به چه افرادی قد کوتاه می گویند؟

به چه افرادی قد کوتاه می گویند؟

قد یکی از عوامل تأثیرگذار و مهم در جذابیت افراد است. افراد قدبلند اعتماد به نفس بالایی دارند و بلندی قد اهمیت بسیاری در میان افراد دارد.

رشد قد در جنس مونث تا ۱۶ سالگی و در جنس مذکر تا ۱۸ سالگی ادامه دارد و هر فرد می‌تواند تا پایان سن بلوغ خود، رشد قدی داشته باشد. رشد قد هر فرد به پیشینه خانواده و ژنتیک آن بستگی دارد و با فرد دیگر کاملاً متفاوت است. اما به راستی قد کوتاه چه قدی است؟ تا انتها با ما در قد پلاس همراه باشید تا پاسخ این پرسش را بدانید.

آیا قد ۱۵۷ کوتاه است؟

بطورکلی زنان نسبت به مردان قد کوتاه‌تری دارند. به عبارت دقیق‌تر می‌توان گفت میانگین قد نرمال افراد به عوامل مختلف وابسته است.

همانطور که گفتیم در زنان صفحات رشد استخوان‌ها بطورمعمول در سن ۱۴ سالگی متوقف می‌شود.

زنان کم‌تر از ۱۵۷ سانتی‌متر در کشورهای اروپایی و حتی ایران، در گروه افراد قد کوتاه قرار می‌گیرند. درنتیجه این امر می‌توان گفت ۱۵۷ قد کوتاهی نیست. البته نمی‌توان آن را قدبلند نیز در نظر گرفت. چراکه میانگین قد زنان ایرانی، ۱۶۱ سانتیمتر است.

آیا قد ۱۵۰ کوتاه است؟

کوتاهی و بلندی قد یک منطقه با منطقه دیگر متفاوت است و باید میانگین قدی را به دست آورد. منظور از به دست آوردن میانگین قدی مردم یک منطقه، به دست آوردن متوسط قد بزرگسالان یک جامعه یعنی هم زنان و هم مردان است. مطابق با این استاندارد، زنان کوتاه‌تر از ۱۴۹ سانتیمتر و مردان کوتاه‌تر از ۱۶۲ سانتیمتر، قدکوتاه به حساب می‌آیند.

خوب است بدانید که در برخی از قاره‌ها ازجمله قاره‌ی اروپا، با توجه به اینکه مردمان آن‌ها بصورت ژنتیکی قدبلند هستند، استاندارد و میانگین قدی تغییر می‌کند. مطابق با این استاندارد زنان کم‌تر از ۱۵۷ ساتتیمتو مردان کم‌تر از ۱۷۰ سانتی‌متر، قدکوتاه محسوب می‌شوند. حال اگر قد ۱۵۰ سانتی‌متر را با توجه به میانگین قد زنان ایرانی بررسی کنیم، قدی کوتاه محسوب می‌شود.

آیا قد ۱۵۰ کوتاه است؟
آیا قد ۱۵۰ کوتاه است؟

آیا قد ۱۶۰ کوتاه است؟

مطابق با بررسی‌های انجام‌شده، میانگین قد زنان ایرانی ۱۶۱ سانتیمتر و مردان ایرانی ۱۷۵ سانتیمتر است. به همین خاطر قد ۱۶۰ در ایران، قد کوتاه محسوب می‌شود. لازم به ذکر است که میانگین قد زنان ایرانی مطابق با داده‌های وب‌سایت‌های جهانی نیز ۱۶۱ سانتی‌متر است.

آیا به دنبال راهی برای افزایش قد خود هستید؟ پکیج افزایش قد پلاس یک برنامه جامع و تخصصی برای افزایش قد است که با استفاده از روش‌های علمی و اثبات‌شده به شما کمک می‌کند تا به قد دلخواه خود برسید.

پکیج افزایش قد

در چه سنی قد آدم کوتاه می‌شود؟

همانطور که احتمالا می‌دانید قد سالمندان با افزایش سن، کوتاه‌تر می‌شود. چراکه غضروف میان مفاصل آن‌ها فرسوده می‌شود‌.

کوتاه‌شدن قد در همه نژادها و با هر جنسیتی رخ می‌دهد. به عبارت دقیق‌تر بطورمعمول پس از ۴۰ سالگی، هر ۱۰سال از قد افراد یک سانتی‌متر کم می‌شود. البته پس از هفتادسالگی کوتاهی قد بسیار سریع‌تر اتفاق می‌افتد.

بطورکلی می‌توان گفت با افزایش سن حدود ۲.۵ تا ۷.۵ سانتی‌متر از قد افراد کم می‌شود.

کوتاهی قد با افزایش سن، علائم و نشانه‌های مختلفی دارد که از مهم‌ترین و آشناترین آن‌ها می‌توان به تغییر قدرت و استقامت، گسترده‌شدن استخوان‌ها، خمیده بنظررسیدن وضعیت کلی بدن، کندتر و کوتاه‌تر شدن الگوی راه رفتن و… اشاره کرد.

بهترین و موثرترین تکنیک‌ جهت جلوگیری از کوتاهی قد ناشی از افزایش سن، انجام فعالیت‌هایی است که مانع از تحلیل‌رفتن استخوان‌ها می‌شوند.

بطورکلی بهترین و موثرترین روش‌های کاهش قد همزمان با افزایش سن عبارت است از:

  • مراجعه دوره‌ای به پزشک و معاینه توسط ایشان و انجام آزمایشات مرتبط با طول قد
  • زنان یائسه و افرادی که در معرض خطر ابتلا به پوکی استخوان هستند، روزانه باید ۸۰۰ واحد ویتامین D و ۱۲۰۰ میلی‌گرم کلسیم مصرف نمایند.
  • ورزش منظم نباید فراموش شود و باید فعالیت بدنی خود را حفظ نمایید. این نکته را در نظر داشته باشید ورزش‌های تحمل وزن ازجمله پیاده‌روی یا تمرین با وزنه، بهترین نوع ورزش برای حفظ توده استخوانی هستند.
  • مصرف دخانیات و الکل بیش از حد موجب از بین رفتن استخوان‌ها می‌شود. درنتیجه این امر مصرف آن‌ها را قطع نمایید.
  • داشتم رژیم غذایی سالم که شامل میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل و مقدار مناسب چربی‌های سالم باشد، بسیار کمک‌کننده است.
  • داروهای خاصی که بصورت منظم مصرف می‌شوند، ممکن است پوکی استخوان ایجاد نمایند. به همین خاطر با مشورت پزشک خود در صورت امکان مصرف آن‌ها را کم‌تر یا قطع نمایید.
  • و…

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://ghadpl.com/?p=11376