تناسب اندام و تغذیه

بهترین تغذیه برای رشد قد در کودکان

رژیم غذایی برای رشد قد کودک

کمک به رشد کودکان برای رسیدن به قد مطلوب یک از نگرانی ها و دغدغه های والیدن است. متاسفانه کودکانی که قد کوتاهترین دارند در مدرسه مورد تمسخر ممکن است که قرار گیرند که بر روی اعتماد به نفس آن ها تاثیرگذار است. قد معمولا توسط ژن ها تعیین میشود. با این حال مطالعات نشان داده است که عوامل خارجی مانند غذا میتواند بر قد فرد تاثیر داشته باشد. بهترین رژیم غذایی برای رشد قد کودک را در این مقاله خدمت شما آورده شده است.

سه عامل مهم تعیین کننده قد ، ژن ، رژیم غذایی و سبک زندگی است. ساختار ژنتیکی را که به کودکان منتقل شده است را نمیتوان تغییر داد. اما میتواند با تغییر دادن دو عامل دیگر که مربوط به رژیم غذایی وسبک زندگی میشود میزان رشد قد فرزند خود را بهتر کنید. در مقابل هرچقدر که ژن های یک کودک برای رشد قد بلند بالا باشد اما تغذیه ناکافی داشته باشید رشد کودک متوقف میشود و هرچقدر هم ژن ها قوی باشند تاثیر نخواهند داشت.

رابطه بین تغذیه و قد کودکان

اگر شما و همسرتان قد بلندی دارید احتمال اینکه فرزند شما نیز قد بلند باشد نیز زیاد است. اگر هر دو والدین کوتاه قد باشند کودک نیز قد کوتاه ممکن است شود. اما چیزی که والدین از آن باید آگاه باشند مربوط به رژِم غذایی مناسب برای سنین رشد است که اگر مناسب باشد میتواند باعث افزایش قد کودکان شود. پدر و مادر اینجا نقش دارند که با رژیم غذایی مناسب و برنامه روزانه به فرزندان خود کمک کنند تا به حداکثر رشد خود برسند. که همین میتواند قد کودک را از نسبت ژنتیکی خود چندین سانت افزایش دهد.

یک کودک بلافاصله پس از تولد شروع به رشد میکند که دختران در 19 سالگی و پسران حدود 25 سالگی به نهایت رشد قدی خود میرسند. غده ای که در بدن نقش تعیین قد را دارد غده هیپوفیز است که بهتر است از عملکرد آن آگاه باشید. این غده وظیفه ترشح هورمون رشد را دارد. غذاهایی وجود دارند که میتواند به تحریک عملکرد هورمون رشد انسان کمک کند تا بتواند به حداکثر قد خود بسد.

شما به عنوان والد باید بدایند که غذاهایی برای فرزند شما مناسب است در ادامه فهرستی از غذاهای مناسب برای رشد خدمت شما ارائه میشود :

کدام غذاها به رشد قد کودک کمک می‌کند ؟
بهترین تغذیه برای رشد قد در کودکان

غذاهایی که باعث رشد قد طبیعی در کودکان میشود :

مواد مغذی ضروری برای رسیدن به قد مطلوب

پروتئین ها

یکی از فاکتورهای غذایی مهم برای افزایش قد در کودکان پروتئین است. پروتئین برای ساخت ، توسعه و حفظ ماهیچه ها وبافت های بدن ضروری است. کمبود پروتئین میتواند منجر به کاهش رشد و توده های عضلانی شود. رژیم غذایی فرزندتان با پروتئین کافی باید در تعادل باشد.

مواد معدنی

برخی از مواد معدنی موجود در غذا برای حمایت از رشد کودک از نظر قد ضروری است. غذاهایی سرشار از آهن ، منیزیم ، فسفر ، ید ، منگنز و فلوراید هستند که باعث افزایش رشد در کودکان و نوجوانان میشوند. کلسیم نیز برای استحکام استخوان ها بسیار مهم است.

ویتامین ها

وقتی صحبت از سلامت استخوان میشود ویتامین D نقش بسیار مهمی در جذب کلسیم دارد. کمبود ویتامین D منجر به ضعیف شدن استخوان ها و کاهش رشد میشود و میتواند بر قد تاثیر منفی داشته باشد. ویتامین های ضروری برای رشد مناسب بچه ها شامل ویتامین A ، ویتامین B1 ، ویتامین B2 ، ویتامین C ، ریبوفلاوین ، اسید اسکوربیک و ویتامین F است. سبزیجات و میوه ها سرشار از ویتامین در رژیم غذایی سالم و متعادل هستند.

کربوهیدرات ها

کربوهیدرات ها معمولا مضر هستند که در رژیم غذایی کودکان برای افزایش قد ضروی هستند. کربوهیدرات ها به بدن انرژی میدهند. باید اطمینان حاصل کنید که رژیم غذایی فرزندتان حاوی کربوهیدارت های سالم است. کربوهیدرات هایی که او مصرف میکند باید از غذاهای سبوس دار مانند گندم و غلات باشد. غذاهایی که از آرد تصفیه شده مانند پیتزا ، برگر و نان سفید تشکیل شده سرشار از کربوهیدرات هستند که بسیار مضر هستند. بهترین رژیم غذایی برای رشد قد کودک باید شامل این ویتامین ها و مواد مغذی باشد.

علاوه بر کربوهیدرات ها ، پروتیئن ها ، ویتامین ها و مواد معدنی کودک شما به اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 در رژیم غذایی خود نیاز دارد.

منبع

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *