تناسب اندام و تغذیه, مراقبت و سلامتی

مواد غذایی سرشار از ویتامین K2

مواد غذایی سرشار از ویتامین K2

در مقالات قبل در مورد ویتامین D و  C صحبت کرده ایم اما حال میخواهیم در این مقاله به 8 ماده غذایی سرشار از ویتامین K2 را لیست کنیم. اگرچه در مورد این ویتامین کمتر صحبت میشود اما نقش حیاتی را در بدن انسان دارد. مطالعات نشان داده است که سطح بالای ویتامین k2 در بدن به افزایش تراکم استخوان و کاهش خطر شکستگی استخوان ها کمک زیادی میکند.

ویتامین K2 چیست ؟

ویتامین K  به دو شکل K1  و k2 وجود دارد. ویتامین K2 در غذاهای حیوانی ، تخمیر شده یافت میشود که میتوان به زیرگروه های MK4 تا MK13 تقسیم بندی کرد . MK4  در محصولات حیوانی وجود دارد. فرمی است که توسط باکتری ها تولید نمیشود و میتواند آن را در کره ، زرده ، تخم مرغ و جگر پیدا کنید. MK7 از یک فرآیند تخمیر باکتریایی طبیعی به دست می آید که ناتو (سویا ژاپنی) به عنوان منبع بزرگ Mk7 شناخته میشود.

مواد غذایی حاوی ویتامین K2

ویتامین K2 چه فوایدی برای بدن دارد ؟

نقش اصلی ویتامین k در بدن شامل بهبود لخته خون ، سلامت قلب و متابولیسم جذب کلسیم است. یکی از عملکرد های مهم آن تنظیم رسول کلسیم است. کلسیفیکاسیون استخوان ها را بهبود میبخشد و سپس کلیه و رگ های خونی را متوقف میکند. نقش ویتامین K1 و K2 متفاوت است. ویتامین K1 در فرآیند انعقاد خون نقش داشته و K2 باعث سلامت استخوان ها و قلب میشود.

کلسیم یک ماده معدنی حیاتی در ساختار استخوان ها است که در رگ های خونی و شریال ن ها یافت میشود و میتواند اثرات منفی برای سلامتی بدن داشته باشد.

ویتامین K2 به حذف کلسیم از پوشش رگ های خونی و توزیع مجدد آن به استخوان ها کمک میکند. اگر از این ویتامین به اندازه مصرف نکنید منجر به مشکلات قلبی عروقی و سلامت استخوان میشود. بسیاری از متخصصان به شما توصیه میکنند که ویتامین K2 را همراه با مکمل های سلامت استخوان مانند D و منیزیم استفاده کنید تا به صورت موثر به استخوان ها برسد.

از آنجایی که K2 میتواند سطح قند خون را تنظیم کند جلوی اضطراب و افسردگی را نیز خواهد گرفت. نشان داده است که K2 منجر به جلوگیر یاز رشد سلول های سرطانی نیز میشود.

ویتامین K2 باعث تحریک پروتئین ماتریکس گلا برای خلاص شدن از شر کلسیم و جلوگیری از رشد سنگ کلیه میشود.

چه مواد غذایی حاوی ویتامین K2 هستند ؟

8 غذایی که سرشار از ویتامین K2 هستند

ناتو

ناتو یک غذای محبوب ژاپنی است که از دانه های تخمیر شده سویا به دست می آِد و باعث تقویت روده میشود. یک قاشق غذاخوری از آن حاوی 150 میکروگرم ویتامین K2 است.

مارماهی

بیشتر منابع ویتامین K2 بر پایه حیوانی هستند. یک وعده 100 گرمی مارماهی 63 میکروگرم K2 دارد که نیازهای روزانه فرد را تامین میکند.

جگرگاو

خوردن یک وعده 100 گرمی جگر گاو حاوی 11 میکروگرم ویتامین K2 است. همچنین جگر گاو حاوی مس ، ویتامین A ، فولات و ریبوفلاوین است که آن را تبدیل به یکی از مغذی ترین محصولات گوشتی میکند.

مرغ

در هر وعده 100 گرمی از مرغ 10 میکروگرم k2 دارد .

زرده تخم مرغ

یک زرده تخم مرغ بین 67 الی 192 میکروگرم K2 دارد.

پنیر

پنیر منبع قابل توجهی برای مصرف ویتامین K2 است. همچنین پنیر شامل مواد مغذی دیگر حاوی پروتئین ، کلسیم ، ویتامین A است. البته توجه کنید که مصرف K2 در پنیرهای مختلف نیز متفاوت است.

کره

یکی از راه های ساده برای تامین ویتامین K2 مصرف 1 قاشق غذاخوری کره در طول روز است. البته 2 میکروگرم به نسبت سایر مواد بسیار کم است که بهتر است با سایر مواد غذایی آن را مخلوط کنید.

کلم ترش

کلم ترش فواید زیادی را برای سلامتی دارد که برای تقویت سلامت روده و بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن مفید است. نصف فنجام کلم ترش 2.75 میکروگرم ویتامین K2 دارد.

علائم کمبود ویتامین K2 چیست ؟

  • خونریزی بیش از حد یا کبودی
  • لخته شدن خون زیر ناخن
  • قاعدگی سنگین
  • استخوان و دندان های ضعیف
  • اختلالات دستگاه گوارش
  • و غیره

آیا مصرف بیش از حد ویتامین K2 برای شما مضر است ؟

باید بزرگسالان روزانه بین 100 الی 300 میکروگرم ویتایمن K2 مصرف کنند. هیچ تحقیقاتی ناشی از مصرف بیش از اندازه ویتامین K2 وجود ندارد اما بهتر است که مصرف مناسبی را داشته باشید.

نتیجه گیری

اگر این غذاها را استفاده نمیکنید بهتر است که از مکمل های معتبر استفاده کنید که شامل انواع ویتامین ها از جمله K2 باشند. بعضی ویتامین ها که با هم ترکیب میشوند تثیر فوق العاده ای دارند که میتوان به ویتامین K2 و D اشاره کرد. این دو ویتامین با هم اثرات هم افزایی دارند.

پکیج افزایش قد قدپلاس

مواد غذایی حاوی ویتامین K

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *