مراقبت و سلامتی

افزایش قد در خواب

افزایش قد در خواب

برخی از پوزیشن ها در خواب میتوانند به افزایش جریان خون در بدن شما کمک کنند. حال در این بخش به شما بهترین حالت های خوابیدن را خواهیم گفت تا با رعایت کردن آن ها بتوانید افزایش قد در خواب نیز داشته باشید.

 

تاثیر خوابیدن بر روی افزایش قد

تاثیر خوابیدن بر روی افزایش قد

تشکیل استخوان

تشکیل  و بازسازی استخوان ها در طول زندگی فرد اتفاق میفتد که به سن و یال ، سیستم ایمنی بدن فرد ، هورمون های و درمان دارویی و غیره بستگی دارد. کمبود خواب سیستم ایمنی و فرآیند های شیمیایی را که در طول استخوان سازی اتفاق میفتد را تضعیف میکند. که منجر به پایین آمدن تراکم استخوان ، ناتوانی در بازسازی یا رشد مجدد استخوان ها و غیره میشود. خواب غیر کافی میتواند سطح ملاتونین را کاهش بدهد که همین منجر به پوکی استخوان میشود.

دیسک بین مهره ای

دیسک بین مهره ای بین هر مفصل ستون فقرات وجود دارد که به عنوان یک ضربه گیر یا بالشتک عمل میکند که بدون آن قادر به حرکت کردن به درستی نیستند. در طول روز دیسک بین مفاصل ستون فقرات فشرده میشود که باعث میشود تا حدودی کوتاهتر از آنچه که هستیم باشیم. زمانی که در خواب هستیم دیسک به اندازه کامل خود بازمیگردد که موجب میشود تا بتواند خود به خود ریکاوری شود.

هورمون های رشد

یکی از عوامل برای خواب تولید هورمون های رشد انسان است. هنگامی که در خواب هستیم غده هیپوفیز ما در مغز این هورمون را در خون آزاد میکند. در دوران بلوغ هورمون رشد مسئولیت رشد کلی از جمله استخوان ها ، عضلات  ، عملکرد بدن ، متابولیسم و غیره را دارد.

هورمون رشد زمانی به خوبی کار خود را انجام میددهد که سایر عوامل رشد در دسترس بدن باشند. برای این منظور شما باید به اندازه کافی بخوابید ، تغذیه مناسب داشته و به صورت منظم ورزش انجام دهید

بهترین زمان خواب برای افزایش قد چه زمانی است ؟

در واقع زمان خواب دقیقی وجود ندارد زمان خواب شما بستگی به این دارد که چه زمانی از خواب بیدار میشوید. معمولا زمان بیداری مطلوب بین 7 الی 8 صبح است. نوزادان باید در زمان خواب آلودگی بین 7 الی 8 شب در رختخواب باشند. کودکان نوپا نیز باید بین ساعت 7 الی 9 شب نیز به خواب بروند. کودکان پیش دبستانی نیز باید بین 8 شب الی 9 شب به خواب بروند.

زمانی که در خواب هستیم هورمون رشد بین 11 شب تا 12 بعد از ظهر ترشح میشود بنابراین باید قبل از این ساعت به خواب برویم که بهترین حالت خوابیدن بین 9 الی 10 شب است.

آیا خواب بعد از ظهر شما را قد بلندتر میکند ؟

بله زیرا همانطور که گفته شد هورمون های رشد در طول خواب ترشح میشوند بنابراین تفاوتی ندارد که شما در روز یا شب بخوابید. خوابیدن بعد از ظهر میتواند تاثیر خوبی بر ترشح هورمون های رشد شما داشته باشد.

بدن ما در طول خواب بعد از ظهر بین 13 الی 2 بعد از ظهر به اوج میزان ترشح هورمون رشد خود میرسد بنابراین خوابیدن در این زمان به افزایش تولید بیش از حد این هورمون کمک زیادی میکند.

بهترین زمان برای خوابیدن برای رشد قد

چرا وضعیت خوابیدن برای افزایش قد اهمیت دارد ؟

سه انحنای مختلف در ستون فقرات ما وجود دارد که در گردن ، پشت و پایین کمر وجود دارد. یک موقعیت خواب مناسب به این منحنی ها اجازه میدهد که به صورت طبیعی در طول شب حالت خود را حفظ کنند زیرا هیچ گونه چرخش ، خم شدگی و غیره وجود ندارد. با این وضعیت ستون فقرات شما موقعیت طبیعی خود را حفظ میکند. یک وضعیت خواب مناسب باید به گونه ای باشد که سر ، شانه ها ، باسن در یک ردیف قرار بگیرند.

راز افزایش قد چیست ؟

کدام وضعیت خواب به افزایش قد کمک زیادی میکند؟

به پشت خوابیدن

این وضعیت باعث توزیع یکنواخت وزن شما میشود و باعث یشود که فشار اضافی بر هیچ یک از بخش های بدن شما وارد نشود. در این حالت ستون فقرات شما به درستی تراز شده و باعث میشود که کمر درد ناشی از خوابیدن در حالت خمیده محدود شود. با باز کردن پاها به مغز این اجازه را میدهید که خون سطح اکسیژن بیشتری را دریافت کند. هرچه مغز شما اکسیژن بیشتری دریافت کند باعث میشود که برای رشد خود به انرژی بیشتری نیاز داشته باشید.

به پهلو خوابیدن

بیشتر ما تمایل داریم که به پهلو بخوابیم در این حالت به یک طرف دار میکشیم و شکل خمیده ای را به بدن میدهیم که به بهبود هضم ، کاهش رفلاکس اسید معده و تسکین سوزش معده کمک زیادی میکند.

معایب کم خوابی

بهتر است که دچار کم خوابی نشوید زیرا باعث ایجاد مشکلات بسیار زیادی میشود. برخی از مشکلات کوتاه مدتی که ممکن است بر اثر کم خوابی به وجود آید :

 • عدم هوشیاری
 • خواب آلودگی اضافی در طول روز
 • کاهش حافظه
 • استرس و بدخلقی کردن
 • اگر بدون خواب کافی به کار خد ادامه دهید باعث میشود که دچار مشکلات سلامتی طولانی مدت شوید.
 • کوچک شدن توده عضلانی
 • اختلال در هورمونهای رشد
 • رابطه یوگا و افزایش قد

چگونه بهتر بخوابیم ؟

 • باید برای خوابیدن خود زمان بندی داشته باشید یعنی هر شب در یک ساعت مشخصی به رختخواب رفته و صبح ها در ساعت مشخصی از خواب بیدار شوید.
 • از مصرف زیاد کافئین در اواخر روز خودداری کنید زیرا از آرامش طبیعی بدن شما جلوگیری میکند
 • یک بالش ، تشک و تخت راحت و باکیفیتی را برای کاهش کمر درد داشته باشید.
 • بهتر است که دمای اتاق خواب تنظیم باشد که نه خیلی گرم و نه خیلی سرد باشد.
 • بهتر است که اتاق خواب شما مکانی آرامش بخش باشد و سعی کنید که سر و صداها و نورها را به حداقل برسانید.
 • میتوانید قبل از خواب یک حمام یا دوش داشته باشید تا سریع تر و بهتر به خواب بروید.
 • ورزش منظم در طول روز کمک میکند که شب ها بهتر بخوابید.
 • بهتر است با شکم سنگین نخوابید زیرا کیفیت خواب را پایین می آورد.
 • گوش دادن به موسیقی ، ماساژ آرامش بخش ، مدیتیشن ، نفس عمیق و غیره باعث میشو که بتوانید ذهن خود را پاک کنید.
 • مکمل ملاتونین یا مکمل‌های دیگری را که ممکن است به شما در خواب کمک کند مانند جینکو بیلوبا، گلیسین یا اسطوخودوس امتحان کنید.
 • چگونه میتوان قد را افزایش داد ؟

حرف آخر

عادات وضعیت خواب مناسب میتواند به افزایش تولید هورمون رشد در بدن و تقویت دیسک های نخاع کمک کند. بنابراین بهتر است که شما به صورت موثرتری به خواب بروید. همچنین غیر از داشتن وضعیت مناسب برای خواب بهتر است که عادات غذایی مناسبی داشته و در طول روز رزش های بدنی منظمی داشته باشید. بنابراین متوجه شدید که افزایش قد در خواب یک رویا نیست بلکه یکی از فاکتورهای افراد برای رشد است.

منبع : گروتالر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *