مراقبت و سلامتی

رشد قد بعد دوران قاعدگی

رشد قد بعد دوران قاعدگی

دختران در سنین 10 تا 14 سالگی جهش بزرگی در رشد دارند. بیشتر آنها در سن 14 یا 15 سالگی به قد بالغ خود می رسند. این جهش بزرگ رشد در مرحله رشد جسمی و روانی اجتماعی به نام بلوغ اتفاق می افتد.    بلوغ هر فردی در زمان متفاوتی شروع می شود و ژنتیک تا حد زیادی الگوهای رشد را تعیین می کند. این بدان معناست که نرخ رشد “عادی” در انسان در یک محدوده اتفاق می افتد.

حقایق سریع درباره زمانی که رشد دختران متوقف می شود:

معمولاً دختر ها زودتر از مردان بلوغ را شروع و زودتر به پایان می‌رسانند. در حالی که یک محدوده سنی معمولی برای شروع بلوغ وجود دارد، هر فردی در زمان متفاوتی به بلوغ می رسد. دخترها معمولاً سریعترین جهش رشد خود را در حدود سن 11 یا 12 سالگی دارند.

بلوغ در دختران چه زمانی شروع و پایان می یابد؟

در دوران بلوغ، نوجوانان جهش رشدی را تجربه می کنند که آنها را به قد بزرگسالی خود می رساند. بلوغ گذر از کودکی به بزرگسالی است. این مجموعه تغییراتی را توصیف می‌کند که افراد با شروع به افزایش تولید هورمون‌های خاص بدنشان، دچار آن می‌شوند.

در دختران، بلوغ بین سنین 8 تا 13 سالگی شروع می شود. میانگین سنی زنان برای شروع بلوغ حدود 9 تا 10 سال است. با این حال، برای هر کسی متفاوت است. زمانی که بلوغ شروع می شود، تقریباً 4 سال طول می کشد. شروع بلوغ قبل از سن 8 سالگی در دختران در نظر گرفته می شود. اگر سینه‌ها تا سن 13 سالگی رشد نکرده باشند، یا قاعدگی‌ها در سن 15 سالگی شروع نشده باشد، بلوغ دیررس اتفاق افتاده است . در حالی که اغلب هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد، توصیه می‌شود زمانی که علائم بلوغ زودهنگام یا دیررس است با پزشک مشورت کنید.

شروع قاعدگی

شروع دوره های قاعدگی، که به عنوان قاعدگی شناخته می شود، به طور متوسط در حدود 12 سالگی اتفاق می افتد. با این حال، محدوده سنی که مشاهده شده  در آن دوره می تواند شروع شود بسیار گسترده تر است، که از سنین 9 تا 15 است . آکنه نشانه رایج بلوغ است. موهای بدن به طور معمول افزایش می یابد و ممکن است تیره تر شوند.

هورمون‌های مرتبط با بلوغ نیز ممکن است باعث ایجاد احساس عاطفی یا بد خلقی در نوجوانان شود. این یک بخش عادی و مورد انتظار از این دوره از زندگی است.

رشد قد بعد دوران قاعدگی قدپلاس

چه زمانی رشد قد دختران متوقف می شود؟

زنان معمولاً سریعترین جهش رشد خود را در حدود سنین 11 یا 12 سالگی تجربه می کنند. همچنین افزایش وزن در دوران بلوغ برای دختران عادی است. معمولاً قد دختران در سنین 14 یا 15 سالگی به بزرگسالی می رسد. با این حال، این می تواند متفاوت باشد.

عوامل دیگری که می توانند بر قد تأثیر بگذارند عبارتند از:

تغذیه: کودکانی که سوءتغذیه دارند معمولا کوتاه‌تر و کوچک‌تر از حد انتظار در دوران کودکی هستند. با این حال، با تغذیه مناسب، آنها ممکن است بتوانند قبل از بزرگسالی به قد استاندارد برسند.

عدم تعادل هورمونی: برای مثال، سطوح پایین تیروئید یا هورمون رشد می‌تواند منجر به سرعت رشد کندتر و کوتاه‌تر شدن قد بزرگسالان شود.

داروها: استفاده از برخی داروها می تواند رشد را کاهش دهد. استفاده طولانی مدت از کورتیکواستروئیدها یکی از نمونه های احتمالی آن است. با این حال، برخی از بیماری‌هایی که با کورتیکواستروئیدها درمان می‌شوند، مانند آسم، نیز می‌توانند بر رشد تأثیر بگذارند.

بیماری مزمن: شرایط سلامتی درازمدت مانند فیبروز کیستیک، بیماری کلیوی و بیماری سلیاک می‌تواند منجر به کوتاه‌تر شدن قد بزرگسالان شود. کودکانی که سرطان داشته اند نیز ممکن است در بزرگسالی کوتاه قدتر باشند.

شرایط ژنتیکی: انتظار می رود کودکان مبتلا به سندرم نونان و سندرم ترنر نسبت به همسالان خود کوتاه قدتر باشند. افراد مبتلا به سندرم مارفان معمولا قد بلندتری یا افزایش قد دارند. از آنجا که الگوهای رشد تا حد زیادی توسط ژنتیک تعیین می شود، در مورد قد عادی تغییرات زیادی وجود دارد. انتظارات برای رشد کلی بر اساس سن ناشی از مطالعات جمعیت سالم کودکان است.

اگر نگرانی هایی در مورد رشد کودک وجود دارد، پزشک می تواند از نمودارهای رشد برای کمک به تعیین اینکه آیا سرعت رشد آنها معمولی است یا خیر استفاده کند.

رشد قد بعد دوران قاعدگی قد پلاس سه

علایم بلوغ(رشد سینه)

رشد سینه

معمولاً اولین علامت بلوغ در زنان است.

اولین علامت رشد سینه زمانی اتفاق می افتد که برجستگی هایی در زیر نوک پستان ایجاد می شود که به آن جوانه های سینه می گویند. همانطور که این جوانه ها رشد می کنند، سینه هایی را تشکیل می دهند که از غدد پستانی و بافت های چربی تشکیل شده است. سینه ها می توانند از حدود سن 9 یا 10 سالگی شروع به رشد کنند. برای برخی، اولین مراحل رشد می تواند از سنین 6 تا 8 سالگی شروع شود. پزشکان علائم بلوغ قبل از 8 سالگی را بلوغ زودرس تعریف می کنند. در بیشتر موارد، علائم اولیه بلوغ خوش خیم هستند و نیازی ندارند

رشد سینه به طور معمول در تمام دوران بلوغ ادامه دارد. برخی از جنبه های اندازه سینه ارثی است، به این معنی که در خانواده وجود دارد. اندازه سینه ها نیز بسته به وزن فرد متفاوت است. پس از بلوغ، بافت پستان در طول زندگی، از جمله در طول چرخه قاعدگی، بارداری، شیردهی یا شیردهی و یائسگی به تغییر و پاسخ به هورمون‌ها ادامه می‌دهد.

آیا چیزی می تواند مانع بلوغ شود یا آن را به تاخیر بیندازد؟

یک رژیم غذایی متعادل و فعالیت بدنی منظم به رشد و توسعه سالم کمک می کند. با این حال، بلوغ و رشد متعاقب آن می تواند به دلایل مختلفی به تاخربیفتد. تأخیر در بلوغ یا «شکوفایی دیرهنگام»، الگویی از رشد بعدی را توصیف می کند که در خانواده ها اجرا می شود و جای نگرانی نیست و این نوجوانان دیرتر از همسالان خود به طور کامل رشد خواهند کرد.

کودکان مبتلا به بیماری های طولانی مدت مانند دیابت، فیبروز کیستیک یا بیماری کلیوی نیز ممکن است بلوغ تاخیری را تجربه کنند. اگر شرایط به خوبی کنترل شود و عوارض محدودی داشته باشد، ممکن است این احتمال کمتر باشد.

شرایطی که بر غدد هیپوفیز یا تیروئید تأثیر می‌گذارد، که هورمون‌هایی را که بدن برای رشد نیاز دارد تولید می‌کند می‌تواند بلوغ را به تأخیر بیندازد. به همین ترتیب، برخی از شرایط ژنتیکی می توانند در روند رشد اختلال ایجاد کنند.

تمرینات فشرده و خوردن غذای محدود ممکن است شروع بلوغ را در دختران ورزشکار جوان به تاخیر بیندازد. در مقابل، چاقی با شروع زودتر بلوغ مرتبط است(در مقاله ی چاقی بصورت کامل بررسی شده). این تغییرات ممکن است به دلیل تغییرات در سطوح هورمونی مرتبط با سطح فعالیت و ترکیب بدن باشد.

تغذیه

تغذیه مهم است و فردی که دچار سوء تغذیه است دیرتر از همسالان خود رشد می کند. سوءتغذیه شدید در دوران کودکی می تواند منجر به تاخیر در رشد شود ، که در صورت عدم اصلاح می تواند اثرات مداومی داشته باشد. سوء تغذیه می تواند باعث کم وزنی، کوتاهی قد یا هر دوی آنها شود. منابع نشان میدهند که در سال 2020، 149 میلیون کودک زیر 5 سال نسبت به سن خود بسیار کوتاه قد و 45 میلیون کودک برای قد خود بسیار لاغر بودند. این شرایط می تواند باعث تاخیر در بلوغ و همچنین سایر عوارض رشدی شود.

بلوغ و مراقبت از جنسیت

برخی از افراد تراجنسیتی، غیر دودویی یا اینترسکس ممکن است تصمیم به مصرف مسدود کننده های بلوغ بگیرند. اینها داروهایی هستند که از تغییرات فیزیکی مرتبط با بلوغ جلوگیری می کنند. هورمون درمانی تایید کننده جنسیت ممکن است توسط فردی که تراجنسیتی، غیر دودویی یا اینترسکس است نیز استفاده شود تا به بدن او کمک کند تا با هویت جنسی خود هماهنگ شود. گزینه‌ها شامل درمان با استروژن و درمان (تستوسترون درمانی) است. جوانان و خانواده‌هایشان می‌توانند با پزشک یا متخصص اطفال خود درباره مراقبت‌های تأییدکننده جنسیت صحبت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *