تناسب اندام و تغذیه

چاقی عامل کوتاهی قد

چاقی عامل کوتاهی قد

چاقی چی هست؟

چاقی وضیعت پزشکی است که بافت چربی بیش از حد طبیعی در بدن فرد انباشته شده باشد.

اگربصورت علمی بخواهیم چاقی را تعریف کنیم به حالتی گفته میشود که فرد با توجه به فاکتورهای علمی مثل قد. نوع استخوان بندی. نوع تغذیه و سبک زندگی وزنی بیشتر ز حالت استاندارد داشته باشد و به اصطلاح به ان چاقی میگوییم

به زبان ساده تر چاقی یعنی اضافه وزن نسبت به استانداردهای BMI

چاقی یکی از مشکلات شایع این روزهای زندگی کشورهای توسعه یافته است که اکثر مردم را درگیر کرده است.

این موضوع فقط مربوط به دوران اخیر نیست و در طول دوره های مختلف یکی از دغده های اصلی انسان ها بوده است به علاوه چاقی علاوه بر مسکلاتی که همیشه به همراه دارد یکی از دلایل ابتلا به بیماری در سن های بالاتر و میانسالی به حساب می اید. بیماری هایی مثال آرتروز، مشکلات پوستی، مشکلات قلب و عروق و بسیاری از آسیب‌ها زانو درد، کمردرد، مشکلات معده و دستگاه گوارش، ، بیماری‌ها و ناهنجاری‌های عمکلرد سلامت همه منشا از چاقی دارد.

افراد چاقی که از کودکی چاق بوده اند حتی اگر از نظر ژنتیکی قدبلند باشند، نهایتا کوتاه قد شده و در مقایسه با هم سن و سالان خود قدکوتاه هستند.

چاقی عامل کوتاهی قد می باشد

عوارض چاقی چی هست؟

چاقی در سنین پایین باعث تشکیل سلول ها توده های چربی در بدن میشود . جالب است بدانید این سلولها میتوانند باعث حملات قلبی و سکته حتی در دوران کودکی و نوجوانی شود که احتمال مرگ نیز در انها بالاست!

کودکان چاقی معمولا فشار خون بالایی نیز دارند که والدین حتما باید در جریان این موضوع باشند.

کودکانی که دچار چاقی هستند معمولا بسیار منزوی و گوشه گیر هستند و هرچه به سنهای بالاتر میرسند بخاطر نوع ظاهر خود به نسبت هم کلاسی های خود این گوشه گیری تشدید میشود.

کاملا در این دسته از کودکان مشخص است که که نسبت به ظاهر و ادام خود اعتماد بنفس ندارند.  

چاقی باعث کوتاهی قد میشود!

خیلی عجیبه نه!دلیلش چی میتونه باشه؟

علت این موضوع آن است که در بدن هورمونی به نام لپتین از سلول های چربی بدن ترشح می شود. هر چه قدر تعداد سلول های چربی در بدن بیشتر باشد، میزان ترشح هورمون لپتین بیشتر خواهد بود.

دلیل این اتفاق هورمونی به نام لیپتین است که بطور طبیعی از سلولهای چربی ترشح میشود و طبیعتا هرچه تعداد این سلولها بیشتر باشد میزان لیپتین ترشحی نیز بیشتر خواهد شد.

حالا این هورمون لیپتین چیست؟

یکی از مهم ترین دلایل بلوغ دختران و پسران در سن رشد وجود لیپتین در بدن است

با به پایان رسیدن بلوغ توی اکثر بچه ها شاهد افزایش چربی در بدن و در نتیجه ترشح بیشتر هورمون لیپتین هستیم . لیپتین نیز با اثر روی هیپوتالاموس و هیپوفیز باعث ترشح هورمون های دیگری میشود که این هورمون ها با تاثیر روی اندام و غدد جنسی باعث ترشح تستسترون (پسرها)و استروژن و پروژسترون(دخترها) میشود   

حالا در بدن یک کودک چاق بطور طبیعی لیپتین وجود دارد و لیپتین نیز محرک هورمون های جنسی است و در نتیجه این افراد دچار بلوغ زودرس میشوند.

حالا چجوری این اتفاق می افتد؟

هورمون های جنسی روی صفحات رشد اثر میگذارند و باعث بسته شدن انها زودتر از موعد میشوند و افزایش قد به کل بسته خواهد شد. بنابراین کودک علاوه بر چاقی به کوتاهی قد نیز دچار میشود که در اینده و اعتماد به نفس او بسیار تاثیرگذار است.

چند نوع چاقی وجود دارد؟ و کدام نوع روی روند رشد تاثیر دارد؟

دو نوع چاقی وجود دارد:

 1. چاقی نوع اول که در ان یک سلول چربی میتواند 85تا 90 درصد حجم خود را چربی ذخیره کند و مثل یک بادکنک باد شود
 2. در چاقی نوع دوم اگر به کودک یا فرد بیش از حد موادغذایی و کالری برسد سلولها رد کرده بزرگ شده و تقسیم خواهند شد و چاقی بیشتری را ایجاد میکنند.

چاقی نوع دوم یا هایپرپلازی که خود به 2دسته ی دیگر تقسیم میشود و دوحالت دارد :کودکانی هستند که از ابتدا چاق متولد شده اند و برخی دیگر با وزن کم به دنیا می ایند که معمولا زیر 2.5کیلو هستند و خانواده برای جبران وزن ان ها با رسیدگی مداوم و حتی با زور و اجبار یا جایزه به انها غذا میدهند. این کودکان بطور ناگهانی در سنین دبستان چاق میشوند که خیلی مشکل جا است!

نکته ی خیلی مهم این است که حتی اگر کودک شما سبک تر و لاغر تر از حالت عادی است به هیچ عنوان به ان غذای بیش حد ندهید مگر اینکه توصیه و تجویز پزشک باشد .

چاقی در سن رشد روی خانومها تاثیر بیشتری دارد!

این مشکلات در خانوم ها خودشو خیلی بارزتر نشان میدن  و میتوانند خیلی بیشتر از اقایون روی قدتاثیر گذار باشن پس خانومهایی که چاقی دارند بخصوص دخترهایی که زیر 18سال هستند

خیلی بیشتر باید مراقب باشند و هرچه سریعتر اونو درمان کنند

دلیل چاقی کودکان در سنین پایین چیست؟

کودکان در سنین پایین به سه دلیل اصلی دچار چاقی میشوند:

 • دلایل ژنتیکی
 • کم تحرکی فیزیکی
 • الگوهای غذایی ناسالم نا مناسب

چاقی در سنین پایین به ندرت بخاطر مشکلات هورمونی و پزشکی رخ میدهد که با یک معاینه و ازمایش ساده میتوان ان را تشخیص داد.

اگر در یک خانواده چاق و دارای اضافه وزن متولد شویم ما نیز چاق خواهیم بود؟ خب این فکر کاملا غلطه و کسی که در یک خانواده چاق متولد شده است نباید دارای اضافه وزن باشد ولی داشتن پدر مادر یا برادرو خواهر چاق ریسک چاقی را بالا میبرد.

یکی از دلایل ان عادت های اشتباه تغذیه ای و و ورزشی در خانواده است.

آیا چاقی در سنین پایین می تواند دلیل ارثی و ژنتیکی داشته باشد؟

ژنتیک نقش مهمی در وزن و چاقی کودک دارد ولی همیشه اینجوری نیست! در بیشتر موارد ژنتیک در کنار عوامل محیطی مثل تغذیه و ورزش عمل میکند که به این معنا است که ژنتیک و عوامل محیطی اثر برابری بر روی اضافه وزن دارند.

آیا برای کودک باید رژیم کاهش وزن تنظیم کنیم؟

اگر قصد چنین کاری را دارید حتما با پزشک مشورت کنید و به هیچ عنوان خودسرانه برنامه ای را برای کودک در نظر نگیرید.

چاقی عامل کوتاهی قد است

به عنوان پدر مادر چگونه از چاقی جلوگیری کنیم؟

به کودک خود یاد بدهید که ورزش منظم و اصولی و تغذیه ی سالم راه رسیدن به یک زندگی درستن است این کارا به علاوه از مشکلات اجتماعی روانی و احساسی که ممکن بخاطر اضافه وزن ایجاد شود جلوگیری میکند. شما به عنوان پدر و مادر الگوی کودک خود هستید و باید کل اعضای خانواده با داشتن تغذیه ی سالم و رفتارهای درست الگوی کودک باشند و این قوانین فقط مختص کودک نباشد.

این برنامه ها اصلا نباید موقت باشند و این قانونی است تا اخر عمر برای یک زندگی بهتر باید از ان تبعیت کرد.

آیا اضافه وزن کودک درسن رشد به مرور کاهش میابد ؟

اضافه وزن کودک تا زمانی که عادت های غلط او را اصلاح نکنید و با عادت های درست تغذیه ای و ورزشی جاگزین نکنید برطرف نخواهد شد . این احتمال زیاد است کودکانی که چاق هستند در یزرگسالی نیز دارای اضافه وزن باشند.

راه های پیشگیری از چاقی کودکان چیست؟

بصورت کلی با انجام کار های زیر تا حد زیادی میتوان از چاقی در سنین پایین جلوگیری کرد:

 • جلوگیری از مصرف نوشیدنی های شیرین و پر شکر
 • تشویق به افزایش تحرک و فعالیت های بدنی منظم
 • عدم و کاهش مصرف غذاهای اماده و فست فودی
 • درمان مشکلات پزشکی که ممکن است باعث چاقی در اینده شوند
 • کمک و درمان مشکلات روانی کودک مثل افسردگی نداشتن اعتماد بنفس و..
 • تشویق کردن به مصرف میوه جات و سبزیجات تازه
 • کنترل کردن و محدود کردن تماشای تلویزیون و استفاده از رایانه و موبایل

نتیجه قدپلاس

اگه توی سن رشدی و اضافه وزن داری حتما به فکر کم کردن وزن خودت باش تا بتونی بهترین استفاده را از این دوران بکنی به نهایت رشد قدی خودت برسی و راهش هم استفاده از پکیج افزایش قد قدپلاس هست .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *