ورزشی

بهترین زمان برای ورزش

بهترین زمان برای ورزش

بهترین زمان برای ورزش چه زمانی است ؟ به طور کلی میتوان گفت بهترین زمان برای ورزش زمانی است که شما روحیه بسیار خوبی برای تمرین کردن دارید.

تمام نکات و فرضیه ها برای بهترین زمان ورزش ایده آل را جمله کنید اما اگر اهل ورزش نباشید به شما کمکی نمیتواند کند. اگر بسیاری از افراد از ورزش کردن نتیجه ای که میخواهند را نمیگیرند به دلیل مناسب نبودن زمان نیست بلکه به دلیل عدم میل زیاد به ورزش کردن است. زیرا ورزش کردن پروسه آسانی نیست و خستگی را همراه با خود دارند. افرادی که تحرک زیادی ندارند همواره به دنبال دلیل و منطق هستند که با تکنیک های خاصی بتوانند با کمترین تحرک و در مدت زمان کوتاه به نتیجه ای که میخوهاند دست پیدا کنند. اما لازم به ذکر است که تا چیزی را به درستی و با میل و رغبت انجام ندیهد نمیتوانید نتیجه مناسبی را بگیرید.

یکی از بزرگترین عامل ها در تصمیم گیری پیدا کردن زمان مناسب است. اما واقعیت طبیعت این است که هر زمان که شروع کنید مناسب است. برای مثال یک لک لک ورزش صبحگاهی انجام میدهد و یک جغد در ساعات شبانه به بالاترین فعالیت خود دست میابد. بنابراین شما با عزم خود را جذم کنید و شروع به ورزش منظم کنید.

هنگامی که در زمان مورد علاقه خود ورزش میکنید از تمرین خود نیز لذت بیشتری خواهید بود. افرادی که سحرخیز هستند معمولا دویدن صبگاهی را بسیار دوست دارند. در حالی که افرادی که شب زنده دارد هستند این ساعت از ورزش سحرگاهی را دوست ندارند.

بهترین زمان برای ورزش صبح

بهترین زمان برای ورزش صبح زود است

بهترین زمان برای ورزش کردن صبح زود است. ممکن است این سوال را بپرسید که چرا همچنین چیزی است ؟ در واقع ورزشکاران صبحگاهی به روال ورزشی خود پایبند هستند. در واقع تمرین صبحگاهی راهی عالی برای شروع یک روز بسیار خوب است. شما نمیتوانید ورزش خود را به ساعات بعدی واگذار کنید زیرا شلوغ تر و خسته تر از آنچه که انتظار دارید خواهید بود.

معایب ورزش صبحگاهی

صبح ها از نظر جسمی در ضعیف ترین حالت هستید زیرا سطح گلوکز خون شما به دلیل ناشتا بودن پایین است. اگر قصد دارید که به صورت طولانی مدت تمرین کنید بهتر است که با شکم خالی این کار را انجام ندهید یرا باعث خستگی زودرس شما خواهد بود. 

دمای بدن یکی از شاخص های بیولوژیکی است که در طول روز متفاوت است اما در صبح اندکی کمتر است. دمای پایین بدن بر انقباض عضلانی و متابولیسم بدن تاثیر منفی خواهد داشت. پس از انکه در طول خواب چند ساعتی بدن شما بی حرکت بودن است ماهیچه های شما در خواب شبانه سرد میشوند. بدن شما برای تحمل وزنه های سنگین بلافاصله بعد از بیداری آماده نیست. برای مثال وزنه بردار بلافاصله بعد از خواب بیدار شدن تمرینات سنگین خود را نمیکنند زیرا ممکن است که منجر به آسیب آن ها شود. 

شیوه ورزش صبحگاهی

بهتر است که بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب شروع به تمرین های سخت بدنی نکنید. قبل از آن بهتر است که زمانی را صرف گرم کردن خود کنید تا بتوانید برای ورزش آماده شوید. اگر میخواهید که ورزش طولانی مدت و سختی داشته باشید بهتر است که چند دقیقه قبل یک نوشابه انرژی زا یا قهوه مصرف کنید. بعد از تمرین بهتر است که صبحانه خوبی داشته باشید که بدن شما انرژی از دست رفته خود را بازیابی کند. 

بهترین زمان ورزش در ظهر

سوالی که پرسیده میشود این است که چرا بعضی ورزش در زمان ظهر را انتخاب میکنند. در واقع شما در این زمان آمادگی بیشتری برای ورزش کردن دارید و تحرک و انرژی شما بهتر از زمان های دیگر است. باید بعد از بیدار شدن از خواب تا قبل از ورزش کاملا بیدار بوده و فعالیت داشته باشید تا مفاصل شما آزاد شده باشند. 

مزایای ورزش ظهرگاهی

یکی از مزایای ورزش در زمان ظهر این است که این تمرین بر عملکرد شما در محل کار نیز مثبت خواهد بود و ورزش شدید میتواند منجر به تصمیم گیری سریع شما شود. 

معایب ورزش ظهرگاهی

برای اکثریت ورزشکاران ورزش در زمان ظهر میتواند فشرده باشد زیرا افراد تمایل دارن که هرچه سریع تر خو را گرم کنند تا بتوانند تمرینات خود را شروع کند. بسیاری هستند که بعد از ورزش ظهرگاهی زمان کافی برای خوردن یک وعه غذایی مناسب را ندارند و نمیتوانند خود را به درستی ریکاوری کنند. 

 
بهترین زمان برای ورزش در ظهر
بهترین زمان برای ورزش در عصر

بهترین زمان ورزش در بعد از ظهر

از نظر فیزیولوژیکی بهترین زمان برای ورزش کردن بعد از ظهر است. تحقیقات نشان میدهد که بعد از ظهر در قوی ترین حالت خود هستید و عضلات شما انعطاف پذیر تر و قوی تر از ساعات دیگر روز هستند. دمای بدن شما در ساعات 5 – 6 بعد از ظهر به اوج خود میرسد که همانطور که گفته شد در زمان ورزش هرچه دمای بدن شما بالاتر باشد بهتر است. عملکرد ریه بعد از ظهر ها بهتر است صبح ها است که به این معنی است که استقامت بیشتری خواهید داشت. 

ورزش بعد از ظهر از این جهت نیز برای شما خوب خواهد بود زیرا به کاهش احساسات استری ، عصبانیت و اضطراب شما کمک میکند و باعث میشود که بعد از گذراندن یک روز استرس زا و سخت در محل کار به آرامش روحی برسید. 

معایب ورزش بعد از ظهر

افرادی که در سحرگاه ورزش میکنند احتمال کمتری دارد که برنامه ورش خود را گاهی حذف کنند. اما در بعد از ظهر ممکن است برنامه هایی پیش آید که شما ورزش خود را حذف کنید. از طرفی پس از یک روز نشستن پشت میز و رفت و آمد به طور کلی احساس استرس و سطح انرژی شما ممکن است پایین باشد که گاهی افراد برامه ورزش خود را حذف میکنند تا بتوانند بیشتر استراحت کنند.

بهترین زمان ورزش در شب

بعضی از ورزشکاران هستند که شبانگاه ورزش میکنند. آن ها ترجیح میکنند که کارهای خود را در طول روز انجام دهند و بعد از خوردن شام و قبل از خواب ورزش خود را انجام دهند. 

معایب ورزش شبانگاه

گاهی ممکن است که بعضی از ورزش ها در عصرها بر خواب تاثیر منفی بگذارد و احتمال پرش نیز بر اساس خستگی بیش از حد وجود داشته باشد. 

به طور کلی ورزش باعث بهبود کیفیت خواب میشود زیرا باعث میشود که سریع تر به خواب عمیق بروید. 

فعالیت با شدت بالا یک ساعت قبل از خواب میتواند تاثیر منفی بر خواب شما بگذارد زیرا بر اثر خستگی زیاد ممکن است که دیر تر به خواب روید و کیفیت خواب شما نیز پایین بیاید.

  

بهترین زمان برای ورزش در شب

نتیجه گیری : بهترین زمان برای ورزش چه موقعی است ؟

بهترین زمان برای ورزش زمانی است که مطابق با سیستم و عملکرد بدن و روحیه شما است. تمرینات ورزشی در صبح و عصر ممکن است به تناسب اندام شما کمک بیشتری کند. بهتر است که به جای تمرکز بر بهترین زمان برای ورزش به فکر یک تمرین با تمرکز بالا و خوب باشید. اگر برای افزایش قد خود میخواهید که بهترین زمان را انتخاب کنید بهتر است که با پزشک مورد نظر خود مشورت داشته باشید تا مطابق با سیستم جسمی شما برنامه مناسبی را تنظیم کند. 

در واقع بهترین زمان برای ورزش بستگی به احساسات شما دارد. بنابراین سعی کنید که مطابق با رویحه خود بهترین زمان را انتخاب کنید. 

منبع : wellness 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *