ورزشی

مزایای ورزش هوازی چیست ؟

مزیت های ورزش ایروبیک

ورزش هوازی به هر فعالیتی گفته میشود که باعث پمپاژ خون و فعالیت گروه های عضلانی بزرگ میشود. کارشناسان همواره توصیه میکنند که حداقل 150 دقیقه ورزش هوازی یا 75 دقیق فعالیت شدید در هفته داشته باشید. پیاده روی سریع ، دوچرخه یا شنا نمونه هایی از فعالیت شدید هستند. همچنین ورزش های هوازی به رشد قد نیز میتواند نیز کمک کند. در ادامه به مزایای ورزش های هوازی میپردازیم نمونه هایی از ورزش های هوازی میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

  • پیاده روی سریع
  • شنا کردن
  • نظافت یا باغبانی سنگین
  • دویدن
  • دوچرخه سواری
  • فوتبال بازی کرده
  • و غیره

13 مزیت ورزش های هوازی

1 – بهبود سلامت قلب و عروق

ورزش هواری به افراد در خطر ابتلا به بیماری قلبی همواره توصیه میشود. ورزش در واقع قلب شما را تقویت میکند و به آن کمک میکند تا خون به صورت موثر در سراسر بدن پمپاژ شود.

ورزش قلبی عرقی میتواند به کاهش فشار خون کمک کند و شریان ها با افزایش HDL (لیپوپروتئین چگالی بالا) و کاهش LDL (لیپوپروتئین چگالی پایین) در خون پاک نگه داشته میشود.

اگر به صورت خاص به دنبال کاهش فشار خون و کلسترول هستید به شما توصیه میشود که 40 دقیق ورزش هوازی متوسط تا سنگین را 3 الی 4 بار در هفته انجام دهید.

2 – فشار خون را کاهش میدهد

ورزش قلب عروقی ممکن است به شما در مدیریت علائم فشار خون بالا کمک کند. ورزش میتواند به کاهش فشار خون کمک کند که در اینجا راه های دیگری برای کاهش فشار خون بدون دارو وجود دارد.

3- تنظیم قند خون

فعالیت بدنی منظم به تنظیم سطح انسولین و کاهش قند خون کمک میکند و همچنین به جلوگیری از اضافه وزن کمک میکند. یک مطالعه ای که بر روی افراد دیابت نوع 2 صورت گرفت محققان دریافتند که هر شکلی از حرکت هوازی یا بی هوازی میتواند این اثرات را داشته باشد.

مزایای ورزش هوازی

4- کاهش علائم آسم

ورزش هوازی میتواند به افراد مبتلا به آسم کمک کند تا بتوانند دفعات و شدن این حملات را کاهش دهند. البته باید برنامه ورزشی م طابق با این بیماری داشته باشید تا حیم تمرینات دچار مشکل نشوید.

5 – درد مزمن

اگر کمر درد دارید ورزش های قلب ، عروقی به ویژه فعالیت های کم تاثیر مانند شنا و ایروبیک در آب را انجام دهید زیرا به شما کمک میکند تا عملکرد و استقامت عضلات را داشته باشید. ورزش به کاهش وزن نیز کمک میکند که ممکن است درد مزمن را بیشتر کاهش دهد.

6 – کمک به خواب

اگر در طول شبانه روز مشکل بدخوابی دارید میتونید با انجام ورزش های هوازی این مشکلات را برطرف سازید. یک مطالعه ای بر روی افراد مبتلا به مشکلات مزمن نشان داد که برنامه ورزشی منظم یک درمان موثر برای بی خوابی است. البته توجه کنید که ورزش نزدیک به زمان خواب نباشد حداقل دو ساعت قبل از خوابیدن به پایان برسد.

7 – تنظیم وزن

شاید شنیده باشید که رژیم غذایی و ورزش بلوک های سازنده برای کاهش وزن هستند. اما ورزش هوازی به تنهایی ممکن است به شما کمک کند که وزن خود را کم کنید.

8 – تقویت سیستم ایمنی بدن

طی نتایجی که محققان به دست آورده اند این است که ورزش هوازی منظم باعث افزایش آنتی بادی خاص به نام ایمونوگلوبولین در خون میشود که در نهایت باعث تقویت سیستم ایمنی بدن میشود. گروهی از زنان بدون تحرک هیچ بهبودی در عملکرد سیستم ایمنی مشاهده نکرده اند و سطح کورتیزول آن ها بالاتر از گروه های فعال بود.

فواید ورزش هوازی

9- بهبود قدرت مغز

آیا میدانستید که مغز بعد از رسیدن به 30 سالگی شروع به از دست دادن بافت میکند. دانشمندان کشف کرده اند که ورزش هواری میتواند عملکرد مغزی را بهبود دهد و از مشکلات آن بکاهد.

10- بهبود خلق و خو

حرکت دادن بدن نیز ممکن است که خلق و خوی شما را بهتر کند. افراد مبتلا به افسردگی بعد از ورزش کردن نشاط خیلی خوبی دریافت میکنند که تاثیر مثبتی بر خلق و خوی آن ها خواهد داشت. البته باید ورزش به طورت مداوم و منظم باشد تا بتوانید این تغییرات را مشاهده نمایید.

11 – کاهش خطر عدم

از هر سه نفر افراد بالای 65 سال یک نفر ممکن اسست که زمین بخورد که صدمات به استخوان های آن وارد شود . با ورزش کردن کنترل بسیار خوبی در ایستادن ، راه رفتن خواهید داشت که قدرت فیزیکی شما را د مقابل ناتعادلی بهبود میدهد.

12- مناسب برای همه

برای اکثر مردم از جمله کودکان ورزش های قلبی عروقی برای اکثر گروه های افراد توصیه میشود حتی افرادی که سن بیشتری دارند یا بیمار هستند. حتی کودکان نیز باید تمرینات هوازی منظمی را داشته باشند. سعی کنید حداقل 60 دقیقه فعالیت بدنی در روز داشته باشید.

13- مقرون به صرفه و در دسترس

برای ورزش های هوازی نیازی به تجهیزات گران قیمت یا عضویت در باشگاه های ورزشی را لزوما ندارید. شما میتوانید به آسانی با پیاده روی و دویدن نیز این تمرینات را انجام دهید.

آیا ورزش های هوازی مناسب همه است ؟

با توجه به شرایطی که دارید حتما با پزشک خود صحبت کنید زیرا ممکن است بخواهید تحت راهنمایی یک پزشک باشید. ورزش قند خون را کاهش میدهد بنابراین اگر دیابت دارید میتواند قبل و بعد از ورزش سطح قند خون را چک کنید و حتما میان وعده های سالمی را قبل و بعد از ورزش داشته باشید. اگر به تازگی ورزش را شروع کرده اید میتوانید با انجام 10 الی 20 دقیقه در روز شروع کنید. پزشک موردنظر میتواند دستور العمل ها و پیشنهادات بیشتری را برای سطح تناسب اندام شما ارائه دهد.

نتیجه گیری

 با توجه به مواردی که در بالا خدمت شما عرض شد مزایای ورزش هوازی بسیار زیاد است که تقریبا برای همه سن و همه قشر مناسب است. اگر تازه وارد هستید بهتر است که کوتاه و آهسته شروع کنید تا بتوانید سطح تناسب اندام خود را بهبود دهید. بهتر است که 5 روز در هفته حدود 30 دقیقه فعالیت قلبی عروقی متوسطی را داشته باشید.

منابع: healthline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *