تناسب اندام و تغذیه, ورزشی

بهبود وضعیت و فرم بدن برای افزایش قد

بهبود طرز وضعیت نشستن و ایستادن بدن برای افزایش قد

داشتن وضعیت بدنی بد میتواند مشکلات جدی را برای سلامتی شما ایجاد کند. این مشکلات میتواند شامل درد گردن ، کمر ، مشکلات گوارشی و غیره باشد. کسانی که وضعیت و حالت بدن نامناسبی دارند به دلیل کمبود اعتماد به نفس در آن ها است. اگر وضعیت بدن نامناسبی داشته باشید باعث قد کوتاه شدن شما میشود. برای رسیدن به قد واقعی خود باید فرم راه رفتن ، نشستن مناسبی را داشته باشید. نباید بدن شما افتاده یا خمیده باشد که رشد شما را کاهش میدهد. در این مقاله به شما در مورد اینکه چگونه با اصلاح وضعیت بدن قد خود را بلندتر کنیم توضیحاتی را ارائه خواهیم داد. همچنین راه هایی را به شما پیشنهاد میدهیم که بتوانید وضعیت بدن خود را اصلاح کنید.

پز ، وضعیت بدن یا posture چیست ؟

دو نوع حالت برای بدن وجود دارد حالت پویا و حالت ایستا.

حالت ایستا برای زمانی است که در حال حرکت نیستید برای مثال زمانی که خوابیده ، ایستاده یا نشسته اید.

حالت پویا برای زمانی که در حال فعالیت ، حرکت ، ورزش و غیره هستید که بدن شما در حالت پویا قرار دارد.

باید همواره مطمئن شوید که وصضعیت ایستا و پویا شما مناسب باشد. کلید داشتن وضعیت بدن خوب مربوط به فرم ستون فقرات شما است. ستون فقرات دارای سه انحنای طبیعی در قسمت پایین کمر ، وسط پشت و گردن است. وضعیت صحیح باید این منحنی ها را حفظ کند.

اثرات وضعیت نامناسب بدن

اگر در سال های رشد خود هستید یعنی صفحات رشد شما هنوز فعال هستند و سفت نشده اند. وضعیت نامناسب روند رشد قد شما را مختل میکند و درنهایت باعث میشود که به قد بالقوه خود نرسید و کوتاهتر از قد ژنتیکی از پیش تعیین شده باشید. زمانی که بلوغ به پایان میرسد شما به قد نهایی خود میرسید. اگر وضعیت نامناسب نشستن یا راه رفتن داشته باشید باعث میشود که کوتاهتراز آنچه که هستید به نظر بیایید.

علاوه بر تاثیرات منفی بر قد پوسچر بد بدن بر روی سلامتی فرد نیز تاثیر منفی خواهد گذاشت :

 • باعث درد گردن ، شانه ، کمر
 • سخت شدن هضم غذا
 • ستون فقرات شما بیشتر مستعد آسیب قرار میگیرند.
 • کاهش انعطاف پذیری بدن
 • حفظ تعادل بدن باعث میشود که خطر افتادن شما کمتر شود.
 • تاثیر منفی بر نحوه حرکات مفاصل بدن
 • سخت شدن نفس کشیدن
بهبود وضعیت بدن چگونه باعث افزایش قد خواهد شد ؟

بهبود وضعیت بدن چگونه باعث افزایش قد خواهد شد ؟

بهبود وضعیت ایستادن بدن برای افزایش قد

در حالت ایستادن

ساده ترین راه این است که به تصویر زیر نگاه کنید. خواهید ید که اگر خمیدگی بدن خود را صاف کنید میتوانید حداقل 4 سانت به قد خود اضافه کنید که عدد بسیار خوبی است.

یک رویکرد کاملا هندسی به این صورت است که میتوانید اثر کاهش قد در وضعیت نامناسب بدن را درک کنید. خم شدگی یتواند ارتفاع بالاتنه شما را 10 درصد کاهش دهد. زیرا وضعیت قسمت بالایی بدن شما به صورت منحنی است.

چگونه حالت ایستادن بدن خود را اصلاح کنیم ؟

 • صاف و راست بایستید
 • شانه های خود را عقب نگه دارید
 • وزن خود را بیشتر بر روی پاشنه پا قرار دهید.
 • سر خود را صاف و هم  راستا به شانه ها قرار دهید
 • سعی کنید شکم خود را به داخل بکشید
 • بازوهای خود را به سمت عقب بکشید که صاف باشد
 • پاهای خود را به اندازه عرض شانه باز کنید

در حالت نشستن

همین مقایسه را میتوانید زمانی که نشسته اید نیز انجام دهید. زمانی که شما در حالت نشسته باشید و بن شما در وضعیت خمیده ای باشید قد شما نیز کوتاهتر نشان داده میشود.

حواستان باشد که وضعیت بدن خود را در حین فعالیت های روزانه مانند پیاده روی ، شستن ظروف یا تماشای تلویزیون حفظ کنید. داشتن اضافه وزن میتواند مشکلاتی را برای لگن و ستون فقرات شما ایجاد کند. باعث میشود عضلات شکم شما ضعیف شود و دچار کمر درد شوید. تمام این موارد مشکلاتی هستند که با رعایت نکردن فرم صحیح بدن دچار میشوید.

فعالیت ورزشی داشته باشید. تمرینات خاصی هستند که برای اصلاح فرم بدن بسیار مناسب هستند. که میتوان به تای چی ، یوگا و غیره اشاره کرد. سعی کنید تمریناتی را انجام دهید که عضلات اطراف شکم ، لگن و پشت را تقویت کند.

حتما اطمینان حاصل کنید که سطوح کارتان در ارتقاع مناسبی قرار دارد برای مثال زمانی که پشت میز غذا خوری ، پشت میز کار یا در حال پختن شام هستید.

سعی کنید که کفش راحت و پاشنه کوتاه بپوشید زیرا کفش های پاشنه بلند میتواند تعادل شما را از بین ببرند و به وضعیت بدنی شما آسیب برساند و فشار زیادی را به عضلات شما وارد کنند.

بهبود وضعیت نشستن بدن برای افزایش قد

چگونه حالت نشستن خود را اصلاح کنیم ؟

بسیاری از مردم زمان زیادی را صرف نستن میکنند چه پشت میز در محل کار یا در مدرسه بنابراین باید این موارد را رعایت کنید تا دچار مشکلات جدی در آینده نشوید:

در خانه یا محل کار قدم بزنید

موقعیت های نشستن خود را تغییر دهید

پاهای خود را بر روی هم قرار ندهید پاهای خود را سعی کنید بر روی زمین نگه دارد.

هر چند وقت یکبار سعی کنید عضلات خود را بکشید تا کاهش تنش عضلانی داشته باشید

شانه های خود را شل کنید

سعی کنید که اگر پشت میز هستید از زیرپایی استفاده کنید

صندلی شما به گونه ای باشد که بتواند انحنای کمر شما را بپوشاند. میتوانید از یک بالش یا پشتی استفاده کنید.

سعی کنید که آرنج خود را نزدیک به بدن خود نگه دارید که باید بین 90 الی 120 درجه خم شود. اطمینان حاصل کنید که ران ها و باسن شما موازی با سطح زمین قرار بگیرد.

پیام آخر

همیشه مراقب وضعیت بدن خود باشید تا از یک سبک زندگی سالم و راحتی برخوردار باشید. همین را اگر از سنین پایین تر رعایت نید باعث کیشود که بتوانید به قد بالقوه خود برسید. اگر بالغ هستید میتوانید با نکاتی که در مورد اصلاح وضعیت بدن گفته شد وضعیت بدن خود را بهبود دهید و اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنید.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *