تخم مرغ ، گوشت بدون چربی و لبنیات ، سویا ، سایر حبوبات سرشار از پروتئین هستند.

همانطور که گفته شد تغذیه مناسب در دوران کودکی میتواند باعث بلند قد شدن شما شود. البته باید توجه کنید که بین زن و مرد تفاوت هایی است. عوامل محیطی بر روی قد زنان بیشتر از مردان تاثیرگذار است. که به دلیل تفاوت در دسترسی به غذا ، مراقب ها و نرخ بالای پوکی استخوان در زمان باشد. نوع عادات زندگی افراد مانند سیگار کشیدن نیز میتواند بر روی سلامتی از جمله قد نیز تاثیرگذار باشد.

برخی از شرایط پزشکی میتواند باعث افزایش قد در بزرگسالی شود

اگرچه بیشتر بزرگسالان بعد از 18 تا 20 سالگی قد نمیکشند اما با این حال استثناهایی وجود دارد. اول اینکه صفحات رشد یا growth plates در بسیاری از افراد دیرتر بسته شوند. تا هر زمان که صفحات رشد شما بسته نشوند رشد قد شما امکان پذر خواهد بود که برای عه ای تا 22 و 24 سالگی ادامه خواهد داشت. علاو بر این موارد یکی از انواع هموکروماتوز وضعیتی ایجاد میکند که آهن بیشتر از حد در روده ها جذب میشود که همین باعث افزایش قد میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *