تناسب اندام و تغذیه, مراقبت و سلامتی

5 نوع چای برای کاهش وزن

چای برای کاهش وزن

برخی از دم نوش ها به لطف ترکیبات گیاهی به نام کاتچین میتوانند متابولیسم بدن را بهبود داده و به کاهش وزن کمک کنند. در ادامه 5 نوع چایی که به کاهش وزن کمک میکند را خدمت شما توضیح میدهیم.

اگر اهل نوشیدن هستید میدانید که چای دارای خواص دارویی است و دومین نوشیدنی پرمصرف جهان محسوب میشود. تحقیقات نشان داده است که نوشیدن دو الی سه فنجان در روز با کاهش خطر مرگ زود هنگام بیماری قلبی ، دیابت و سکته مغزی همراه است. البته شواهدی که چایی برای کاهش وزن نیست مناسب است در دسترس نیست.

چگونه نوشیدن چای به کاهش وزن کمک میکند ؟

اگر نوشیدنی های شما معمولا نوشیدنی های با کالری بالا است تعویض چای میتواند منجر به کاهش وزن شود. چای نقش مستقیمی بر روی کاهش وزن دارد. چای حاوی کاتچین است که میتواند متابولیسم بدن را برای شکستن سریع تر چربی ها و سوزاندن کالری بیشتر افزایش دهد.

کاتچین نوعی ترکیب گیاهی با خواص آنتی اکسیدان قوی است. چای از چهار کاتچین تشکیل شده است :

  • اپی کاتچین EC
  • اپی گالوکاتچین EGC
  • اپی کاتچین گالات ECG
  • اپی گالوکاتچین گالات EGCG

در این میان EGCG  فراوان ترین است که طبق بررسی های گذشته بیشترین سهم را در سلامتی فرد دارد. انواع مختلفی از چای سنتی وجود دارد که میتوان به چای سبز ، چای سیاه ، چای اولانگ اشاره کرد. طعم و خواص چای بسته به موقعیت جغرافیایی و گیاهی متفاوت است. این تفاوت ها بر ترکیب تغذیه ای چای تاثیر میگذارد.

تحقیقات قوی در مورد رابطه چای و کاهش وزن وجود ندارد :

با این حال بسیاری از مطالعات به اثرات چای به شکل کپسول یا قرص میپردازد که ممکن است دوز متمرکزتری از ترکیبات گیاهی مانند EGCG را در اختیار شرکت کنندگان قرار دهد تا یک چای کیسه ای معمولی.

انواع چای برای کاهش وزن

1)چای سبز

بیشتر مکالمات در مورد رابطه چای سبز با لاغری را ممکن است شنیده باشید. این نوع چایی تلخ بوده و بیشترین تاثیر را از میان چای های دیگر بر روی لاغری دارد. طبق تحقیقاتی که شده است افرادی که دو فنجان چای سبز در روز مینوشیدند درصد چربی بدنشان پایین تر بود نسبت به افرادی که گاها چای سبز مینوشیدند.

ارتباط مستقیمی بین چای سبز و کاهش وزن وجود دارد. این تحقیق محدودیت هایی از جمله اندازه و میزان مصرف این چای ها را گزارش داده است. اثرات کالری سوزی چای سبز ناشی از ترکیب EGCG و کافئین است. مطالعات نشان داده است که کافئین باید همراه با EGCG برای کاهش وزن باشد که مانند یک سیستم تحریک برای بدن باشد. بنابراین بهتر است که چای سبز را تنها با 80 الی 300 میلی گرم کافئین در طول روز مصرف کنید.

EGCG و کافئین موجود در چای سبز ممکن است که به طور خاص سلول های چربی را مورد هدف قرار دهد. در واقع EGCG میتواند رشد سلول های چربی را در بدن مهار کند.

انواع چای برای کاهش وزن

2) چای سیاه

بر اساس بررسی های گذشته پس از برداشت برگ های چای سیاه اجازه اکسیدان شدن داده میشود. که باعث تشدید طعم آن میشود. اکسیداسیدون طولانی مدت که به آن تخمیر نیز گفته میشود ترکیب پلی فنول ها یا ترکیبات گیاهی چای سبز را تغییر میدهد. طبق تحقیقی که انجام شده است مردان و زنانی که سه فنجان چای سیاه در طول روز مصرف میکنند وزن کمتری در مقایسه با افرادی دارند که چای مصرف نمیکنند.

پلی فنول های موجود در یک چای سیاه با کاهش دریافت کالری و جذب چربی و کربوهیدرات ها عمل میکنند. پلی فنول ها باکتری های روده را به گونه ای تغییر میدهند که با چاقی مبارزه کنند. این تحقیق را روی موش ها آزمایش کردند و در غذای آن ها ترکیباتی از چای سیاه را قرار دادند. بعد از مدتی مشاهده کردند که گروهی که چای سیاه مصرف کرده بودند دارای باکتری روده کمتر مرتبط با چاقی داشتند و بیشتر و خواص باکتری ها بیشتر مرتبط با بافت لاغری است.

3) چای اولانگ

این چای نیمه اکسید شده یک انتخاب محبوب با طعمی پررنگ تر از چای سبز و ملایم تر از چای سیاه است. این چای حاوی ترکیبی از پلی فنول ها که در چای سبز وجود دارد هستند. چای اولانگ شامل ترکیبی از کاتچین ها که در چایی سبز وجود دارد  تافلاوین ها که در چای سیاه وجود دارد هستند. این چای همچنین دارای کافئین است که میتواند باعث کاهش وزن نیز شود.

4)چای سفید

چای سفید کمتریت فرآوری در بین تمام چایی ها را دارد. چای سفید مقدار زیادی آنتی اکسیدان های ضدالتهابی و EGCG چربی سوز را نگه میدارد. چای سفید برای به تجزیه سلول های چربی سرعت میبخشد  همچنین از تشکیل سلو های جدید چربی در بدن نیز جلوگیری میکند. عصاره چای سفید تجزیه چربی های انسانی را تحریک کرده و از تشکیل سلول های چربی جدید جلوگیری میکند.

5)چای هیبیسکوس

این چای ترش و تند است که از برگ های هیبیسکوس برداشت میشود. این چای حاوی کاتچین هایی مانند EGCG است که به کاهش فشار خون و کلسترول کمک میکند. عصاره هیبیسکوس در درمان فشار خون بالا و کلسترول بالا بسیار خوب است. این چای همچنین میتواند به شما کمک کند که وزن خود را در سطح سالم تری نگه دارید. بزرگسالانی که دارای اضافه وزن یا چاقی بدند این عضراه را مصرف کرده و شاهد تغییرات وزن بودند.

نتیجه

هیچ اکسیر جادویی برای کاهش وزن وجود ندارد. نوشیدن چای میتواند به بهبود هیدراتاسیون و افزایش متابلیسم کمک کند. برای مدیریت وزن پایدار باید رژیم غذایی و سبک زندگی را تغییر دهید.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *