ورزشی

یوگا و افزایش قد

یوگا و افزایش قد

ژنتیک، سبک زندگی و تغذیه تعیین کننده قد شماست. حتی اگر بتوانید با کاهش فشردگی دیسک های ستون فقرات، قد خود را کمی افزایش دهید، این تغییر ناچیز خواهد بود و بسته به فعالیت های شما می تواند در طول روز متفاوت باشد. با این حال، یوگا می تواند به قدرت عضلات شما بیافزاید، از طرفی وضعیت جسمانی شما را نیز بهبود می بخشد. تمرینات یوگا میتواند ستون فقرات شما را کشیده تر کند و یا از فشردگی بین ستون فقرات کم کند. ممکن است بعد از کشیده شدن ستون فقرات و بهبود وضعیت خود، بلندتر به نظر برسید. حفظ وضعیت عمودی ستون فقرات ممکن است قد شما را چند سانت بالاتر ببرد. این موضوع را شما در قسمت بالایی بدن خود متوجه خواهید شد و تاثیر آن در قسمت پایین بدن کمتر دیده شده است .

یوگا تا چه اندازه بر روی قد اثر میگذارد ؟

درست است که قد یک فرد به عوامل ژنتیکی و همچنین عوامل غیر ژنتیکی مانند شرایط محیطی و تغذیه بستگی دارد، اما فعالیت بدنی نیز به قد خوب کمک می کند. در واقع، می‌توانید با تمرین منظم، یوگا را برای افزایش قد حتی پس از بلوغ امتحان کنید.

بله، یوگا می تواند قد شما را چند سانت افزایش دهد زیرا حرکات یوگا به کشش بدن و پشت شما کمک می کند، که در نهایت باعث افزایش قد در شما خواهد شد.

یوگا و افزایش قد
یوگا و افزایش قد

یوگا چطور باعث افزایش قد می شود ؟

آکشار پدر علم یوگا می‌گوید: معمولاً تمرین یوگا باعث افزایش هورمون رشد در شما می‌شود. و این می تواند هم در مورد بزرگسالان و هم در کودکان به صورت طبیعی اتفاق بیفتد. با کمک مجموعه‌های خاص آساناها ( به تمرینات اصلی و وضعیت های آن آسانا می گویند ) یوگا هورمون‌های رشد را فعال می‌کند که به شما امکان می‌دهد حداکثر چند سانتی‌متر به قد خود اضافه کنید. تمرین آساناهای خاص یوگا قطعا یکی از راه‌هایی است که این هورمون‌ها را افزایش می‌دهد .

تمرینات یوگا برای افزایش قد

1. ساماستیتی/تاداسانا

صاف و بلند بایستید و انگشتان پا و پاشنه پا را کنار هم قرار دهید. عضلات شکم خود را درگیر کنید و هر دو شانه را شل نگه دارید. در این حالت بمانید و 5 تا 8 ثانیه نفس خود را نگه دارید. روی تعادل وزن بدن خود به طور مساوی روی هر دو پا تمرکز کنید. این آسانا می تواند کمک بزرگی به افزایش قد در شما کند.

فواید این تمرین : بهبود وضعیت بدن از نظر کشیدگی، بهبود تعادل، ذهن را آرام می کند، پایین تنه را تقویت می کند.

ساماستیتی
یوگا و افزایش قد

2. وریکشاسانا

بر روی پد تمرینات یوگا بایستید و پای راست خود را بالا بیاورید تا آن را روی قسمت داخلی ران چپ قرار دهید. اکنون در حالی که وزن بدن خود را به پای چپ خود منتقل می کنید، تعادل خود را همچنان حفظ کنید. سعی کنید پای راست را تا حد امکان به کشاله ران یا بالای ران خود نزدیک کنید. در صورت نیاز، مچ پای خود را برای حمایت با کف دست نگه دارید. سپس می توانید چشمان خود را به جلو متمرکز کنید. همین کار را با پای دیگر نیز تکرار کنید.

فواید این تمرین : وضعیت بدن را بهبود می بخشد، حفظ تعادل را تقویت می کند .

3. پاداهاستاسانا

بالاتنه خود را از باسن به سمت پایین خم کنید و به آرامی بازدم کنید. بازوهای خود را با کف دست یا نوک انگشتان خود به سمت پایین دراز کنید و بینی خود را به سمت زانو ببرید. کف دست ها را می توان در دو طرف پا قرار داد. بعد از چند ثانیه که در این حالت قرار داشتید و عادت به این وضعیت کردید زانوهای خود را خم کنید. با تمرین زیاد، باید سعی کنید زانوهای خود را صاف کرده و قفسه سینه خود را به ران خود بچسبانبد.

فواید این تمرین : افزایش انعطاف پذیری پشت و همسترینگ، بیشتر شدن گردش خون، کمک به افزایش قد .

پاداهاستاسانا
چاکراسانا

4. چاکراسانا

در ابتدا مطمئن شوید که به درستی گرم شده اید.به پشت دراز بکشید . در حالی که پاهای خود را جمع می کنید پاهای خود را محکم روی تشک قرار دهید. بازوهای خود را به سمت شانه ها بچرخانید و کف دست خود را روی زمین زیر گوش قرار دهید. اکنون نفس بکشید و همزمان بدن خود را بالا بیاورید. گردن خود را شل نگه دارید و اجازه دهید سرتان به عقب بیفتد.

فواید این تمرین : انعطاف پذیری ستون فقرات، کشش لگن، افزایش گردش خون، کمک به کشش ناحیه سینه.

پرانایاما یا تمرینات تنفس عمیق نیز می تواند برای افزایش قد مفید باشد

علاوه بر وضعیت بدنی، پرانایاما یا تمرینات تنفس عمیق که در طول یوگا انجام می شود می تواند به افزایش قد در کودکان و بزرگسالان کمک کند. پرانایاما روشی موثر برای آرامش کامل بدن است. و ممکن است عامل مهم دیگری باشد که هورمون رشد را تحریک می کند. هنگامی که بدن کاملاً آرام است، هورمون رشد افزایش می یابد. بنابراین، اگر به دنبال افزایش قد خود هستید، سعی کنید تمرینات پرانایاما و تکنیک های مدیتیشن را به عنوان اجزای مهم در زندگی خود بگنجانید.

برخی از این آساناها به طور خاص به تقویت پشت و ستون فقرات نیز کمک می کنند. وقتی روی ستون فقرات کار می کنید، واضح که میتواند بر روی قد شما اثر بگذارد. بنابراین، این آساناها شما را قد بلندتر می کنند و بلافاصله به شما اجازه می دهند به طور قابل توجهی بلندتر به نظر برسید. تمرینات یوگا همچنین گردش خون را افزایش می دهد و سموم را از دستگاه گوارش خارج می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *