تناسب اندام و تغذیه, سبک زندگی

راهنمای قد

راهنمای قد

قد والدین بیولوژیکی کودک میتواند نشانگر خوبی برای قد کودک باشد. زیرا ژنتیک نقش مهمی در تعیین قد دارد. با این حال میتواند برای فرزندان متفاوت باشد. ممکن است که افراد یک خانواده قد یکسانی نداشته باشند و به عواملی مانند جنسیت بیولوژیکی ، سلامت کلی ، تغذیه ، خواب و ورزش در طول سال های رشد همگی در قد و رشد نقش دارند. در این بخش به راهنمای قد کودکان و بزرگسالان میپردازیم.

قدی که یک فرد در بزرگسالی به آن میرسد میتواند به ژن هایی که از از والدین خود به ارث میبرد بستگی داشته باشد. اگرچه برخی از عوامل ممکن است که به این معنی باشد کودک به قد موردنظر خود نمیرسد.

در واقع سلامت و تغذیه دوران کودکی و نوجوانی بسیار مهم است. طی صدها سال متوسط قد انسان ها به دلیل بهبد تغذیه در کودکان و کاهش بیماری ها و عفونت ها کاهش پیدا کرده است.

در این مقاله به بررسی روش هایی پرداخته میشود که میتوانید از آن برای پیش بینی قد استفاده کنید. عواملی که بر رشد کودکان و نوجوانان تاثیر میگذارند.

کدام عوامل میتواند رشد و قد را پیش بینی کند ؟

متخصصان سلامت معتقدند که 80 درصد قد یک فرد ژنتیکی است. این بدان معنا است که قد والیدن بیولوژِکی میتواند مشخص کننده قد کودک باشد. البته باید توجه کنید که عواملی مانند تغذیه ، بیماری یا زایمان زودرس نیز میتواند بر روی رشد قد تاثیر داشته باشد.

چگونه میتواند قد کودک را پیش بینی کرد ؟

ممکن است که والید بخواهند از فرمول زیر برای پیش بینی قد کودک استفاده کنند :

قد هر دو والیدن بیولوژیکی را اندازه گیری کنید و سپس تقسیم بر دو کنید. برای تخمین قد پسر آن را به علاوه 5 کنید و برای تخمین قد دختر 5 سانت از آن کم کنید.

جهش رشد

 طبق گفته انجمن غدد درون ریز افراد معمولا میتوانند انتظار الگوهای رشد متوسط را در کودکان و نوجوانان داشته باشند :

سریع ترین سرعت رشد قبل از تولد اتفاق میفتد در زمانی که طول جنین در طول 9 ماه به 50 سانتی متر میرسد. در دوران کودکی بچه های دختر و پسر با سرعت یکسانی رشد میکنند. اما در دوران بلوغ جهشی رخ میدهد که به آن جهش بلوغ گفته میشود. در این مرحله رشد پسران بیشتر از دختران خواهد شد.

میانگین سنی رشد مردان و زنان چقدر است ؟

 بیشتر زنان در سال قبل از شروع اولین قاعدگی خود جهش رشد خواهند داشت. رشد خانم ها بعد از قاعدگی کند میشود کهبعد از این زمان 1 الی 2 اینچ رشد میکنند.

با توجه به گفته متخصصان بهداشت معمولا مردان 2 سال بعد از دختر ها در سن بلوغ جهش رشد دارند. اوج رشد آن ها قبل از رشد اسپرم است و نرها حدود 9 سانتی متر در سال رشد میکنند. نرها معمولا جهش های رشد طولانی تری نسبت به ماده ها دارند.

طبق گفته انجمن غدد سن مشخصی برای توقف رشد زنان و مردان وجود ندارد. زمانی که فرد تمام مراحل بلوغ را برای رسیدن به بزرگسالی طی میکند رشد او نیز کند شده و متوقف میشود. در این مرحله صفحات رشد با هم ترکیب شده و محکم میشوند در این صورت افراد قدبلندتر نمیشوند.

راهنمای اندازه گیری قد
راهنمای افزایش قد

چه زمانی در مورد چگونگی رشد کودک با پزشک تماس بگیریم ؟

نوجوانان در مراحل مختلف بلوغ را طی میکنند. بنابراین تغییرات در جهش رشد میتواند طبیعی باشد. در برخی از موارد گذراندن بلوغ با سرعت کم میتواند به دلیل یک الگوری ارثی باشد.

اگر تغییرات زیادی وجود داشته باشد مانند عدم جهش رشد یا عدم قادعدگی زنان تا سن 16 سالگی بهتر است که با پزشک خود صحبت کنید.

در برخی از موارد رشد یا تکامل غیر عادی در یک فرد جوان ممکن است نتیجه یک بیماری زمینه ای باشد

فشار قد بلندتر یا کوتاهتر از همسالان

گاهی اوقات کودکان یا نوجوانان ممکن است که به دلیل داشتن قد متفاوت با اطرافیان خود مواجه شوند که این میتواند منجر به احساس بی کفایتی ، اضطراب یا افسردگی باشد.

نتیجه گیری

قد یک کودک یا نوجوان تا حد زیادی به ژن هایی که از والدین خود به ارث میبرد بستگی دارد.

تغذیه خوب ، ورزش و خواب نیز نقش مهمی در رشد و تکامل فرد دارد. بیماری ، عفونت یا زایمان زودرس همگی بر روی رشد قد کودک تاثیر دارند.

در بیشتر موارد افرادی که سن بلوغ را میگذرانند نمیتوانند تغییری در قد خود داشته باشند. به جز این که یک سبک زندگی سالم و متعادل را داشته باشند. در برخی موارد کودکان و نوجوانان ممکن است که نقص هورمون رشد در بدن داشته باشند که برای رفع آن به درمان دارویی نیاز دارند.

اگر کودک یا نوجوان مطابق با سنن و جنس بیولوژیکی خود رشد نکند جهش رشد نخواهد داشت و بنباراین کواهی قد نسبت به سایرین خواهد داشت.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *