مراقبت و سلامتی

چرا قدم بلندتر نمیشود ؟

چرا قدم بلندتر نمیشود ؟

اینکه یک فرد به آرامی قد میکشد میتواند برای والدین یک کابوس باشد. دوران کودکی دوره ای است که در قد باید به شدن افزایش داشته باشد. همه به دنبال آن هستند که به چیز برسند که جامعه به دنبال آن است. بسیاری از مردم در مورد سبک زندگی خود دچار مشکلاتی میشوند که باعث میشود قد آن ها به طور بالقوه متوقف یا کند شود. اگر شما میخواهید که به پتانسیل قد خود برسید بهتر است که 7 دلیل برای اینکه قد شما بلندتر نمیشود را بدانید که در ادامه خدمت شما آورده شده است.

دلایل عدم رشد قد کودکان و نوجوانان

عدم آگاهی از رشد

3 دوره جهش رشد برای هر انسانی وجود دارد

دوره جنینی : اگر مادران تغذیه مناسبی داشته باشند و وزن خود را 10 الی 20 کیلوگرم افزایش دهند قد فرزندشان در بدو تولد به 50 سانتی متر خواهد رسید که وزن بیش از 3 کیلوگرم خواهند داشت.

دوره نوزادی تا 3 سالگی : قد کودان در 12 ماهه اول تولد 25 سانتی متر و در دو سال آینده سالانه 10 سانتی متر رشد میکنند. اگر در این دو دوره روی قد خود اثر نگذارید قد شما بلند یا کوتاه در دوره سوم خواه بود.

بلوغ : این دوره بلو برای پسران 12 تا 18 سالگی و برای دختران 10 الی 16 سالگی اتفاق میفتد. جهش رشد در بنی این سال ها اتفاق میفتد و نمیتوان تخمین دقیقی برای آن آورد. تنها راه برای تقویت رشد مطلوب اطمینان از تغذیه کافی برای بدن در طول دوره بلوغ است.

اگر قد شما بعد از بلوغ افزایش میباد سرعت رشد بسیار کم بوده به صورتی که به چشم نمی آید اما شما میتوانید در این دوره اقداماتی را انجام دهید تا رشد سریع تر شود چون هنوز صفحات رشد شما بسته نشده است.

این که بعد از بلوغ دیگر نمیتوانید قد بلند شوید یک اشتباه است. رشد قد بعد از بلوغ نیز وجود دارد اما بسیار کند است که برای بهبود به تاثیرات خارجی مانند ورزش ، رژیم غذایی خوب و مکمل های رشد نیاز دارد.

7 دلیل برای اینکه قد شما افزایش نمیابد​

7 دلیل برای اینکه قد شما افزایش نمیابد

ورزش بیش از حد

اگرچه ورزش برای بدن بسیار مفید است و باعث رشد قد میشود اما بسته به شرایط جسمانی باید در حد متوسط و در حد اعتدال انجام شود. ورزش های سنگین و بیش از حد اثرات نامطلوبی را بر روی بدن دارد که میتوان به آسیب های استخوانی و عواقب ناشی از آن توجه کرد.

زیاده روی در فست فود

خوردن فست فود یا غذاهای ناسالم به طور منظم تا حد زیادی بر روی سلامت کودکان و نوجوانان تاثیر منفی خواهد داشت. غذاهای ناسالم یکی از دلایل اصلی چاقی افراد است که به نوبه خود مانع از روند افزایش قد در کودکان و نوجوانان میشود.

نوشیدنی های گازدار

نوشیدنی های گازدار باعث توقف رشد میشود زیرا باعث دفع شدید کلسیم از طریق ادرار در بدن میشوند که بر رشد قد در جوانان تاثیر منفی خواهد داشت که باعث بروز مشکلات مفاصل و استخوان ها میشود.

چندبار نوشیدن نوشابه های گازدار باعث میشود که احساس سیری کنید. زیرا این نوشیدنی ها سرشار از فند و دی اکسید کربن هستند که باعث پر شدن در معده شما میشوند. همین باعث بی اشتهایی ، نرسیدن مواد مغذی به بدن میشود. نوشیدنی های گازدار برای اندام های مختلف بدن مضر هستند. همچنین باعث پوسیدگی دندان ها ، اختلالات گوارشی و تخریب مینای دندان ها میشوند.

کمبود مواد مغذی ضروری

سبک زندگی پرمشغله به والید نفرصت کمی میدهد تا بتوانند غذاهای سالم به فرزندان خود بدهند. به همین دلیل فست فود ها و غذاهای فرآوری شده امروز بیش از پیش مصرف میشوند.

آنچه از این عادت غذایی ناشی میشوند عدم تعادل تغذیه ای است که بدن را از مواد مغذی ضروری و معدنی محروم میکند. و باعث میشود که مواد مضر مانند چربی اشباع شده ، افزودنی هایی غذایی وارد بدن شوند. که باعث اختلال در سیستم رشد کودک میشود و سیستم ایمنی را کاهش میدهد.

همه میدانیم که تغذیه به اندازه ژنتیک بر روی قد شما تاثیر خواهد داشت. یک رژیم غذایی سالم و مغذی باید شامل پروتئین ، چربی ، ویتامین و مواد معدنی مفید باشد. پروتئین و چربی باعث ایجاد انرژی در بدن میشود. ویتامین ها و مواد معدنی نیز باعث عملکرد مناسب بدن میشوند.

تا دیر وقت بیدار ماندن

دیر بیدار ماندن در یک دوره زمانی با رشد ضعیف قد مرتبط است. معمولا در هنگام خواب از ساعت 11 شب تا 1 بامداد است که غده هیپوفیز هورمون رشد را به اوج سطح خود میرساند.

شیوه زندگی کم تحرک

تنگ تر شدن شرایط تحصیلی سبک زندگی بی تحرک را در میان کودکان تسهیل میکند. کودکان به جای ورزش و داشتن فعالیت های مفید در حال بازی کردن با پلی استیشن یا فیلم دیدن هستند. فعالیت های خارج از منزل باعث میشود که ویتامین دی بیشتری جذب کنید که برای جذب کلسیم بسیار مفید است/

استرس مزمن

استرس های طولانی مدت در خانه یا بیرون میتواند بدن را خسته کند. که باعث کاهش تراکم استخوان ها میشود. آسیب های روانی میتواند بر رشد فیزیکی کودک تاثیر منفی داشته باشد.

پیام آخر

با دانستن دلایل کندی یا توقف رشد خواهید فهمید که چه اقداماتی را باید انجام دهید تا بتوانید این عادات بد را ترک کنید یا اینکه آن ها رفع کنید. داشتن رژیم غذایی سالم و مغذی ، ورزش منظم ، خواب کافی و زودهنگام میتواند روند رشد شما را بهبود دهید تا بتوانید به حداکثر پتانسیل فیزیکی خود برسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *