تناسب اندام و تغذیه

آیا در بزرگسالی افزایش قد امکان پذیر است ؟

آیا افزایش قد در بزرگسالی امکان پذیر است ؟

برخی از افراد قد خود را دوست نداشته و دوست دارند که قد بلنتری داشته باشد. در واقع یک فرد بالغ نمیتواند افزایش قد در سن خود داشته باشد. 80 درصد از رشد قد به عوامل ژنتیکی بستگی دارد. شاید تغذیه خوب قبل از 20 سالگی بتواند بر روی رشد قد تاثیر داشته باشد اما تغذیه خوب کارساز نخواهد بود. حال میخواهیم بدانیم که امکان افزایش قد در بزرگسالی نیز وجود دارد ؟ راهکارهای آن چیست ؟

راه هایی برای بلند تر نشان دادن و جلوگیری از کاهش قد وجود دارد که با افزایش سن افراد رایج است. قد به عوامل مختلفی بستگی دارد که میتوان به ژنتیک ، جسیت تعیین شده ، شرایط پزشکی خاص ، تغذیه ، ورزش و ترشح هورمون رشد از غده هیپوفیز بستگی داشته باشد. ژنتیک مهمترین نقش در تعیین قد افراد را دارد.

اگر والدین فردی قد بلد باشند احتمال دارد که فرزندان آن ها نیز قدبلند باشند اما اگر کوتاه قد باشد فرزندان نیز به احتمال زیاد کوتاه قد خواهند شد.

عوامل تاثیر گذار بر روی قد افراد بعد از 20 سالگی

عوامل تاثیر گذار بر روی قد افراد

یکی از عامل بیولوژیکی که در تعیین قد افراد نقش دارد جنسیت است. برخی از شرایط پزشکی میتواند در تعیین قد فرد نقش داشته باشند. شرایط زیر میتواند نحوه رشد یک فرد را در دوران کودکی تغییر دهد:

 • گیگانتیسم
 • کوتولگی
 • آرتروز
 • سرطان
 • استفاده طولانی مدت از استروئید ها
 • سندرم داون
 • سندرم ترنر
 • سدرم مارفان

تغذیه یز میتواند تاثیر گذار باشد. بنابراین سعی کنید که تغذیه خوب که شامل منابع معدنی و ویتامین ها باشد را دریافت کنید. طبیعتا افرادی که تغذیه کافی ندارند ممکن است که به اندازه قد خود رشد نکنند. منظور از قد خود یعی حداکثر توان قد که در ژنتیک فرد کد شده است.

مطالعات نشان داده است که با بهبود تغذیه در طول زمان افراد قد بلند میشوند. کودکانی که از رژیم غذایی غنی از کلسیم ، پروتئین و سایر مواد مغذی استفاده میکنند میوانند پتانسیل رشد خود را افزایش دهند.

فعالیت های بدنی نیز در رشد قد کودک بسیار تاثیر دارد. هرچه کودک فعالیت های بدنی بیشتری مانند انواع ورزش های مفید را داشته باشند باعث ترشح بیشتر هورمون رشد میشود.

زمانی که این هورمون فعال میشود کودک که صفحات رشد آ بسته شده است میتواند از نظر فیزیکی رشد بیشتر داشته باشد. اما متاسافنه زمانی که صفحات رشد بسته میشود فرد دیگر رشد طولی نخواهد داشت. اکثر زنان در سنین 14 الی 16 سالگی به قد کامل خود میرسند. اما اکثر پسرها در سن 16 الی 18 سالگی به قد کامل میرسند که البته بعد از این سن نیز رشد قد دارد اما بسیار کندتر .

راه های افزایش قد در بزرگسالی

اگرچه پس از بسته شدن صفحات رشد در استخوان ها فرد نمیتواند قد خود را افزایش دهد اما راه هایی برای بلندتر فرد وجود دارد

تمرین وضعیت بدنی خوب

ایستادن و نشستن با وضعیت مناسب باعث صاف قرار گرفتن بدن میشود که جلوی خمیدگی بدن را میگیرد و از گردن درد و کمر درد جلوگیری میکند.

سعی کنید که با وضعیت بدنی خوب بایستید :

 • عقب نگه داشتن شانه ها
 • کشیدن شکم به سمت ستون فقرات در حالی که عضلات به آرامی درگیر هستند.
 • نگه داشتن سر در سطح و در راستای بدن
 • قرار دادن پاها به اندازه عرض شانه
 • زانو ها را قفل نکنید
 • حفظ وزن بر روی توپ
 • بازوها را به طور طبیعی به دو طرف آویزان کنید

وضعیت مناسب برای نشستن :

 • صاف نگه داشتن پاها روی زمین هنگام  نشستن
 • تنظیم ارتفاع صندلی به صورتی که پاها به صورت صاف روی زمین قرار بگیرند.
 • پاها رو ری هم قرار ندهید.
 •  استفاده از یک بالش یا حوله کوچک در پشت کمر که بتوانید راحت و صاف بنشینید
 • به شانه ها استراحت دهید
 • حفظ وضعیت بدنی مناسب کمک میکند که فضای مناسبی بین مهره های بدن وجود داشته باشد که کمک میکند تا فرد قد بلندتر نشان داده شود.
راه های افزایش قد در بزرگسالی
راه های افزایش قد در بزرگسالی

تقویت عضلات مرکزی بدن

عضلات مرکزی بدن اگر قوی باشند کمک میکد که فرد حالت بدنی خوبی داشته باشد . ای عضلات مرکزی به ستون فقرات کمک میکنند. وقتی که این ماهیچه ها ضعیف باشند ستون فقرات به درستی حمایت نمیشوند و فشره میشوند که همین منجر به خمیدگی میشود.

برای داشتن عضلات مرکزی قوی تمرینات زیر را انجام دهید :

پلانک :

با درگیر نگه داشتن ماهیچه های شکم موقعیت را در بالای یک پوش آپ نگه دارید.

سوپرمن :

روی شکم دراز کشیده و دست و پاها و سر را از زمین دور نگه دارید.

کرانچ شکم :

به پشت دراز بکشید و زانو ها را خم کرده و پاها را روی زمین قرار دهید. سپس سر و شانه ها را با استفاده از عضلات مرکزی بالا بیاورید.

استفاده از مکمل ها

برخی از ویتامین ها و مواد معدنی میتواند مکمل یک رژیم غذایی سالم باشند. برخی از مکمل ها میتوانند باعث تقویت استخوان ، سیستم حمایتی بدن شوند تا کمک کند فرد وضعیت خوبی داشته باشد.

مصرف مکمل کلسیم و ویتامین d میتواند ترکم استخوان را بهبود دهد. و از تحلیل استخوانی که منجر به پوکی استخوان ، آرتریب ، شکستگی و خمیدگی میشود جلوگیری کند.

فرد باید از مکمل هایی که میتواد باعث رشد در بزرگسالی شوند استفاده کند.

رژیم غذایی مغذی

بهبود در رژیم غذایی و استاندارهای زندگی و قرار گرفتن در معرض بیماری ها میتواند باعث افزایش قد شود.

خوردن یک رژیم غذایی مغذی و متعادل و مورد نیاز با بدن میتواند برای حفظ استخوان های قوی و جلوگیری از پوکی استخوان کمک کند. در واقع در پوکی استخوان استخوان های مفاصل فشرده میشوند که میتواند مجر به کاهش قد شود.

یک رژیم غذایی متعادل شامل سبزیجات رنگارنگ در کنار سبزیجات برگ دار ، میوه ها ، غلات کامل و گوشت بدون چربی باشد.

کفش های با پاشنه بلند

پوشیدن کفش های پاشنه دار میتواند قد شما را بلندتر نشا دارد. البته پوشیدن کفش های بسیار بلد که خانم ها استفاده میکنند میتواند منجر به آسیب رساندن به کمر و پاها شود.

ورزش یوگا

ورزش یگا میتواند باعث شل شدن ماهیچه ها ، افزایش انعطاف پذیری بدن و وضعیت بهتر بدن شود که قد را افزایش میدهد.

یک مطالعه نشان میدهد که یوگا تراکم استخوان زنان یائسه مبتلا به پوکی استخوان را افزایش میدهد. یوگا اجازه میدهد که استخوان ها کلسیم را حفظ کنند که فرد وضعیت بهتری داشته باشد. با افزایش سن قد نیز کمی کاهش پیدا میکند اما با یوگا میتواد از کاهش تراکم اسخوا ها جلوگیری کرد.

نتیجه گیری

یک فرد بالغ نمیتواند بعد از بسته شدن صفحات رشد قد خود را افزایش دهد. راه های زیادی وجود دارد که فرد وضعیت بدنی خود را بهبود دهد. یک فرد میتواند با افزایش سن اقدامات پیشگیرانه هایی را برای کاهش قد انجام دهد. این موارد شامل رژیم غذایی متعادل ، مغذی ، ورزش ، استفاده از مکمل ها و تمرین وضعیت بدنی خوب است .

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *