پزشکی

چرا شاخص BMI نادرست و گمراه کننده است ؟

چرا شاخص BMI برای سنجش سلامت فرد نادرست است ؟

همانطور که میدانیدBMI (شاخص توده بدنی) بر اساس قد وزن افراد محاسبه میشود. که معیاری نادرست از میزان چربی در بدن است که توده عضلانی ، تراکم استخوان ، ترکیب کل بدن ، تفاوت های نژادی  و جنسیت را درنظر نمیگیرد.

تنها چیزی که این شاخص به شما میگوید این است که اگر بین 18.5 الی 25 باشید وزن طبیعی دارید. اگر بین 25 الی 30 باشید اضافه وزن دارید. هر فردی با BMI بیشتر از 30 نیز چاق است. آیا این معیارها که بسیار کلی هستند برای همه افراد درست جواب میدهد ؟

همه ما میدانیم که چاقی خطر ابتلا به انواع بیماری ها را افزایش میدهد. دکتر Ahima در این باره میگوبند که :

نیاز فوری به ابزارهای دقیق ، عملی و مقرون به صرفه برای اندازه گیری چربی و ماهیچه ها و اسکلت بدن لازم است تا بتواند خظرات بیماری ها و مرگ و میر را پیش بینی کند. پیشرفت ها برای بهبود اندازه گیری چاقی ، عوامل مرتبط با درنظر گرفتن عواملی مانند سن ، جنسیت ، ژنتیک ، تناسب اندام ، بیماری ها قلبی و پارامترهای متابولیک تغییر یافته توسط چاقی به تعیین وزن مطلوب فرد کمک میکند.

BMI چیست ؟

BMI نسبت وزن به قد شما را اندازه گیری میکند. افرادی که قد بلندتری دارند وزن بیشتری دارند. وزن را نمیتوان بدون درنظر گرفتن قد مقایسه کنید. BMI وزن شما بر حسب کیلوگرم تقسیم بر مجذور قد بر حسب متر است. BMI را یک ریاضیدان بلژیکی به نام Lambert Adolphe Jacques به عنوان راهی برای اندازه گیری چاقی در جمعیت عمومی ایجاد شد.

  • کمبود وزن (<18.5)
  • نرمال (18.5 – 24.9)
  • اضافه وزن (25-29.9)
  • چاق (بیش از 30)

BMI چقدر دقیق است ؟

با افزایش BMI خطر ابتلا به مشکلات سلامتی نیز افزایش پیدا میکند. افرادیکه BMI در محدوده اضافه وزن دارند نسبت به افرادی که در محدوده طبیعی هستند بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت هستند.

در واقع این شاخص یک تست احتمالی برای سلامتی افراد است. آیا BMI بالاتر نشانه سلامت پایین فرد است ؟ خیر. همه افرادی که BMI بالای 40 دارند دیابت نارند اما خوب خطر ابتلا به بیماری ها افزایش پیدا میکند.

BMI یا شاخص توده بدنی
چرا BMI معیار دقیقی نیست ؟

چرا BMI دقیق نیست ؟

نژاد و قومیت

وقتی صحبت از BMI به میان می آید همه نژاد ها و قومیت ها با هم ترکیب میشوند. که میتواند منجر به نتایج نامشخص و گیج کننده باشد. تحقیقات نشان میدهد که تفاوت های بیولوژیکی و ژنتیکی در رابطه بین وزن و توده عضلانی و خطر بیماری در میان گروه های مختلف مردم وجود دادکه شاخص BMI نمیتواند این موارد را درنظر بگیرد. متاسفانه افراد بعد از محاسبه BMI خود تصور میکنند که در وضعیت سلامتی خوبی هستند. زیرا بسیاری از معیراهای مهم را نادیده میگیرند.

توده عضلانی

افرادی که ورزشکار هستند درصد بسیار کمی توده چربی داشته و بیشتر توده عضلانی بدون چربی دارند. این عوامل میتواند در اندازه گیری BMI آن ها موثر باشد.

توزیع وزن

دو فرد با BMI یکسان میتوانند اما خطر ابتلا به بیماری ها برای این فرد متفاوت است.

سن

افراد مسن معمولا توده چربی بیشتر و توده عضلانی کمتری دارند در صورتی که برای افرادی که سن کمتری دارند این مورد برعکس خواهد بود.

چرا BMI معیار مناسبی برای سنجش سلامت نیست ؟

BMI یکی از سریع ترین و ارزان ترین راه ها برای غربالگری سلامت افراد است.

BMI درصد چربی در بدن را اندازه گیری نمیکند

درصد چربی بدن درصدی از بافت چربی بدن در مقایسه با کل توده بدن است. که با کالیپرهای چین خوردگی پوست ، اکسن اشعه ایکس و امپدانس بیوالکتریکی اندازه گیری میشود.

این شاخص نمیتواند تفاوت بین ماهیچه و چربی را توضیح دهد. بافت عضلانی متراکم تر از بافت های چربی است. درصد چربی در بدن در واقع معیار بهتری برای ارزیابی خطر بیماری است تا معیاری به نام وزن.

BMI برای جمعیت های مختلف محاسبه نمیشود

محققان دریافتند که میزان چاقی BMI برای جمعیت آسیایی کمتر از نمودار BMI استاندار است. زیرا بسیاری افراد آسیایی که خطر ابتلا به دیابت نوع 2 و بیماری های قلبی عروقی هستند BMI پایینی دارند.

BMI توزیع چربی در بدن را اندازه گیری نمیکند

چربی فاکتور مهم دیگری هنگام درنظر گرفتن سلامت کلی است. معیارِ که BMI برای آن تنظیم نمیشود. چربی بالای بدن در ناحیه میانی و چربی احشایی با عوارض سلامتی مانند بیماری قلب عروقی بیشتر از چربی پایین بدن در اطراف ران ها و باسن است.

افراد با شاخص توده بدنی یکسان بسته به سبک زندگی رژیم غذایی و محل قرار گیری چربی در بدنشان میتوانند در خطر بیشتری از بیماری ها باشند.

پیش بینی دقیق برای سلامتی چیست ؟

  • اندازه دور کمر
  • کلسترول خون
  • تری گلیسیرید بالا
  • فشار خون بالا
  • قند خون بالا

چرا هنوز از BMI استفاده میشود ؟

محاسبه این شاخص ساده و ارزان است. و متاسفانه در سیستم های مراقبت های پزشکی ما جا افتاده است. این در سیستم های کدگذاری در شرکت های بیمه استفاده میشود. در واقع این معسایر منجر به تاکید بیش از حد بر وزن در محیط های پزشکی میشود که یک باور اشتباه است. که متاسفانه کاهش وزن به هر قیمتی را به افراد توصیه میکند که اغلب منجر به آسیب افراد میشود.

در واقع اضافه وزن مترادف با ناسالمی نیست. باید همواره شاخص های مهمتری را برای افراد درنظر داشته باشیم تا درصد خطا به صفر برسد. BMI شکل یا ترکیب بدن را درنظر نمیگیرد.

منبع : تیم قدپلاس

چرا BMI معیار مناسبی برای سنجش سلامت نیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *