مراقبت و سلامتی

میانگین قد مردان در دنیا چقدر است ؟

میانگین قد مردان در دنیا

طبق استانداردهای رشد سازمان بهداشت جهانی میانگین قد مورد انتظار یک زن 163 سانتی متر و متوسط یک مرد نزدیک به 177 سانتی متر است. اما با توجه به بررسی ها میانگین قد جهانی واقعی زن ها 159 سانتی متر و میانگین قد مردان حدود 171 سانتی متر است تفاوت قد بین زنان و مردان در سطح جهان 12 سانتی متر است. دلیل تفاوت بین میانگین قد واقعی از مورد انتظار به دلیل این است که بسیاری از کودکان تغذیه نامناسبی ندارند. میانگین قد یک جمعیت بستگی به شرایط زندگی آن ها نیز دارد.

متوسط قد مردان بستگی به شرایط محیطی دارد که هلند رتبه اول را دارد و میانگین قد مردان در آنجا حدود 182 سانتی متر است. میانگین قد در یک منطقه خاص میتواند در مورد کیفیت زندگی در آن مکان نیز باشد. رژیم غذایی نامناسب و انواع بیماری ها در دران کودکی متواند مانع افزایش قد فرد شود. محققان نیز با توجه به میانگین رشد قدی میتوانند بررسی کنند که سلامت و رفاه یک کشور چگونه است.

چگونه قد متوسط تعیین میشود ؟

به مطالعه اندازه گیری بدن انسان مانند وزن ، قد و غیره آنتروپومتری گفته میشود. Anthropo یک کلمه یونانی است که به معنای انسان است. دانشمندان از این اندازه گیری ها برای ارزیابی تغذیه و رسیدن به میانگین روند رشد انسان ها استفاده میکنند. این داده ها در نمودار های رشد جهانی قرار میگیرد و برای ردیابی انواع بیماری ها و مشکلات بر اساس ویژگی های افراد استفاده میشود.

میانگین قد مردان در سطح بین الملل

دامنه رشد قد در سراسر جهان گسترده است. یک مطالعه نشان داده است که مردان ایرانی بیشتر تغییر را در رشد قدی به صورت میانگین داشته اند که حدود 17 سانتی متر افزایش داشته است. که میانگین قد مردان در ایران 173 الی  174 سانتی متر است.

محققان گروه بهداشت جهانی اعلام کرده اند که عوامل بیولوژیکی مانند استعداد و عوامل اقتصادی مانند نوع تغذیه میتواند بر دامنه رشد قد تاثیرگذار باشد.

میانگین قد مردان در آمریکا

بر اساس گزارش مرکز کنترل بیماری ها میانگین قد تنظیم شده برای مردان نزدیک به 175 سانتی متر است. 

میانگین قد مردان در سطح بین الملل

عوامل موثر بر قد

اگر اعضای خانواده شما قد بلندی را دارند به احتمال زیاد نیز شما قدبلند هستید. قد یک فرد به ژنتیک آن بستگی دارد و همچنین عوامل محیطی نیز تاثیرگذار هستند. تغذیه و دسترسی فرد به مواد مغذی مانند میوه ها ، سبزیجات ، پروتئین ، محصولات لبنی  غیره میتواند بر سلامت و رشد فرد تاثیرگذار باشد. سوء تغذیه در بسیاری از مناطق این دنیا باعث تاثیر منفی بر رشد کودکان شده است. میزان خوابیدن فرد در دوران کودکی و نوجوانی میتواند ترشح هورمون انسانی را تحت تاثیر قرار دهد. یکی از عوامل مهم که شاید بسیار ساده نیز باشد وضعیت بدنی فرد است. سعی کنید که همواره فرم استاندارد نشستن ، ایستادن و راه رفتن را رعایت کنید.

چه ارتباطی بین وزن و قد وجود دارد ؟

بین قد و شاخص توده بدنی که به عنوان BMI شناخته میشود همبستگی وجود دارد. در طول رشد تا جوانی هرچه قد بلندتری داشته باشید BMI عدد بزرگتری را نشان میدهد. با بالا رفتن سن رابطه معکوس BMI با قد به وجود آید. زیرا با افزایش سن قد افراد کمی کاهش پیدا میکند.

البته معیار BMI بسیار کلی و پایه ای است و معیاری برای سلامتی یک فرد نیست. لازم به ذکر است که عواملی مانند توده چربی یا عضلانی نیز بر روی وزن فرد تاثیر دارد.

اندازه گیری دقیق قد در خانه

اندازه گیری قد در خانه ممکن است به صورت دقیق نباشد. اما میتوانید همین الان سعی خود را کرده و این اندازه را بگیرید. به اتاقی بروید که دیوار و زمین صاف و بدون برآمدگی باشد. اگر کفشی را دارید بهتر است که دربیاورید. سرتان را به دیوار تکیه دهید. بایستید و پاها را در کنار هم قرار دهید و پاشنه پا را به دیوار بچسبانید. 

بهتر است که دست و پاها را صاف کرده و مستقیم به جلو نگاه کنید. باید سر ، شانه و پاشنه پا به دیوار چسبیده باشد. قبل از اندازه گیری نفش عمیق کشیده و به حالت ایستاده باشید. فردی که قد شما را اندازه میگیرد بهتر است که با دست یا خط کش ابزار را روی تاج سر شما قرار دهد و در این صورت محل برخورد با دیوار را علامت بزند. از یک متر نیز برای تعیین قسمت علامت گذاری شده تا کف زمین استفاده کنید.

منبع : healthline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *