پزشکی

هورمون رشد چیست؟

هورمون رشد چیست؟

هورمون رشد چیست؟ غده هیپوفیز ساختاری در مغز ما است که انواع مختلفی از هورمون های تخصصی، از جمله هورمون رشد (که به عنوان هورمون رشد انسانی یا HGH نامیده می شود) تولید می کند. نقش هورمون رشد شامل تأثیرگذاری بر قد و کمک به ساخت استخوان ها و ماهیچه ها است. سطوح طبیعی هورمون رشد در طول روز در نوسان است که تحت تأثیر فعالیت بدنی است. به عنوان مثال، زمانی که ما ورزش می کنیم، سطح آن افزایش می یابد.

سطح هورمون رشد در دوران کودکی افزایش می یابد و در دوران بلوغ به اوج خود می رسد. در این مرحله از رشد، هورمون رشد باعث رشد استخوان و غضروف می شود. در طول زندگی، هورمون رشد چربی، ماهیچه، بافت و استخوان بدن ما و سایر جنبه های متابولیسم ما مانند عملکرد انسولین و سطح قند خون را تنظیم می کند. سطح هورمون رشد به طور طبیعی از میانسالی به بعد کاهش می یابد.

معمولاً پزشکان هورمون رشد مصنوعی را برای کمک به کودکانی که سطوح هورمونی آنها مختل شده است

تجویز می کنند تا به قد کامل خود برسند. با این حال، بازار سیاه هورمون رشد مصنوعی، به ویژه در میان ورزشکاران، بدنسازان و کسانی که تصویر مثبت بدنشان به ظاهر عضلانی بستگی دارد، وجود دارد. این افراد ممکن است هورمون رشد (در ترکیب با سایر مواد عضله ساز) را با این تصور اشتباه مصرف کنند که باعث افزایش قدرت عضلانی آنها می شود. با این حال، هر گونه بهبود در قدرت عضلانی در واقع به دلیل سایر مواد عضله ساز مانند استروئیدها است.

هورمون رشد چیست؟

نحوه عملکرد هورمون رشد

استخوان‌های ما در دوران کودکی و نوجوانی به مقدار کافی هورمون رشد نیاز دارند تا به نسبت بزرگسالان افزایش پیدا کنند. هورمون رشد کبد ما را وادار می کند تا ماده ای به نام فاکتور رشد شبه انسولین (IGF-1) بسازد. این ترکیب و سایر ترکیبات مشابه در رشد استخوان نقش دارند.

هورمون رشد برای کودکان

برخی از کودکان فاقد هورمون رشد طبیعی کافی برای رشد کامل قد خود هستند. مصرف هورمون رشد سنتز شده می تواند به آنها کمک کند تا به قد کامل خود برسند. به عنوان مثال، ممکن است برای کودکان در موارد رشد ضعیف به دلیل کمبود هورمون رشد، سندرم ترنر و نارسایی کلیه، هورمون رشد انسانی تجویز شود.

هورمون رشد چیست؟

هورمون رشد برای بزرگسالان مبتلا به کمبود هورمون رشد

بزرگسالان مبتلا به کمبود هورمون رشد (که ممکن است ناشی از مشکلات غده هیپوفیز یا هیپوتالاموس باشد) ممکن است علائمی از جمله:

تراکم استخوان ضعیف (که در صورت عدم درمان می تواند منجر به پوکی استخوان شود)

کاهش توده عضلانی

خستگی

افسردگی

حافظه ضعیف

افزایش چربی بدن در اطراف کمر

آنها می توانند از درمان با تزریق هورمون رشد بهره مند شوند که می تواند کمک کند:

افزایش تراکم استخوان و در نتیجه جلوگیری از شکستگی

افزایش توده عضلانی

افزایش سطح انرژی

افزایش ظرفیت ورزش

کاهش چربی بدن

خطر بیماری قلبی را کاهش دهد.

عوارض مصرف هورمون رشد

تقریباً یک سوم افرادی که از هورمون رشد مصنوعی استفاده می کنند عوارض جانبی را تجربه خواهند کرد. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

احتباس مایعات (که منجر به تورم در بازوها و پاها می شود)

درد مفاصل و عضلات

سندرم تونل کارپال(درد در مچ دست)

سطح قند خون بالا

سطح کلسترول بالا

آکرومگالی و هورمون رشد

آکرومگالی اختلالی است که در اثر سطوح بیش از حد هورمون رشد ایجاد می‌شود که بیشتر در نتیجه تومور در غده هیپوفیز آن فرد ایجاد می‌شود. باعث رشد بیش از حد برگشت ناپذیر استخوان ها، به ویژه استخوان های صورت، دست ها و پاها می شود. پوست فرد نیز تحت تأثیر قرار می گیرد و ضخیم، درشت و مودار می شود. اگر تومور در دوران کودکی رخ دهد، افزایش قد ممکن است منجر به غول‌پیکری شود

 سایر عوارض جانبی شامل فشار خون بالا و بیماری قلبی است..

استفاده طولانی مدت از هورمون رشد مصنوعی نیز می تواند باعث آکرومگالی شود، اما غول پیکری ایجاد نمی کند. این به این دلیل است که رشد قد یک فرد بالغ با استفاده از هورمون رشد مصنوعی غیرممکن است. انتهای استخوان های بلند (اپی فیز) در اسکلت بالغ در بزرگسالان به هم می پیوندند. دوزهای بالای هورمون رشد فقط می‌تواند استخوان‌های فرد را ضخیم کند نه اینکه استخوان‌ها را بلند کند.

هرگونه افزایش سایز عضله به دلیل استفاده از هورمون رشد مصنوعی در واقع نتیجه افزایش بافت همبند است که به قدرت عضلانی کمکی نمی کند. به همین دلیل استفاده از هورمون رشد مصنوعی منجر به افزایش قدرت عضلانی نمی شود. در واقع، در دراز مدت، ضعف عضلانی (از جمله ضعف قلب) می تواند یک نتیجه باشد.

هورمون رشد چیست؟قدپلاس

بیماری کروتزفلد جاکوب (CJD) و هورمون رشد

در گذشته، هورمون رشد مورد استفاده برای درمان افراد، در کالبد شکافی، از غده هیپوفیز افرادی که فوت کرده بودند استخراج می شد. در برخی از کشورها (غیر از استرالیا) کشف شد که یک بیماری پیشرونده و غیرقابل درمان مغزی به نام بیماری کروتسفلد جاکوبCJD که منجر به زوال عقل و مرگ می شود، در موارد نادری توسط این بیماری منتقل می شود. امروزه از هورمون رشد مصنوعی استفاده می شود و خطر CJD وجود ندارد. سایر مواد شیمیایی که برای افزایش اندازه عضلات استفاده می شود . برخی از ورزشکاران یا بدنسازانی که در تلاش برای افزایش حجم و قدرت عضلانی از هورمون رشد سوء استفاده می کنند، از سایر داروها یا داروهای غیرقانونی نیز برای سرعت بخشیدن به تحول فیزیکی خود استفاده می کنند. خطرات اختلاط این مواد شیمیایی مختلف به طور کامل شناخته نشده است.

درمان سوء استفاده از هورمون رشد مصنوعی

کنار گذاشتن هورمون رشد مصنوعی برای بزرگسالانی که تصویر مثبت بدنشان به بزرگ و عضلانی به نظر رسیدن بستگی دارد بسیار دشوار است. برخی از کاربران به مصرف این هورمون ادامه می دهند، حتی اگر بر سلامت و تندرستی آنها تأثیر بگذارد. مشاوره ممکن است به شما کمک کند استفاده از هورمون رشد مصنوعی را متوقف کنید.

چه زمانی درمان کودکان کوتاه قد با هورمون رشد مناسب است؟

 همانطور که بسیاری از والدین و پزشکان در طول سه دهه گذشته کشف کرده اند، پاسخ همیشه روشن نیست. نگرانی های اجتماعی، پزشکی و اخلاقی موضوع را پیچیده می کند. کوتاهی قد به خودی خود بیماری نیست، اگرچه ممکن است ناشی از بیماری زمینه ای باشد. اما تشخیص می تواند چالش برانگیز باشد و تصمیمات درمانی ممکن است بحث برانگیز باشد.. مانند هر دارویی، ممکن است عوارض جانبی و احتمالاً خطرات طولانی مدت ناشناخته وجود داشته باشد.

مطالعه ای درمورد هورمون رشد

گروهی از متخصصان پزشکی شواهد موجود را سنجیده و مجموعه جدیدی از دستورالعمل های بالینی را برای مدیریت کودکان و نوجوانان مبتلا به نارسایی رشد صادر کرده اند. این دستورالعمل ها که از طرف انجمن غدد درون ریز کودکان نوشته شده است، اولین به روز رسانی انجمن از سال 2003 است.

متخصصان برای کودکانی که شرایط پزشکی مشخصی دارند، درمان های هورمونی را توصیه می کنند. هنگامی که علت نارسایی رشد ناشناخته است، آنها توصیه می کنند که از هورمون رشد استفاده نکنید و رویکرد تصمیم گیری دقیق تری را توصیه می کنند.

ریزه کاری های این موضوع فضای زیادی را برای سؤالات باز و تفاوت های تفسیری باقی می گذارد. در تدوین این دستورالعمل‌ها، ما نه تنها نتایج، بلکه نقاط قوت، محدودیت‌ها و سوگیری‌های بالقوه مطالعات را در یک پایگاه شواهد بزرگ که همچنان در حال تکامل است، تجزیه و تحلیل کردیم.

گریمبرگ و همکارانش دستورالعمل های خود را از طریق دو کمیته انجمن غدد درون ریز کودکان – کمیته دارو و درمان و کمیته اخلاق صادر کردند. این دستورالعمل ها در پژوهش هورمونی در اطفال و در شماره چاپی ژانویه 2017 به صورت آنلاین درج شد.

نویسندگان مشترک شامل هفت متخصص غدد کودکان از مراکز مختلف در ایالات متحده و کانادا، به علاوه یک متخصص اخلاق زیستی کودکان و یک مشاور برای رویکرد روش شناختی گروه بودند. با استفاده از آن روش، به نام GRADE (درجه‌بندی توصیه‌ها، ارزیابی، توسعه و ارزیابی)، نویسندگان مشترک مجموعه‌ای از توصیه‌های قوی، توصیه‌های مشروط و بیانیه‌های عملکرد خوب درجه‌بندی نشده را تولید کردند.

نویسندگان بر روی سه تشخیص تمرکز کردند: کمبود هورمون رشد (GHD)، کمبود اولیه IGF-I (PIGFD) و کوتاهی قد ایدیوپاتیک (ISS). در GHD یک کودک هورمون رشد کافی تولید نمی کند و نویسندگان به شدت درمان استاندارد با هورمون رشد نوترکیب را توصیه می کنند.

هورمون رشد انسانی به طور معمول در امتداد یک مسیر سیگنالینگ عمل می کند که تولید فاکتور رشد IGF-I را تحریک می کند، که سپس بر بافت های بدن مانند صفحات رشد در استخوان ها تأثیر می گذارد. بنابراین، کمبود هورمون رشد اغلب باعث کمبود IGF در پایین دست می شود. با این حال، در PIGFD، یک بیمار دارای هورمون رشد کافی است اما دارای نقص بیولوژیکی است که تولید یا عملکرد فاکتور رشد IGF-I را کاهش می دهد. از آنجایی که تغذیه نامناسب یکی از دلایل رایج سطوح پایین IGF-I است، پزشکان باید قبل از تشخیص کمبود IGF ابتدا مشکل تغذیه ای را رد کنند. برای PIGFD واقعی، نویسندگان درمان کودکان با فاکتور رشد نوترکیب IGF-I را تایید می کنند.

در ISS، علت کوتاهی قد ناشناخته است. سازمان غذا و داروی ایالات متحده ISS را به عنوان قدی تعریف کرده است که بیش از 2.25 انحراف استاندارد کمتر از میانگین قد برای سن و جنسیت بیمار است، بدون اینکه شواهدی از بیماری زمینه ای وجود داشته باشد. این تعریف آماری مربوط به کوتاه‌ترین 1.2 درصد از جمعیت ایالات متحده است: قد بزرگسالان زیر 5 فوت، 3 اینچ برای مردان، و زیر 4 فوت، 11 اینچ برای زنان.

برای کودکان مبتلا به ISS، نویسندگان توصیه‌ای مشروط ارائه می‌کنند و توصیه می‌کنند از درمان روتین هورمون رشد خودداری کنند. در عوض، آنها توصیه می کنند که والدین و پزشکان یک رویکرد تصمیم گیری مشترک، فشار اوردن بارهای جسمی و روانی برای کودک، همراه با بحث در مورد خطرات و فواید، اتخاذ کنند.

گریمبرگ گفت: «درمان با هورمون رشد برای بیماران مبتلا به کمبود هورمون رشد مزایای سلامتی فراتر از قد را ارائه می‌کند، اما درمان هورمون رشد برای ISS صرفاً در مورد قد است. تفاوت مهم دیگر این است که برخلاف بیماران مبتلا به کمبود هورمون رشد، همه بیماران مبتلا به ISS در پاسخ به درمان با هورمون رشد قد خود را افزایش نمی دهند. بنابراین تصمیم برای درمان ISS بیشتر یک قضاوت ذهنی است تا کمبود هورمون رشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *