مراقبت و سلامتی

عادات بازدارنده رشد قد کودکان و نوجوانان

عادات بازدارنده رشد قد

برای اینکه کودکان و نوجوانان به قد بالقوه خود دست پیدا کنند والدین به آن ها کمک میکنند تا برخی از عادات بدی که میتواند مانع رشد شود را اصلاح کنند. اجتناب از این عادات بد که مانع رشد قد میشود میتواند روال زندگی را سالم تر و صحیح تر کند. در این مقاله قصد داریم به شما عادات بازدارنده رشد قد کودکان و نوجوانان که بسیار مهم هستند را شرح دهیم بنابراین تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

8 عادت بازدارنده رشد قد

تغذیه ناکافی و رژیم نامتعادل

کودکان برای رشد قد باید رژیم غذایی سالم و متعادلی را داشته باشند زیرا تغذیه ارتباط مستقمی بر روی سیستم رشد بدن دارد. برخی از انواع مواد غذایی به گونه ای هستند که اگر زیاد یا کم مصرف شوند رشد را متوقف میکنند.

غذاهای ناسالم به دلیل اینکه ارزش غذایی کمی دارند برای رژیم غذایی کودکان نیز توصیه نمیشوند زیرا هم مانع رشد میشود هم باعث بیماری هایی مانند چاقی و دیابت میشوند. غذاهای شیرین باعث افزایش سطح انسولین کودکان میشود. غذاهای فرآوری شده و فوری مانند نودل نیز سالم نیستند. این غذاها باید از رژیمغذایی کودکان حذف شوند. البته ممکن است که کودکان گاهی بخواهند که مقدار کم مصرف کنند که در این صورت میتوانید به آن ها اجازه را دهید.

تا دیرقت بیدار بمانید یا نخوابید

خواب کافی برای افزایش قد بسیار مهم است زیرا همانطور که میدانید هورمون های رشد در شب ها بیشتر تولید میشوند.م بسیاری از کودکان هستند که برای درس خواندن یا فعالیت های تفریحی تا دیروقت بیدار میمانند که برای سلامتی آن ها بسیار مضر است.

به والدین توصیه میشود که به فرزندان خود کمک کنند تا زودتر بخوابند باید شرایط مانند فضا ، دما و صدا کاملا مناسب باشد.

وضعیت بدن

وضعیت بدن در خوابیدن میتواند رشد را متوقف کند زیرا وضعیت بدن اینکه در چه شرایطی است مانند فرم ستون فقرات هنگام خوابیدن میتواند بر ستون فقرات شما تاثیر بگذارد. والدین باید توجه داشته باشند که فرزندان خود را را در راه رفتن ، نشستن و خوابیدن اصلاح کنند. فرم نشستن پشت میز باید استاندارد باشد تا باعث بد فرم شدن ستون فقرات نشود. سعی کنید که در طول روز تمرینات کششی داشته باشند تا بتوانید وضعیت بدن خود را حفظ کنید و لازم به ذکر است که وضعیت بدن نشستن ، راه رفتن و خوابیدن میتواند تاثیرات منفی خود را همیشگی بگذارد بنابراین همواره وضعیت بدن خود را در حالت استاندارد نگه دارید.

عادات بد سیگار کشیدن

عادت سیگار کشیدن برای سلامتی و رشد مضر است. سیگار کشیدن میتواند بر روی سلامتی تاثیر منفی داشته باشد. نوجوانانی که سیگار میکشند علاوه بر اینکه به ریه های خود آسیب میرسانند باعث متوقف شدن افزایش قد نیز میشوند.

عادات بدی که باعث کاهش قد میشوند
عادات بد مانع رشد قد میشوند

بی دقت مصرف کردن مکمل های غذایی

انواعی زیادی از مکمل ها هستند که میتوانند به شد قد و سلامت کودکان آُیب برسانند. این مکمل ها با ترکیبات و فرمول هایی برای تغذیه کافی طراحی شده اند. برخی از کاربران بدون اینکه به دوز مناسب توجه کنند مکمل ها را استفاده میکنند. استفاده بیش از اندازه از مکمل ها و ویتامین ها میتواند نتیجه منفی داشته باشد. گرافیک است.

تمام روز بدون ورزش در خانه ماندن

بسیاری از کودکان هستند که اجازه زیاد برای بیرون رفتن و بازی کردن در فضای باز را ندارند. باید توجه کنید که ماندن در یک منطقه بسته میتواند به سلامت و رشد شما آسیب برساند. بسیاری هستند که معناد به بازی و استفاده از تلفن همراه هستند. چنیدن ساعت یکجا نشستن و بازی نکردن و نداشتن فعالیت میتواند بر رشد قد تاثیر منفی داشته باشد.

به کودکان پیشنهاد میشود که برای سلامتی و زندگی اجتماعی بهتر است که فعالیت ها و ورزش های مختلفی را در فضای باز انجام دهند. قرار گرفتن در معرض نور خورشید نیز کمک میکند که بتوانند ویتامین D بیشتری را جذب کنند که برای افزایش قد آن ها ضروری است.

ورزش هایی مانند بسکتبال ، شنا ، بدمینتون و ورزش های کششی و پرشی میتواند تا حد زیادی به رشد قد افراد کمکم کنند.

مصرف نوشیدنی های بد

علاوه بر غذاهای ناسالم نوشیدنی هایی وجود دارند که برای بدن مفید نیستند. نوشیدنی های الکلی یا گازدار میتواند رشد کودکان و نوجوانان را متوقف کند. نوشیدن بیش از حد نوشابه های گازدار میتواند استخوان های شما را ضعیف کند. مقدار زیاد فسفر بر سطح کلسیم تاثیر منفی میگذارد که باعث کاهش تراکم استخوان میشود. والدین باید از الگوی تغذیه فرزندان خود آگاه باشند.

خوردن بیش از اندازه

پرخوری در کودکان برای سلامتی ورشد آن ها بسیار مضر است. زیرا باعث سوهاضمه شده و متابولیسم بدن را تحت تاثیر قرار میدهد. خوردن بیش از اندازه میتواند تاثیر نامطلوبی بر جذب کلسیم داشته باشند که باعث بیماری هایی مانند چاقی ، پوکی استخوان کودکان میشود. کودکانی که بیش ا اندازه غذا میخورند خوابیدن برای آن ها دشوار است که باعث کاهش کیفیت خواب میشود که همین هورمون های رشد را تحت تاثیر قرار داده و جلوی رشد مناسب قد را میگیرد.

نتیجه گیری

با دانستن عادات بد که میتواند مانع رشد فرزندان شود میتوانید از همین ابتدا برنامه منظم و سالمی را برای فرزندان خود داشته باشید. وضعیت خواب ، نشستن ، راه رفتن ، تغذیه ، ورزش و غیره میتواند به طور کلی روی رشد قد فرزندان شما تاثیر داشته باشد بنبااین بهتر است که از عادات بد فرزندان خود که شامل این 8 مورد هستند و بر روی سلامتی شما تاثیر میگذارند جلوگیری کنید.

منبع : گروتالر

عادات بد کودکان که مانع رشد قد میشود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *