پزشکی

کوتولگی چیست ؟ درمان بیماری کوتاهی قد در کودکان

درمان بیماری کوتاهی قد در کودکان

فردی با قد کوتاه یا رشد محدود کسی است که به انداه افراد هم جنس خود رشد نمیکند. کوتاهی قد میتواند نوعی رشد طبیعی باشد یا ممکن است که نشان دهنده یک اختلال یا بیماری باشد. نرخ رشد یک شاخص برای سلامتی است. گفته میشود کودکانی که تا سن 5 سالگی به صدک 5 نمیرسند نقص ژنی دارند که باید مداخله زود هنگام میتواند از مشکلات در آینده آن ها جلوگیری کند. در 8 سالگی بازوی کودک به انداه قد او است که اگر این اندازه گیری ها نامتناسب باشد نشان دهنده ژن کوتولگی در فرد است. در این مقاله از قدپلاس به انواع بیماری کوتولگی و روش های درمان بیماری کوتاهی قد در کودکان پرداخته میشود. 

حقایق سریع در مورد قد کوتاه

کوتاهی قد میتواند به دلایل مختلفی از جمله والدین ، سو تغذیه و شرایط ژنتیکی اتفاق بیفتد. کوتاه قد (pss) زمانی است که فرد کوچک است اما همه قسمت های بدن به صورت نرمال هستند. در کوتاهی قد (dss) اندام ها ممکن است که در مقایسه با تنه کوچک باشند. اگر کوتاهی قد ناشی از کمبود هورمون رشد باشد اغلب با تزریق این هورمون در بدن میتوان هورمون رشد را تقویت کند.

دلایل کوتاهی قد در کودکان

رشد به طیف پیچیده ای از عوامل مانند ترکیب ژنتیکی ، تغذیه و تاثیرات هورمونی بستگی دارد. کوتاهی قد میتواند در خانواده ها دیده شود یا میتواند ناشی از کمبود هورمون یا تغییر ژنتیکی باشد. شایع ترین علت کوتاهی قد میتواند به صورت ارثی باشد. تنها 5 درصد امکان دارد که کوتاهی قد کودکان به دلیل شرایط بیماری باشد اما 95 درصد مربوط به والدین و ژنتیک است.

شرایطی که میتواند زمینه ساز کوتاهی قد باشد عبارتند از :

 • سوئ تغذیه به دلیل کمبود مواد مغذی
 • کم کاری تیروئید که منجر به کمبود هورمون رشد میشود
 • بیماری های ریه ، قلب ، کلیه یا دستگاه گوارش
 • بیماری های مزمن مانند بیماری سلیاک و اختلالات التهابی
 • بیماری میتوکندری
 • کمبود هورمون رشد
 • بیماری روماتولوژیک که با کوتاهی قد مرتبط است و میتواند بر ترشح هورمون رشد تاثیر بگذارد
 • کوتاهی قد نامتناسب (DSS) معمولا از یک جهش ژنتیکی ناشی میشود که میتواند بر رشد استخوان و غضروف تاثیر بگذارد و رشد فیزیکی را تضعیف کند.

والدین ممکن است که قد کوتاهی نداشته باشند اما ممک است که شرایطی را منتقل کنند که مربوط به DSS باشد که میتوان به آکندروپلازی ، بیماری موکوپلی ساکارید و دیسپلازی اسپوندیلواپیفیزیال (SED) اشاره کرد.

بیماری کوتاهی قد یا کتولگی چیست ؟

انواع بیماری کوتولگی

علل های مختلفی برای کوتاهی قد یا رشد محدود وجود دارد که به صورت متفاوت هستند. نقص رشد میتواند انواع مختلفی باشد که در ادامه به آن ها پرداخته میشود.

 1. رشد محدود متفاوت
 2. کوتاهی قد متناسب (pss)
 3. کوتاهی قد نامتناسب (dss)

هر یک از این دسته ها شامل تعدادی از انواع وعلل کوتاهی قد است.

رشد محدود متفاوت

گاهی اوقات یک فرد کوچک است اما سالم است که این را میتواند به دلیل ژنتیک یا نقص هورمونی باشد.

اگر والدین نیز کوچک باشند میتوان آن را FSS خواند که ناشی از مسئله هورمونی است که در زمان نوجوانی دچار تاخیر میشود.

رشد در سراسر بدن اتفاق میفتد.

در بیشتر موارد والدین فرد نیز کوجک هستند اما گاهی اوقات به این دلیل است که بدن هورمون رشد GH تولید نمیکند یا اینکه بدن هورمون رشد را به درستی پردای نمیکند که به عنوان حساسیت GH شناخته میشود. کم کاری تیروئید میتواند منجر به تولید هرمون کمتر در بدن شود که نواقص زیادی را به همراه دارد.

درمان هورمون رشد در کوتاهی ممکن است که به رشد نرمال فرد کمک کند.

کوتاهی قد متناسب (PSS)

 گاهی اوقات رشد کلی محدود میشود اما بدن فرد متناسب است و فرد دارای مشکلات دیگری میشود که در دسته PSS قرار میگیرد.

اگر فرد نسب به قد خود وزن زیادی داشته باشد میتواند ناشی از مشکلات هورمونی باشد. که به دلیل کم کاری تیروئید ، تولید بیش از حد گلوکورتیکوئید یا GH بسیار کم باشد.

فردی که کوچک است وزن کمتری نسبت به قد خود دارد که ممکن است که ناشی از سو تغذیه یا اختلال سو جذب باشد.

دلیل اصلی هرچه که باشد میتواند روی رشد کلی تاثیر داشته باشد که ممکن است بر روی رشد حداقل یک سیستم بدن تاثیر بگذارد بنابراین درمان لازم است.

در دوران بزرگسالی فردی با این نوع رشد محدود بیشتر احتمال دارد که این موارد را تجربه کند :

 •  پوکی استخوان
 • مشکلات قلبی عروقی
 • کاهش قدرت عضلانی

کوتاهی قد نامتناسب (DSS) 

کوتاهی قد نامتناسب (DSS) با یک جهش ژنتیکی مرتبط است. والدین معمولا قد متوسط دارند ممکن است باعث این علت های زمینه ای در کودک شوند.

کوتاهی قد نامتناسب میتواند ناشی از بیماری ژنتیکی باشد که بدو تولد قابل مشاهده است یا ممکن است در زمان جنینی باشد.

اکثر افراد تنه ای با اندازه متوسط و اندام های کوتاه خواهند داشت. برخی از افراد ممکن است که تنه کوتاه اما اندام بزرگی داشته باشند. یا اندازه سر به ادازه نامتعادف بزرگ باشد.

شرایط ژنتیکی مانند سندرم  ترنر ، سدرم داون یا سندرم پرادر ویلی با DSS مرتبط باشد.

 

دلایل و انواع بیماری کوتولگی

تشخیص بیماری کوتاهی قد در کودکان

برخی از انواع کوتاهی قد که در زما تولد کودک تشخیص داده میشود بنابراین با مراجعه در زمان اولیه به متخصص اطفال میتوانید الگوی رشد طبیعی یا غیر طبیعی کودک را مشاهده کنید.

پزشک دور سر ، قد و وزن کودک را ثبت میکند.

اگر پزشک مشکوک به محدودیت رشد باشد با معاینه کودک ، مشاهده سابقه پزشکی خانواده و با انجام آزمایش های متعدد ، اشعه ایکس ، تست تحمل انسولین برای بررسی کمبود هورمون رشد و غیره محدودیت رشد را تشخیص میدهد.

درمان کوتولگی یا بیماری کوتاهی قد 

هورمون رشد میتواند برخی از انواع کوتاهی قد را درمان کند. اگر نشانه هایی از سوء تغذیه وجود داشته باشد ممکن است که کودک به مکمل های غذایی یا درمان برای اختلال روده نیاز داشته باشد تا بتواند مواد مغذی مورد نیاز بدن را جذب کند.

اگر به دلیل یک مشکل هورمونی رشد محدود شده یا به تعویق بیفتد درمان GH مکن است که ضروری باشد.

درمان هورمونی کودکان

کودکانی که GH پایینی دارد تزریق روزانه هورمون میتواند رشد فیزیکی را افزایش دهد که 4 الی 10 سانت به قد آن ها اضافه کند.

درمان هورمونی بزرگسالان :

سوماتروپین که یک نوع GH شناخته میشود برای افرادی که کمبود هورمون رشد داشته یا اختلال در مسائل زندگی را دارند مناسب باشد. بیمار ممکن است برای کنترل شرایط مزمن مانند بیماری قلبی ، ریوی و آرتریت تحت درمان قرار بگیرد.

درمان DSS :

DSS یک اختلال ژنتیکی است ممک است که درمان آن با عوارض زیادی همراه باشد. که البته میتوان با جراحی طول استخوان را افزایش داد اما متاسفانه عوارض بسیار زیادی دارد.

نتیجه گیری

اکثر افرادی که قد کوتهی دارند در صدد این هستند که یک زندگی نرمال مانند سایرین داشته باشند که بیشتر بیمارانی که زیر 2 سال هستند میتواند درمان برای آن ها نتیجه بخش باشد. اما 10 درصد سایر ممکن است به دلیل بیماری هایی مانند الکل جنینی ، سندرم داون و غیره باشد. برخی از شرایطی که مرتبط به کوتاهی قد است میتواند کشنده باشد اما غیر از آن این افارد عمر طبیعی خود را دارد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *