پزشکی

تاثیر غده هیپوفیز بر رشد قد

تاثیر غده هیپوفیز بر رشد قد

غده هیپوفیز یک غده حیاتی در بدن شناخته میشود اما بسیاری از افراد تنها نام آن را شنیده اند و نمیدانند که در کجا قرار دارد. اگر درک درستی از این غده داشته باشید باعث میشود که بتوانید سلامتی خود را بهتر حفظ کرده و پیشگیری بهتری از بیماری ها داشته باشید. در این مقاله در مورد تاثیر غده هیپوفیز بر رشد قد کودکان و نوجوانان اطلاعات خوبی کسب خواهید کرد و رابطه بین هورمون رشد و غده هیپوفیز را خواهید دانست بنابراین تا انتها همراه ما باشید.

غده هیپوفیز چیست ؟

غده هیپوفیز بسیار کوچک است که به اندازه یک نخود در یک تو رفتگی استخوانی در پشت پل بینی شما قرار دارد که از طریق یک ساقه به مغز شما متصل میشود. این غده اصلی نامیده میشود زیرا سایر غدد بدن مانند فوق کلیوی ، تیروئید و غیره را تنظیم میکند.غده هیپوفیز به دو بخش قدامی و خلفی تقسیم میشود.

لوب جلویی غده هیپوفیز

این غده از انواع مختلفی از سلول ها ساخته شده است که هورمون های مختلف را آزاد میکند. هورمون رشد به کنترل رشد فیزیکی شما کمک میکند و میتواند باعث رشد تمام بافت ها شود. هدف اصلی از این غده رشد استخوان ها و ماهیچه ها است. باعث ترشح هورمون تیروئید شده که برای متابولیسم حیاتی بدن هستند.

هورمون آدرنوکورتیکوتروپیک غدد آدرنال را برای ترشح کورتیزول و سایر هورمون ها فعال میکند. هورمون محرک فولیکول شامل ترشح استروژن است. هورمون لوتئینیزه نقش حیاتی در تولید استروژن زنان و تستوسترون در مردان است. اندورفین دارای خواص تسکین دهنده درد هستند که با مرکز لذت مغز نیز مرتبط هستند. انکفالین ها ارتباط نزدیکی با اندورفین ها دارند که اثرات تسکین دهنده مشابهی را دارند.

لوب خلفی غده هیپوفیز

این لوب نیز هورمون ترشح میکند اما این هورمون ها در هیپوتالاموس تولید شده و سپس در لوب خلفی نز ذخیره میشوند تا آزاد شوند. ازوپرسین که هورمون ضد ادرار نیز نامیده میشود برای حفظ بدن برای جلوگیزی از کم آبی حفاظت میکند.

نقش غده هیپوفیز در رشد قد چیست ؟

غده هیپوفیز به تولید انواع مختلف هورمون های رشد به بدن کمک میکند. این هورمون های رشد تاثیر مستقیمی بر رشد قد و ساخت استخوان ها دارند.

سطح هورمون های رشد در طول روز تغییر میکنند. برای مثال هنگام ورزش ترشح این هورمون افزایش پیدا میکند. سطح هورمون رشد در دوران کودکی و دوران بلوغ به حداکثر خود میرسد که باعث رشد استخوان ها و غضروف سازی در بدن میشود. این هومون چربی ، بافت ، ماهیچه ، استخوان بدن و سایر جنبه هایی که بر روی متابولیسم بدن مانند سطح قند خون تاثیر دارند را کنترل میکند. سطح هورون رشد به صورت طبیعی بعد از دوران میان سالی کاهش پیدا میکند.

 

اگر غده هیپوفیز تولید هورمون های رشد را متوقف کند چه اتفاقی میفتد ؟

کمبود هورمون رشد (GHD) وضعیتی است که به دلیل کمبود هورمون رشد در بدن ایجاد میشود. کودکانی که فاقد این هورمون هستند از تولد قد کوتاهی خواهند داشت. این وضعیت در صورتی به وجود می آید که غده هیپوفیز هورمون رشد کمی ایجاد میکند. سطح پایین این هورمن ممکن است مربوط به سطح پایین هورمون های تیروتروپ ، واروپرسین یا هورمون آدرنوکورتیکوتروپیک باشد. در ادامه برخی از علائم مرتبط با GHD آورده شده است :

 • رشد آهسته یا عدم رشد
 • قد کوتاه ، سردرد ، تاخیر در رشد جسمی
 • کمبود هورمون های هیپوفیز ممکن است همراه با GHD باشد که در ادامه اشاره میشود.
 • فقدان یا تاخیر در رشد جنسی در دوران بلوغ
 • تشنگی بیش از حد
 • افزایش میزان زیاد ادرار
 • بی نظمی صورت در گروه کوچکی از کودکان

لازم به ذکر است این علائم ممکن است مانند سار بیماری ها باشد. فرزند خود را برای درمان به موقع به متخصص اطفال مراجعه کنید.

درمان به این صورت خواهد بود که به صورت روزانه تزریق هورمون رشد به صورت مصنوعی صورت میگیرد که بعد از 3 الی 4 ماه درمان شروع میشود و ممکن است سال ها ادامه داشته باشد. هرچه زودتر این درمان را شروع کنید باعث میشود که فرصت بهتری برای داشتن قد معمولی داشته باشید.

تاثیر غده هیپوفیز بر رشد قد
تحریک غده هیپوفیز برای افزایش قد به صورت طبیعی

چگونه غده هپوفیز را به صورت طبیعی تحریک کنیم ؟

غده هیپوفیز یکی از ضروری ترین قسمت های بدن است زیرا باعث ترشح هورمون های مختلف میشود. اگر این غده به خوبی کار کند احساس بهتر و انرژی بیشتری را خواهید داشت. الین قدم برای تحرک این غده به صورت طبیعی داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل است.

یک رژیم غدایی متعادل نه تنها برای سلامتی بلکه برای ترشح هورمون های رشد نیز مفید است. به عنوان مثال کودکانی که دارای سوء تغذیه هستند به دلیل این است که هورمون رشد به قدر کافی در بدن آن ها وجود ندارد.

در زیر نکاتی برای تغذیه سالم وجود دارد که به شما پیشنهاد میدهیم که حتما رعایت کنید :

 • از یک رژیم غذایی غنی از میوه ها و سبزیجات استفاده کنید زیرا آن ها منابع عالی ویتامین ، مواد معدنی و فیبر هستند.
 • چربی به صورت معمول خوب نیست اما میتوانید منابع خوب چربی را انتخاب کرده که شامل چربی های غیر اباح و اسیدهای چرب امگا 3 است.
 • مصرف پروتئین خود را افزایش هید تا به عنوانی سوختی برای تولید هورمون توسط غده هیپوفیز باشد.
 • روزانه حداقل بین 4 الی 6 لیوان آب بنوشید .
 • غلات کامل مصرف کنید.

خواب مناسب

غده هیپوفیز در شب ها به اوج کار خود میرسد بنابراین برای اینکه این غده به درستی کار کند بهتر است که شب ها زود و به اندازه بخوابید. این هورمون همچنین به کاهش سطح کورتیزول نیز کمک میکند که برای عملکرد بهتر بدن است. بهتر است که در اواخر روز کافئین مصرف نکنید و قبل از خواب از تلفن یا آی پد استفاده نکنید زیرا مختل شدن خواب شما میشوند.

ورزش کنید

افزایش ضربان قلب باعث میشود که بدن شما عملکرد مناسبی داشته باشد و تولید هورمون های بدن شما نیز متعادل میشوند. به جای آنکه تمرینات سنگین انجام دهید میتوانید تمرینات ورزشی سبک را به صورت منظم سه بار در هفته انجام دهید. لازم به ذکر است که یوگا برای تقویت جریان خون بسیار مناسب است که به غده هیپوفیز کمک زیادی میکند.

مصرف قند کمتر

بهتر است که مراقب غذاهای شیرین با قند بالا باشید زیرا مصرف بیش از حد قند و کربوهیدرات سطح انسولین را افزایش میدهد که مانع از تولید هورمون های رشد میشود.

نتیجه گیری

هیپوفیز یک غده کوچک و قدرتمند است که نقش مهمی در حفظ عملکرد بدن مانند رشد ، متابولیسم ، تولید مثل و غیره را دارد. در این مقاله در مورد تاثیر غده هیپوفیز بر رشد قد در کودکان نیز اطلاعاتی به دست آوردید و یافتید که این غده چه ارتباطی با هورمون رشد که باعث افزایش قد میشد دارد.

منبع : growtaller

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *