ورزشی

آیا وزنه برداری مانع رشد قد میشود ؟

آیا وزنه برداری مانع رشد قد میشود ؟

بسیاری از مردم نگران این هستند که ورزش های سنگین مانند وزنه برداری برای رشد قد مضر است. و بخشی از نگرانی ها مختص این است که صفحات رشد بسته نشود. بیشتر تحقیقات نشان میدهد که تمرینات با وزنه در تمام سنین مفید است اما به شرطی که زیر نظر متخصص باشد. تمرین وزنه برداری باعث کاهش نمیشود اما به هرحال باید اجتناب از وزنه زدن کرد.

طبق تحقیقاتی که شده است 85 درصد از متخصصان پزشکی ورزشی گفتند که ورزش بدنسازی مشکلی برای رشد فرد ایجاد نمیکند و تنها 10 درصد از آن ها معتقد بودند که باید قبل از سن رشد از وزنه برداری و وزنه زدن اجتناب کرد.

تحقیقات نشان میدهد که نگرانی های اولیه برای آسیب های تمرین وزنه برداری عدم نظارت درست است. چون در بزرگسالی صفحات رشد بسته شده و استخوان ها نیز محکم شده است به همین دلیل آسیبی برای صفحات رشد وجود دارد.

وزنه برداری میتواند منجر به فشرده سازی جزئی دیسک های ستون فقرات در بزرگسالی شود. با به خطر افتادن ستون فقرات ممکن است که کاهش جزئی قد نیز رخ دهد.

برای اکثر افراد به دلیل بسته شدن صفحات رشد قد پس از 18 سالگی تا 20 سالگی رشد نخواهد داشت. فشرده سازی و فشار دیسک ستون فقرات میتواد منجر به تغییرات ارتفاع بدن شود.

آیا وزنه برداری در دوران بلوغ باعث کاهش رشد قد میشود ؟

یکی از تفکرات اشتباه در موردوزنه برداری این است که قد و رشد کودک را متوقف میکند. در حقیقت موضوع با آنچه والدین به کودکان میگویند بسیار فاصله دارد. وزنه زدم در دوران بلوغ مانع از رشد قد نمیشود. وزنه برداری باعث تولید تستوسترون میشود که به بزرگ شدن و قوی شدن عضلات شما کمک میکند. ورزش سنگین از جمله وزنه برداری به قد شما آسیب وارد نمیکند.

این افسانه ها فقط در کشورهای خاورمیانه نیست بلکه در سطح جهان افراد زیادی با این تصورات زندگی میکنند. این تصور وجود دارد که وزنه های سنگین که بالای شانه قرار گرفت میشود که مشاهده کرده اید رابطه مستقیمی با کوتاهی قد دارد. اما به شما بگویم که اشتباه میکنید اگر کودکان را نگاه کنید کیف های سنگینی را برای رفتن به مدرسه حمل میکنند بنابراین آیا تاثیری روی قد آن ها گذاشته است ؟

کوتاهی قد در بدنسازی امکان دارد ؟

در طول فاز رشد استخوان های بلند مانند پاها صفحات رشدی به نام اپی فیزیال دارند که افزایش پیدا میکنند. تکثیر سلول هایی که بافت استخوانی را تشکیل میدهند باعث افزایش ارتفاع استخوان ها و در نتیجه قد میشود. تحقیقی ثابت نکرده است که وزنه برداری باعث کاهش قد افراد میشود. تنها خطری که در بدنسازی وجود دارد ناشی از بلند کردن صحیح وزنه است که باید زیر نظر مربی و متخصص صورت بگیرد.

واقعیت جالبی که وجود دارد این است که وزنه زدن در سال های نوجوانی میتواند به جای کاهش قد رشد قد نیز داشته باشد. زیرا در طول تمرین بدن به اوج تولید تستوسترون میرشد که هورمون های دیگر مانند هورمون رشد نیز بیشتر ترشح میشوند که باعث رشد فرد میشود.

آیا وزنه برداری در دوران بلوغ باعث کاهش رشد قد میشود ؟
آیا وزنه برداری مانع رشد قد میشود ؟

آیا وزنه برداری مانع رشد قد میشود ؟

سوالی که اغلب در مطب های پزشکی و از مربیان ورزش پرسیده میشود این است که آیا وزنه برداری مانع رشد فرد میشود ؟ اگر کوک شما زیر 18 سال است و تمرینات ورزشی سنگین انجام میدهد شاید این دغدغه برای شما به وجود آمده باشد که رشد کودک شما را متوقف نکند. خبر خوب این است که باید به شما بگوییم لازم نیست که وزنه زدن تاثیر منفی بر رشد فرد نخواهد داشت.

هیچ شواهد و مدارک علمی دال بر این نیست که وزنه برداری در سنین پایین رشد کوک را متوقف میکند. برنامه های تمرینی مقاومتی به درستی باید طراحی شده و تحت نظارت متخصصان باشد. فواید ورزش های مقاومتی فواید زیادی از جمله کاهش خطر شکستگی و آسیب های ورزشی و تناسب اندام دارد.

چرا مردم بر این باور هستند که وزنه برداری و بدنسازی رشد را متوقف میکند ؟

بلند کردن وزنه مانع رشد نمیشود. این واقعیت ناشی از این است که آسیب های صفحات رشد در استخوان هایی که هنوز به رشد کامل نرسیده اند میتواند رشد را متوقف کند. زیرا استخوان های کودکان هنوز ضعیف هستند و باید وزنه برداری تحت نظارت مستقیم متخصص باشد. صفحات رشد نواحی غضروفی هستند که برای مثال در استخوان ران وجود دارد. زمانی که افراد به بلوغ میرسند استخوان نیز سفت میشود اما در طول رشد نرم هستند که بیشتر در معرض آسیب خواهند بود.

اگر چه صفحات رشد مستعد آسیب هستند به این معنا نیست که نوجوان باید از وزنه برداری دوری کند. اگر وزنه برداری برای نوجوان زیر 18 سال به درستی اعمال شود ایمن خواهد بود و مشکلی را ایجاد نمیکند.

نتیجه گیری

وزنه برداری به رشد قد شما آسیب نمیرند اما باید کوکان زیر 18 سال به آهستگی و با ایمنی کامل تمرینات را انجام دهند. وزنه های خسلی سنگن در ابتدا نباید استفاده کنند زمان آمادگی باید همراه با برنامه ریزی بر اساس سن باشد. بنابراین اگر نوجوان شما علاقه مند به برنامه های تمرینی مقاومتی است باید زیر نظر مربی معتبر همراه  با برنامه منظم صورت گیرد. میتوانید قبل از اقدام نیاز با پزشک اطفال نیز در این مورد مشورت داشته باشید.

منابع : healthline و mensxp

2 دیدگاه در “آیا وزنه برداری مانع رشد قد میشود ؟

  1. احمد مرادی گفت:

    پسر من در سن بلوغ وزنه برداری میکرد الان 22 سالش هست و احساس میکنم که به قدی که باید برسه نرسیده. الان میشود کاری کرد ؟

    1. کارشناس قدپلاس گفت:

      بله چرا که نه. البته تو این سن صفحات رشد احتمالا بسته شده است که باید تمرینات اصلاحی قدپلاس را انجام بدهند تا چند سانت افزایش قد داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *