مراقبت و سلامتی

جلوگیری از کوتاهی قد با افزایش سن

جلوگیری از کوتاهی قد با افزایش سن

با افزایش سن کوتاه شدن و خمیگی نیز اجتناب ناپذیر است. در واقع کاهش قد در پیری نشانه ای از پوکی استخوان نیز میتواند باشد. این بیماری استخوان های شما را ضعیف میکند و آن ها در معرض خطر بیشتری قرار میدهد. این بیماری اغلب بدون هیچ علامتی انجام میشود. جلوگیری از کوتاهی قد با افزایش سن باید در زمان مناسب حتما مورد توجه شما باشد.

شکستگی ستون فقرات و لگن میتواند خطرناک باشد زیرا اغلب باعث درد و ناتوانی مزمن میشود که نسبت به استخوان های شکسته بیشتر میتواند منجربه مشکلات طولانی مدت شود.

تا حدود 30 سالگی استخوان سازی میکنید اما بعد از 35 سالگی تجزیه استخوان ها نیز سریع تر رخ میدهد که باعث از بین رفتن توده های استخوانی با سرعت بسیار بیشتری میشود. اگر پوکی استخوان دارید توده استخوانی با سرعت بیشتری را از دست میدهید بعد از سن یائسگی سرعت تجزیه استخوان ها نیز با سرعت بیشتری صورت میگیرد.

بنابراین در حالی ه با افزایش سن در معرض خطر مبتلا به پوکی استخوان قرار میگیرید اما میتوانید اقداماتی را برای جلوگیری از آن انجام دهید.

ضررات کاهش قد

از دست دادن کمی قد با افزایش سن طبیعی است. در طول سال ها دیسک های بین مهره ها ستون فقرات شما صاف میشوند و جرم خود را از دست میدهند .این تصور بین مردم وجود دارد که از دست دادن قد در سنین بالا طبیعی است. بله نیم اینچ میتواند طبیعی باشد اما عده ای هستند که دو الی چهار اینچ کاهش قد دارند که بسیار خطرناک است.

چگونه از تحلیل استخوان جلوگیری کنیم ؟

داروهای ایمن و موثری برای جلوگیر ی از تحلیل استخوان ها و شکستگی وجود دارد که میتوانید آن ها را کنترل کنید.

رژیم غذایی سبک دو عامل مهم و خطرناک هستند که برای جلوگیری از پوکی استخوان باید داشته باشید. خوردن یک رژیم غذایی غنی از کلسیم در طول زندگی میتواند کمک زیادی به شما کند. برای جلوگیری از کوتاهی قد باید روزانه 1200 میلی گرم کلسیم دریافت کنید . ورزش هایی که میتواند باعث قوی شدن ماهیچه ها و استخوان های شما شود میتوان به پیاده روی ، دویدن ، ایروبیک ، وزنه برداری و غیره اشاره کرد.

تشخیص زودهنگام بسیار مهم است. گفته میشود اگر در بزرگسالی دچار شکستگی استخوان شده اید ارزیابی تراکم استخوان ایده بسیار خوبی است.

کاهش قد در میانسالی
آیا امکان کوتاه شدن قد وجود دارد ؟

طی زمان آیا قد کوتاه تر میشود ؟

هیچ راهی برای کوتاه شدن قد نیست. در تمام طول عمر بیشترین کاهش قدی را که تجربه میکنید مربوط به سن پیری است که به دلیل فشرده سازی دیسک های بین مهره ای شما ناشی میشود. فشردگی دیسک های ستون فقرات میتواند نواسانات روزانه در قد شما شود. برخی از افراد زمانی که در خواب هستند تا زمانی که بیدار میشوند یک اینچ ممکن است که افرایش قد داشته باشند که البته به دلیل غلبه بر نیروی جاذبه است که با کمی حرکت در همان روز به قد اولیه خود بازمیگردند.

قد انسان در طول زندگی ثابت نیست و تغییر میکند. در دوران کودکی و نوجوانی استخوان های شما به رشد خود ادامه میدهند تا زمانی که در نوجوانی به قد مشخصی در بزرگسالی مرسید. دوران میانسالی بدن شما نیز به دیلیل سال ها فشار روی ستون فقرات به آرامی شروع به کوچک شدن میکند. افراد معمولا در طول زندگی خود 2 الی 4 ساینت در مقایسه با اونج قد خود در اوایل بزرگسالی را از دست میدهند.

قد شما تا حد زیادی توسط ژنتیک شما تعیین میشود و هیچ راهی برای کوتاه کردن آن وجود ندارد. بسیاری از افراد با قد کوتاه تر زندگی موفقی را تجربه میکنند. باید دید که چه چیزی بر روی قد شما تاثیر میگذارد.

تمرینات برای بلند یا کوتاه شدن قد وجود دارد ؟

وزنه زدن در دوران کودکی میتواند مانع رشد شما شود البته هیچ مدرکی برای اثبات آن وجود ندارد اما با توجه به مشاهدات مردم این موضوع گفته میشود. در واقع ورزش کردن به تقویت استخوان ها و مفاصل بدن شما در برابر آسیب کمک میکند.

اگر وزنه برداری منجر به توقف رشد نشود تمرین مقاومتی با تکنیک ضعیف با وزنه های خیلی سنگین میتواند به صفحات رشد شما آسیب برساند. صدماتی که به صفحات رشد وارد میشود میتواند مربوط به شکستگی در دوران کودکی باشد.

راه هایی برای بلند تر یا کوتاه تر دیده شدن

راه های زیادی است که میتوانید کوتاه تر از چیزی که هستید دیده شوید. بهترین روش این است که نوع لباس پوشیدن خود را تغییر دهید.بسیاری از مردم بر راین باورهستند که پوشیدن راه راه افقی میتواند شما را پهن تر و راه راه عمودی شما را بلندتر نشان دهد. بنباراین سعی کنید که از کفش های تخت استفاده کنید ژاکت یا کت های بند و گشاد بپوشید . از دامن های بلند استفاده کنید. از لباس هایی استفاده کنید که بالاتنه و پایین تنه شما رنگ متفاوتی داشته باشند.

جلوگیری از کوتاهی قد با افزایش سن باید از ابتدا مورد توجه شما باشد اما البته تمامی این موارد بسته به این دارد که شما اصول مناسب برای حفظ سلامتی خود را حفظ میکنید. در پکیج قد پلاس شما خواهید دید که به راحتی با انجام تکنیک های ساده اما کاربردی به صورت مداوم و روزانه میتوانید در سنین بالا نیز قد از دست رفته خود را بازگردانید.

منبع 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *