پزشکی

هرآنچه درباره رشد استخوان ها نمیدانید!

هرآنچه درباره رشد استخوان ها نمیدانید!

رشد استخوان ها مدت ها است که بخث دانشمندان است که تلاش خد را کرده اند تا بتوانند تصویر روشنی از روند رشد فیزیکی را به انسان ارائه دهند. در این مقاله به شما خواهیم گفت که روند رشد استخوان ها در بدن چگونه است. زمانی که با این واقعیت روبرو باشید میتوانید یک فرصت طلایی برای رسیدن به حداکثر قد خود را داشته باشید.

ذوند رشد استخوان

اسکلت انسان به صورت کامل از غضروف در اوایل رشد جینی خود ساخته میشود. این غضروف ها به تدریج نرم شده و از طریق استخوان سازی تبدیل به استخوان های سفت و محکم میشوند. این فرآیند استخوان سازی به این صورت است که غضروف ها طی چندین سال به مرور تبدیل به استخوان های محکم میشوند که پس از آن با سفت شدن استخوان ها و بسته شدن صفحات رشد دیگر رشد طولی صورت نمیگیرد.

مرحله استخوان سازی انسان :

مدل غضروفی استخوان ها تشکیل میشود و با انجام استخوان سازی به رشد و نمو خود ادامه میدهند. وسط هر استخوان اصلی یک مرکز اولیه وجود دارد که در آن استخوان سازی شروع میشود. سپس استخوان سازی در انتهای استخوان یا مراکز ثانویه شروع میشود. حفره مدولاری در جایی تشکیل میشود که مغز استخوان قرمز در آن قرار دارد. استخوان های جدید در صفحات اپی فیزیال و غضروف مفصلی به هم میرسند و سپس روند رشد استخوان ها نیز به پایان میرسد.

مراکز استخوان سازی اولیه و ثانویه

در طول فرآیند رشد استخوان ، استخوان سازی در نقطه ای از غضروف به نام مرکز استخوان سازی شروع میشود. از مرکز استخوان سازی اولیه استخوان سازی به سمت هر دو استخوان های انتهایی پیش میروند.

از سوی دیگر مرکز استخوان سازی ثانویه پس از تولد تشکیل میشود. تا زمانی که فرد به سن بلوغ خود نرسد انتهای استخوان ها در ناحیه از غضروف ها هستند که در زمان رشد از هم جدا میشوند ه منجر به رشد طولی فرد میشود.

بلوغ اسکلتی

از زمان تولد غضروف باقی مانده در اسکلت به صورت مداوم در حالت رشد است. و در نتیجه به استخوان های ما اجازه میدهد تا در شکل و اندازه مناسب رشد کنند. تمام غضروف ها با استخوان ها جایگزین میشوند تا در شکل و اندازه رشد کنند. در این زمان دیگر رشد استخوان ها کند شده تا اینکه به صفر میرسد که در سن 18 الی 15 سالگی اتفاق میفتد.

نوجوانانی که از استروئید های آنابولیک برای تسریع فرآیند بلوغ اسکلتی استفاده میکنند ممکن است که در معرض خطر رشد غضروف ها قبل از جوش خوردن با هم باشند. استفاده از استروئید ها میتواند نوجوانان را در بزرگسالی کوتاهتر از آنچه که باید کند.

مرحله استخوان سازی انسان :
5 راه برای تقویت رشد استخوان

5 راه برای تقویت رشد استخوان

خوب حال باید دید که چگونه میتوان رشد استخوان ها را تقویت کرد. در طول سال های رشد بهترین شانس برای رشد قد و رسیدن به اهداف موردنظر خود هستید.

به اندازه کافی خوابیدن

خواب کافی میتواند روند ترمیم قسمت های بدن شما از جمله بافت های استخوانی را تسهیل کند. استخوان ها مکانیسمی برای جایگیزینی ساختارهای آسیب دیده از آسیب های جزئی در طول فعالیت های روزانه . بیشترین میزان خورمون رشد در شب  ترشح میشود. برای رشد بهتر به کودکان و نوجوانان توصیه میشود که قبل از 11 بخوابند. دیر خوابیدن  کم خوابیدن میتواند تاثیر منفی در رشد و سلامتی فرد داشته باشد.

با توجه به اهمیت خواب برای رشد استخوان باید سعی کنید که الگوی منظمی برای خواب خود داشته باشید. نحوه خوابیدن نیز بسیار مهم است و بر روی سلامتی تاثیرگذار است.

رژیم غذایی خود را زیرنظر داشته باشید

کلیسم و ویتامین D نقش بسیار مهمی در ساخت استخوان های سالم دارند. سعی کنید که به اندازه کافی کلسیم و ویتامین D داشته باشید. محصولات لبنی ممکن است که حاوی بالاترین میزان کلسیم در بدن باشند. اما سایر غذاهای بدون لبنیات مانند سبزیجات ، آجیل ، دانه ها و میوه ها میتواند مقادیر کافی از این ماده مغذی را برای بدن فراهم کند . بهترین منبع برای جذب ویتامین D خورشید است. میتوانید برای اینکار جلوی نور خورشید قرار بگیرید.

این رژیم غذایی زمانی موثر است که از شر غذاها و نوشیدنی های ناسالم خلاص شوید. غذاهای شور ، الکل باعث رفتگی کلسیم میشوند. الکل ویتامین D را مهار میکند  مان جذب کلسیم به استخوان ها میشود. همچنین لازم است بدانید که مصرف زیاد کافئین در روز جلوی جذب کلسیم را گرفته و مانع رشد استخوان میشود.

ترک الکل

اگر میخواهید که از سال های رشد خود برای رسیدن به حداکثر قد خود بهره ببرید بهتر است که از مصرف بیش از حد الکل ، قهوه و غذاهای غنی از سدیم خودداری کنید. تغذیه روزانه خود را با غذاهای غنی از پروتئین ، ویتامین K ، ویتامین C و کلسیم پر کنید.

فعال بودن

بسعی کنید که تحرک داشته باشید. که برای سلامت بدن و رشد استخوان ها بسیار مهم است. زمانی که استخوان ها را در معرض نیرو و فشار قرار دهید باعث تقویت و قوی تر شدن آن ها میشود. ورزش جلوگیری از تحلیل استخوان ها میشود. البته توجه کنید که فعالیت های شدید اگر به درستی انجام نشود میتواند باعث آسیب رشاندن به بدن شود. ورزش های بدنی که برای شما بسیار مهم است میتوان به شنا ، والیبال ، یوگا  و غیره اشاره کرد.

ترک سیگار

نوجوانانی که در سن رشد هستند بهتر است ه سیگار و الکل را ترک کنند. یرا تعادل هورمون های بدن را به هم میزند و خون رسانی به استخوان ها را کاهش میدهد. که همین خطر شکستگی استخوان ها را افزایش میدهد. نیکوتین در سیگار باعث ایجاد توده استخوانی و کاهش رشد استخوان ها میشود.

استخوان یک بافت بسیار فعال است که سلول ها به طور مداوم در حال تشکیل و جذب ماتریکس استخوان هستند. شما تنها میتوانید قبل از دوران بلوغ هنگامی که به پایان میرسد صفحات رشد بسته میشود و اتخوان ها دیگر رشدی نخواهند داشت. اگر میخواهید که از حد ژنییکی خود قد بلندتری داشته باشید بهتر است که با کارشناسان قدپلاس تماس بگیرید یا اینکه مقالات آموزشی مجله قدپلاس را دنبال کنید.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *