لوگوی-قدپلاس

عوامل موثر بر افزایش قد در سنین مختلف

رشد قد

افزایش قد برای قرن‌ها نماد قدرت و اقتدار در بین اغلب فرهنگ‌ها بوده است. بسیاری از افردا ممکن است فکر ‌کنند که قد یک ویژگی ثابت است که توسط ژن‌ها تعیین می‌شود، اما مطالعات علمی نشان داده‌اند که شرایط جسمانی تحت تأثیر عوامل مختلفی مانند محیط، تغذیه، هورمون‌ها و وضعیت‌های پزشکی قرار می‌گیرد. با این‌وجود، اگر فکر می‌کنید که بلند شدن قد در اواسط و اواخر نوجوانی غیرممکن است، در اشتباه هستید.

ما در قد پلاس قصد داریم درباره عوامل موثر بر رشد قد از نوزادی تا بزرگسالی، نحوه قد بلندتر شدن در سنین مختلف، بهترین ورزش‌ها برای افزایش رشد قد، نقش ژنتیک در رشد قدی، امکان رشد قد بعد از بلوغ، داروهای افزایش قد و نحوه رشد قد بعد از 25 سالگی صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

روش‌های افزایش قد جنین در زمان بارداری

افزایش قد جنین در شکم مادر

مهم‌ترین عاملی که بر قد افراد تأثیر می‌گذارد، ترکیب ژنتیکی یا DNA آن‌ها است. با این‌حال، بسیاری از عوامل دیگر از جمله تغذیه، هورمون‌ها و شرایط پزشکی نیز می‌توانند بر قد تأثیر بگذارند. دانشمندان بر این باورند که DNA تا 80 درصد مسئول بلندی یا کوتاهی قد افراد است. با این‌وجود، برای بهبود رشد قدی جنین در دوران بارداری بهتر است نکات زیر را رعایت کنید:

 • مصرف ۷۱ گرم در روز پروتئین، برای رشد جنین در طول بارداری بسیار مهم است. بهترین منابع پروتئین شامل گوشت بدون چربی، مرغ، غذاهای دریایی، تخم‌مرغ، لوبیا، نخود، آجیل، مغزها و محصولات سویا هستند.
 • مصرف 600 واحد (IU) در روز، ویتامین D در کنار کلسیم برای کمک به ساخت استخوان‌ها و دندان‌های کودک موثر است و از منابعی مانند ماهی‌های چرب شیر غنی شده و آب پرتقال قابل دستیابی است.
 • مصرف 1000 میلی‌گرم در روز کلسیم از طریق محصولات لبنی و غیرلبنی مانند مرکبات، کلم بروکلی و کلم پیچ برای افزایش قد جنین و رشد استخوانی‌اش توصیه می‌شود.

قد فرزند من چقدر خواهد شد؟

یه فرمول خیلی ساده ای برای اینکه متوجه شوید فرزند شما قدش چقدر خواهد شد وجود دارد: مجموع قد پدر و مادر تقسیم بر ۲ + ۶/۵ سانتی متر

روش‌های افزایش قد نوزاد (از بدو تولد تا 2 سالگی)

افزایش قد در نوزادی

تغذیه، مشکلات محیطی و بیماری‌های مزمن عواملی هستند که می‌توانند بر قد و رشد کودک تاثیر بگذارند. یک کودک سالم، سرعت رشد معینی دارد. پزشک، قد و وزن نوزاد را در طول ویزیت اندازه‌گیری و نتایج را روی نمودار رشد ثبت می‌کند تا هرگونه نابهنجاری احتمالی را سریع تشخیص دهد. سرعت رشد قد کودکان 1 تا 3 ساله بسیار سریع است اما در کودکان کوتاه قد، معمولاً یک یا هر دو والدین و سایر اعضای خانواده نیز کوتاه‌تر از حد متوسط هستند. با این‌حال، این کودکان می‌توانند با سرعت طبیعی رشد کنند و سالم باشند اما در نهایت، به همان قد نهایی بزرگسالی والدین خود می‌رسند.

بهترین روش برای افزایش قد نوزادان و نوپایان، تغذیه مناسب و تامین کالری مورد نیاز آنان همراه با محیطی خالی از تنش و استرس است و البته تغذیه با شیر مادر به همراه غذاهای مکمل بر شیر خشک اولویت دارد. استفاده از قطره‌های ویتامینه و تقویتی تجویز شده توسط پزشک نیز برای رشد بهتر کودک توصیه می‌شود.

مطالعه بیشتر: تا چه سنی قدمان افزایش می یابد؟

روش‌های افزایش قد کودک (سن 2 تا 10 سال)

ژن‌ها حرف اول را در تعیین قد کودک می‌زنند اما تنها عامل موثر بر قد نیستند. بسیاری از عوامل خارجی، مانند شرایط زندگی و رژیم غذایی سالم نیز می‌توانند بر رشد قدی کودکان تأثیر بگذارند. بنابراین، این امکان برای والدین وجود دارد که با انجام روش‌های ساده زیر، شانس رشد و قد بلند شدن فرزندان خود را افزایش دهند:

عوامل موثر در افزایش قد کودک؛ 1)رژیم غذایی متعادل

افزایش قد کودک

مهم‌ترین اصل در افزایش قد کودک اطمینان از تغذیه مناسب او است. یک رژیم غذایی متعادل باید شامل پروتئین‌ها، کربوهیدرات‌ها، چربی و ویتامین به نسبت صحیح باشد. مصرف تنها یکی از این موارد بدون وجود سایر عناصر می‌تواند تأثیر مضری روی بدن کودک داشته‌باشد. پروتئین‌های بدون چربی باید به مقدار کافی همراه با سبزیجات برگ‌دار و غنی از مواد معدنی مانند کلسیم و پتاسیم مصرف شوند. غذاهای غنی از روی مانند دانه کدو و بادام زمینی نیز باید به رژیم غذایی کودکان اضافه شود.

عوامل موثر در افزایش قد کودک؛ 2) تمرینات کششی

افزایش قد با حرکات کششی

حرکات کششی می‌توانند تاثیر زیادی بر قد کودک داشته‌باشند. آشنایی کودک با تمرینات کششی از سنین پایین، روند رشد قد را تسهیل می‌کند. از او بخواهید تا در حالی‌که پشتش به دیوار است، روی انگشتان پا بایستد و عضلات پایش را همزمان به سمت بالا بکشد. یکی دیگر از تمرینات ساده این است که کودک روی زمین نشسته و پاهایش را از هم باز کرده و انگشتان هر دو پا را با دستانش لمس کند.

عوامل موثر در افزایش قد کودک؛ 3) بارفیکس

افزایش قد کودک با بارفیکس

بارفیکس به کشیده شدن ستون فقرات و عضلات بازو و پشت کمک می‌کند اما در ممکن است به مچ دست ظریف کودک آسیب بزند.

عوامل موثر در افزایش قد کودک؛ 4) شنا

افزایش-قد-کودک-با-شنا

شنا کردن یکی دیگر از عادت‌های سالم است که به کودک کمک می‌کند تا فعال بماند و لذت ببرد. شنا کل ماهیچه‌های بدن کودک را به بهترین نحو درگیر می‌کند. این ورزش شامل کشش‌های زیاد به جلو است که ستون فقرات را تقویت می‌کند و زمینه را برای داشتن قدی بلند و بدنی سالم فراهم می‌سازد.

عوامل موثر در افزایش قد کودک؛ 5) خواب کافی

افزایش-قد-کودک-با-خواب-کافی

کمبود خواب در درازمدت بر رشد کودک شما تأثیر می‌گذارد، بنابراین باید اطمینان حاصل کنید که کودک در اکثر شب‌ها ۸ ساعت خواب باکیفیت داشته‌باشد تا قد بلندتر و قوی‌تر شود، چون هورمون رشد در کودکان، تنها در زمان خواب، ترشح می‌شود و نقش مستقیمی در بلندتر شدن قد فرزند شما دارد.

روش‌های افزایش قد نوجوان (سنین بلوغ و نوجوانی)

افزایش قد نوجوان

در کنار تغذیه خوب و سالم، تمرینات یوگای کودکان با انواع روش‌های کشش و تعادل، برای افزایش قد کودکان و نوجوانان مناسب است. در یکی از حرکات مفید کودک به پشت دراز می‌کشد و باید قوس کمر خود را به سمت بالا بکشد و بدن خود را با استفاده از بازوها و پاهای خود بالا نگه دارد تا حالت U را حفظ کند.

مقاله های افزایش قد در سنین مختلف

افزایش قد در 16 سالگی 

افزایش قد در 17 سالگی

افزايش قد بعد از 25 سالگی

افزایش قد در 22 سالگی

 • دویدن: آهسته دویدن استخوان‌های پا را تقویت می‌کند و تولید هورمون رشد را افزایش می‌دهد.

افزایش قد با دویدن

 • نور خورشید: نور خورشید منبع عالی ویتامین D است. ویتامین D به رشد ماهیچه‌ها و استخوان‌ها کمک می‌کند و منجر به بلند شدن قد نوجوانان و کودکان می‌شود. ویتامین D همچنین به جذب کلسیم از رژیم غذایی و تقویت استخوان‌ها نیز کمک می‌کند.

راه‌های افزایش قد در بزرگسالی

پس از 2 سالگی، اکثر کودکان با نرخ ثابتی در حدود ۵ سانتی‌متر در سال رشد می‌کنند و هنگامی که بلوغ شروع می‌شود، ممکن است سرعت رشد قد نیز افزایش یابد. اما به‌طورکلی افزایش قد بعد از بلوغ، کاهش می‌یابد و مدتی بعد هم متوقف می‌شود.

با این وجود مجموعه قدپلاس، با تکیه بر علم متخصصین حرکات اصلاحی خود؛ رویای داشتن قد بلندتر برای سنین بزرگسالی را محقق کرده است. پکیج افزایش قدپلاس تنها با اصلاح آناتومی بدن، توانسته است رشد قد بین 5 الی 12 سانت را کمتر از دو ماه تضمین نماید. جهت مشاوره رایگان با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

قد پلاس بدون هیچ دارو یا عمل جراحی قد شما را افزایش میدهد

M010T164 Software Box 4 1 1 1

  پکیج افزایش قد  

اگرچه قد انسان معمولا توسط ژنتیک تعیین می‌شود، اما رعایت موارد زیر می‌تواند به رشد قد در بزرگسالی نیز کمک کند:

برای افزایش قد چی بخوریم؟ رژیم غذایی متعادل شامل:

 • سبزیجات و میوه‌های تازه
 • غلات کامل
 • پروتئین‌ها
 • لبنیات

و محدود کردن:

 • قندها
 • چربی‌های ترانس
 • چربی‌های اشباع شده
 • اگر افزایش سن یا وجود یک بیماری زمینه‌ای روی تراکم استخوان اثر گذاشته و باعث کاهش قد شما شده است، با مشورت پزشک، مصرف کلسیم خود را افزایش دهید. مصرف ویتامین D نیز به سلامت استخوان‌ها کمک می‌کند. منابع رایج ویتامین D عبارتند از:
 • ماهی تن
 • ماهی قزل آلا
 • شیر غنی شده
 • زرده تخم‌مرغ
 • مکمل
 • از مکمل‌ها با احتیاط استفاده کنید و از مصرف مکمل‌های ناشناخته بپرهیزید. چون وقتی صفحات رشد شما با هم ترکیب شدند، دیگر هیچ شانسی برای افزایش قد وجود ندارد.
 • کمبود خواب در بلندمدت روی قد تاثیر می‌گذارد. چون بدن در هنگام خواب، هورمون HGH ترشح می‌کند و برای ترشح بهتر آن باید فرد به خواب فرورفته باشد. میزان خواب برای گروه‌های سنی مختلف، عبارت است از:
 • نوزادان تا 3 ماهگی: 14-17 ساعت
 • نوزادان 4-12 ماهه: 12-16 ساعت
 • کودکان نوپا 1-2 سال: 11-14 ساعت
 • کودکان خردسال 3-5 سال: 10-13 ساعت
 • کودکان 6-13 ساله: 9-12 ساعت
 • نوجوانان 14-17 ساله: 8-10 ساعت
 • بزرگسالان 18-64 سال: 7-9 ساعت
 • افراد مسن بالای 65 سال: 7-8 ساعت
 • ورزش منظم به بدن کمک می‌کند که تولید HGH را افزایش دهد. همچنین، می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به پوکی استخوان نیز کمک کند.

راه_های-افزایش-قد-در-بزرگسالی-

 • آناتومی نامناسب بدن ممکن است باعث شود کوتاه‌تر از آن‌چه هستید به نظر برسید. مهم این است که مراقب نحوه ایستادن، نشستن و خوابیدن خود باشید. همچنین می‌توانید تمریناتی را که برای بهبود وضعیت بدن در طول زمان طراحی شده‌اند، انجام دهید.
 • از یوگا برای به حداکثر رساندن قد خود استفاده کنید. تمرینات یوگا می‌تواند ماهیچه‌های شما را تقویت و بدن شما را تراز کند. پس حرکات یوگا برای افزایش قد را یاد بگیرید.

صفحه رشد چیست؟

خیلی ها بر این باورند که در بزرگسالی به دلیل بسته شدن صفحه رشد، امکان افزایش قد وجود ندارد. بهتر است بدانید منظور از صفحه رشد دقیقا چه چیزی می باشد.

مزایا و معایب انواع روش‌های افزایش قد

روش‌هایی که برای بلندی قد به‌کار گرفته می‌شوند، معمولا با تغذیه صحیح و ورزش منظم همراه هستند که این موارد می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به دیابت، افزایش وزن، زوال عقل و بیماری قلبی منجر شود. اما مصرف برخی مکمل‌ها در برخی روش‌های بلند شدن قد، باعث ایجاد درد مفاصل و عضلانی، ژنیکوماستی در مردان (توسعه بیش از حد بافت پستان) و خطر بالای اختلالات پزشکی جدی مانند ادم، دیابت و برخی سرطان‌ها می‌شود.

جراحی برای افزایش قد: یکی از روش هایی است که معمولا برای افرادی مناسب است که طول دو پای آن‌ها با یکدیگر مناسب نیست. برای افراد عادی این روش پیشنهاد نمی‌شود.

افزایش قد سریع: افزایش قد سریع با کفی‌های طبی، استفاده از قوزبند امکان پذیر است.

پاسخ به سوالات متداول در خصوص افزایش قد

موثرترین عوامل افزایش قد چیست؟

افزایش قد
افزایش

ترکیبی از عوامل موثر مانند تغذیه خوب، خواب کافی و ورزش منظم بر قد و توانمندی بدنی کودک تاثیر مثبتی دارد اما باید واقع‌بین باشید و بدانید رشد قدی کودک شما تا حد زیادی توسط ژنتیک تعیین می‌شود.

۷ مورد از عوامل موثر در افزایش قد، عبارتند از:

 • DNA: جزء اصلی که قد افراد را تعیین می‌کند DNA یا وراثت است.
 • هورمون‌ها: سه هورمون در تقویت رشد انسان شامل هورمون‌های رشد، هورمون‌های تیروئید و هورمون‌های جنسی تستوسترون و استروژن هستند.
 • محیط زندگی: محیط اجتماعی، عاطفی، اقتصادی و فیزیکی بر رشد و تکامل کودک تأثیر دارد. مطالعات نشان می‌دهد کودکانی که در شرایط محیطی نامناسب بزرگ می‌شوند، به احتمال زیاد قد کوتاه‌تری خواهند داشت.
 • تغذیه: وقتی بچه‌ها به اندازه کافی غذا نمی‌خورند، ممکن است به اندازه همسالان خود که به خوبی تغذیه شده‌اند، رشد نکنند. علاوه‌براین، کودکانی که از مادری متولد می‌شوند که در دوران بارداری به خوبی تغذیه نشده است، بیشتر در معرض مشکلات رشد هستند.
 • شرایط زندگی: شرایط مختلف زندگی به‌طور مستقیم بر میانگین قد مردان و زنان تأثیر می‌گذارد. مطالعات نشان می‌دهد افرادی که در شرایط ایده‌آل زندگی می‌کنند، قد بلندتری نسبت به کشورهای جهان سوم و در حال توسعه دارند.
 • جنسیت: مردان به‌طور متوسط از زنان بلندتر هستند. میانگین اختلاف قد بین یک مرد بالغ و یک زن بالغ ۱۴ سانتی متر است.
 • ورزش: ورزش و سایر اشکال فعالیت بدنی برای رشد در سنین اولیه بسیار مهم هستند و به ساخت عضله و توده استخوانی کمک می‌کنند.

افزایش قد در پسران و دختران تا چه سنی امکان‌پذیر است؟

رشد قد

برای دختران، قد حدود دو سال پس از شروع بلوغ (بین سنین 8 تا 13 الی 15 سالگی) به اوج خود می‌رسد اما پسران ممکن است تا حدود 16 سالگی رشد کنند.

بهترین ورزش برای افزایش قد چه ورزشی است؟

بهترین-ورزش-برای-افزایش-قد

بهترین ورزش‌ برای افزایش قد عبارتند از:

 • پرش: اگر می‌خواهید بازی‌ و تمرین‌ را با هم ترکیب کنید، پرش با طناب یا به‌طور طولی، یک ورزش عالی است که به افزایش توده استخوانی و تقویت سلامت قلب و عروق نیز کمک می‌کند.
 • پرش اسکوات: این تمرین باعث تقویت عضلات پایین تنه و افزایش قد می‌شود.
 • شنا: شنا و به‌خصوص کرال سینه، به کشش کامل بدن، رشد قدی و توسعه قدرت عضلانی کمک می‌کند.
 • کشش ستون فقرات به جلو: باید صاف بنشینید و پاهای خود را در مقابلتان باز کنید. آن‌ها را تا جایی که ممکن است بکشید و کنار هم نگه دارید. نفس بکشید، بازوهای خود را دراز کنید و سعی کنید با کمر صاف، انگشتان پا را با انگشتان دست لمس کنید.
 • نگه داشتن پا به سمت بالا: به پشت دراز بکشید و پاهای خود را باهم بالا بیاورید و به سمت بالا بکشید. سپس تا نزدیک زمین پایین بیاورید اما زمین نگذارید و دوباره به بالا بکشید. این حرکت را 10 بار تکرار کنید.
 • دوچرخه سواری

از کجا متوجه شویم رشد قد ما متوقف شده است؟

یکی از راه‌های اطمینان از توقف رشد قد، عکسبرداری با اشعه ایکس از مچ دست است. این آزمایش، تست سن استخوان کودکان نامیده می‌شود و نشان می‌دهد که آیا صفحات رشد شما هنوز باز هستند یا خیر. پزشک همچنین می‌تواند تست‌های آزمایشگاهی بررسی هورمون‌ها مانند تیروئید، هورمون رشد و هورمون‌های جنسی را تجویز کند.

عوامل متعددی می‌توانند بر رشد قد تأثیر منفی بگذارند که منجر به کوتاهی رشد، اختلال در رشد یا کوتاهی قد می‌شود که عبارتند از:

 • تغذیه ناکافی یا نادرست
 • استرس مزمن
 • ضعف سلامت استخوان
 • عوامل محیطی مانند قرار گرفتن در معرض آلاینده‌هایی مثل سرب، کادمیوم، یا پلی کلر بی‌فنیل
 • کمبود هورمون رشد و بیماری‌های مزمن مانند کم‌خونی، فیبروز کیستیک، آرتریت ایدیوپاتیک نوجوانان و بیماری التهابی روده

مطالعه بیشتر: دكتر افزايش قد

آیا بعد از سن رشد، امکان افزایش قد وجود دارد؟

برای اکثر افراد، حتی با وجود یک رژیم غذایی سالم، قد پس از 18 سالگی افزایش نمی‌یابد و دلیل توقف رشد قد نیز مربوط به صفحات رشد است. صفحات رشد یا صفحات اپی‌فیزیال، قسمت‌هایی از غضروف‌های تخصصی در نزدیکی انتهای استخوان‌های بلند هستند که تا وقتی باز یا فعال باشند، رشد قدی ادامه خواهد داشت اما پس از بلوغ، تغییرات هورمونی باعث سفت شدن یا بسته شدن صفحات رشد و توقف رشد استخوان‌ها می‌شود. صفحات رشد در زنان حدود 16 سالگی و در مردان بین 14 تا 19 سالگی بسته می‌شود.

با این وجود مجموعه قدپلاس با بررسی اناتومی بدن شما تنها با اصلاح فرم بدن و ورزش های اختصاصی مربوط به شما، به راحتی کمتر از دو ماه افزایش قد 5 الی 12 سانت را تا سن 45 سالگی تضمین می نماید.

پکیج افزایش قد

آیا برای کسانی که بلوغ زودرس دارند، افزایش قد امکان‌پذیر است؟

درمان با آگونیست LHRH برای کودکان دارای بلوغ زودرس (قبل از سن 8 سالگی برای دختران یا 9 سالگی برای پسران) منجر به افزایش قد می‌شود. با این وجود در این خصوص حتما با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا مشاوره رایگان در این خصوص به شما بدهند.

نقش ژنتیک در رشد قد تا چه حد است؟

نقش-ژنتیک-در-رشد-قد-تا-چه-حد-است؟-

دانشمندان تخمین می‌زنند که حدود 80 درصد از رشد قد افراد با تغییرات توالی DNA موروثی تعیین می‌شود. برخی از انواع نادر ژن، اثرات چشمگیری بر روی قد دارند اما برای بیشتر افراد، قد تا حد زیادی توسط ترکیبی از انواع ژن‌هایی کنترل می‌شود که هر کدام اثرات متوسطی بر قد دارند. بیش از 700 گونه از این ژن‌ها کشف شده است و انتظار می‌رود بسیاری دیگر نیز شناسایی شوند. برخی از این ژن‌ها به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم بر غضروف‌ها در صفحات رشد تأثیر می‌گذارند اما عملکرد بسیاری از ژن‌های مرتبط با قد، ناشناخته باقی مانده است. از آن‌جایی که چندین نوع ژن بر رشد قد تاثیرگذار هستند، پیش‌بینی دقیق قد کودک دشوار است، به‌همین دلیل، ترکیب‌های متفاوتی از انواع ژنوم می‌تواند باعث شود که خواهر و برادرها قدهای متفاوتی داشته‌باشند.

داروها و قرص‌های موثر برای افزایش قد چیست؟

قرص افزایش قد

بهترین داروها و قرص‌های قد، مکمل‌های تبلیغاتی موجود در بازار نیستند! بلکه بهتر است پس از مشورت با پزشک، قرص‌ها یا داروهای حاوی ویتامین مانند موارد زیر را دریافت کنید:

 • مکمل ویتامین دی
 • ویتامین B1
 • ویتامین B2 (ریبوفلاوین)
 • ویتامین C (اسید اسکوربیک)
 • قرص کلسیم
 • قرص فسفر

آیا افزایش قد در کمتر از دو ماه امکان‌پذیر است؟

بله. مجموعه قد پلاس رویای افزایش قد کمتر از دو ماه را برای سنین 7 الی 45 سال برآروده کرده است. بیش از 50 هزار نتیجه موفق نشان بر اعتماد شما عزیزان به محموعه ماست. کافی‎‌ست شما نیز اراده نمایید. قدم اول‌رو با مشاوره رایگان با کارشناسان مجموعه شروع کنید. 02191693288

اهمیت وضعیت و ساختار آناتومی بدن در قد چقدر است؟

برای قد بلند شدن، داشتن وضعیت بدنی مناسب ضروری است. افتادگی شانه‌ها یا خمیدگی می‌تواند فشار غیرضروری به ستون فقرات وارد کند و تأثیرات منفی زیادی بر آناتومی بدن و رشد قدی داشته‌باشد. اطمینان حاصل کنید که کودک شما نه‌تنها برای افزایش قد بلکه برای جلوگیری از هرگونه مشکلات سلامتی طولانی مدت، وضعیت بدنی مناسب را رعایت می‌کند. از عوارض وضعیت نامناسب نشستن یا ایستادن می‌توان به کمردرد، اختلال عملکرد ستون فقرات، تحلیل مفاصل، شانه‌های گرد و بزرگی شکم اشاره کرد.

سریع‌ترین روش افزایش قد چیست؟

سریع ترین روش ها استفاده از قوزبند و کفی‌های طبی است. اگر زمان یک الی دو ماه را برای خود در نظر بگیرید، استفاده از پکیج‌‌های افزایش قد بهترین گزینه برای شماست. پکیج افزایش قدپلاس بدون قرص و دارو و عارضه می باشد. جهت مشاوره رایگان با شماره 02191693288 تماس بگیرید.

آیا رژیم غذایی بر روی قد تاثیرگذار است؟

پاسخ، بله است. مهم‌ترین ماده غذایی برای افزایش قد در دوران کودکی، پروتئین است. مواد معدنی، به‌ویژه کلسیم و ویتامین‌های A و D نیز بر قد تأثیر می‌گذارند.

ایا بعد از سن 25 سالگی امکان افزایش قد وجود دارد؟

اگر سن شما از 25 سال گذشته است، هنوز هم می‌توانید به‌طور طبیعی با اصلاح وضعیت بدن و رعایت این 5 استراتژی افزایش قد بدون عوارض جانبی، قد خود را بلندتر کنید و اگر متعهد بمانید، متوجه نتایج خواهید شد:

ایا-بعد-از-سن-25-سالگی-امکان-افزایش-قد-وجود-دارد؟

 • تغذیه مناسب: بدن شما باید بتواند ویتامین‌ها، مواد معدنی و مواد مغذی را جذب کند تا آن‌ها را به تراکم استخوانی بیافزاید. یک رژیم غذایی متعادل و غنی از کلسیم، ویتامین D، فسفر، ید و منیزیم برای رشد مناسب بسیار مهم است. مصرف چربی‌های ترانس و اشباع شده باید محدود شود چون هضم آن‌ها دشوار است و در جذب مواد مغذی نیز ایجاد اختلال می‌کند. غذاهایی که برای بلند شدن قد بعد از 25 سالگی باید بخورید، عبارتند از:
 • هویج
 • زرده تخم‌مرغ
 • گوشت گاو
 • ماهی تن، ماهی خال مخالی و سالمون
 • جگر
 • سبزیجات برگ سبز
 • سیب زمینی‌ها
 • آجیل‌هایی مانند بادام و بادام زمینی
 • مرغ
 • لوبیا
 • نخود فرنگی
 • میوه‌هایی مانند سیب و موز
 • شیر و لبنیات
 • نوشیدن روزانه حداقل 6 تا 8 لیوان آب برای سم‌زدایی بدن
 • قرار گرفتن در معرض نور خورشید: نور خورشید یکی از مهم‌ترین منابع ویتامین D است. ویتامین D به‌دلیل تأثیر بر رشد استخوان، بیشترین کمک را به رشد قدی افراد می‌کند. قرار گرفتن در معرض نور خورشید به بدن شما یا کودکتان اجازه می‌دهد تا دوز مورد نیاز ویتامین D را دریافت کنید. آفتاب گرفتن، به‌ویژه در اوایل صبح یا اواخر بعدازظهر (در کنار استفاده از ضدآفتاب) می‌تواند بسیار مفید باشد چون در این ساعات، تابش اشعه ماوراء بنفش به کمترین حد خود می‌رسد.
 • ورزش: هنگام تمرینات کششی بدن، رشد استخوانی نیز تحریک می‌شود. همچنین، ورزش باعث تحریک ترشح هورمون رشد و بهبود وضعیت اورگونومی بدن می‌شود. فعالیت‌های ورزشی مانند دوچرخه سواری و شنا نیز می‌تواند به افزایش قد کمک کند.
 • یوگا: تمرینات یوگا به حفظ وضعیت صحیح بدن کمک می‌کند و باعث می‌شود قدتان بلندتر به‌نظر برسد. همچنین، به رشد کلی بدن و تولید هورمون رشد نیز کمک می‌کند. پوزیشن‌های مختلف یوگا علاوه بر تحریک هورمون‌های رشد، بدن شما را انعطاف‌پذیر می‌کنند.
 • خواب مناسب: خواب کافی برای تحریک تولید هورمون رشد و افزایش تراکم و رشد قدی استخوان‌ها ضروری است. البته وضعیت صحیح خوابیدن نیز برای رشد مناسب بسیار مهم است. برای تسهیل خواب عمیق باید نکات زیر را رعایت کنید:
 • از یک تشک راحت و سفت استفاده کنید.
 • همیشه هنگام خواب، لباس تمیز، نرم و راحت بپوشید.
 • اطمینان حاصل کنید که اتاق در هنگام خواب تاریک و ساکت باشد.
 • حمام آب گرم قبل از خواب کیفیت خواب شما را تا حد زیادی افزایش می‌دهد.
 • قبل از خواب استراحت کنید و تنفس عمیق را تمرین کنید.

عوارض جانبی قرص افزایش قد چیست؟

تقریباً یک سوم افرادی که از هورمون رشد مصنوعی استفاده می‌کنند، عوارض جانبی زیر را تجربه خواهند کرد:

 • احتباس مایعات (که منجر به تورم در بازوها و پاها می‌شود)
 • درد مفاصل و عضلات
 • سندرم تونل کارپال
 • سطح قند خون بالا
 • سطح کلسترول بالا

سخن پایانی

رشد قد یکی از آرزوهای بسیاری از والدین برای فرزندان و حتی رویای تعداد زیادی از افراد بزرگسال است. اگرچه اندازه قد هر فرد تا حدود زیادی به ژنتیک او مربوط است اما داشتن تغذیه مناسب در کنار ورزش منظم، خواب کافی و مصرف ویتامین می‌تواند به بهبود رشد استخوان‌ها در سنین مختلف کمک کند.

اگر هرگونه سوالی در خصوص افزایش قد دارید، کارشناسان ما در کنار شما هستند تا به سوالات شما پاسخ دهند. جهت مشاوره رایگان کافی‌ست هم اکنون تماس بگیرید.

قدپلاس

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://ghadpl.com/?p=10327
0:00
0:00