دسته‌بندی نشده

روش های محبوب برای پیش بینی حداکثر ارتفاع بالقوه قد توسط والدین

روش پیش بینی قد

وادلین معمولا از خود سوال میپرسند که آیا میتوانند حداکثر قد فرزندان خود را پیش بینی کنند. به همین دلیل برای بسیاری از کودکان و نوجوانان این مسئله وجود دارد. راه هایی برای حدس زدن وجود دارد که خدمت شما ارائه شده است.

روش های رایج پیش بینی قد توسط والدین

روش two years times two

ساده ترین و محبوب ترین روش برای والدین است که بتوانند قد فرزندان خود را پیش بینی کنند. برای این کار باید قد مودک خود را تا دو سالگی اندازه بگیرید سپس آن قد را در 2 ضرب کرده  و حداکثر ارتفاع پتانسیل را پیش بینی کنید. اولین جهش رشد از نوزادی به کودک نوپا در 2 سالگی است که تقریبا نیمی از قد کودک در بزرگسالی است. دختران از آنجایی که سریع تر رشد میکنند بنابراین شما میتوانید قد دختران را در 18ماهگی دو برابر کنید تا بتوانید یک پیش بینی از قد فرزند خود داشته باشید.

روش قد متوسط والدین

روش قد متوسط والدین که به روش تانر نیز معروف است برای محاسبه حدامثر بالقوه کودک با درنظر گرفتن پتانسیل ژنتیکی او بر اساس میانگین قد والدین است. البته برای دختران و پسران متفاوت است. برای پیش بینی قد پسران بهتر است که دو اینچ به قد پسر اضافه کنید. و برای پیش بینی قد فرزند دختر بهتر است که به دو اینچ از میانگین قد والدین کم کنید.

روش ثبت نمودار رشد

در حالی که فرمول‌های زیادی برای محاسبه حداکثر قد بالقوه وجود دارد، این روشی است برای نظارت بر پیشرفت رشد کودک شما در طول زمان برای پیش‌بینی قد، بر اساس نمودارهای رشد استاندارد شده میانگین‌های ملی برای کودکان هم سن و جنس، به طور جداگانه. برای پسران و دختران ثبت منظم اندازه‌گیری‌های قد و وزن فرزندتان، سپس ترسیم آن اعداد روی نمودار برای پیگیری رشد او، راه خوبی برای دیدن اینکه آیا فرزندتان به خوبی رشد می‌کند یا خیر، است.

نحوه استفاده از این روش به این صورت است:

    قد فرزندتان را اندازه بگیرید

    آن را روی نمودار ترسیم کنید.

    منحنی رشد آنها را دنبال کنید – در همان صدک بمانید (به عنوان مثال، 90٪، 97٪). نتیجه ارتفاع مورد انتظار آنهاست.

کودکان سالم از منحنی نمودار پیروی می کنند، بنابراین می توانید ببینید که در طول زمان چقدر رشد می کنند و انتظار قد خود را در آینده دارند. علاوه بر این، این روش خوبی برای آشکار کردن مشکلات احتمالی برای فرزندانتان در صورتی که در منحنی طبیعی رشد نمی کنند و همچنین مقایسه با همسالان خود است.

محدوده مورد انتظار برای قد کودک شما عبارت است از:

  • در سن ۱ سالگی: معادل ۶۸ تا ۸۱ سانتی‌متر
  • ۲ سالگی: معادل ۸۰ تا ۹۴ سانتی‌متر
  • ۳ سالگی: ۹۰ تا ۱۰۳ سانتی‌متر
  • در ۴ سالگی: ۹۴ تا ۱۱۰ سانتی‌متر
  • در ۶ سالگی: ۱۰۶ تا ۱۲۴ سانتی‌متر
  • ۸ سالگی: ۱۱۹ تا ۱۳۷ سانتی‌متر
  • ۱۰ سالگی: ۱۲۷ تا ۱۴۹ سانتی‌متر.
روش های رایج پیش بینی قد توسط والدین

ژنتیک + فاکتور محیطی

MPT = g (عوامل ژنتیکی) + e (عوامل محیطی)

این فرمول هم عوامل ژنتیکی و هم عوامل محیطی را در نظر می گیرد که بر قد بالقوه فرزند شما تأثیر می گذارد. پیشنهاد می‌شود که حداکثر قد بالقوه شما عمدتاً توسط ژن‌های شما تعیین می‌شود، اما یک مرد متوسط ​​می‌تواند با وجود عوامل محیطی صحیح در طول زندگی‌اش حدود 3.5 اینچ افزایش یابد.

روش های مختلفی برای محاسبه قد بر اساس قد والدین وجود دارد. این یک راهنمای اساسی برای شما برای تعیین قد بالقوه شما خواهد بود. متخصص اطفال همچنین ممکن است از شما در مورد سایر اعضای خانواده یا زمان بلوغ شما بپرسد. در حالی که نمی توان ژنتیک را کنترل کرد، این به انتخاب شما بستگی دارد که شرایط محیطی خود را به حداکثر برسانید که می تواند به شما کمک کند تفاوت قابل توجهی ایجاد کنید.

برخی از عوامل خارجی که بر قد بالقوه کودک تأثیر می گذارد عبارتند از:

تغذیه: اکثر مردم می دانند که یک رژیم غذایی مناسب می تواند به حداکثر رساندن قد کمک کند. و بنابراین مهم است که تمام غذاهای مفید را برای افزایش قد بررسی کنید.

    خواب: همراه با تغذیه، خواب با کیفیت کافی می تواند به رشد قد شما کمک کند.

    ورزش: ورزش منظم به روش صحیح به شما کمک می کند تا قد خود را افزایش دهید.

    شرایط سلامتی: کودکان مبتلا به بیماری یا بیماری ممکن است رشد خود را متوقف کنند.

    کیفیت هوا: آلودگی می تواند یک عامل بزرگ برای جلوگیری از رشد مناسب شما باشد.

نتیجه گیری

اگرچه قد کودک در آینده تحت تأثیر وراثت است، اما ممکن است رشد آنها فراتر از ژنتیک باشد. عوامل محیطی وجود دارند که بر قد از پیش تعیین شده آنها تأثیر می گذارد، از جمله تغذیه، خواب، ورزش و غیره. محاسبه قد نمی تواند همه این عوامل احتمالی را در نظر بگیرد، اما به حداکثر رساندن تفاوت اضافی که می توانید به دست آورید، راهی مناسب برای استفاده حداکثری از بهترین حالت است.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *