تناسب اندام و تغذیه

آیا خوردن قهوه مانع رشد میشود ؟

آیا خوردن قهوه مانع رشد میشود ؟

 

هیچ مدرک علمی وجود ندارد که قهوه میتواند مانع رشد فرد شود. اما این ایده ممکن است از این تصور باشد که قهوه باعث پوکی استخوان میشود و منجر به کاهش قد نیز میشود. باید متذکر شویم که قهوه باعث پوکی استخوان نمیشود و رشد شما را کاهش نخواهد داد. در این مقاله به سوال اینکه آیا خوردن قهوه مانع رشد میشود ؟ پاسخ خواهیم داد بنابراین تا انتهای این مقاله همراه ما باشید. 

کافئین میتواند دفع کلسیم از بدن را افزایش دهد. کمبود کلسیم میتواند منجر به پوکی استخوان شود. که این تصور توجه و نگرانی های زیادی را به خود جلب کرد. در واقع باید بگوییم که تاثیر کافئین بر دفع کلسیم بسیار مفید است و ارتباطی بین مصرف قهوه و پوکی استخوان وجود ندارد.

مطالعات نشان داد که افرادی که قهوه بیشتری مینوشیدند شیر و سایر نوشیدنی های حاوی کلسیم را کمتر مصرف میکردند که همین باعث میشد که ویتامین دی کمتری را مصرف کنند.

آیا قهوه رشد قد را متوقف میکند ؟

قهوه مانع رشد انسان نمیشود و رشد به ژن های شما بستگی دارد که در کنار آن تغذیه خوب نیز میتواند شما را برای رسیدن به حداکثر پتانسیل قد خود سوق دهد. قهده حاوی کافئین است که برای مردم یک الی دو فنجان قهوه در طول روز ضرری ندارد. دوز بالای کافئین خوب نیت زیرا باعث بی قراری ، اضطراب ، سرگیجه و سردرد میشود.

کافئین برای افرادی که مشکلات قلبی دارند و از دارو استفاده میکنند ممکن است زیاد مناسب نباشد. بنابراین بهتر است با توجه شرایط فعلی خود با پزشک متخصص مشورت داشته باشید.

علل کاهش قد

پوکی استخوان همراه با شکستگی فشاری میتواند قد بزرگسالان را کاهش دارد اما شما میتوانید بدون پوکی استخوان نیز کاهش قد داشته باشید. دیسک های بالا و پایین بیشتر استخوان های ستون فقرات حاوی آب هستند که با افزایش سن آب میان بافتی نیز از بین میرود و بنباراین استخوان ها تحلیل رفته و فشرده میشوند. انحنای ستون فقرات میتواند منجر به کاهش قد شود. هر کسی که نگرام صرف قهوه است بهتر است که کلسیم و وتیامین دی بیشتری را از طریق رژیم غذایی مصرف کند.

آیا قهوه رشد را متوقف میکند ؟
آیا نوشیدن قهوه رشد کودکان را متوقف میکند ؟

خطرات و فواید قهوه

بسیاری از مطالعات در شناسایی خطرات پزشکی جدی مرتبط با نوشیدن قهوه با شکست روبه رو شده اند. قهوه میتواند باعث بی خوابی ، احساس پریشانی و افزایش فشار خون شد. مصرف بیش از حد قهوه برای مثال 6 فنجان در روز میتواند همراه با سقط جنین باشد. ترک کافئین یکی از علت های شایع سردرد است. مصرف بیش از اندازه میتواند باعث ایجاد سردردهای میگرنی شود و میتواند منجر به سوزش معده و رفلاکس معده شود.

مزایای خوردن قهوه

کاهش خطر ابتلا به بیماری دیبات نوع دو

بیماری پارکینسون ، آلزایمر ، بیماری کبد ، نقرس و سرطان کبد

کافئین میتواند عملکرد ورزشی را افزایش داده و باعث کاهش وزن شود.

لازم بهذکر است تفاوت در سبک زندگی و رژِیم غذایی است ه میتواند خطر ابتلا به بیماری های مخلتف را کاهش دهد.

آیا نوشیدن قهوه رشد کودکان را متوقف میکند ؟

هیچ مدرکی مبنی بر این نیست که نوشیدن قهوه میتواند تاثیر منفی بر رشد قد داشته باشد. هیچ تفاوتی در سلامت استخوان افرادی که روزانه کافئین مصرف میکنند با افرادی که کافئین کمتری مصرف میکند وجود ندارد. ارتباط بین مصرف کافئین و کاهش جذب کلسیم برای استحکام و سلامت استخوان ضروری است. که هشدار به نوجوانات در حال رشد داده میشود که مصرف بیش از اندازه قهوه خوب نیست. کاهش جذب کلسیم با مصرف کافئین آنقدر ناچیز است که با افزودن 1 الی 2 قاشث شیر میتوان آن را جبران کرد.

نوجوانانی که کافئین بیشتری مصرف میکنند ممکن است که شب ها کمتر به خواب بروند که همین منجر میشود که هورمون رشد در آن ها کمتر ترشح شود زیرا این هورمون در خواب اوج ترشح دربدن را دارد. قندهایی که به نوشیدنی هایی مانند قهوه اضافه میشود برای سلامتی بدن اصلا مناسب نخواهد بود.

قهوه حاوای اجزای مختلفی است که برای سلامتی بدن مفید است و خطر ابتلا به بیماری ها را کاهش میدهد اما هبتر است که بزرگسالان حداکثر 3 الی 4 فنجان در طول روزمصرف کنند .

نتیجه

قد شما تا حد زیادی مربوط به ژن های شما است که با عادات تغذیه ای مناسب میتوانید سلامت استخوان های بدن را بالا ببرید. کافئین موجود در قهوه ممکن است جذب کلسیم را کاهش دهد که رشد استخوان ها را در نوجوانان کم کند. اما اگر روزانه یک فنجان قهوه مصرف میکنید اینقدر این دفع ناچیز است که میتوانید با خوردن شیر آن دفع کلسیم را جبران کرد. 

بنابراین صرف نظر از اینکه قهوه فواید سلامتی قابل توجهی دارد این نوشیدنی مانع از رشد فرد نمیشود. قد به ژنتیک ، کیفیت رژِم غذایی ، سلامت کلی و تمرینات ورزشی فرد بستگی دارد. اگر رژیم غذایی متعادلی داشته باشید و اقدامات لازم برای جلوگیری از پوکی استخوان را انجام دهید احتمالا به حداکثر قد خود خواهید رسید.

منبع : harvard و healthline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *