مراقبت و سلامتی, ورزشی

فواید ورزش پیلاتس برای سلامتی بدن

فواید ورزش پیلاتس برای سلامتی بدن

ورزش پیلاتس به عنوان یک برنامه ورزشی است که ماهیچه های بدن را قوی و بلند میکند. این ورزش باعث تقویت قدرت و استقامت عضلات ، تقویت تعادل بدن ، انعطاف پذیری و بهبود وضعیت بدن میشود. پیلاتس تاثیر مثبتی بر روی سلامتی بدن دارد. که باعث کشش ، تقویت عضلات ساعد ، بازو ، گردن ، پشت ، باسن ، ران ها و پاها میشود.

پیلاتس یک تکنیک قدرتی و ریکاوری برای رقاصان بود که تبدیل به یک ورزش شد. تمریناتی که برای تقویت عضلات ، انعطاف پذیری ، تحرک و وضعیت بدن بسیار مناسب هستند.

پیلاتس چیست ؟

ورزش پیلاتس یک ورزش تکنیکی متشکل از 50 تمرین است. این تمرینات بر روی گروه های عضلانی و هسته مرکزی و ماهیچه های بدن کمک میکند. در مطالعه ا نشان داد که با چچند جلسه افراد با اضافه وزن شاهد کم شدن توده چربی ، استقامت تنه و انعطاف پذیری بدن شدند . در واقع پیلاتس ورزشی مکمل با ورزش های هوازی و تمرینات مقاومتی است. این ورزش به عنوان تمرین قدرتی مستقل محسوب نمیشود. که مناسب ترین حالت این است ه این ورزش را و بار در هفته انجام دهید.

6 مزیت مهم پیلاتس برای خانم ها و آقایان

6 مزیت مهم پیلاتس برای خانم ها و آقایان

1-تعادل ، قدرت و انعطاف پذیری بهتر

تمرینات پیلاتی میتواند به بهبود تعادل بدن کمک زیادی را کند. پیلاتس تعادل پویا ، استقامت بدن ، انعطاف پذیری لگن و کمر را در میان افراد مسن بهبود میدهد. پیلاتس ورزشی ایمن و مقرون به صرفه است زیرا تجهیزات خاصی را نیاز ندارد. که جلوی خطر افتادن در افراد سن بالا را میگیرد زیرا تعادل و قدرت بدنی را افزایش میدهد.

2- کاهش خطر آسیب دیدگی

پیلاتس به ساخت عضلات مرکزی و تثبیت بدن کمک زیادی را میکند که خطر آسیب را کاهش میدهد. برای مثال برای ورزشکاران دونده مناسب است که از آسیب های ناشی از دویدن دور بمانند.

3- کاهش کمر درد

بیماران زیادی هستند که درد زیادی را در ناحیه کمر حس میکنند. تمرین منظم پیلاتس و یوگا به این افراد توصیه میشود. ساختن یک هسته قوی و پایدار برای تمرینات پیلاتس بسیار مهم است.

4- کاهش استرس و بهبود خلق و خو

تمرینات کم شدن مانند پیلاتس و یوگا به کاهش استرس کمک بسیار زیادی میکند. طبق مطالعات انجام تمرینات پیلاتس در هفته تاثیر مثبتی بر روی اضطراب ، افسردگی و کیفیت زنگی فرد خواهد داشت. پیلاتس یک ورزش ذهن و بدن است و نیاز دارد که بر روی تنفس ، وضعیت بدن و حرکات خود کنترل لازم را داشته باشید.

5-افزایش قدرت عملکرد ذهن

پیلاتس بر روی ذهنیت افراد تاثیر مثبتی دارد. انجام تمرینات منظم پیلاتس باعث میشود که تسلط لامی و عملکرد اجرایی بدن بهبود پیدا کند.

6- بهبود وضعیت افراد مبتلا به پارکینسون

پیلاتس به بیماران مبتلا به پارکینسون کمک زیادی میکند تا با تناسب اندام ، تعادل و عملکرد بدن را بهبود بخشند.

سوالات متداول مربوط به فواید پیلاتس

آسیب های رایج پیلاتس چیست ؟

پیلاتس با خطر آسیب دیدگی بدن همراه نیست. تا زمانی که حرکات را درست انجام دهید مشکلی پیش نخواهد آمد.

چگونه تمرینات پلاتس را شروع کنیم ؟

با یک یا دو جلسه در هفته شروع کنید از نیم ساعت شروع کرده و تا یک ساعت افزایش دهید. بهتر است که از کلاس های آنلاین یا کلاس های گروهی با جمعیت کم استفاده کنید و مربی مربوطه نیز گواهینامه معتبر پیلاتس داشته باشد.

تغذیه در زمان ورزش پیلاتس

60 دقیقه الی 90 دقیقه قبل از تمرینات غذایی ترکیبی از کبروهیدارت ، پروتئین بدون چربی ، تخم مرغ آب پز ، ماست یونانی ، جو دوسر و غیره مصرف کنید. میتوانید در طول ورزش آب مصرف کنید. پس از پایان تمرین نیز میتوانید وعده غذایی سبک و متعدلی را با سبزیجات ، پروتئین ، لبنیات ، غلات کامل ، برنج ، مرغ و غیره داشته باشید.

پیلاتس برای کاهش وزن مفید است ؟

پیلاتس فواید زادی برای تقویت عضلات بدن دارد که برای کاهش وزن نیز موثر است. اما به سطح فعالیت رژیم غذایی و عوامل دیگری بستگی ددارد. پیلاتی ورزشی است که چربی بدن را کاهش میدهد اما بر روی دور کمر تاثیری ندارد. در واقع برای کاهش وزن ورزش های بسیار موثرتری هستند اما پیلاتس ببه عنوان یک ورزش اولیه برای کاهش وزن مفید است. تمرینات این ورزش برای کالری سوزی نیست و و فواید دیگری دارد.

تفاوت پیلاتس و یوگا چیست ؟

 پیلاتس بیشتر بر روی تنفس تمرکز دارد و یوگا یک ورزشی برای ارتباط بدن و روح است.

برای مشاهده فواید حاصل از پیلاتس باید چه کرد ؟

باید حداقل به توجه به وضعیتی که دارید 10 هفته تمرینات منظم داشته باشید تا بتوانید نتایج خوبی را مشاهده کنید اما در هفته شش تا 8 میتوانید بهبود عملکرد خود را مشاهده کنید.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *