تناسب اندام و تغذیه

تاثیر کراتین بر روی عضله سازی ماهیچه ها

تاثیر کراتین بر روی عضله سازی ماهیچه ها

کراتین یکی از مکمل های موثر برای افزایش حجم و قدرت عضلانی است. این مکمل در جوامع بندسازی زیاده میشود. تحقیقات نشان داده است که مکمل کراتیم میتواند به تنهایی قدرت عضله سازی را با تمرین دو برابر کند. در این مقاله به اثرات کراتیم بر عضله سازی و قدرت میپردازیم.

کراتین تولید انرژی را افزایش میدهد

آدنوزین تری فسفات (ATP) اساسی ترین شکل انرژی در سلول های بدن شما است که نقش اساسی در متابولیسم و عملکرد عضلات بدن دارد. متسافنه بدن فرد میتواند مقدار ATP کافی را برای 8 الی 10 ثانیه ورزش با شدت بالا ذخیره کند. بعد از آن بدن باید ATP جدید تولید کند که با نیازهای فعالیت فعلی مطابقت داشته باشد.

انجام ورزش های سنگین به ATP زیادی نیاز دارد که بیشتر از حد تولیدی توسط بدن فرد است. اگر چند ثانیه ورزش سنگین داشته باشید خواهید دید که ATP شما تمام میشود و احساس خستگی و بی حالی میکنید. مکمل های کراتین ذخایر فسفوکراتین بدن شما را افزایش میدهد. که باعث میشود ATP بیشتر در طول فعالیت های ورزشی سنگین تولید شود. همین امر باعث شده مقداری بر روی رشد قد شما نیز تاثیر بگذارد.

همانطور که در نمودار زیر مشاهده میکنید مصرف کراتین به مدت 6 روز با د.ز 2 گرم میتواند ذخایر عضلانی شما را افزایش دهد. کراتیم اضافی در ماهیچه های شما میتواند برای تولید ATP استفاده شود و مقدار انرژی قبل از ایجاد خستگی را در بدن تولید کند.

تاثیر کراتین بر روی عضله سازی ماهیچه ها

فواید دیگر کراتین برای بدن فرد

علاوه بر اینکه کراتیم نقش تولید انرژی ATP را دارد عملکرد سلول های عضلانی را نیز بهبود میدهد. باعث افزایش آب سلول های ماهیچه میشود. همچنین میتواند یک هورمون کلیدی برای رشد عضلات بدن باشد.

همه این تغییرات باعث ایجا فرآیندی میشود که منجر به تولید پروئین بیتشر و جدید میشود. کراتین به کاهش تجزیه عضلانی در طول تمرین نیز کمک میکند که در دراز مدت باعث افزایش حجم عضله ها میشود.  یکی از مزایای طولانی مدت کراتین توانایی انجام تمرینات سنگین به مدت بیشتر است.

کراتین قدرت بدنی را بالا میبرد

انرژی ATP منبع اصلی سوخت برای تمرینات سنگین است. این مکمل سطح فسفوکراتیک گه باعث تولید انرژی میشود را افزایش میدهد که همین قدرت بدنی فرد را بالا میبرد.

 

کراتین باعث عضله سازی میشود

چند مکمل به صورت قانونی وجود دارد که میتواند به صورت مستقیم توده عضلانی را در صورت ترکیب با ورزش اضافه کند. کراتین یکی از موثرترین آن ها است.

یک مطالعه 8 هفته ای نشان داده است که اگر کراتین به رژیم غذایی ورزشی اضافه شود باعث افزایش توده عضلانی میشود. مطالعات نشان داده است که مکل های کراتین میتواند به زنان کمک کند که قدرت خود را افزایش دهند. 60 درصد بیشتر توده های چربی با کراتین از بین میروند در مقایسه با گروهی که فقط تمرین انجام میدهند. کسانی که کراتین مصرف میکنند کاهش درصد چربی بیشتری دارند.

کراتین باعث عضله سازی میشود
نحوه مصرف کراتین

نحوه مصرف کراتین

کراتین به اشکال مختلف وجود دارد اما ارزان ترین و موثرترین آن ها کراتین مونوهیدرات است. استراتژی هایی وجود دارد از دوز بالا استفاده میکنند که به سرعت کراتین عضلات را افزایش میدهند. در طول مودت کم نتایج آن را مشاهده میکنند. به شما توصیه میکنیم که بهتر است زیر نظر پزشک متخصص این کار را انجام دهید. برای استفاده از کراتین چهار وعده 5 گرمی در طول روز به مدت 5 الی 7 روز مصرف کنید. این که چه میزانی از کراتین را به مقدار موثر دریافت میکنید به ذخایر فعلی ماهیچه کراتین شما بستگی دارد.

کسانی که از قبل ذخایر کراتین بالایی دارند ممکن است به میزان کمتر یا ناچیزی بدن آن ها کراتین اضافی را دریافت کند. اما کسانی که ذخیره کراتین کمتری دارند میتوانند با مصرف مداوم شاهد پیشرفت های چشمگیری در عضله سازی و قدرت بدنی خود باشند.

اگرچه مصرف مکمل به مدت طولانی برای افراد سالم بی خطر است اما باید توجه داشته باشید برای اشخاصی که بیماری کلیوی یا سایر مشکلات را دارند مناسب نخواهد بود.

آیا باید کراتین مصرف کرد ؟

تحقیقات نشان میدهد درصد کمی از افراد با مصرف کراتین مزایایی را دریافت نمیکنند. ممکن است مصرف آن برای گیاهخواران و افرادی که پروتئین زیاد مصرف نمیکنند مناسب باشد. اگر چه این مکمل در بین ورزش کاران بسیار محبوب است اما درصورتی نتایجی خوبی کسب میکنید که به صورت مداوم طی یک برنامه تغذیه ای و ورزشی مناسب مصرف کنید.

اگر به صورت منظم ورش های سنگین انجام میدهید و به دنبال عضله سازی هستید مکلم های کراتین میتواند نتایج سریع تر و موثرتری را به همراه داشته باشد.

منبع : هلس لاین

2 دیدگاه در “تاثیر کراتین بر روی عضله سازی ماهیچه ها

  1. مریم میم گفت:

    ممنون اطلاعات خوبی بود

  2. مریم میم گفت:

    لطفا در مورد تاثیر کراتین بر افزایش قد هم بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *