ورزشی

آیا بدنسازی روی قد تأثیر می‌گذارد؟

آیا بدنسازی روی قد تأثیر می‌گذارد؟

ورزش بدنسازی مجموعه ای از فعالیت ها است که به ساخت توده عضلانی بدن کمک میکند. اینکه تاثیر بدنسازی بر روی قد شما چیست و رشد شما را کاهش یا افزایش میدهد سوالی است که بهتر است برای گرفتن پاسخ تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

ژنتیک یکی از عوامل مهم برای تعیین قد هر فردی است. بدنسازان اغلب ساعت های زیادی را تمرین میکنند که باعث میشود سطح هورمون HGH و تستوسترون بالاتر رود. در صورتی که صفحه رشد شما بسته باشد تاثیر قابل توجهی نخواهد داشت. رژیم غذایی نیز تاثیر زیادی بر روی رشد قد فرد دارد که بدنسازان در نار ورزش منظم ، رژیم غذایی را نیز رعایت میکنند.

بدنسازی چیست ؟

بدنسازی فرآیندی برای ساخت فیبرهای عضلانی از طریق تمرینات منظم با وزنه است. بدنسازی به خودی خود ورزشی است که تقویت عضلات ، تقارن بدن ، حفظ تناسب و سلامت کلی بدن را بر عهده دارد. این یک ورزش رقابتی است که مسابقاتی برای آن برگزار میشود.

آیا بدنسازی باعث افزایش قد میشود ؟

بدنسازی شما را بلندتر نمیکند صفحات رشد شما در این مراحل ورزش سفت میشود که باعث میشود نتواند به رشد خود ادامه دهد. برای سنین زیر 21 سال ورزش منظم بسیار اهمیت دارد اما این ورزش ها بهتر است که کششی و قدرتی باشند.

اما بدنسازی به طور کلی ظاهر شما را بهتر کرده و فرم بدن شما را بهبود میبخشد. بدنسازی عمل رشد عضلات است. ماهیچه های سینه ، بازو و ماهیچه پاهای شما رشد میکند. که باعث میشود فرم بدن ساف شده و از خم شدن ، قوز کردن و راه رفتن با فرم غیر استاندارد یگر اتفاق نیفتد.

تاثیر بدن سازی بر رشد قد

فواید بدنسازی چیست ؟

جذابیت داشتن ماهیچه های بزرگ و هیکلی میتواند دلیلی باشد که افراد به این ورزش رجوع کنند. طبق تحلیل هایی که انجام شده است ورزش بدنسازی نسبت به سایر ورزش ها آسیب کمتری را به بدن میرساند. در این ورزش طبق برنامه تمام عضلات بدن درگیر میشوند زیرا شامل مجموعه ای از حرکات ورزشی متفاوت برای هر بخش از بدن است.

تولید قدرت عملکردی کلی

ساخت توده عضلانی از مزایای اصلی بدنسازی است که البته عملکرد شما نقش کلیدی را در این ورزش دارد. اگر میخواهید که عملکرد ورزشی خود را افزایش دهید باید سعی کنید که توده عضلانی را افزایش داده و توده های چربی در بدن را کاهش دهید. که از طریق بدنسازی به راحتی میتوانید این کار را انجام دهید.

بهبود طول عمر

با افزایش سن به تدریج عضله هایی بدن را از دست خواهید داد. هنگامی که حجم عضلانی کافی را از دست بدهید در انجام هرکاری با مشکل مواجه خواهید شد. حتی انجام کارهای روزانه مانند بالا پایین رفتن از پله ها ، پوشیدن لباس یا شستن ظرف ها نیز سخت خواهد شد. بدنسازی ورزشی است که به شما کمک میکند در طول زندگی خود فعال و سازنده باشید.

کاهش چربی بدن و افزایش متابولیسم لیپید

یک مطالعه نشان داده است که تمرینات مقاومتی بدنسازی برای تقویت بدن برای کاهش چربی و حفظ عضلات بسیار اهمیت دارد. کاهش کلسترول ، سطوح انسولین نسبت به ترکیبی از تمرینات استقامتی ، مقاومتی به تنهایی کارآمدتر است. تمرینات بدنسازی نه تنها بر ماهیچه های بدن تاثیر میگذارد برای سلامت داخلی بدن به ویژه بهبود سطح لیپید و انسولین نیز مفید است.

شما را سالم تر ، شادتر ، آرام تر و باهوش تر میکند

بدنسازی با ترشح اندروفین که برای کاهش استرس ، اضطراب و افسردگی مرتبط است باعث بهبود عملکرد ذهنی شما میشود که همچنین باعث افزایش عزت نفس ، اعتماد به نفس میشود. زمانی که تمرنی میکنید احساس خوبی نسبت به خود خواهید داشت.

بدنسازی ممکن است که از عملکرد شناختی نیز پشتیبانی کند. بزرگسالان با اختلال شناختی خفیف که این فعالیت را حدود 6 ماه شروع کرده اند میتوانند عملکرد کلی شناختی خود را تقویت کنند.

آیا بدنسازی باعث افزایش قد میشود ؟

نکات بدنسازی

اگر تازه کار هستید بهتر است که برنامه داشته باشید و در ابتدا تمریناتی را انجام دهید که بدن شما نسبت به تمرینات مقاوتی عادت کند. برای کسب اطلاعات میتوانید با یک مربی مجرب در این زمینه مشورت داشته باشید. شما باید تمرینات ورزش بدنسازی که برای افزایش قد مفید هستند را انجام دهید. که میتوان به اسکوات دیواری با فیزیوبال ، استپ آپ ، فشار ، کشش ، اسکات تک پا ، لانژ رو به جلو اشاره کرد.

اگر در سال های رشد هستید بهتراست که مراقب شدن تمریناتی که انجام میدهید باشید. بهتر است که یک برنامه تمرینی متعدلی را که شامل تمرینات انعطاف پذیری یا کاردیو است را انجام دهید. همچنین از تمرین بیش از حد خودداری کنید در این صورت تمام انرژی خود را از دست میدهید و روند رشد طبیعی شما دچار مشکل میشود.

باید مراقب میزان تغذیه خود باشید تا ماهیچه های شما به درستی تامین شوند. در  برنامه غذایی خود پروتئین ، کربوهیدارت ، سبزیجات را برای بهبود روند رشد قرار دهید.

نتیجه

اگر بالغ هستید بدنسازی به افزایش قد شما کمکی نمیکند. اما از نظر عملکردی میتوانید قد بلندتری را داشته باشید. زیرا باعث بهبود وضعیت بدن میشود و همین صاف ایستادن و راه رفتن باعث قد بلندتر نشان دادن شما میشود. همچنین سطح ماهیچه ها و چربی بدن شما تاثیر گذاشته و شما را لاغرتر و طولانی تر نشان میدهد. به طور کلی ورزش بدنسازی برای سلامتی شما مفید است که میتواند رشد و بهبود سلامت جسمانی شما شود.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *