سبک زندگی

چه گونه میتوان قد را افزایش داد ؟

چه گونه میتوان قد را افزایش داد ؟

چگونه میتوان قد را افزایش داد ؟ژن ها تا حد زیادی تعیین کننده قد شما هستند اما با داشتن رژیم غذایی متعادل ، خواب کافی ، فعال ماندن و وضعیت بدنی استاندارد میتوانید قد بلند تر شوید. بین 1 سالگی تا بلوغ افراد حدود 5 سانتی متر به صورت سالانه رشد قد دارند. اما بر هر فردی میتواند این میزان کمتر یا بیشتر باشد که به سرعت رشد هر انسانی بستگی دارد.

این جهش رشد در دختران ممکن است در اوایل سال های نوجوانی باشد و برای پسرها نیز این افزایش قد به صورت ناگهانی ممکن است بعد از نوجوانی شروع شود. با توجه به این توصیفات اما شما میتواند اقداماتی را در طول دوران نوجوانی خود انجام دهید تا پتانسیل رشد قد خود را به حداکثر برسانید. اما در ادامه مواردی گفته میشود که میتوانید با انجام دادن آن ها رشد قد در بزرگسالی نیز داشته باشید.

رژیم غذایی متعادل

در طول سال های رشد باید موارد مغذی که بدن شما نیاز دارد را دریافت کنید بنابراین در رژیم غذایی خود موارد زیر را بگنجانید :

  • میوه ها و سبزیجات تازه
  • غلات کامل
  • پروتئین
  • لبنیات

و لازم به ذکر است که باید از مواد مغذی زیر در رژیم غذایی خود پرهیز کنید مانند

  • شکر
  • چربی های ترانس و اشباع شده

اگر یک بیماری دارید یا سن شما بالا است باید بدانید که قد شما به دلیل تراکم استخوان کوتاهتر میشود و میزان کلسیم دریافتی نیز افزایش میابد. اغلب توصیه میشود که زنان بالای 70 سال و مردان بالاتی 10 سال باید 1200 میلی گرم کلسیم در طول روز مصرف کنند.

ویتامین D به سلامت استخوان ها کمک میکند. مواد غذایی که سرشار از ویتامین D است میتوان به ماهی تن ، شیر غنی شده ، زرده تخم مرغ اشاره کرد. اگر موارد مغذی شما دارای ویتامین D نیست بهتر است که از مکمل های رژیمی استفاده کنید.

رژیم غذایی متعادل
استفاده از مکمل های غذایی به صورت محتاطانه

استفاده از مکمل های غذایی به صورت محتاطانه

فقط در مواردی وجود دارد که ملکمل ها برای افزای قد در کودکان مناسب است و جلوی کوتاه شدن قد در بزرگسالی را خواهد گرفت. برای مثال اگر شرایطی دارید که بر روی تولید هورمون رشد انسانی (HGH تاثیر میگذارد. پزشک ممکن است که از مکمل های مصنوعی حاوی HGH استفاده کند. افراد مسن نیز ممکن است که از از ویتامین D و مکمل های کلسیم مصرف کنند تا خطر پوکی استخوان را کاهش دهند.

در تمام موارد دیگر باید از مکمل هایی که به صورت اختصاصی تبلیغ میشوند که قد را افزایش میدهند پرهیز کنید.

به میزان مناسب استراحت کنید

کم خوابی در دراز مدت بر روی قد تاثیر نمیگذارد. اما اگر در دوران نوجوانی به صورت منظم کمتر از مقدار توصیه شده استراحت کنید ممکن است منجر به عوارض شود. بدن شما در هنگام خواب HGH ترشح میکند که با کم خوابی تولید این هورمون رشد و سایر هورمون ها کمتر خواهد شد.

خواب مناسب | افزایش قد تضمینی
پر تحرک باشید

پر تحرک باشید

ورزش منظم فواید زیادی دارد میتواند ماهیچه ها و استخوان های شما را تقویت کند و کمک کند که وزن مناسبی داشته و همچنین تولید HGH را افزایش دهد.

کودکان باید در مدرسه حداقل یک ساعت در روز را ورزش کنند. در این مدت آن ها باید بر روی موارد زیر تمرکز داشته باشند.

تمرینات تقویتی مانند دراز و نشست ، تمرین های کششی مانند یوگا ، ایروبیک ، طناب بازی ، دوچرخه سواری که علاوه به کمک به حفظ سلامتی میتواند خطرات پوکی استخوان را نیز کاهش دهد. زمانی که استخوان های شما ضعیف یا شکننده باشند تراکم استخوان شما کاهش یافته و باعث کوتاه قد شدن شما میشود. برای کاهش خطر میتوانید در هفته چندین باز ورزش هایی مانند پیاده روی ، تنیس و یوگا را امتحان کنید.

وضعیت بدنی خوبی داشته باشید

وضعیت بدنی نامناسب ممکن است باعث شود که کوتاهتر از آنچه که هستید به نظر برسید. با گذشت زمان افتادگی یا خمیدگی میتواند فرم بدن میتواند بر روی قد طبیعی شما تاثیر منفی داشته باشد. پشت شما باید به صورت طبیعی در سه نقطه خمیدگی داشته باشد. اگر به صورت مرتب بدن شما خمیده باشد باعث درد در گردن و کمر میشود.

مراقب نحوه ایستادن ، نشستن و خوابیدن باشید. باید از امکاناتی مانند بالشت ها ، صندلی ها و میزهای مخصوص استفاده کنید تا فرم بدن شما اصلاح شود. میتوانید همچنین از تمریناتی که به صورت مداوم باعث اصلاح فرم بدن شما میشود استفاده کنید. میتوانید از دکتر متخصص این موارد را جویا شوید.

وضعیت بدنی خوبی داشته باشید
یوگا و افزایش قد

تمرینات یوگا

تمرینات یوگا میتواند کل ماهیچه های بدن شما را تقویت کرده و بدن شما را تراز کند. به همین دلیل بلند قدتر خواهید شد. میتوانید یوگا را غیر از سالن های ورزشی حتی در منزل نیز انجام دهید. برخی از ژست های محبوب که در یوگا وجود دارد میتوان به ژست کوه ، کبرا ، کودک و جنگجو دوم اشاره کنید.

شما میتوانید به صورت مفصل مقاله تاثیر یوگا بر روی قد را مطالعه نمایید .

منبع : سایت healthline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *