ورزشی

چگونه شنا باعث افزایش قد میشود ؟

چگونه شنا باعث افزایش قد میشود ؟

بر کسی پوشیده نیست که شنا یکی از ورزش های محبوب برای همه سنین است. ورزشکاران این ورزش همگی جزو قدبلنترین های دنیا هستند. شنا با سوزاندن یک تن کالری همراه است که همچنین به تقویت عضلات و تناسب اندام قلبی عروقی همراه است.
سوالی که مطرح میشود این است که شنا و رشد قد چه ارتباطی با هم دارند ؟ آیا شنا میتواند باثع قدبلندتر شدن شما شود. در ادامه روش هایی که از طریق آن فرد میتواند به قد بالقوه خود در سال های رشد برسد نگاه خواهیم داشت.
این باور که شنا میتواند باعث قدبلندتر شدن شما شود از کجا نشئت میگیرد ؟
اکثر شناگران در دنیا قد بلندی دارند که میتوان برای مثال به مایکل فلپس اشراه کرد که شناخته شده ترین شناگر دنیا با 83 مدال بین المللی است. که این شناگر قد حدود 193 سانتی متر دارد. سایر شناگران مشهور نیز مانند تام جاگر ، مت گریورز و ناتان آدریان نیز قد بسیار بلندی دارند.
با توجه به اینکه قد اکثر شناگران بسیار بنلد است این باور رایج میشود که هرکس شناگر باشد قطعا قدبلندی نیز پیدا میکند.

 

این گفته کاملا درست نیست که اما به طور کلی میتوان گفت که مزیتی که این شناگران دارند که به سطح رقابت بین المللی و موفقیت های عمیق در سرح جهانی رسیده اند به دلیل قد کشیده ای بوده که داشته اند. اگرچه سخت کوشی ، تلاش در موفقیت این افراد نقش مهمی داشته اما نمیتوانید نفش مزیت فیزیکی را انکار کنید.
شما میتوانید با شنا قد بلندتر شوید. بسیاری از شناگران قهرمان در دنیا قد بلند از ابتدا بوده اند. در واقع افراد نیز تشویق میشوند که برای افزایش قد که شده به این ورزش روی بیاورند. رده سنی شناگران نیز البته بسیار مهم است. هرچه در سنین پایین تری باشند باعث میشود که در طول جهش رشد خود شروع به شنا کنند و قد بلندتر شوند. رشد قابل توجه بعد از شروع این ورزش میتواند به صورت طبیعی مشهود باشد. زیرا ورزشی است که باعث میشود هورمون رشد بیشتر در بدن ترشح شود.

 

آیا شنا قد را بلندتر میکند ؟

آیا شنا قد شما را بلندتر میکند ؟
تحقیقات نشان داده است که شنا نیروی گرانش بر روی ستون فقرات را از بین میبرد. در نتیجه باعث میشود که فشار ناشی از گرانش زمین بر روی ستون فقرات نیز کمتر شود. که یک جنبه آن این است که در حالت عادی باعث قدبلند تر شدن شناگر حتی در حد چند سانت میشود. البته لازم به ذکر است که تاثیر آن به صورت دائمی نخواهد بود به همین دلیل برای اینکه شاهد نتایج عالی ناشی از این ورزش باشی باید از سنین پایین شروع کنید. کودکانی که عادت به شنا دارند در مقایسه با بزرگسالانی که دیرتر این ورزش را شروع کرده اند قد بلندتری خواهند داشت.
شنا باعث کشش ماهیچه های بدن ، افزایش سطح انرژی و گشاد شدن سینه و شانه ها میشود. این ورزش باعث تحریکت غده هیپوفیز میشود که باعث افزایش تولید هورمون رشد میشود. هرچه زما نبیشتری را برای شنا صرف کنید باعث میشود که شانس بیشتری برای رسیدن به قد بلندتر داشته باشید. که به دلیل مدت زمان کششی است که بدن شما تحمل میکند. در این حالت مفاصل ، اندام ها ، ستون فقرات در جایی که صفحات رشد شما فعال هستند کشش پیدا میکنند. که باعث میشود چند سانت به قد شما اضافه کرده و کمک به سالم و فعال ماندن بدن شما میکند.
افزایش قد با شنا چیزی نیست که بتوانید با چند جلسه به آن برسید. شنا به زمان و تلاش زیادی نیاز دارد برای رسیدن به آن باید به طور منظم شنا کنید. شنا نمیتواند قد شما را پس از بسته شدن صفحات رشد افزایش دهد اما میتواند شانس شما را برای رسیدن به حداکثر پتانسل قد خود کمک کند. برای گرفتن نتیجه بهتر میتوانید در کنار شنا سایر تمرینات کششی نظیر دوچرخه سواری ، بارفیکس ، یوگا و غیره را نیز انجام دهید تا بتوانید رشد قد خود را به حداکثر برسانید.

تاثیر شنا بر افزایش قد

بهترین رشته شنا برای افزایش قد کدام است ؟

کرال جلو : از عضلات بالای پشت ؛ عضلات سه سر ، شکم و ران استفاده میکند.

کرال پشت : قسمت جلویی شانه ها ، قسمت مرکزی بدن و پاها را درگیر میکند. حرکت بازوها به سمت عقب باعث کاهش فشار ستون فقرات میشود.

پروانه: این رشته نیز به صورت همزمان شانه ها ، بازوها ، قفسه سینه ، پشت و هسته مرکزی بدن را درگیر میکند. حرکت پروانه از سایر رشته ها سخت تر است که زیرا بازوهای شما باید بیشترین قدرت و فشار را تحمل کنند.

قورباغه : این رشته بیشتر باعث رشد قد میشود زیرا باعث کشش کل بدن میشود و همچنین ماهیچه ها را نیز درگیر میکند.

مزایای دیگر شنا چیست ؟

سوزاندن کالری : شنا یک انتخاب عالی برای سوزاندن کالری است که میتوانید به مقادیر مختلفی بسوزانید.

بهبود تنفس : هنگام شنا اگر صورت شما از آب خارج است باید از طریق دهان نفس بکشید. و زمانی که در آب هستید از طریق بینی نفس بکشید. که انجام مداوم آن به بهبود وضعیت تنفس شما کمک زیادی میکند.

بهبود قلبی عروقی : ریه ها و قلب شما هنگام شنا بسیار قدرتمند هستند. یک مطالعه نشان داده است که کودکانی که مبتلا به آسم هستند به طور منظم شنا میکنند بهبود خوبی در عملکرد ریه و قلب خد کسب خواهند کرد. شناگران خطر حمله قبلی کمتری را نسبت به سایرین تجربه میکنند.

کمترین خطر در میان ورزش ها :

شنا یک فعالیت کم تاثیر است که آسیب آن نسبت به سایر ورزش ها بسیار کم است که باعث حس آرامش ، تعادل میشود.

استرس کمتر : شنا به طور منظم به دبن کمک میکند که سطح آدرنالین و هورمون استرس کورتیزول را کاهش دهد و باعث تقویت اندروفین میشود.

بهبود عملکرد مغز و هوش : شنا میتواند رشد قشر مغر را افزایش دهد و سرعت واکنش آن ها را تحریک کند. برای مثال کودکانی که شنا میکنند میتوانند مهارت ها و زبان ها را بهتر یاد بگیرند.

منبع

تاثیر شنا بر قد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *