ورزشی

10 مزیت مهم ورزش منظم

مزایای ورزش منظم

ورزش به حرکاتی گفته میشود که عضلات شما را به کار بیندازد و سوخت و ساز بدن شما را بالا ببرد. انواع مختلفی از فعالیت بدنی مانند شنا ، دویدن ، پیاده روی و رقصیدن وجود دارد. ثابت شده است که فعال بودن فواید زیادی برای سلامتی هم از نظر جسمی و هم از نظر ذهنی دارد که به شما کمک میکند تا عملکرد بهتری در زندگی خود داشته باشید. افزایش رشد هورمون های مفید در بدن مانند هورمون رشد یکی از مزایای آن است. ورزش برای رشد قد نیز بسیار مناسب است. در ادامه به 10 تا از مزایای ورزش منظم برای بدن اشاره میکنیم تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

10 مزایای مهم ورزش کردن منظم

1 – پیدا کردن احساس نشاط

ورزش کردن باعث میشود که احساس شادی بیشتری را داشته باشید و همچنین باعث بهتر شدن خلق و خوی شما میشود و اضطراب و استرس را در بدن شما کاهش میدهد. تغییراتی که در بخش هایی از مغز شما ایجاد میکند که باعث تنظیم شدن حساسیت مغز به هورمون هایی مانند سروتونین و نوراپینفرین که احساسات افسردگی را تسکین میدهد میشود.

ورزش کردن باعث تولید اندورفین در بدن شما میشود که باعث احساسات مثبت میشود. مهم نیست که چقدر ورزش شما سنگین یا سبک است در هر صورت ورزش کردن برای خلق و خوی شما بسیار مفید است.

2-ورزش به کاهش وزن بدن کمک میکند

برخی از مطالعات نشان داده است که عدم تحرک عامل اصلی افزایش وزن است. ورزش میزان متابولیسم را افزایش میدهد که کمک میکند کالری بیشتری را بسوزانید. در حالی که رژیم گرفتن میزان متابولیسم شما را کاهش میدهد ه کاهش وزن را به تاخیر میندازد.

تمرینات هوازی با تمرینات مقاومتی میتوانند کاهش چربی عضلانی را به حداکثر برساند.

10 مزیت مهم ورزش کردن منظم
فواید ورزش منظم

3- ورزش برای عضلات و استخوان ها شما مفید است

 ورزش نقش حیاتی در ساخت و حفظ عضلات شما دارد. ورزش هایی مانند وزنه برداری میتواند مصرف پروتئین کافی و عضله سازی را تحریک کند. ورزش به ترشح هورمون هایی کمک میکند که توانایی عضلات شما را برای جذب آمینو اسید ها تقویت میکند.

با افزایش سن افراد تمایل به از دست دادن توده عضلانی و عملکرد خود دارند که میتواند منجر به خطر آسیب دیدگی شود. ورزش به ساخت تراکم استخوان نیز کمک میکند که برای پوکی استخوان نیز مفید است. برخی از تحقیقات نشان داده است که ورزش هایی با تاثیر زیاد میتواند به افزایش تراکم استخوان نسبت به ورزش های بدون تاثیر مانند شنا و دوچرخه سواری کمک کند.

4- افزایش سطح انرژی

ورزش یک تقویت کننده واقعی انرژی برای بسیاری از افراد است. 6 هفته ورزش منظم میتواند باعث کاهش احساس خستگی در افراد شود. ورزش هوازی سیستم قلبی عروقی را تقویت کرده و باعث سلامت ریه میشود. هرچه قلب شما خون بیشتری پمپاژ کند اکسیژن بیشتری نیز به عضلات شما میرسد  و ماهیچه های بدن کارآمدتر خواهند شد.

5- کاهش خطر ابتلا به بیماری مزمن

فقدان فعالیت بدنی نیز باعث مبتلا به بیماری های مزمن در افراد میشود. ورزش منظم میتواند باعث بهبود حساسیت به انسولین ، سلامت قلب و بدن شود که باعث کنترل فشار خون و سطح کلسترول در بدن میشود.

6-سلامت پوست

پوست شما میتواند تحت تاثیر میزان استرس اکسیداتیو در بدن شما قرار بگیرد. استرس اکسیداتیو زمانی رخ میدهد که دفاع آنتی اکسیدانی بدن نتواند آسیب سلولی ناشی از ترکیبانی مانند رادیکال های آزاد را ترمیم کند که میتواند بر روی پوست شما تاثیر منفی داشته باشد.

حتی اگر فعالیت بدنی شدید و خسته کننده اید داشته باشید تولید آنتی اکسیدان طبیعی در بدن شما افزایش پیدا میکند که برای محافظت از سلول ها مفید است. ورزش همچنین میتواند جریان خون را تحریک کرده و سلول های پوست را برای ترمیم تحریک کند.

7- ورزش میتواند به سلامت مغز و حافظه شما نیز کمک کند

ورزش کردن همانطور که میدانید میتواند عملکرد مغز شما را بهبود داده و از حافظه و مهارت ها تفکر شما محافظت کند. برای شروع نیز ضربان قلب شما افزایش میاید که جریان خون بیشتر شده و اکسیژن بیشتری به مغز شما میرسد که همین باعث تولید هورمون هایی میشود که رشد سلول های مغز را افزایش میدهند.

مزایای ورزش مداوم

8- آرامش و کیفیت خواب

ورزش منظم میتواند به آرام تر شدن شما کمک زیادی کند. با توجه به کیفیت خواب کاهش انرژی که در طول ورزش رخ میدهد فرآیند تریمم را در طول خواب تحریک میکند. افزایش دمای بدن که در طول ورزش اتفاق میفتد کیفیت خواب را با کاهش دمای بدن بهبود میدهد.

9- کاهش درد

اگر درد مزمن در بدن دارید میتوانید با ورزش کردن به کاهش آن کمک کنید. ورزش میتواند به کنترل درد مرتبط با شرایط مختلف سلامت از جمله درد های مزن را کمک کند.

10- بهبود روابط زناشویی

ورزش کردن میتواند زندگی زناشویی را نیز بهتر کند. درگیر شدن در ورزش منظم میتواند قلب را تقویت کند که بهبود گردش خون و تقویت عضلات و انعطاف پذیری را افزایش دهد.

نتیجه گیری

ورزش فواید بسیار باورنکردنی را دارد که باعث بهبود سلامتی جسمی و روحی شما میشود. فعالیت بدنی منظم میتواند تولید هورمون ها را افزایش دهد که باعث میشود که احساس شادی بیشتر و خواب بهتری را داشته باشید. همانطور که در بالا مطالعه کردید تنها به تنها 10 مورد از مزایای ورزش منظم برای جسم و روح اشاره شد.

که به بهبود پوست ، تناسب انام ، خطر ابتلا به بیماری ها و غیره را کمک میکند.  با فعالیت های هوازی 150 دقیقه در هفته میتوانید عضلات خود را تقویت کنید. فعالیت های هوازی میتوان به پیاده روی ، شنا کردن ، دویدن ، دوچرخه سواری و غیره اشاره کرد.

منبع : healthline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *