مراقبت و سلامتی

مزایای مصرف ویتامین D برای رشد قد

مزایای مصرف ویتامین D برای رشد قد

در این مقاله میخواهیم بدانیم که ویتامین ها به خصوص مصرف ویتامین D چه نقشی در رشد قد دارد. نمیتوان انکار کرد که کمبود ویتامین ها و مواد معدنی میتواند به شدت بر سلامت و عملکرد بدن تاثیر بگذارد. از خواب ناکافی گرفته تا سردرد و درد استخوان ، کمبود ویتامین ها میتواند بر عملکرد جسمی و ذهنی به صورت روزانه تاثیر بگذارد. کمبود ویتامین ضروری مانند ویتامین D میتواند بر سلامت و رشد استخوان تاثیر منفی داشته باشد. ویتامین d برای رشد قد بسیار توصیه میشود که در این مقاله به آن پرداخته میشود.

ویتامین D چیست ؟

ویتامین D با نام مستعار ویتامین خورشید میتواند خلق و خوی افراد را بهبود دهد و باعث بالا بردن سیستم ایمنی بدن شود. ویتامین دی میتواند استخوان ها و دندان ها را قوی کند. D تنظیم کننده کلیدی متابولیسم استخوان ها است و نقش مهمی در چربی زایی ، پیشگیری از انواع بیماری ها از جمله پوکی استخوان، سرطان ، دیابت و بیماری های پوستی دارد.

لازم است بدانید ویتامین D در مواد مغذی که مصرف میکنیم وجود دارد که هورمونی است که بدن ما را میسازد. این ویتامین برای جذب و حفظ کلسیم و فسفر که برای ساخت و حفظ استخوان بسیار حیاتی است. D برای ساخت استخوان ها و ماهیچه های قوی ضروری است. بدون ویتامین D بدن نمیتواند کلسیم برای رشد و تکامل استخوان ضروری را جذب کند.

چگونه ویتامین D بر رشد قد تاثیر میگذارد ؟

یکی از مواد مغذی بدن ویتامین D است که بر روی رشد استخوان ها تاثیر زیادی دارد. کودکانی که در اوج سن رشد هستند ویتامین دی نفش مهمی دارد. بنابراین والدین باید همواره اطمینان حاصل کنند که کودکشان ویتامین کافی D را دریافت میکند.

ویتامین D به ساخت استخوان ها و ماهیچه های قوی بر رشد قد تاثیر میگذاردبدون این ویتامین سیستم اسکلتی بدن نمیتواند به خوبی رشد کند . کمبود این ویتامین میتواند باعث اختلال در سیستم رشد اسکلتی بدن شود که منجر به کوتاهی یا توقف در رشد میشود. کمبود ویتامین D باعث اختلال در سرعت رشد استخوان در دوران کودکی میشود که بر قد و سلامت تاثیر میگذارد.

بهتر است که کودکان را مدتی را زیر نور خورشید بازی کنند تا بتوانند به انازه کافی ویتامین D را دریافت کنند.

ارتباط مهم بین ویتامین D  و کلسیم

با وارد کردن مقدار کافی کلسیم و ویتامین D به بدن کلسیم اضافی در خون ذخیره میشود که در صورت نیاز برای دندان ها و استخوان ها مورد استفاده قرار میگیرد. اگر بدن به اندازه کافی کلسیم جذب کند نمیتواند این ماده معدنی را بدون ویتامین D ذخیره کند.

با ویتامین D بدن کلسیم را بهتر جذب میکند. فرآیند کلسیفیکاسیو برای کمک به رشد غضروف مناسب است که به رشد سریع استخوان ها کمک میکند و قد را به طور موثر افزایش میدهد.

چگونه ویتامین D بر رشد قد تاثیر میگذارد ؟
مزایای مصرف ویتامین D برای سلامتی بدن

مزایای مصرف ویتامین D برای رشد

ویتامین D خیلی بیشتر از اینکه باعث استحکام استخوان ها و دندان ها شود مفید است. برخی از دیگر مزایای ویتامین دی برای بدن :

 • سلامت استخوان ها ، دندان ها و ماهیچه ها را تقویت میکند
 • باعث تقویت سیستم ایمنی بدن میشود
 • تکثیر سلول های سرطانی را کاهش میدهد و از تشکیل رگ های خونی و التهاب جلوگیری میکند
 • با کاهش التهاب از قلب محافظت میکند که کمبود آن خطر بیماری قلبی را افزایش میدهد

غلظت سدیم از طریق سیستم رنین آنژیوتانسین تنظیم میشود که خطر ابتلا به فشار خون را کاهش میدهد. ویتامین D پایین ممکن است که منجر به چاقی ، دیابت نوع 2 ، افسردگی ، بیماری های خود ایمنی ، آنفولانزا ، واژینوز باکتریایی و دژنراسیون ماکولا در زنان شود.

مزایای ویتامین d برای رشد قد

سایر مزایای ویتامین D برای سلامتی بدن

 • جلوگیری از زوال ذهنی
 • رشد و بازسازی استخان ها
 • کاهش التهاب
 • تنظیم رشد سلولی
 • تقویت عملکرد عصبی عضلانی
 • حمایت از عملکرد سیستم ایمنی
 • کمک به متابولیسم گلوکز

جلوگیری از بیماری های ناشی از کمبود طولانی مدت ویتامین D مانند راشیتیسم – در این بیماری بافت های استخوانی سفت نمیشوند.

جلوگیری استئوپنی : بافت های استخوانی ضعیف تر از حد طبیعی هستند

جلوگیری از پوکی استخوان – بافت های استخوانی ضعیف  و شکننده هستند که خطر افتادگی و شکستگی را افزایش میدهد.

استئومالاسی : استخوان های ضعیف و نرم در بزرگسالان باعث ضعف عضلانی میشوند که فرد در ایستادن و راه رفتن دچار مشکل میشود.

نکته مهم : مکمل ویتامین D برای سلامت استخوان ها بسیار مهم است. کودکان ، نوجوانان و بزرگسالان برای حداکثر جذب کلسین به مقدار زیادی ویتامین D نیاز دارند.

مکمل ویتامین D از شکستگی استخوان ها جلوگیری میکند و باعث افزایش تراکم استخوان ها میشود. مصرف ویتامین D در سنین بالا توصیه میشود زیرا باعث کاهش خطر حمله قلبی ، سرطان ، مرگ قلبی عروقی و سکته میشود.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *