لوگوی-قدپلاس

برنامه غذایی برای افزایش قد (در سنین مختلف)

برنامه غذایی برای افزایش قد (در سنین مختلف)

قد به‌عنوان یکی از مهم‌ترین فاکتورها در زندگی افراد شناخته می‌شود. تمامی افراد دوست دارند تا از قدی مناسب و بلند برخوردار باشند. برخی از افراد از نظر ژنتیکی قد بلند بوده و یا به واسطه برخورداری از رژیم غذایی و روتین زندگی مناسب، فرآیند رشد مناسبی را سپری کرده‌اند. در مقابل، گروه دیگری از افراد به دلایل مختلفی با کوتاهی قد مواجه هستند. این افراد همواره به دنبال روشی برای افزایش قد خود هستند. اما آیا افزایش قد امری ممکن است؟! جالب است بدانید که راه های افزایش قد بسیار متنوع هستند و افراد می‌توانند یکی از روش‌های مناسب را برای دست‌یابی به این هدف انتخاب کنند؛ ازجمله این روش‌ها می‌توان به ورزش های افزایش قد، استفاده از پکیج افزایش قد و… اشاره کرد. در این مطلب از وب‌سایت قد پلاس به بررسی برنامه غذایی برای افزایش قد پرداخته و برای هر بازه سنی مشخص، یک برنامه نمونه ارائه خواهیم داد.

برنامه غذایی نمونه برای افزایش قد برای (9 -12) کودکان

بهترین مواد غذایی کودکان
بهترین مواد غذایی کودکان

کوتاهی قد یکی از رایج‌ترین مشکلات در کودکان است که والدین بسیاری را نگران می‌کند. اگر شما نیز با این مشکل مواجه بوده و قصد دارید تا آن را به شکلی اصولی درمان کنید، توصیه می‌کنیم از یک برنامه غذایی هفتگی بهره ببرید. با استفاده از یک برنامه تغذیه‌ای مناسب، می‌توان انواع مواد موردنیاز برای بدن را تأمین کرد. بدن کودک نیز با استفاده از این مواد مغذی، ترکیبات لازم برای رشد بیشتر را تولید می‌کند. به‌عنوان مثال، در یک برنامه غذایی برای افزایش قد باید موادی گنجانده شوند که میزان تولید هورمون رشد در بدن را افزایش دهند. بدین ترتیب، می‌توان با پیروی از این برنامه تغذیه‌ای به صورت کاملاً طبیعی شاهد رشد قد کودک بود.

لوبیا یکی از مهم‌ترین موادی است که باید در جدول برنامه غذایی برای افزایش قد جای دهیم. این ماده غذایی را می‌توان منبع مناسب و غنی از پروتئین دانست. وجود پروتئین کافی در بدن به نوبه خود باعث افزایش ترشح فاکتور شبه رشد انسولین می‌شود؛ یکی از مهم‌ترین هورمون‌هایی که میزان رشد کودک را تنظیم می‌کند. علاوه بر آن، لوبیا را می‌توان منبع مناسبی از آهن دانست. کمبود آهن در بدن کودک می‌تواند فرآیند رشد او را مختل کرده و منجر به کوتاهی قد شود. بنابراین، می‌توان با استفاده از مواد غذایی ساده‌ای همچون، لوبیا، برنامه غذایی برای افزایش قد کودکان تهیه کرد که در صورت پیروی مناسب و اصولی از آن، می‌تواند منجر به تحریک رشد قد شود. در ادامه جدولی از بهترین مواد غذایی برای افزایش قد کودکان را مهیا کرده‌ایم. توصیه می‌کنیم که مواد غذایی معرفی شده در جدول را در رژیم غذایی کودک خود جای دهید.

بهترین مواد غذایی برای افزایش قد کودکان (به ترتیب اولویت)

بادام

سرشار از ویتامین E، چربی‌های سالم و مواد معدنی

ماست

سرشار از پروتئین، پروبیوتیک‌ها، کلسیم، منیزیم، فسفر و پتاسیم

کینوا یا خاویار گیاهی

سرشار از منگنز، فسفر، فولات، منیزیم و پروتئین
شیر سرشار پروتئین، کلسیم، فسفر و منیزیم

تخم‌مرغ

سرشار از ویتامین‌های مختلف همچون ویتامین D و پروتئین‌ها

برنامه غذایی نمونه برای افزایش قد برای (13- 18) نوجوانان

بهترین مواد غذایی نوجوانان
بهترین مواد غذایی نوجوانان

اگر دوران نوجوانی زندگی خود را سپری می‌کنید و با این سؤال مواجه هستید که برای افزایش قد چه کنیم؟، در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا به بررسی برنامه غذایی برای افزایش قد در نوجوانان بپردازیم. برنامه غذایی مناسب برای دوران نوجوانی کمی متفاوت‌تر از دوران کودکی خواهد بود؛ چراکه افراد در این بازه سنی علاوه بر افزایش قد، باید به فکر حفظ قد خود نیز باشند. بنابراین، لازم است با تهیه برنامه غذایی افزایش قد، نسبت به تأمین اصولی و کافی مواد موردنیاز بدن اقدام کنید. درصورتی‌که قادر به تأمین مواد مغذی موردنیاز بدن خود باشید، بدن نیز می‌تواند فرآیندهای متابولیسمی موردنیاز برای رشد را کنترل کند. بدین ترتیب، شاهد رشد روزافزون قد افراد در بازه سنی 13 الی 18 سال خواهیم بود.

مرغ را می‌توان یکی از مهم‌ترین مواد غذایی موجود در برنامه غذایی برای افزایش قد نوجوانان دانست؛ منبعی غنی از پروتئین، ویتامین‌ها و اسیدآمینه‌های ضروری برای رشد بدن. به‌عنوان مثال، مرغ منبعی غنی از ویتامین B12 و اسیدآمینه تورین است؛ دو ماده مهمی که به ترتیب در افزایش ترشح هورمون رشد و تشکیل استخوان دخالت دارند. بنابراین، می‌توان با جای دادن مواد غذایی متنوعی همچون، مرغ، پروتئین و سایر مواد موردنیاز بدن برای رشد و استخوان‌سازی را تأمین کرد. بدین ترتیب، می‌توان شاهد حفظ قد و افزایش آن در نوجوانان بود. در ادامه، جدولی از غذا برای افزایش قد نوجوانان را مهیا کرده‌ایم؛ شما نیز می‌توانید با مطالعه این جدول و استفاده از مواد غذایی معرفی شده در آن، یک برنامه غذایی بسیار مناسب برای خود تهیه کنید.

بهترین مواد غذایی برای افزایش قد نوجوانان (به ترتیب اولویت)
سبزی‌های برگ‌دار مانند، اسفناج، کلم پیچ و کلم سرشار از ویتامین C، کلسیم، آهن و منیزیم
انواع توت‌ها مانند، توت‌فرنگی، شاه‌توت و زغال اخته سرشار از ویتامین C، فیبر، منگنز و ویتامین K
لوبیا سرشار از پروتئین، آهن، ویتامین B
شیر سرشار از کلسیم، منیزیم و فسفر
سیب‌زمینی سرشار از ویتامین A، منگنز، ویتامین B6 و پتاسیم

برنامه غذایی نمونه برای افزایش قد برای (18- 50) بزرگسالان

بهترین مواد غذایی بزرگسالان
بهترین مواد غذایی بزرگسالان

برنامه تغذیه برای افزایش قد بزرگسالان کمی متفاوت‌تر از برنامه غذایی کودکان و نوجوانان خواهد بود. در واقع، هدف اصلی در تعیین برنامه غذایی بزرگسالان، حفظ قد است. به همین دلیل، باید مواد غذایی مناسبی را در برنامه این دسته از افراد جای داد که بتوانند به حفظ قد در آن‌ها کمک کنند. جهت این امر، ما باید سلامت استخوان‌های فرد را تأمین کنیم؛ بنابراین، مواد غذایی مناسبی را در برنامه غذایی برای افزایش قد بزرگسالان جای می‌دهیم که سطح مناسبی از ویتامین‌ها، پروتئین‌ها، املاح و… را تأمین کنند.

سیب‌زمینی یکی از برجسته‌ترین مواد غذایی است که باید در برنامه غذایی هفتگی افراد بزرگسال، جای بگیرد. این ماده غذایی از جهات مختلفی می‌تواند مفید واقع شده و منجر به حفظ و افزایش قد در بزرگسالان شود. به‌عنوان مثال، سیب‌زمینی منبعی غنی از ویتامین A است؛ ویتامینی که حضور آن برای تضمین سلامت استخوان‌ها بسیار ضروری است. از سویی دیگر، سیب‌زمینی حاولی انواع فیبر محلول و نامحلول در ساختار خود است. فیبرهای محلول و نامحلول موجود در سیب‌زمینی نیز به نوبه خود منجر به تقویت سیستم گوارشی فرد شده و میزان جذب ویتامین‌ها، مواد معدنی و… را از روده افزایش می‌دهند. بنابراین، افراد بزرگسال نیز می‌توانند مواد موردنیاز برای حفظ قد و رشد آن را به خوبی جذب کرده و برای بدن خود تأمین کنند. در ادامه بهترین برنامه غذایی برای افزایش قد بزرگسالان را ارائه داده‌ایم.

بهترین مواد غذایی برای افزایش قد بزرگسالان (به ترتیب اولویت)

ماهی قزل‌آلا یا سالمون سرشار از اسیدهای چرب امگا 3، سلنیوم، پتاسیم و ویتامین B
تخم‌مرغ سرشار از ویتامین D، پروتئین و اسید چرب مفید
خاویار گیاهی یا کینوا سرشار از فسفر، فولات، منگنز و اسیدآمینه‌های ضروری برای رشد
سبزی‌های برگ‌دار سرشار از ویتامین K، کلسیم، آهن، ویتامین C و منیزیم
مرغ سرشار از پروتئین، نیاسین، سلنیوم، فسفر و ویتامین B6

سخن پایانی

در این مطلب از وب‌سایت قد پلاس به بررسی برنامه غذایی برای افزایش قد در سنین مختلف پرداختیم. کودکی، نوجوانی و بزرگسالی سه بازه مختلف از زندگی افراد هستند. افراد در این بازه‌ها به مواد غذایی متفاوتی برای رشد و حفظ قد خود نیاز دارند. بنابراین، ما باید با توجه به نیاز بدن افراد در سنین مختلف و با توجه به خاصیت و ویژگی‌های مواد غذایی متفاوت، برنامه غذایی برای افزایش قد طراحی کنیم.

جدول برنامه غذایی برای افزایش قد هر بازه سنی، نسبت به بازه سنی دیگر تفاوت‌هایی خواهد داشت؛ چراکه بدن در سنین مختلف به پروتئین‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی متفاوتی نیاز خواهد داشت. بنابراین، اگر به دنبال روشی مناسب برای افزایش قد در سنین مختلف هستید، توصیه می‌کنیم از نکات موجود در این مطلب بهره ببرید. همچنین، شما می‌توانید با تهیه پکیج افزایش قد ، قد خود را بدون کوچک‌ترین عارضه‌ای افزایش دهید. ممنون که در طول این مطلب با ما همراه بودید. لطفاً نظرات و تجربیات خود در این زمینه را با ما در میان بگذارید.

 

منبع

  1. https://fa.llcig.com/11-%D8%BA%D8%B0%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%D8%B4%D9%85%D8%A7-%D8%B1%D8%A7-%D9%82%D8%AF-%D8%A8%D9%84%D9%86%D8%AF%D8%AA%D8%B1-%D9%85%DB%8C-%DA%A9%D9%86%D8%AF/
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://ghadpl.com/?p=11549
0:00
0:00