مراقبت و سلامتی

تاثیر حجامت بر روی قد

تاثیر حجامت بر روی قد

برای اینکه تاثیر حجامت بر روی قد را متوجه شویم باید با خود کلمه حجامت آشنا شویم . حجامت یک درمان شفا بخش قدیمی است که بعضی افراد از آن برای کاهش درد استفاده می کنند. فرد حجامت کننده فنجان ها را روی کمر، شکم، بازوها، پاها یا سایر قسمت های بدن شما قرار می دهد. در داخل فنجان، یک نیروی مکش یا خلاء، پوست را به سمت بالا می کشد. ما در این مقاله قصد داریم تاثیر حجامت بر روی افزایش قد را بررسی کنیم .

حجامت چگونه روی بدن تاثیر دارد؟

کارشناسان هنوز در حال بررسی این موضوع هستند که حجامت چگونه درد و علائم بیماری را کاهش می دهد. تحقیقات زیادی در مورد درمان ان هنوز وجود ندارد. مکش حجامت مایع و خون را به ناحیه تحت درمان می کشد. این نیروی مکش رگ های خونی ریز (مویرگ ها) زیر پوست را منبسط کرده و می شکند. بدن شما با ناحیه حجامت مثل جراحت رفتار می کند. خون بیشتری را به این ناحیه می فرستد تا روند بهبود طبیعی را تحریک کند. برخی از کارشناسان این نظریه را مطرح می کنند که حجامت منافذ را پاک کرده و سموم را آزاد می کند.

چه کسی حجامت را انجام میدهد

چه کسی حجامت را انجام میدهد؟

شما در حال خواندن تاثیر حجامت بر روی قد می باشید : متخصصان مختلفی می توانند برای انجام حجامت آموزش ببینند و ان را انجام می دهند ، از جمله:

متخصصان طب سوزنی

کایروپراکتیک ها

درمانگران ماساژ.

پزشکان پزشکی

فیزیوتراپیست ها

حجامت چه مشکلاتی را میتواند درمان کند؟

مردم بیشتر از حجامت برای تسکین شرایطی که باعث درد می شوند استفاده می کنند. برخی از افراد می گویند که به مشکلات و مریضی های مزمن (مداوم) نیز کمک می کند که در ادامه ان ها را بررسی خواهیم کرد

. حجامت ممکن است علائم زیر را کاهش دهد:

آرتریت، از جمله آرتریت روماتوئید.

کمر درد، گردن درد، زانو درد و شانه درد.

مشکلات تنفسی، مانند آسم.

سندرم تونل کارپال

اختلالات گوارشی، مانند بیماری روده تحریک پذیر

سردرد و میگرن.

فشار خون بالا (فشار خون بالا)

حجامت چگونه انجام می شود؟

روش های مختلفی برای انجام حجامت وجود دارد. مراحل بسته به روش انتخابی کمی متفاوت است. حجامت کننده شما فنجان ها را برای چند دقیقه روی پوست میگذارند .برخی از درمان ها شامل حرکت کوتاه فنجان ها برای کشش و ماساژ ناحیه است. بسته به نوع درمان، حجامت کننده شما ممکن است چندین فنجان روی پوست شما بگذارد.

 روش های حجامت عبارتند از:

خشک: حجامت کننده داخل هر فنجان را گرم می کند. معمولاً با یک توپ پنبه ای آغشته به الکل که شعله ور می شود. گرما اکسیژن را از فنجان بیرون میکند و خلاء ایجاد می کند. بعضی از حجامت کننده ها از یک دستگاه مکنده(ساکشن) برای حذف هوا از فنجان ها استفاده می کنند. هنگامی که بر روی پوست شما قرار می گیرد، نیروی خلاء پوست را به داخل فنجان می کشد.

مرطوب: حجامت کننده از یک سوزن برای سوراخ کردن آرام پوست  قبل و گاهی بعد از حجامت استفاده می کند. در حین عمل حجامت، سموم از طریق زخم های سوراخ شده از بدن خارج می شوند.

چه کسانی نباید حجامت کنند؟

از آنجایی که محققان در مورد اثرات حجامت بر بارداری اطلاعات کمی دارند، مادران آینده و باردار نباید حجامت انجام دهند. همچنین در صورت داشتن موارد زیر از حجامت خودداری کنید:

اختلالات خونریزی مانند هموفیلی.

مشکلات لخته شدن خون، مانند ترومبوز ورید عمقی یا سابقه سکته مغزی.

بیماری های پوستی، از جمله اگزما و پسوریازیس.

تاثیر حجامت بر روی قد

این تاثیرات از نظر علمی ثابت شده هستند؟

تحقیقات زیادی در مورد چگونگی و چرایی عملکرد حجامت وجود دارد. نگاه کردن بر مطالعات در سال 2018 نشان داد که حجامت برای شرایط مختلفی که می‌توانند به عنوان بیماری‌های موضعی یا سیستماتیک طبقه‌بندی شوند، مفید عمل کنند. دلیل اون چیه؟حجامت با تقویت گردش خون محیطی (نزدیک به پوست) و بهبود ایمنی ، علائم را کاهش می دهد . تاثیر حجامت بر روی قد

بر اساس بررسی سال 2018، اثرات حجامت  عبارتند از:

افزایش جریان خون پوست

تغییر خواص بیومکانیکی پوست

افزایش آستانه درد

بهبود متابولیسم موضعی بی هوازی (بدون اکسیژن).

کاهش التهاب

تقویت ایمنی سلولی

طبق یک تحقیق در سال 2017 ، مشخص شد اثر مکانیکی حجامت باعث افزایش جریان خون موضعی و کشش بافت زیرین می‌شود.

یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که هیچ نظریه محکم علمی برای توضیح کامل اثرات حجامت وجود ندارد، اما برخی از نظریه ها عبارتند از:

تغییر پردازش سیگنال درد

استفاده از ضد تحریک یا درد برای کاهش درد

تحریک افزایش گردش خون از طریق آزادسازی اکسید نیتریک

تحریک سیستم ایمنی با التهاب موضعی مصنوعی

افزایش سطح محصولات ایمنی مانند اینترفرون و فاکتور نکروز کننده تومور

افزایش جریان لنف در سیستم لنفاوی

کاهش اسید اوریک و هر دو نوع کلسترول

تغییر ساختار مولکولی و عملکرد هموگلوبین

علیرغم تئوری های متعدد، تحقیقات باکیفیت بیشتری برای تایید اثرات حجامت و مکانیسم های مربوط به ان نیاز است که بزودی در همین مقاله اخرین اخبار منتشر خواهد شد .

آیا حجامت سموم بدن را از بین می برد؟

طبق تحقیقات که در بالا بهش اشاره شد ، حجامت ممکن است با تحریک پاسخ ایمنی، هم به صورت موضعی و هم به صورت سیستمی، سموم را از بین ببرد.

همچنین ممکن است اسید اوریک، یک محصول زائد طبیعی را که از هضم طبیعی غذاها است حذف کند. تجمع اسید اوریک می تواند منجر به سطوح بالای اسیدیته در خون و ادرار شود.

حجامت همچنین ممکن است تأثیر مثبتی بر سیستم لنفاوی داشته باشد که تا حدی مسئول دفع مواد زائد بدن شما است.

هنگامی که جریان لنف قطع می شود، می تواند باعث جمع شدن مایع شده و از دفع صحیح سموم توسط بدن جلوگیری کند. ماساژ تخلیه لنفاوی یکی از راه حل های این مشکل است . به طور مشابه، حجامت ممکن است به افزایش جریان لنف و جلوگیری از تجمع مایع کمک زیادی کند.

شواهدی مبنی بر توانایی حجامت در حذف سموم امیدوارکننده است، اما تحقیقات بیشتری برای تایید آن مورد نیاز است که هنوز بطور کامل بررسی نشده است.

خب خب

حالا حجامت چجوری باعث افزایش قد میشه؟

حجامت با بالابردن جریان خون به رشد قد میتواند کمک کند! مکش فنجان میتواند باعث بالا رفتن فشار در ان ناحیه شود که این جریان اضافی در ان منطقه میتواند به کمتر کردن تنش های عضلانی و ترمیم سلول کمک کند.

حجامت با کمترکردن اضطراب قد را بلند میکند!

مکش فنجان‌ها روی سطح پوست، سیستم عصبی پاراسمپاتیک را، درگیر می‌کند. ترشحات سیستم پاراسمپاتیک، باعث ایجاد آرامش عمیق در کل بدن می‌گردد. محققان ثابت کرده‌اند که استرس و فشارهای روانی به دلیل برهم زدن فعالیت هورمون رشد باعث  کندی تکامل مغزی در کودکان و کوتاهی قد می‌شود. بنابراین حجامت با کاهش استرس، به درمان کوتاهی قد کمک می‌کند.

مکش روی پوست باعث تحریک سیستم پاراسمپاتیک در بدن میشه. این تحریک باعث ترشح سیستم سمپاتیک میشود که نتیجه اون ایجاد ارامش عمیشق در کل بدن است. تحقیقاتی اثبات کرده که استرس و فشار روانی در سنین رشد میتواند باعث کوتاهی قد شود. بنابراین حجامت با جلوگیری از استرس به افزایش قد کمک میکند.

حجامت با بهبود کارکرد ریه و قلب به افزایش قد کمک میکند.

حجامت با رساندن اکسیژن تازه و برگشت خون به نواحی مشکل دار به خون رسانی بهتر کمک میکند. به همین خاطر هم هست که رگهای واریسی با حجامت درمان میشوند.

این خون رسانی ها با افزایش گردش خون در ان نقاط و رسیدن بهتر مواد غذایی میتوانند به افزایش قد کمک کنند.

حالا واقعا حجامت میتواند باعث افزایش قد شود؟

طبق تجربیات هم افراد به این نتیجه رسیدند که روی افزایش اشتهای کودکان موثر است و در برخی موارد میتواند باعث تقویت سیستم ایمنی شود که این به تنهایی میتواند به طور غیر مستقیم با جلوگیری از سو تغذیه به کمک افزایش قد بیاد.

البته باید به این موضوع اشاره کنم که تمام این موارد در زمینه ی افزایش قد هنور در دست بررسی هستند و نیاز به تحقیقات گسترده ای دارند. پزشکهای زیادی که در زمینه افزایش قد کار میکنند توصیه ی زیادی برای استفاده از اون دارند و این روش رهروهای زیادی را هم برای خود دارد.

نتیجه قدپلاس ( پکیج افزایش قد )

قدپلاس هم کاملا این روش را تایید نمیکند ولی در طب سنتی کشورمون کاملا این روش تایید شده و اثبات شده است ولی هنور هیچ تحقیق علمی معتبری افزایش قد با حجامت رو تایید نکرده است .

در اخر بگم هیچوقت خودسرانه به سراغ کار یا روشی نروید و برای انجام حجامت هم حتما با مشورت و توصیه پزشک مربوطه عمل کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *