پزشکی, تناسب اندام و تغذیه

رشد طول و قد نوزاد

متوسط اندازه نوزاد

اکثر نوزادان تازه متولد شده از یک سطح قابل پیش بینی رشد پیروی میکنند. افراد میتوانند طول نوزاد را با استفاده از نمودار های میانگین رشد ردیابی کنند. متوسط قد یک نوزاد تازه متولد شده بین 19 الی 20 اینچ است که 48 الی 51 سانتی متر است. نوزادان پسر کمی بلندتر از نوزادان دختر هستند. پزشکان طول نوزاد را از بالای سر تا پاشنه پا اندازه گیری میکنند. این مقاله به طول نوزاد برای سال اول زندگی میپردازید.

سازمان بهداشت جهانی نمودارهای استاندارد رشد قد نوزاد را با توجه به رشد مورد انتظار در کشورهای معتبر را بررسی میکند. اکثر مردن از اصطلاحات طول و ارتفاع و قد به جای هم استفاده میکنند. اکثر پزشکان تا دو سالگی طول نوزاد را در جالت خوابیده اندازه گیری میکنند. قد برای زمانی است که طفل قادر به ایستادن باشد. در سال اول زندگی طول نوزاد 50 درصد رشد پیدا میکند. که از زمان تولد که اگر حداقل 49 سانتی متر باشد تا 1 سالگی به 74 سانتی متر خواهد رسید.

متوسط اندازه نوزاد تا سال اول

اگر در زمان تولد نوزاد شما طول زیادی ندارد نگران ن باشید شاید تا سال اول یا دوم زندگی خود بیشتر از حد متوسط رشد داشته باشد تا به هم سن و سال های خود برسد. رشد طول نوزاد در سال اول تقریبا همیشه به طول او در بدو تولد بستگی دارد. مر اینکه دچار مشکلات تغذیه ای یا پزشکی باشد.

طول به تنهایی نشان دهنده این نیست که کودک سالم یا غیر سالم است. بسیاری از نوزادان پس از تولد مقداری وزن کم میکنند. اکثر نوزادان در طول سال اول زندگی از الگوی رشد مسابهی پیروی میکنند. پس از آن نرخ رشد میتواند متفاوت باشد. طول نوزاد پیش بنی خوبی برای قد آن ها در بزرگسالی نیست.

والدین یا مراقبی که کودک خود را برای اندازه گیری میبرند باید بدانند که طول اندازه گیری شده نوزاد میتواند بسته به اینکه در حرکت است متفاوت باشد. تحقیقات نشان داده است که اگر طول اندازه گیری نوطاد در طی زمان ها تغییر زیادی داشت ممکن است  به دلیل اندازه گیری ناردست باشد.

کوچک یا بزرگ بودن نوزاد به چه معنا است ؟

نوزادانی که از نظر وزن و قد بسیار کوچک یا بسیار برگ تر از متوسط هستند معمولا بیشتر در معرض مشکلات در سلامت هستند. یک پزشک ارزیابی میکند که چقدر باید به رشد کودک در طول زمان نظارت داشته باشد. نرخ رشد برای قد در میان نوزادان در سال اول زندگی قابل پیش بینی است. پزشکان عموما الگوری رشد کودک را مشاهده میکنند تا به طول یا همان قد نوزاد توجه داشته باشند.

کوکی که زیر صدک پنجم قرار میگیرد ممکن است که الگوری رشد غیر معمول داشته باشد. یک نوزاد ممکن است که قد بلندی در بزرگسالی داشته باشد اما در سال اول زندگی یا تولد قد کوتاهی داشته باشد.

عوامل متعدد بر قد کودک :

ژنتیک : کودکان به احتمال زیاد هم قد والدین بیولوژیکی خود هستند.

بارداری : تحقیقات نشان میدهد که عواملی مانند کم خونی ، فشار خون بالا ، دیابت بارداری یا چافی بر رشد کودک نیز پس از تولد تاثیر داشته باشد.

تغذیه : پیروی از یک رژیم غذایی مغذی از رشد سالم کودک حمایت میکند.

هورمون ها : برخی از کودکان مبتلا به عدم تعادل هورمونی کندتر یا سریع تر از هم سالان خود رشد میکنند.

سلامت : نوزادی که رشدش کند میشود و در گروه قد پایین تر قرار میگیرد ممکن است که مشکل سلامتی داشته باشد.

داروها : برخی از داروها مانند استروئید ها از جمله پردنیزون ممکن است که رشد را متوقف کند.

طول قد طبیعی نوزاد چقدر است ؟
رشد قد نوزاد

برای اندازه گیری قد نوزاد چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم ؟

در طول سال اول زندگی کودکان باید حداقل هفت بار به پزشک اطفال خود مراجعه کنند تا رشد و سلامت کلی را کنتر کنند. یک پزشک اطفال معمولا نوزاد را در زمان های زیر در سال اول معاینه میکند :

  • 3 الی 5 روزه
  • 1 ماهه
  • 2 ماهه
  • 4 ماهه
  • 6 ماهه
  • 9 ماهه
  • 12 ماهه

یک متخصص مراقبت های بهداشتی ممکن است که برای نوزادی که پس از تولد وزن زیادی از دست میدهد وزیت های مکرر را توصیه کند.

چقدر به نوزادان تازه متولد شده باید غذا داد ؟

در هفته های اولیه زندگی دانستن میزان تغذیه نوزاد برای والدین ممکن است که کمی دشوار باشد. اگر نوزاد پس از تولد کاشه وزن داشته باشد ممکن است که احساس فشار برای کمک به بازیابی وزن در سریع ترین زمان ممکن وجود داشته باشد. مقدار غذایی که نوزاد تازه متولد شده بسیار مهم است افزایش وزن ناکافی برای مدت طولانی ممکن است که خطرناک باشد.  رشد ناکافی ممکن است که به خودی خود در سال اول بسیار غیر معمول باشد که ممکن است یک سندرم ژنتیکی غیر معمول باشد.

نوزادانی که با شیر مادر تغذیه میشوند چه باید بخورند ؟

 نوزادانی که با شیر مادر تغذیه میشوند باید هر 1 الی 3 ساعت منبع مورد اعتماد غذا بخورند. با ذشت زمان ممکن است که به 2 الی 4 ساعت افزایش یابد. طبیعتا مادر نمیتواند میزان شیری که به کودک میدهد را اندازه گیری کند اما با مشاهده دفعاتی که شیر میدهد تشخیص دهد که کودک شیر کافی دریافت میکند یا خیر.

خلاصه :

برای نوزادان نیز طول ایده آلی وجود ندارد. نوزاد باید به صورت طبیعی رشد کند. قبل از 2 سالگی پزشکان معمولا طول نوزاد را در حالت دراز کشیدن اندازه گیر یمیکنند. پس از 2 سالگی پزشک میتواند شروع به اندازه گیری قد او کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *