تناسب اندام و تغذیه, سبک زندگی

چه زمانی رشد پسرها متوقف میشود ؟

چه زمانی رشد پسرها متوقف میشود

بسیاری از پسرها بعد از 16 سالگی دیگر رشد قد ندارند. بسیاری از فاکتورها مانند بلوغ ، رژیم غذایی و وزن میتواند بر چگونگی و زمان رشد پسران تاثیر بگذارند. در این مقاله قصد داریم که به شما بگوییم چه زمانی رشد پسرها متوقف میشود و دیگر افزایش قد ندارند البته 16 سالگی به صورت میانگین است که برای عده ای کمتر و برای عده ای بیشتر خواهد بود.

پسران با سرعت باورنکردنی رشد میکنند که ممکن است والدین نیز متعجب شوند. باید دید که آیا پسرها در سال های پایان نوجوانی رشد میکنند ؟ بیشتر پسرها تا سن 16 سالگی رشد خود را کامل میکنند. برخی از پسران ممکن است که در سال های پایان نوجوانی نیز به رشد قد داشته باشند اما به سرعت آن به اندازه ای نخواهد بود که تا 16 سالگی اتفاق میفتد.

سن بلوغ چه تاثیری بر روی رشد قد دارد ؟

پسران در دوران بلوغ دچار جهش رشد میشوند. نرخ رشد نیز میتواند متفاوت باشد زیرا پسران در سنین مختلف بلو را میگذارنند. سن پسری که به بلوغ میرسد میتواند بر روی شروع یا توقف رشد او تاثیر بگذارد.

پسرها معمولا به دو دسته تقسیم میشوند :

  • زود  بلوغ ،شروع بلوغ در حدود سن 11 الی 12 سالگی
  • دیر بلوغ ، شروع بلوغ در سن 13 الی 14 سالگی

هر دو دسته معمولا به یک اندازه اینچ قد میاورند. دیربلوغ ها تمایل دارند که با سرعت بیشتری زمان از دست رفته را جبران کنند. پسران به سریع ترین سرعت رشد در دوران بلوع به 92 درصد قد خود میرسند. پسرانی که محدودیت هایی در رشد دارند در طول بلوغ نیز به میزان قد متوسط میرسند. اما هرگز به صورت کامل کسری از قبل از بلوغ را جبران نمیکنند.

میانگین قد پسران چقدر است ؟ برای مردان آمریکایی 20 سال به بالا میانگین قد تنظیم شده حدود 175 سانتی متر است. در سن ده سالگی که اوایل شروع بلوغ است نیمی از پسران میانگین قد 138 سانتی متر را دارند.

ژنتیک چه نقشی در رشد قد دارد ؟

ژن های والدین در تعیین قد و رشد پسران و دختران نفش دارند. عوامل دیگری مانند رژیم غذایی ، سطح فعالیت و تغذیه مادران در دوران بارداری نیز بر قد تاثیر دارند.

روش میانیگن قد والدین یکی از راه های پیش بینی قد کودکان است. در این روش قد والدین جمع شده و عدد را بر 2 تقسیم کنید. 2.5 اینچ به قد موردنظر اضافه کنید تا به قد پیش بینی شده برای پسر و 2.5 کم کنید تا به قد پیش بینی شده دختر برسید.

 

آیا پسرها با سرعت متفاوتی از دختران رشد میکنند ؟

پسران و دختران به طور متفاوت رشد میکنند. پسران در دوران کودکی با سرعت بیشتری رشد میکنند. به طور متوسط پسران نیز تمایل دارند که قد بلندتری نسبت به دختران داشته باشند. پزشکان به همین دلیل از نمودارهای جداگانه برای دختران و پسران برای اندازه گیری رشد در طول زمان استفاده میکنند.

برای دختران قد حدود دو سال پیش از شروع بلوغ به اوج خود میرسد که بین سنین 8 الی 13 سالگی شروع میشود. قد برخی از دختران حدود 14 یا 15 سالگی به اوج خود میرسد. در صورتی که پسران ممکن است که تا 16 سالگی رشد کنند. بیشترین رشد قد بین 12 الی 15 سالگی است.

توقف رشد قد در پسرها در چه زمانی است ؟
توقف رشد پسرها در چه سنی است ؟

چه چیزی باعث تاخیر در رشد میشود ؟

دلایل زیادی برای تاخیر در رشد وجود دارد که میتوا به موارد زیر اشاره کرد :

  • شرایط پزشکی که بر تیروئید تاثیر میگذارد
  • کمبود هورمون های رشد
  • مشکلات مربوط به سطح انسولین
  • مشکلات هورمون های جنسی
  • ندروم داون و اختلالات ژنتیکی

اضافه وزن یا چاقی بر سن ورود پسران به بلوع و سرعت رشد آن ها نیز تاثیر داشته باشد. سوء تغذیه در دوران کودکی نیز میتواند رشد را به تاخیر بیندازد. تاخیر در رشد در دوران شیرخوارگی نیز ممکن است که بیشتر قابل توجه باشد. در هر ویزیت ، پزشک اطفال رشد کودک شما را پیگیری میکند که به پزشک اجازه میدهد مشکل را تشخیص دهد.

نتیجه گیری

کمک به پسرها برای اطمینان از رشد سالم آن ها عبارتند از :

رژیم غذایی متعادل

داشتن خواب مناسب

ورزش

به طور کلی پسران در حدود 16 سالگی رشد خود را متوقف میکنند. عوامل زیادی هستند که بر روی رشد و قد فرد تاثیر میگذارد. این عوامل شامل محیط ، ژنتیک ، تغذیه و سطح فعالیت بدنی فرد است.

اگر نگران تاخیر رشد کودکان خود هستید بهتر است که پزشک متخصص مراجعه کرده تا با بررسی بیشتر دلایل کاهش قد را تشخیص دهد.

منبع : healthline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *