پزشکی

ژنتیک و تاثیر آن بر روی قد

تاثیر ژنتیک بر روی قد

ژنتیک و تاثیر آن بر روی قد و افزایش قد دانشمندان تخمین می زنند که حدود 80 درصد از قد یک فرد توسط انواع توالی DNA که به ارث برده اند تعیین می شود، پس درصد خیلی زیادی از قد شمارا همین ژنتیک تعیین میکند

کدام ژن ها روی قد تاثیر دارند؟

برخی از جهش‌های ژنی نادر اثرات چشمگیری بر قد دارند (به عنوان مثال، انواع ژن FGFR3 باعث آکندروپلازی می‌شوند، وضعیتی نادر که با کوتاهی قد مشخص می‌شود). با این حال، برای بیشتر افراد، قد تا حد زیادی توسط ترکیبی از انواع ژنتیکی کنترل می‌شود که هر کدام اثرات متوسط‌تری بر قد دارند

 بیش از 700 گونه از این گونه ژن ها کشف شده است و انتظار می رود تعداد بیشتری از آنها شناسایی شوند. برخی از این گونه‌ها در ژن‌هایی هستند که به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم بر غضروف‌ها در صفحات رشد تأثیر می‌گذارند، این غضروف‌ها نواحی در استخوان‌های بلند پاها و بازوها هستند که در آن استخوان جدید تولید می‌شود و با رشد کودکان استخوان‌ها را بلندتر می‌کند. عملکرد بسیاری از ژن های مرتبط با قد هنوز ناشناخته باقی مانده است.

به عنوان مثال علاوه بر ژن FGFR3، محققان صدها ژن دیگر را شناسایی کرده‌اند که در اختلالات نادری نقش دارند که تأثیر شدیدی بر قد دارند. این ژن ها عبارتند ازFBN1  دیسپلازی آکرومیکریک، دیسپلازی ژلئوفیزیکی، سندرم مارفان GH1 ( کمبود هورمون رشد ایزوله)، EVC (سندرم الیس ون کرولد، دیزوستوز آکروفسیال وایرز)، و GPC3  (سیمپسون سندرم گلابی بهمل).

دانشمندان امیدوارند با مطالعه تأثیر زیادی که نسخه های تغییر یافته این ژن ها بر قد دارند و تعاملات پیچیده بین ژن هایی را که به قد طبیعی کمک می کنند، درک کنند. بعضی از ژن‌ها، مانند ACAN دارای انواع نادری هستند که باعث اختلالات شدید رشد می‌شوند و همچنین انواع دیگری با اثرات خفیف‌تری بر روی قد در افراد بدون بیماری مرتبط هستند. شناسایی سایر ژن های قد، و انواع با اثرات بزرگ یا کوچک، یک مطلب فعال تحقیقات ژنتیکی است.

تاثیر زنتیک بر روی افزایش قد

ایا میشود قد فرزند را از روی والدین تشخیص داد؟

 از آنجایی که قد با چندین نوع ژن تعیین می شود، پیش بینی دقیق قد کودک سخت است. به ارث بردن این ژن ها از والدین کمک می‌کند که توضیح دهیم که چرا بچه‌ها معمولاً به اندازه قد والدینشان رشد می‌کنند، اما ترکیب‌های مختلف از انواع مختلف می‌تواند باعث شود که خواهر و برادر قد متفاوتی داشته باشند. قد تحت تاثیر مکانیسم های بیولوژیکی دیگر (مانند هورمون ها) است که ممکن است توسط ژنتیک نیز تعیین شود، اگرچه نقش این مکانیسم ها هنوز به طور کامل شناخته نشده است.

تاثیر عوامل محیطی

علاوه بر عوامل ژنتیکی و بیولوژیکی، قد نیز تحت تأثیر عوامل محیطی از جمله وضعیت تغذیه مادر در دوران بارداری، سیگار کشیدن و قرار گرفتن در معرض مواد خطرناک است. یک کودک با تغذیه سالم و فعال احتمالاً در بزرگسالی قد بلندتری نسبت به کودکی با رژیم غذایی نامناسب ، بیماری های عفونی یا وضعیت بهداشتی نادرست دارد. عوامل اجتماعی و اقتصادی مانند درآمد، تحصیلات و شغل نیز می توانند بر قد تأثیر بگذارند.

ایا قومیت و نژاد هم روی قد تاثیرگذارند؟ ( ژنتیک و تاثیر آن بر روی قد )

 در برخی موارد، قومیت در قد بزرگسالان نقش دارد، اما مطالعات روی خانواده‌های مهاجر نشان داده‌اند که مهاجرت به کشوری با دسترسی بهتر به غذای مغذی، وضعیت بهداشتی و فرصت‌های شغلی می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی بر قد نسل بعدی داشته باشد. این نشان می دهد که برخی از تفاوت های قد بین قومیت ها با عوامل غیر ژنتیکی توضیح داده می شود.

ژن ها تنها پیش بینی کننده قد افراد نیستند. در برخی موارد، یک کودک ممکن است بسیار بلندتر از والدین و سایر بستگان خود باشد. یا، شاید، آنها ممکن است بسیار کوتاه تر باشند. چنین تفاوت های کلیدی ممکن است با عوامل دیگری خارج از ژن های شما که به قد کمک می کنند توضیح داده شود.

جدای از ژنتیک، عوامل دیگری نیز وجود دارد که می تواند قد فرد را به خصوص در دوران کودکی و نوجوانی مشخص کند.

تغذیه

تغذیه کافی در طول سال های رشد در رشد انسان، از جمله قد شما بسیار مهم است. یک رژیم غذایی مبتنی بر غذاهای کامل و مغذی می‌تواند تضمین کند که شما تا مقدار قدی که ژن‌هایتان تعیین می‌کنند رشد خواهید کرد. از طرف دیگر، یک رژیم غذایی نامناسب می تواند به کوتاهی قد در مقایسه با والدین شما منجر شود.

دسترسی به غذاهای سالم

تغذیه سالم برای همه خانواده ها انچنان ساده نیست. کودکانی که وضعیت اجتماعی و اقتصادی ضعیفی دارند ممکن است در معرض خطر عدم دسترسی به تغذیه، همراه با دسترسی ضعیف به مراقبت های درست بهداشتی کافی باشند. این به نوبه خود می تواند به کوتاه شدن قد کمک کند.

ژنتیک و افزایش قد

جنسیت

ممکن است متوجه این شوید که پسرها در ابتدا کندتر از دختران رشد می کنند، به دلیل تفاوت در نقاط عطف بلوغ به طور کلی، مردان بالغ در مقایسه با زنان بالغ به طور متوسط ​​14 سانتی متر (5.5 اینچ) بلندتر هستند. دلیل این موضوع مدت زمان طولانی تر رشد انها و فرصت بیشتر برای رشد است

ملاحظات هورمونی

در دوران بلوغ، هورمون ها برای تنظیم رشد بدن ضروری هستند. اینها شامل هورمون های تیروئید، هورمون های رشد انسانی و هورمون های جنسی مانند تستوسترون و استروژن می شود. هر گونه ناهنجاری و مشکل در این هورمون ها می تواند رشد و همچنین قد کلی شما را تغییر دهد. کودکانی که دچار کم کاری تیروئید یا اختلالات غده هیپوفیز می شوند ممکن است در مقایسه با والدین خود کوتاهتر از حد متوسط باشند و نتوانند به رشد کافی برسند. به ندرت، اختلالات هورمونی می تواند به قد بلندتر از حد طبیعی کمک کند. برای مثال، غول‌پیکری (اکرومگالی) به دلیل هورمون‌های رشد بیش از حد انسانی که توسط غده هیپوفیز تولید می‌شود، ایجاد می‌شود.

اختلالات مادرزادی

برخی از شرایط موجود در هنگام تولد ممکن است قد فرد را تعیین کند. برای مثال، آکندروپلازی (کوتوله‌گی) یک اختلال نادر رشد استخوان است که در خانواده‌ها دیده می‌شود. یکی دیگر از اختلالات مادرزادی که می تواند باعث کوتاهی قد شود، سندرم ترنر است. این وضعیت نادر باعث تاخیر در بلوغ می شود. برخلاف آکندروپلازی، سندرم ترنر در خانواده ها دیده نمی شود. سایر اختلالات مادرزادی منجر به قد بلندتر از حد طبیعی می شود. اینها شامل سندرم مارفان و کلاین فلتر است.

سندرم مارفان به دلیل بزرگ شدن بافت همبند ایجاد می شود، در حالی که سندرم کلاین فلتر زمانی رخ می دهد که مردان با یک نسخه اضافی از کروموزوم X متولد شوند. پس اختلالات و مشکلات مادرزادی نیز همیشه باعث کوتاهیی قد و جلوگیری از رشد نیستند.

ژنتیک و افزایش دادن قد

آیا می توانید قد خود را افزایش دهید؟

به طور کلی، هیچ راهی وجود ندارد که بتوانید قد خود را افزایش دهید. هر فردی با ژن هایی متولد می شود که به تعیین قد او کمک می کند، اما عوامل دیگری مانند تغذیه ناکافی یا شرایط پزشکی ممکن است این دیدگاه را تغییر دهد. شما در حال خواندن ژنتیک و تاثیر آن یر روی قد را مطالعه می فرمایید .

شرایط هورمونی ممکن است چند استثنا باشند. اگر کمبود تیروئید یا هورمون های رشد انسانی در دوران کودکی تشخیص داده شود، مصرف داروها ممکن است به معکوس کردن اثرات روی قد کمک کند. با این حال، هنگامی که به بزرگسالی رسیدید، مصرف جایگزین های هورمونی شما را بلندتر نمی کند زیرا صفحات رشد قدی شما بسته شده و در این مرحله، قد کامل شما قبلاً به دست آمده است، و مصرف هر گونه دارو یا مکمل تفاوتی ایجاد نمی کند. مهم است که در دوران کودکی روی تغذیه خوب تمرکز کنید، اما رعایت این عادات همچنین به سلامت کلی شما در بزرگسالی و بعد از آن کمک می کند.

وضعیت نامناسب و ورزش نکردن نیز می تواند برای رشد قد معکوس عمل کنند ، بنابراین اصلاح این موارد ممکن است به افزایش قد شما کمک کند.

نتیجه قدپلاس

درسته 80% اندازه ی قد شما را از قبل ژنتیک مشخص میکند ولی میتوانید با اصلاح شیوه زندگی ( تغذیه درست ورزش و رعایت بهداشت) تا حدودی به قد خود کمک زیادی بکنید . موارد زیادی وجود داشته که فرد با داشتن یک ژنتیک قدبلند به خاطر سهل انگاری و رعایت نکردن مواردی که به ان اشاره شد نتواستنه به قد بلند برسد. پس از کناز عوامل محیطی شاده نگذرید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *