لوگوی-قدپلاس

همه چیز راجب ال آرژنین

همه چیز راجب ال آرژنین

ال آرژنین یکی از مهم‌ترین اسیدآمینه‌های موردنیاز بدن انسان است. آمینواسیدی که به صورت فعالانه در اکثر متابولیسم‌های بدن شرکت داشته و از نقش‌های متعددی برخوردار است. این آمینواسید نیمه ضروری به صورت طبیعی در بدن هر فردی تولید می‌شود. درصورتی‌که تولید L-arginine در بدن دچار مشکل شود، فرد با اختلالات مختلفی مواجه خواهد شد؛ ازجمله این اختلالات می‌توان به عدم رشد کافی قد اشاره کرد.

این آمینواسید نقش بسیار مهمی در افزایش قد افراد دارد؛ به همین دلیل، به افرادی که با کوتاهی قد مواجه هستند، توصیه می‌شود تا از مکمل ال آرژنین در رژیم غذایی خود استفاده کنند. در این مطلب از وب‌سایت قد پلاس به معرفی و بررسی این اسیدآمینه نیمه ضروری و مزایای آن خواهیم پرداخت. همچنین، راه های افزایش قد همچون، ورزش های افزایش قد، استفاده از پکیج افزایش قد و یا مصرف قرص ال آرژنین را موردبررسی قرار خواهیم داد.

ال آرژنین چیست؟

L-arginine یکی از اسیدآمینه‌های نیمه ضروری است که وجود میزان کافی از آن برای بدن می‌تواند بسیار مفید باشد. درواقع، کمبود این آمینواسید در بدن نمی‌تواند منجر به تهدید حیات فرد شود؛ اما می‌تواند بسیاری از فرآیندها و متابولیسم‌های بدن را مختل کند. ال آرژنین نیز همچون سایر اسیدآمینه‌های موجود در بدن در فرآیند پروتئین‌سازی مورداستفاده قرار می‌گیرد. در ساختار پروتئین‌های متعددی می‌توان این اسیدآمینه را مشاهده کرد؛ بنابراین، می‌توان اسیدآمینه L-arginine را دارای فعالیت‌های مختلف در بدن دانست.

یکی از وظایف این آمینواسید در بدن تسهیل گردش خون درون رگ‌ها است؛ علاوه بر آن، بدن از این آمینواسید برای بازسازی بافت و عضله‌سازی نیز استفاده می‌کند. در کنار همه این موارد، ال آرژنین نقش بسیار پررنگی در ترشح و جابه‌جایی هورمون رشد داشته و از این طریق منجر به افزایش قد می‌شود.

آمینو اسید
آمینو اسید

خواص ال آرژنین برای بدن

اکنون که به پرسش ال آرژنین چیست؟ پاسخ دادیم، بهتر است با خواص این آمینواسید برای بدن آشنا شویم. وجود سطح کافی از L-arginine می‌تواند تأثیرات بسیار مفیدی در سلامتی فرد داشته باشد. درصورتی‌که فردی با اختلال در تولید این اسیدآمینه مواجه شود و قادر به تولید میزان مناسبی از آن نباشد، پزشک معمولاً مکمل آرژنین را برای مصرف وی تجویز می‌کند. در هر صورت، ال آرژنین موجود در بدن فرد از دو طریق می‌تواند در سلامتی و رشد او تأثیرگذار باشد؛ اول از طریق تولید اکسید نیتریک و دوم از طریق مشارکت در پروتئین سازی.

البته، توجه داشته باشید که حضور این آمینواسید تأثیر قابل‌توجهی در رشد قد افراد نیز دارد. آمینواسید ال آرژنین با تأثیر بر غده هیپوفیز و تحریک تولید و ترشح هورمون رشد منجر به افزایش قد افراد می‌شود. برخی دیگر از مهم‌ترین خواص این آمینواسید نیمه ضروری عبارت‌اند از:

 • ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده
 • افزایش سلامت قلب
 • کمک به پروتئین‌سازی
 • درمان مشکلات نعوظ و ناربروری در مردان
 • و…

طریقه مصرف ال آرژنین

درصورتی‌که بدن فردی دچار اختلال در تولید آمینواسید L-arginine باشد، پزشک می‌تواند با توجه به شرایط و مشکل موجود در سلامتی و یا رشد فرد، دوز مناسبی از این آمینواسید را جهت مصرف تجویز کند. توجه داشته باشید که مکمل این آمینواسید به دو صورت قرص ال آرژنین و شربت ال آرژنین در دسترس است. شما می‌توانید با توجه به نظر پزشک یکی از این دو گزینه را تهیه کرده و در دوز مناسبی مصرف کنید. به‌طور معمول، پزشک بر اساس مشکل موجود و هدف از مصرف این آمینواسید، دوز مشخصی را برای مصرف روزانه تعیین می‌کند. در بخش زیر برخی از موارد مصرف ال آرژنین و میزان دوز معمول آن را بیان می‌کنیم:

 • دوز مصرف برای کاهش فشار خون و درد قفسه سینه: 2 الی 6 گرم در روز برای کاهش درد سینه و 4 الی 24 گرم در روز برای کاهش فشار خون؛ البته، مصرف ال آرژنین قرص و شربت، دارای محدودیت بوده و باید از سوی پزشک تعیین شود.
 • دوز مصرف برای درمان اختلال نعوظ در مردان: 5 گرم در روز و با مشورت پزشک
 • دوز مصرف برای افزایش قد: مصرف قرص ال آرژنین 1000 برای افزایش قد به تعداد تعیین شده از سوی پزشک
 • و…

بهترین زمان مصرف شربت ال آرژنین برای کودکان

مصرف شربت ال آرژنین با تأثیر فراوانی که در تحریک تولید هورمون رشد دارد، می‌تواند منجر به افزایش قد در کودکان و نوجوانان شود. اما توجه داشته باشید که می‌توان با مصرف این شربت در بهترین زمان از طول شبانه‌روز، حداکثر بهره‌وری از آن را برد و به نتایج خارق‌العاده‌ای دست پیدا کرد. بسیاری از والدین با این پرسش مواجه هستند که بهترین زمان مصرف شربت ال آرژنین برای کودکان چه زمانی است؟!

در پاسخ به این پرسش باید گفت که عصر و شب را می‌توان بهترین زمان مصرف این شربت دانست. هنگامی که کودک شما در خواب شبانه به سر می‌برد، غده هیپوفیز در بالاترین سطح عملکردی خود اقدام به تولید هورمون رشد می‌کند. بنابراین، توصیه می‌کنیم که مصرف این شربت را به چند ساعت قبل از خواب شبانه موکول کنید تا در هنگام خواب کودک، L-arginine قادر به تحریک ترشح سطح بیشتری از هورمون رشد در غده هیپوفیز باشد. بدین ترتیب می‌توان مصرف ال آرژنین برای قد کودکان را بسیار مفید دانست.

 

ال آرژنین برای قد کودکان
ال آرژنین برای قد کودکان

 

 

آیا قرص ال آرژنین برای افزایش قد بزرگسالان موثر است؟

پس از اتمام دوران بلوغ، صفحات رشد استخوان‌ها بسته می‌شود؛ بنابراین، دیگر نمی‌توان شاهد افزایش قد چشمگیری در افراد بزرگسال بود. مصرف قرص ال آرژنین در بزرگسالان می‌تواند میزان تولید هورمون رشد را افزایش دهد؛ اما آیا این هورمون می‌تواند همچون دوران کودکی و نوجوانی بر افزایش قد افراد تأثیرگذار باشد؟! در پاسخ به این سؤال باید گفت که تحقیقات انجام شده در این حوزه، شواهدی از رشد قابل‌توجه را ارائه نمی‌دهند. بااین‌وجود، مصرف قرص ال آرژنین برای زنان و مردان می‌تواند مفید بوده و مزایای متعددی به همراه داشته باشد.

عوارض قرص ال ارژنین برای افزایش قد

پزشکان با اهداف مختلفی همچون افزایش میزان ترشح هورمون رشد و افزایش قد، اقدام به تجویز مکمل ال آرژنین خارجی برای افراد می‌کنند. مصرف این مکمل در دوز معین و مناسب می‌تواند مزایای متعددی برای فرد به دنبال داشته باشد. اما خوب است بدانید که مصرف بیش‌ازاندازه ال آرژنین می‌تواند منجر به بروز عوارض جانبی شود. ازجمله رایج‌ترین عوارض قرص ال آرژنین برای نوجوانان می‌توان به درد شکم، نفخ، حالت تهوع و اسهال اشاره کرد. استفاده از این مکمل آمینواسیدی به صورت خودسرانه به‌هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود.

افرادی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای بوده و یا داروهای متنوعی را مصرف می‌کنند، باید حتماً نسبت به مشاوره با پزشک اقدام کرده و سپس با نظر پزشک، مصرف L-arginine را آغاز کنند. برخی از بیماری‌های زمینه‌ای که می‌توانند منجر به بروز شدیدتر عوارض ال آرژنین برای کودکان شوند، عبارت‌اند از:

 • آسم
 • بیماری‌های کلیوی
 • فشار خون پایین
 • تنبلی کبد
 • و…

موارد منع مصرف ال آرژنین

ال آرژنین به‌طور معمول جهت تحریک تولید هورمون رشد از غده هیپوفیز تجویز می‌شود. همچنین، از این دارو برای درمان اختلال نعوظ، کاهش فشار خون و درد قفسه سینه نیز استفاده می‌شود. توجه داشته باشید که این مکمل نیز مانند سایر داروهای حوزه پزشکی با موارد منعی مواجه است. اما سؤال اصلی این است که در چه مواردی مصرف ال آرژنین برای مردان و زنان می‌توان مضر باشد؟! در این بخش برخی از مهم‌ترین موارد منع مصرف این اسیدآمینه را موردبررسی قرار خواهیم داد.

علاوه بر این موارد، کودکان، زنان باردار و یا مادران شیرده نیز بهتر است پیش از شروع مصرف L-arginine با پزشک متخصص در این زمینه مشورتی داشته باشند. برخی از مهم‌ترین موارد منع مصرف مکمل آرژنین به صورت قرص و شربت عبارت‌اند از:

 1. اشخاصی که مبتلا به بیماری دیابت هستند.
 2. افرادی که اخیراً دچار حمله قلبی شده و از مشکلات قلبی رنج می‌برند.
 3. افرادی که آسم یا آلرژی شدید مبتلا هستند.
 4. افرادی که از تبخال تناسلی رنج می‌برند.
 5. و…

تداخل های دارویی مکمل ال آرژنین

ال آرژنین برای قد کودکان می‌تواند بسیار مفید و تأثیرگذار باشد. اما این مکمل با برخی از داروها تداخل داشته و می‌تواند منجر به بروز مشکلاتی در فرد شود. بنابراین، پیشنهاد می‌کنیم که پیش از مصرف مکمل ال آرژنین نسبت به کسب آگاهی در مورد تداخل‌های دارویی رایج این مکمل اقدام کنید. در این بخش برخی از مهم‌ترین تداخل‌های دارویی مکمل L-arginine را موردبررسی قرار می‌دهیم:

 • داروهای تنظیم‌کننده فشار خون: ال آرژنین منجر به کاهش فشار خون می‌شود؛ بنابراین، مصرف این مکمل در کنار داروهای کاهش‌دهنده فشار خون می‌تواند منجر به افت شدید فشار خون در فرد شود.
 • نیترات‌ها: نیترات‌ها معمولاً برای کاهش درد قفسه سینه مورداستفاده قرار می‌گیرند. مصرف همزمان L-arginine با نیترات‌ها نیز می‌تواند منجر به افت شدید فشار خون شود.
 • داروهای ضد انعقاد خون: مصرف همزمان این آمینواسید با داروهای ضد انعقاد خون می‌تواند منجر به افزایش احتمال خونریزی شود.
 • ایزوپروترنول: مصرف این دارو همزمان با ال آرژنین می‌تواند منجر به افت شدید فشار خون شود.
 • داروهای مدر: مصرف همزمان این اسیدآمینه با داروهایی همچون، آمیلورید، اسپیرونولاکتون و یا تریامترن می‌تواند منجر به افزایش سطح پتاسیم در بدن شود.

سخن پایانی

در این مطلب از وب‌سایت قد پلاس به بررسی آمینواسید ال آرژنین از جهات مختلفی پرداخته و مزایای مصرف این مکمل را شرح دادیم. اگر شما نیز با کوتاهی قد مواجه هستید، می‌توانید با مشورت یک پزشک متخصص، از مکمل L-arginine جهت تحریک تولید هورمون رشد در بدن استفاده کنید. همچنین، باید مرجع مناسبی را برای خرید قرص یا شربت این آمینواسید انتخاب کنید؛ چراکه قیمت قرص ال آرژنین در فروشگاه‌های مختلف متفاوت خواهد بود. توجه به موارد منع مصرف قرص ال آرژنین و تداخل دارویی این اسیدآمینه با داروهای دیگر نیز از دیگر مواردی است که پیش از شروع دوره مصرف باید نسبت به آن‌ها اطلاعاتی کسب کنید. ممنون که در طول این مطلب با ما همراه بودید.

 

منابع

 1. https://mosbatesabz.com/mag/side-effect-of-l-arginine-supplement/#موارد_منع_مصرف_ال_آرژنین
 2. https://darukade.com/mag/articles/sport-suplements-13/sport-suplements-1260
 3. https://drgolnazfazel.com/blog/l-arginine-to-increase-height/
 4. https://mosbatesabz.com/mag/how-to-use-l-arginine/#نحوه_مصرف_ال_آرژنین
 5. https://daroodrug.com/blog.cfm?id=525

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://ghadpl.com/?p=11558
0:00
0:00