سبک زندگی

آیا والدین کوتاه قد میتوانند فرزندان قد بلند داشته باشند ؟

آیا والدین کوتاه قد میتوانند فرزندان قد بلند داشته باشند ؟

همه میدانند که ویژگی های فیزیکی ما از والدینمان به ارث رسیده است که یکی از این ویژگی ها بلندی قد است. ژن های ما هستنید که مشخص میکنند چقدر قد بلند خواهیم بود. البته توجه کنید که مادرها و پدرها به تنهایی مسئول قد شما نیستند. فرزندان شما میتوانند از شما بلندتر باشند زیرا قد یکی از موضوعات پیچیده ای است که به آن اشاره میشود.

 بنابراین آیا والدین کوتاه قد میتوانند فرزند قد بلندی داشته باشند ؟ بله این امکان وجود دارد که والدین قد کوتاه فرزند قد بلندی را نیز داشته باشند. این امر در صورتی صادق است که کودک در اعضای خانواده خود فردی را داشته باشد که از پدر و مادر او بلند ار باشند. در واقع فقط ژن های والدین نیستند که قد کودک را تعیین میکنند. اگر قد بلندی ندارید و میترسید که کودک شما نیز کوتاه قد شود نگران نبشاید زیرا ژن تنها عامل برای تعیین قد فرد نیستند. فرزند شما میتواند از شما قدبلند تر باشد.

ژنتیک یک تعیین کننده اصلی قد است

رنگ پوست ، چشم ، بافت مو ، دست ، هیکل وغیره برخی از ویژگی های فیزیکی هستند که والدین میتوانند به فرزندان خود انتقال دهند. طبق گفته دانشمندان رفتار و شخصیت از ویژگی های ژنتیکی هستند که فرد به ارث میبرد. ناگفته نماند که قد فرد از والدین به ارث میرسد. کسی که قد بلند است معمولا پدر و مادر قد بلندی نیز دارد. در واقع ژن های هر دو والد تاثیر گذار بر قد فرزند هستند.

برخی از والدین ممکن است که قد کوتاهی را داشته باشند اما ژن قد بلندی داشته اند که در بستگان آن ها دیده میشود. که این صفت مغلوب میتواند به فرزندان منتقل شود و فرزندان آن پدر و مادر قد بلند شوند.

ژنتیک و افزایش دادن قد
تاثیر ژنتیک بر روی قد

شکستن قانون صفات مغلوب

اگر میخواهید که ثابت کنید صفات مغلوب میتوانند فعال شوند باید کمی تحقیق کنید. بسیاری از ورزشکاران مانند بازیکنان NBA هستند که والدین کوتاه قدی را دارند. ممکن است یک والدین کوتاه قد فرزند با قد طبیعی را داشته باشند. یک فرد مبتلا به کوتولگی دارای ژن های قد طبیعی است که میتواند آن را به فرزند خود منتقل کند. برای مثال والدین قد طبیعی دارند اما از آن جایی که این ژن در بدن آن ها وجود دارد ممکن است که فرزندان با سیستم کوتولگی داشته باشند.

ژن همه چیز نیست

تا کنون مشهود شده است که ژن ها نقش بسیار مهمی در تعیین قد کودک را دارند. قد شما به دلیل صفاتی است که از والدین خود به ارث برده اید. اما در کنار آن به بازیکنان NBA اشاره کرده اید که والدین کوتاه قد داشته اند.

اما همیشه دانشمندان میگویند که ژنتیک عامل قدبلندی یک فرد به تنهایی نیست. شرایط محیطی و ویژگی های جسمانی نیز میتواند باعث تغییر آن شود. در واقع شاید طبیعت بخواهد که شما هم قد والدین خود شوید اما میتوانید از طبیعت سرپیچی کنید و بلند تر از والدین خود شوید.

در واقع قد شما کاملا با آنچه از والدین خود به دست آورده اید تعیین نمیشود. اما طبق گفته متخصصان 60 الی 80 درصد میزان قد به ژن شما بستگی دارد. 20 الی 40 درصد از عومل موثر بر قد فرد به عوامل دیگری نیز بستگی دارد که این عامل باعث میشود که قد شما بلند باشد حتی اگر والدین کوتاه قدی را داشته باشید.

ژنتیک و رشد
عواملی که بر قد شما تاثیرگذار است

عواملی که بر قد شما تاثیرگذار است

همه میدانند که افراد در دوران بلوغ تمایل به جهش رشد دارند. در این دوران از رشد فرد تمایل دارد که مواد مغذی بیشتری را به دست بیاورد تا بتواند قد خود را به حداکثر برساند که حتی بیشتر از ژن های والدین میتواند باشد. 80 درصد از قد یک فرد توسط ژن های او تعیین میشود. برخی از مواد مغذی برای افزایش قد بسیار عالی هستند که میتوان به کلسیم ، پتاسیم ، منیزیم و ویتامین D اشاره کرد.

بسیاری از مردم از این واقعیت آگاهی دارند که پروتئین برای ساخت و تقویت عضلات بدن بسیار مهم هستند. جدای داشتن رژیم غذایی مناسب باید فعالیت بدنی مناسب برای رشد قد در دوران بلوغ را داشته باشید. دانشمندان اعلام کرده اند که تمرینات پرتحرک برای رشد استخوان ها در دوران رشد فرد بسیار موثر هستند.

برای بلند قد شدن هیچگاه دیر نیست

جهش رشد در دوران بلوغ اتفاق می افتد. اما به این معنی نیست که افزایش قد باید در سنین خاصی متوقف شوند. غده هیپوفیز در مغز شما میتواند تولید هورموت رشد را فعال یا متوقف کند. البته لازم به ذکر است که سن و سال وهورمون ها نیز بر روی ترشح این هورمون رشد تاثیرگذار هستند. اگر دوران بلو خود را پشت سر گذاشته اید بدانید که ممکن است همچنان قد بلندتری را داشته باشید.

داستان های زیادی از افراد در دهه ای بعد 20 سالگی وجود دارد که چند اینچ به قد آن ها افزوده شده است. کارهای زیادی وجود دارد که میتوانید برای رشد قد خود انجام دهید. داشتن عادات غذایی سالم و برخی تمرینات ورزشی مانند یوگا ، کششی ، پیلاتس و آویزان کردن و همچنین استفاده از پکیج افزایش قد قدپلاس میتواند به افزایش قد شما کمک کند. البته توجه داشته باشید که این تمرینات باید به صورت منظم و مداوم انجام شوند تا به نتایج چشمگیری دست پیدا کنید.

پکیج افزایش قد

نتیجه گیری قدپلاس

والدین کوتاه قد میتوانند فرزندان قد بلندی نیز داشته باشند. به غیر از ژن عوامل دیگری مانند شریط محیطی ، تمرینات ورزشی ، سیستم تغذیه ای وجود دارد که میتواند تعیین کننده قد فرد باشد.

پرسش های متداول

قد از مادر به ارث میرسد یا از پدر ؟

 قد از هر دو والد به ارث میرسد البته توجه کنید که حتی از پدر بزرگ و مادر بزرگ نیز به ارث میرسد.

منبع : گت تی تال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *