مراقبت و سلامتی

چه زمانی رشد پسران متوقف میشود ؟

چه زمانی رشد پسران متوقف میشود ؟

پسران با سرعت بسیار زیاد رشد میکنند. این سوال نیز ممکن است برای هر والدینی به وجود می آید که چه زمانی رشد پسران متوقف میشود ؟ با توجه به سرویس بهداشت جهانی (NHS) اکثر رشد پسرها تا 16 سالگی کامل میشود. بعضی از پسرها ممکن است که در سال های پایانی نوجوانی خود نیز رشد قد داشته باشند. به شما نیز پیشنهاد میکنیم تا انتها مقاله همراه ما باشید تا در مورد رشد پسران بیشتر بدانید.

بلوغ چه تاثیری بر روی رشد دارد ؟

پسرها در دوران بلوغ دچار جهش رشد میشوند اما ممکن است که نرخ رشد متفاوت باشد. پسرها در سنین مختلف بلوغ را پشت سر میگذارند. به صورت متوسط پسرها در دوران بلوع سالانه 7-8 سانتی متر رشد قد دارند. سن پسر بر روی شروع و توقف رشد او تاثیرگذار است.

پسرها معمولا به دو دسته در دوران بلوغ تقسیم میشوند :

 • بلوغ زودرس که در سن 11 -12 سالگی شروع میشود
 • بلوغ دیر رس که حدود 13- 14 سالگی شروع میشود

هر دو دسته به صورت متوسط رشد قدی خودرا دارند. اما دیر بلوغ ها با سرعت بیشتری رشد قد دارند تا بتوانند زمان از دست رفته را جبران کند. در دوران بلوغ پیک رشد قد پسرها 92 درصد از قدی است که در بزرگسالی هستند.

افرادی که قبل از شروع بلوغ محدودیت هایی در رشد قد دارند در دوران بلوغ نیز رشد قدی متوسطی دارند. و این کمبودی که قبل از دوران بلوغ بوده است قابل جبران نیست.

بلوغ و رشد
ژنتیک و رشد

ژنتیک چه نقشی در رشد قد دارد ؟

تاثیر ژنتیک بر روی قد : ژن های هر دو والد در تعیین قد پسر ها و دخترها نقش دارد. عواملی مانند رژیم غذایی ، سطح فعالیت روزانه و تغذیه مادر در دوران بارداری نیز بر روی قد تاثیر دارد. برای اینکه قد کودک مشخص شود یکی از ابتدایی ترین کارها این است که قد والدین را جمع کنید و سپس تقسیم بر دو کنید. برای کودک پسر 6-7 سانتی متر به آن اضافه و برای کودک دختر 6-7 سانتی متر از آن کم کنید. البته این موردی که گفته شد تعیین بسیار ساده و ابتدایی برای تشخیص قد کودک در بزرگسالی است. فرزندان میتوانند 10سانت بلندتر یا کوتاهتر از والدین خود باشند.

آیا پسرها با سرعت متفاوتی از دخترها رشد میکنند ؟

ردش دخترها و پسرها در دوران کودکی متفاوت است. پسرها در دوران کودکی با سرعت بیشتری رشد میکنند. پسرها نیز همواره تمایل دارند که قد بلندتری نسبت به دخترها داشته باشند. پزشکان نیز برای دختر ها و پسرها نمودارهای رشد جداگانه ای را در طول زمان رشد استفاده میکنند. پزشکان برای کودکانی که رشد زیادی ندارند آزمایش های متعددی را توصیه میکنند.

تفاوت دختر و پسر در رشد
تاخیر در رشد

چه چیزی باعث تاخیر در رشد میشود ؟

دلایل زیادی برای تاخیر در رشد وجود دارد که میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 • شرایط پزشکی که بر روی تیروئید تاثیر میگذارد
 • هورمون های رشد
 • سطح انسولین
 • هورمون های جنسی
 • اختلالات ژنتیکی
 • پسرانی که اضافه وزن دارند نرخ رشد کمتری دارند
 • سوء تغذیه

تاخیر در رشد ممکن است حتی در دوران شیرخوارگی نیز قابل تشخیص باشد. به صورت منظم باید پزشک موردنظر رشد اطفال را پیگری کرده و وفورا موارد مهم را تشخیص دهد.

نکاتی برای داشتن رشد بهتر

 • بسیاری از کارها را میتوان انجام داد تا یک فرد به صورت بالقوه به حد کامل قد خود برسد. البته توجه داشته باشید که با استفاده از خوردن مکمل ها و غذاهای مخصوص قد یک فرد بالاتر از حدی که باید نمیرود.
 • داشتن رژیم غذایی خوب ، خواب کافی ، ورزش و غیره ضروری است. راه های زیادی وجود دارد که بتوانید فعالیت زیادی داشته باشید. که میتوان پیوستن به تیم های وزشی یا انجاک کارهای خانه اشاره کرد.
 • نوجوانان باید 8 الی 9 ساعت در شبانه روز بخوابند. و قابل توجه است که باید الگوی خوب منظم و سالمی را نیز داشته باشند. باید هر شب راس ساعت منظمی به خواب بروید.
 • ممکن است که در دوران بلوغ قد پسرها از هم سن و سال های خوب کوتاهتر باشد که باید در همین سن های پایین به پزشک موردنظر خود مراجعه کنند و در مورد افزایش قد در دوران بلوع اطاعات مفیدی را کسب کنند.
 • به پسران خود در دوران بلوغ متذکر شوید که رشد نیاز به زمان دارد. میتوانید در این دوران سرگرمی ها ، فعالیت های مناسبی را انتخاب کنید تا پسرها بلوغ را به خوبی بگذرانند.

نتیجه گیری قدپلاس

رشد پسرها حدود 16 سالگی متوقف میشود. عامل زیادی هست که میتواند بر روی رشد قد تاثیرگذار باشد که میتوان به عوامل محیطی ، سطح تغذیه و فعالیت های بدنی اشاره کرد. همچنین بدلیل استفاده نادرست از قرص افزایش قد نیز باشد. بهتر است که از دوران کودکی فرزند شما زیرنظر پزشک مناسب باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *