مراقبت و سلامتی

علت درد در سن رشد چیست؟

علت درد در سن رشد چیست؟

علت درد در سن رشد چیست؟ دردهای رشد، گرفتگی یا درد در اندامهای کودک شما هستند. معمولا در پاهای کودک شما حس میشوند . دردهای رشد شایع ترین علت درد در سیستم اسکلتی عضلانی هستند. دردها معمولاً روی هر دو پا تأثیر می‌گذارند و در شب اتفاق می‌افتند.

این دردها در پسران و دختران به یک اندازه رخ می دهد. ایت درد ها معمولا بعد از سنین نوجوانی کاملا رفع میشوند . اگرچه این دردها دردهای رشد نامیده می شوند، اما هیچ مدرک تایید شده ای دلیل بر اینکه رشد باعث ایجاد درد می شود وجود ندارد.

آیا دردهای رشد واقعا روی قد تاثیر دارند؟

درد رشد تعریف خوبی برای این وضعیت نیست زیرا به رشد یا جهش رشد انچنان مربوط نمی شوند. این اسم در سالهای 1930 تا 1940 بر روی ان گذاشته شد ، زمانی که فکر میکردند درد ناشی از رشد سریع‌تر استخوان‌ها ( افزایش قد ) نسبت به تاندون‌ها است. امروز ما می دانیم که این درست نیست. این نام با وجود تحقیقات جدید ما هنوز روی این دردها وجود دارد.

چه ساعتی از روز معمولا درد حس میشود؟

چه ساعتی از روز معمولا درد حس میشود؟

اغلب درد در هنگام ظهر یا عصر بیشتر حس  می شود و در برخی اوقات باعث بیدار شدن کودک از خواب خواهد شد. دردهای رشد دردهای تیز و ضربان‌دار گاه به گاهی هستند که کودکان و نوجوانان را در سنین مشخصی  درگیر می‌کنند.

ایا درد رشد در همه ی بچه ها احساس میشود؟

درد رشد همه ی کودکان را درگیر خود نمیکنند ولی در بعضی موارد ممکن است بخاطر وجود بیماریه دیگری باشد

در چه سنی درد رشد ایجاد میشود؟

این درد معمولا در سن 3تا4 سالگی و 8تا12 سالگی حس میشوند که برای هرکس متفاوت است. یعنی گاهی ممکن است این درد در بعضی ها خیلی شدید باشد و در بعضی اصلا حس نشود.

دلیل درد رشد چیست؟

هیچ دلیل اثبات شده ای برای دردهای رشد وجود ندارد، اما مدارکی وجود ندارد که ثابت کند رشد باعث ایجاد درد در بچه ها میشود.

چندین ایده برای درد رشد وجود دارد:

محققان معتقدند افزایش فعالیت بدنی می تواند باعث کار کردن بیش از حد ماهیچه های کودک شما شود که می تواند باعث درد شود. بعضی از مطالعات نشان می دهند که کودکان مبتلا به دردهای رشد تحمل درد کمتری دارند. این کودکان بیشتر از بقیه کودکان در معرض سردرد و شکم درد هستند.

بسیاری از کودکان مبتلا به دردهای رشد مفاصل و غضروف های بسیار انعطاف پذیر (هیپر تحرک) و صافی کف پا دارند. هایپرموبیل بودن نیز می تواند دلیل دردهای رشدی شود. یک مطالعه نشان داد که کودکان مبتلا به دردهای رشد به دلیل سطوح پایین ویتامین D استحکام استخوان کمتری دارند . شما در حال خواندن مقاله علت درد در سن رشد چیست؟

آیا دردهای رشد شما را قد بلندتر می کند؟

هیچ مدرکی وجود ندارد که دردهای رشد شما را قد بلندتر کند. آنها به هیچ عنوان به رشد سریع یا جهش رشد مرتبط نیستند.

دردهای رشد، گرفتگی عمیق یا درد در اندام های کودک شما، به ویژه پاهای او هستند. درد بیشتر هر دو پا را درگیر می کند و در شب حس میشود . اگرچه این دردها دردهای رشد نامیده می شوند، اما هیچ مدرک اثبات شده ای وجود ندارد که نشان دهد دردهای رشد دلیل و ناشی از رشد کودک شماست. به احتمال زیاد، درد ناشی از افزایش فعالیت بدنی در طول روز است.

دردهای رشد چگونه تشخیص داده می شوند؟

دردهای رشد چگونه تشخیص داده می شوند؟

هیچ آزمایشی برای تشخیص درد در حال رشد وجود ندارد. پزشک کودک شما ممکن است معاینه فیزیکی انجام دهد و از شما در مورد علائم کودکتان بپرسد. آنها می پرسند که درد کودک شما در کدام ناحیه است، درد کی شروع شده و کودک شما در روز شروع درد چه کارهایی می کرده است. اگر کودک شما در طول روز بسیار فعال بود (ورزش کردن، دویدن یا پریدن) ممکن است پزشک شما دردهای رشد را تشخیص دهد. فعالیت بدنی زیاد در طول روز می تواند باعث دردهای رشد در شب شود.

دردهای رشد اکثرا در هر دو طرف بدن کودک شما حس میشود و تا صبح ناپدید می شود. اگر درد کودک شما فقط در یک طرف بدن او باشد و یا با درد یا سفتی از خواب بیدار شود، پزشک ممکن است آزمایش‌های آزمایشگاهی یا آزمایش‌های تصویربرداری و رایولوژی را برای رد درد سایر بیماری ها تجویز کند.

چرا جوانان بیشتر دچار درد ناشی از رشد می شوند؟

بعضی از نوجوانان پس از اتمام فعالیت جسمانی دچار درد بیشتری می شوند که برخی از دلایل آن عبارت است از:

 • افزایش سطح فعالیت جسمانی باعث بروز درد عضلات در تعدادی از کودکان می شود. این وضعیت طبیعی است و عضلات به سرعت به آن عادت خواهند کرد. والدین باید به کودکان خود اطمینان بدهند که درد آنها از بین می‌ رود و بدن به شرایط موجود عادت می کند.
 • ایستادن، نشستن یا راه رفتن در حالت نامناسب به عضلات محافظ بدن فشار بالایی را وارد می کند. باید کودک را تشویق کرد تا در طول روز درست راه برود.

 انجام دادن تمرینات ورزشی مخصوص تقویت عضله و اصلاح حالت بدن ازشدت درد ناشی از رشد می ‌کاهد.

 • استرس و ناراحتی باعث بروز درد و تشدید شدن آن خواهد شد. والدین باید برای کودک خود زمان بگذارند و به او گوش بدهند تا عواطف و احساسات انها را درک نمایند. شما در حال خواندن مقاله علت درد در سن رشد چیست؟

درد رشد بیشتر در کدام قسمت احساس میشه؟

دردهای رشد پا 

درد رشد معمولا در جلوی ران ساق های پا و پشت زانو ها احساس میشوند. همونجور که گفتیم این دردها در صبح زود و اخر شبها بیشتر حس میشوند . حس درد مقطعی است و جفت پاهارا درگیر خود میکند.

درسته این درد در همه ی کودکان شایع است و خطری ندارد ولی نباید از کنارش به راحتی رد شد . در بعضی موارد درد رشد و پوشیدن کفشهای غیراستاندارد باعث ایجاد مشکل برای راه رفتن در اینده خواهد شد.

دردهای رایج مربوط به رشد کودک اختلالی در توانایی کودک شما برای انجام کارهای معمولی مانند بازی ایجاد نمی‌کنند. اما اگر هر یک از تغییرات ذکر شده در بالا را مشاهده کردید برای معاینه دقیق به پزشک مراجعه کنید.

تسکین درد رشد

برای درمان هم بسته به میزان درد راه های متفاوتی وجود دارد و میتوانید با بارچه اب گرم یا کیسه های اب گرم روی بای دردناک اون رو تسکین بدید یا در صورت شدت درد با بزشک مشورت کنید.                   

برای مدیریت دردهای رشد کودکم چه کنم؟

شما نمی توانید از دردهای رشد کودک خود جلوگیری کنید. با این حال اقداماتی وجود دارد که می توانید برای کاهش درد ان را انجام دهید:

 

 • کودک خود را ترقیب کنید تاهنگامی که فعالیت بدنی دارد به صورت منظم استراحت کند.
 • کودک خود را برای ورزش ها و فعالیت های مختلف ثبت نام کنید که عضلات مختلف بدن او تقویت شوند
 • از کودکتان بخواهید قبل از خواب یک دوش آب گرم بگیرد تا درد رشد و درد عضلانی را کاهش دهد .

 

درمان درد رشد

درمان دردهای رشد کودک شما شامل مدیریت علائم با ماساژ، گرما، کشش و مسکن‌های خفیف در صورت لزوم(زیر نظر پزشک)است. در صورت زیاد بودن درد یا بروز علائم دیگر با پزشک کودک حتما در میان بگذارید. شما در حال خواندن مقاله علت درد در سن رشد چیست؟

 

چه زمانی کودک من باید به پرشک مراجعه کند؟

 • درد خفیف رشد کاملا طبیعی است.
 •  اما در صورت دیدن علایم زیر حتما ان را به پزشک اطلاع دهید:
 • درد شدید
 • تب
 • توده در یک عضله
 • لنگیدن
 • سرخی
 • ادرار تیره رنگ
 • تورمی که بعد از 24 ساعت بهتر نمی شود یا بدتر می شود   

 

مهم!

اصلا به کودک خود اسپرین ندهید!!!

چون مصرف کردن اسپرین در سنین پایین خیلی حطرناک است و با بیماری سندرم ری ارتباط دارد. پزشک میتواند به جای ان برای تسکین دادن و بهترکردن التهاب و درد داروهایی مثل ایبوپروفن همانند ادویل موترین یا ناپروکسن تجویز کند.

این دسته از داروها با کمتر کردن ترشح مواد شیمیایی مضر به وسیله گلبول سفید به کاهش التهاب و درد کمک میکنند.

مقدار مصرف دارو بستگی به کودک دارد و ان را پزشک تشخیص میدهد و بسته به عملکرد بدن کودک ان را تغییر میدهد. همچنین پزشک باید درباره عوارض جانبی و مشکلاتی که میتواند دارو داشته باشد والدین را مطلع کند. هرگز قبل از تجویز پزشک مصرف دارو را قطع نکنید.

دوباره باید تاکید کنم دلیل درد در سن رشد هنوز به صورت محکم و علمی مشخص نیست ولی باعث مشکل نیز نخواهد شد.

نتیجه قدپلاس

دردهای رشد، گرفتگی عمیق یا درد در اندام های کودک شما، به ویژه پاهای او هستند. درد معمولا هر دو پا را درگیر می کند و در شب رخ می دهد. اگرچه این دردها دردهای رشد نامیده می شوند، اما هیچ مدرک محکمی وجود ندارد که نشان دهد دردهای رشد ناشی از رشد کودک شماست. به احتمال زیاد، درد ناشی از افزایش فعالیت بدنی در طول روز است. درمان دردهای رشد کودک شما شامل مدیریت علائم با ماساژ، گرما، کشش و مسکن‌های خفیف در صورت لزوم است. در صورت تشدید درد یا بروز علائم دیگر حتما ان را به پزشک اطلاع دهید.

منبع : بخشی از مقاله ویکی پدیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *