لوگوی-قدپلاس

تاثیر قد والدین بر فرزندان؛ آیا والدین کوتاه قد میتوانند فرزندان قد بلند داشته باشند ؟

تاثیر قد والدین بر فرزندان

والدین کوتاه قد هم می‌توانند مانند افراد قد بلند فرزندانی بلند قد داشته باشند. در صورت وجود خواهر و برادر و یا پسر عموی قد بلند فرزند شما با وجود کوتاه بودن قد شما می‌تواند بلند قد شود. تاثیر قد والدین بر فرزندان توسط DNA و در کنار عوامل مختلف محیطی تأثیر مستقیم بر قد کودک دارد. صفات و خصوصیات ارثی می‌تواند نسل به نسل در خانواده انتقال پیدا کند و تکرار شود. البته ویژگی‌هایی که کمتر بارز هستند ممکن است تا چندین نسل خود را نشان ندهد. همچنین محیط و نوع تغذیه کودک می‌تواند در میزان رشد او بسیار مؤثر باشد. در ادامه با قدپلاس همراه باشید.

آیا والدین کوتاه قد می‌تواند فرزندی قد بلند داشته باشند؟

در جواب این سؤال باید بگوییم آری زیرا درست است که تأثیر قد والدین بر فرزندان جنبه ژنتیکی دارد و می‌تواند تأثیر مستقیم خود را بر قد کودکان بگذارد اما عوامل مختلف محیطی مثل نوع تغذیه و هورمون رشد تأثیر زیادی در رشد قد کودکان دارد. بنابراین در صورتی که والدین کودکی قد کوتاهی داشته باشند امکان اینکه در کودکی از تغذیه درست و هورمون رشد کافی برای رشد برخوردار نبوده باشند وجود دارد. بنابراین این والدین می‌توانند با مراقبت از تغذیه فرزندانشان و کنترل هورمون رشد زیر نظر پزشک متخصص کودکانی بلند قد داشته باشند.

مقدمه تاثیر قد والدین بر فرزندان

دانشمندان به این نتیجه رسیدند که ۷۰ درصد از قد ما ژنتیکی و ۳۰ درصد بقیه تحت تأثیر محیط می‌باشند. دلایل متفاوتی در  بوجود آوردن قد فرزندانمان مؤثر هستند. معمولاً رشد قد زنان در سن ۱۵ سالگی متوقف می‌شود و در مردان تا ۱۸ سالگی ادامه می‌یابد. معمولاً پدران و مادران قد بلند فرزندان قد بلندی دارند اما این به این معنی نیست که پدران و مادران قد کوتاه نمی‌توانند فرزندانی بلند قد داشته باشند. درست است ژنتیک تأثیر زیادی بر روی قد فرزندان دارد اما نوع تغذیه و عوامل محیطی تأثیر زیادی بر روی رشد قد فرزندان می‌گذارد. البته تأثیر قد والدین بر فرزندان زیاد می‌باشد و این امر باعث افزایش قد فرزندان می‌شود.

تاثیر قد والدین بر فرزندان

می‌دانیم که رشد قد کودک به عواملی مثل جنسیت و ژنتیک وابسته‌است. در واقع اولین عامل برای تعیین قد در کودکان را باید ژنتیک دانست. رشد کودکان با خانواده قد بلند بیشتر از رشد کودکانی است که پدر و مادری کوتاه قد دارند. البته این موضوع دیده‌ شده‌ که کودکانی که والدین کوتاه قد دارند برعکس پدر و مادر خود دارای قد بلندی هستند که در چنین شرایطی می‌توانیم بگوییم کودک قد بلند رااز اجداد خود به ارث برده‌است. علاوه بر ژنتیک تغذیه درست و خواب کافی باعث می‌شود کودکان با خانواده کوتاه قد نیز رشد متعادل داشته باشند.

نقش ژنتیک در افزایش قد کودکان

تاثیر قد والدین بر فرزندان
تاثیر ژنتیک قد والدین بر فرزندان

نخستین عاملی که تعیین کننده قد در انسان می‌باشد ژنتیک است. در واقع تأثیر قد والدین بر فرزندان عامل اصلی رشد قد کودکان می‌باشد. کودکانی که معمولاً والدین قد بلندی دارند خودشان نیز قد بلند هستند و البته گاهی دیده‌می‌شود که والدین کوتاه قد فرزندانی بلند قد و یا والدین بلند قد فرزندان کوتاه قد نیز دارند. گاهی اوقات فرزندان والدین کوتاه قد  بلندی قد خود را از اجدادشان به ارث می‌برند. البته تغذیه درست و ورزش تأثیر زیادی در رشد قد کودکان دارد. درک ودکان با والدین بلند قد هم گاهی اوقات به علت تغذیه نادرست رشد قد کودکان کند و یا متوقف می‌شود.

تأثیر مشکلات هورمونی بر روی کاهش و یا افزایش قد

از موارد مهمی که می‌تواند بر روی قد کودکان تأثیر زیادی بگذارد مشکلات هورمونی می‌باشد. عدم تعادل هورمون رشد باعث می‌شود که کودکان در دوران بلوغ به قد متعادل خود نرسند. عدم تعادل هورمون رشد باید توسط یک پزشک متخصص در زمان درست تشخیص داده‌شده و درمان گردد زیرا در غیر این صورت کودک دچار کوتاهی قد و یا بلندی بیش از اندازه قد می‌شود. در کودکانی که به دلیل ترشح کم هورمون رشد دارای قد کوتاهی می‌باشند روزانه سوماتروبین برای افزایش قد تزریق می‌گردد.

چگونه می‌توان قد کودکان را افزایش داد؟

تاثیر ژنتیک قد والدین بر فرزندان

رشد کودکان پس از پشت‌ سر گذاشتن سال‌های اولیه زندگی کمتر می‌شود و به مراحل جهش رشدی تقسیم می‌یابد. زمانی که کودک به سن بلوغ نزدیک می‌شود رشد او دوباره افزایش پیدا می‌یابد. معمولاً در دختران بین ۸ تا ۱۳ سال جهش رشدی اتفاق می‌افتد و پسر‌ها نیز بین سنین ۱۰ تا ۱۵ سال این جهش را تجربه خواهند کرد. برای اینکه کودک شما رشد قد و وزن سالمی داشته باشد باید عادات درست زندگی کردن و تغذیه درست را به او آموزش دهید. میزان‌ رشد هر کودکی متفاوت می‌باشد و بعد از رسیدن به سن بلوغ رشد کودک متوقف می‌گردد.

تأثیر خواب کافی بر رشد کودک + تأثیر قد والدین بر فرزندان

کودکان باید شب‌ها زودتر بخوابند. در واقع هر کودکی نیاز دارد ۱۰ تا ۱۲ ساعت در شبانه روز بخوابد. استراحت کافی باعث رشد طبیعی کودک می‌شود. اگر کودکی حتی یک ساعت زودتر از شب‌های قبل به رختخواب برود کمک فراوانی به تکمیل چرخه رشد خود خواهد کرد. خواب خوب و کافی بعد از ژنتیک تأثیر مهمی در رشد قد کودکان دارد. در واقع کودکی که به موقع می‌خوابد باعث ترشح هورمون رشد کافی در بدن خواهد شد. ترشح هورمون رشد اگر به اندازه کافی و نرمال باشد باعث افزایش قد کودکان می‌شود.

رژیم غذایی حاوی پروتئین + تأثیر قد والدین بر فرزندان

کودک در حال رشد باید مواد غذایی حاوی پروتئین بالا مصرف کند. این پروتئین می‌تواند در ماهی و گوشت وجود داشته باشد. کودکانی که مواد غذایی با پروتئین بالا مصرف می‌کنند نسبت به کودکانی که رژیم غذایی با پروتئین کم مصرف می‌کنند رشد بیشتری دارند.

رژیم غذایی سرشار از کلسیم آهن و ویتأمین‌ها A

برنامه‌ریزی شما به گونه‌ای باشد که فرزندتان هر روز از مواد غذایی حاوی آهن، کلسیم و ویتأمینA استفاده کند. تحقیقات نشان داده‌است که ترکیب این عناصر همراه با پروتئین‌ها می‌تواند در رشد قد کودک بسیار مؤثر باشد. در واقع این عناصر به تنهایی در رشد کودک چندان تأثیری نمی‌گذارند.

برنامه ورزشی روزانه + تأثیر قد والدین بر فرزندان

طوری برنامه‌ریزی کنید که فرزند شما هر روز تمرینات ورزشی مناسب برای افزایش قد مثل پیاده‌روی ورزش در فضای باز برای افزایش قد انجام دهد. با این روش علاوه بر اینکه از چاقی بیش از اندازه فرزند خود جلوگیری می‌کنید به رشد قد کودک خود نیز کمک خواهید کرد. در واقع ورزش به کودک شما کمک می‌کند تا به جای تلویزیون دیدن و کار با رایانه تمایل به انجام فعالیت‌های فیزیکی داشته باشد.

چکاپ دوره‌ای کودک برای رشد قد

حتماً فرزندتان را برای چک کردن قد و وزن نزد پزشک ببرید. مشکلات رشد کودک شما اگر به موقع توسط پزشک تشخیص‌داده شود می‌تواند درمان شود. در چکاپ دوره‌ای پزشک متخصص میزان هورمون رشد بدن فرزند شما را مورد بررسی قرار می‌دهد. اگر این هورمون در سنی که فرزند شما در آن قرار دارد نسبت به همسن و سالانش کمتر ترشح شود پزشک توسط داروی سوماتروپین آن را به تعادل می‌رساند.

درست نشستن و‌ایستادن

به کودکتان یاد دهید که همیشه درست بنشیند و بدن خود را در وضعیت مناسبی قرار دهد. مثلاً به او بگویید که موقع نشستن یا‌ایستادن خود را قوز نکند. هنگامی که کودک بدن خود را به صورت وضعیت صاف قرار می‌دهد قد و قامت او نیز بلندتر می‌شود و اعتماد به نفس کودک نیز افزایش پیدا می‌کند.

پدر و مادر قد کوتاه نباید انتظار فرزند قد بلند داشته باشند؛ درسته یا غلط؟

تاثیر ژنتیک قد والدین بر فرزندان
تاثیر ژنتیک قد والدین بر فرزندان

این جمله درست است که ژنتیک عامل اصلی تعیین قد در فرزندان می‌باشد. در واقع تأثیر قد والدین بر فرزندان در علم ژنتیک تأیید شده‌است. اما این غلط است که بگوییم والدین کوتاه قد فرزندانی کوتاه قد دارند یا اینکه والدین قد بلند حتماً فرزندانشان قد بلند خواهند بود. در کنار علم ژنتیک عوامل مهم دیگری وجود دارد که می‌تواند در تعیین قد کودکان تأثیرگذار باشد. دیده‌شده‌ است که والدین کوتاه قد فرزندانی بلند قد دارند و یا اینکه برعکس والدین قد بلند فرزندانی کوتاه قد دارند.

در واقع در کنار ژنتیک نوع تغذیه، خواب و استراحت کافی و ترشح درست هورمون رشد در قد فرزندان بسیار تأثیر‌گزار است. در صورتی که فرزندان شما قد متعادل و درست را تا سنین نزدیک به بلوغ به دست نیاوردند می‌توانید تا زمانی که صفحات رشد بسته نشده است از پکیج قد پلاس استفاده کنید. این پکیج با برنامه‌ریزی و زمانبندی درست خواب و داشتن تمرینات ورزشی مناسب و همچنین تغذیه درست و سالم باعث افزایش ترشح هورمون رشد شده و در نتیجه قد کودکان شما را بدون استفاده از دارو افزایش می‌دهد. در واقع عملکرد این پکیج تضمینی می‌باشد و نیازمند صبر و حوصله است.

نتیجه‌گیری

بزرگترین دغدغه والدین در مورد رشد فرزندانشان بلندی قد آن‌ها می‌باشد. معمولاً این دغدغه در میان والدین کوتاه قد بیشتر دیده می‌شود. زیرا والدینی که قد بلندی دارند معمولاً  فرزندانشان نیز اکثراً قد بلند خواهند شد. درست است ژنتیک اولین عامل بلندی قد کودکان می‌باشد اما دیده شده است که والدین قد بلند هم گاهی اوقات فرزندانی کوتاه قد داشته‌اند و یا اینکه والدین کوتاه قد فرزندانی قد بلند دارند.

در کنار علم ژنتیک عواملی مثل ورزش، تغذیه سالم، هورمون‌ها همه و همه با هم در تعیین قد کودکان مؤثر می‌باشند. اگر احساس می‌کنید کودک شما رشد مناسب مانند هم‌سن و سالان خود ندارد بهتر است به یک متخصص کودکان در زمینه رشد فرزندتان مراجعه کنید. همچنین می‌توانید از پکیج قد پلاس که یک پکیج بدون دارو می‌باشد استفاده کنید. قبل از تهیه این پکیج با شماره تماس‌هایی که در سایت قرار گرفته است با متخصصان و مشاوران این مجموعه تماس گرفته و از راهنمایی‌های آن‌ها استفاده کنید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://ghadpl.com/?p=11049
0:00
0:00