تناسب اندام و تغذیه

رژیم غذایی یویو چیست و چگونه باید از انجام آن پرهیز کرد ؟

رژیم غذایی یویو چیست ؟

شروع و توقف برنامه های غذایی که به عنوان رژیم غذایی یویو نیز شناخته میشود بسیار مرسوم شده است و میتواند چرخه بسیار خطرناکی باشد.

متخصص تغذیه توضیح میدهد که رژیم غذایی یویو برای توصیف الگوری شروه یک رژیم غذایی جدی است که کاهش وزن را به دنبال دارد. رژیم غذایی یویو روند کاهش و بازیابی وزن را در نتیجه شروع و توقف رژیم های غذایی را دارد.

رژیم های غذایی در شبکه های اجتماعی تبلیغ میشود که ادعا میکند به شما کمک میکند تا ظاهر  و اندام بهتری داشته باشید. اما اینکه بخواهید دائم رژیم های مختلف را امتحان کنید به جای اینکه برای شما مفید باشد مضر نیز خواهد بود.

چرا رژیم یویو خطرناک است ؟

گاهی اوقات جامعه آنقدر بر وزن و شاخص توده بدنی یک فرد تاکیید دارد که رژیم غذایی مناسب برای سلامتی به نظر فکر خوبی است. همانطور که داشتن وزن بر اساس جنس و سن و نوع بدن مهم است نحوه رسیدن به آن نیز مهم است.

متاسفانه برخی از رژیم های غذایی پرطرفدار که در رسانه های اجتماعی تداوم میابند پایدار نبوده و مدت زمان کوتاهی میتوانند برای شما مفید باشند. البته نباید هیچگاه آن ها را طولانی مدت دنبال کنید زیرا اتفاقات خطرناکی برای شما خواهد افتاد و عواقب منفی خواهد داشت.

چرا bmi مناسب نیست ؟

شاخص توده بدنی (bmi) یک معیار تاریخ مصرف گذشته است که عوامل مختلفی مانند ترکیب بدن ،قومت ، نژاد ، جنسیت و سن را درنظر نمیگیرد. شاخص توده بدنی یک معیار ناقصی بوده که متاسفانه در جامعه پزشکی نیز استفاده میشود زیرا یک روش ساده و سریع برای تجزیه و تحلیل وضعیت سلامتی یک فرد است.

دلیل اصلی که رژیم غذایی یویو میتواند بر سلامت بدن تاثیر منفی داشته باشد:

کند کردن متابولیسم بدن

بدن انسان برای داشتن عملکرد مناسب به مواد مذی و کالری دار نیاز دارد. کاهش دریافت مواد مغذی و کم کالری ناشی از رژیم غذایی یویو اثرات مضری را بر روی بدن فرد دارد.

بدن با افزایش هورمون های گرسنگی و کاهش متابولیسم به کم خوری پاسخ میدهد. که میتواند منجر به کاهش عملکرد تیروئید ، کاهش استقامت ، افزایش خستگی و تغییرات خلق و خو باشد.

تحقیقات نشان داده است که کاهش وزن اغلب با کاهش سرعت متابولیسم همراه است که به آن انطباق متابولیک گفته میشود و با کاهش وزن مقابله میکند و به طور بالقوه به بازیابی وزن کمک میکند.

مطالعات متعددی بر روی شرکت کنندگان یک مسابقه انجام شده بود و محققان دریافتند که سازگاری متابولیکی تا سال ها بعد از مسابقه برای شرکت کنندگان ادامه داشت.

در نتیجه محققان نشان دادند که کاهش وزن طولانی مدت مستلزم مبارزه با سازگاری متابولیک مدام است است که مانع از کاهش وزن بدن میشود. باید مراقب غذایی که مصرف میکنید باشد و همواره سطح فعالیت بدنی خود را افزایش داده و با خود مهربان باشید.

اگر با حفظ وزن یا کاهش وزن مشکل دارید بهتر است که به متخصص مراجعه کنید تا بر اساس موقعیت جسمانی شما بهترین برنامه را ارائه دهد.

رژیم یویو چیست ؟
چرا رژیم یویو خطرناک است ؟

خطر اختلال خوردن را افزایش دهد

علاوه بر کاهش لذت غذا خوردن رژیم غذایی یویو نیز میتواند خطر ابتلا به پرخوری را افزایش دهد. تحقیقات نشان داده است که داشتن رابطه ناسلام و نامتعادل با غذا میتواند فرد را در شرایط بی اشتهایی یا پرخوری عصبی قرار دهد.

تجمع چربی در شکم

ممکن است که تجمع چربی شکم در بدن افزایش پیدا کند. رژیم غذایی یویو میتواند به صورت مکزز باعث ایجاد چربی اشباع شده شود.

خطر ابتلا به دیبات نوع 2

اضافه وزن به طور کلی میتواند خطر ابتلا به دیابت را افزایش دهد. رژیم غذایی یویو میتواند تاثیرات معکوسی نیز داشته باشید.

کاهش توده عضلانی بدن

توده عضلانی برای تامین قدرت ، تجربک و پیری برای ما مهم است. رژیم غذایی ویو میتواند توده عضلانی بدن و چربی موجود را خراب کند.  وقتی مردم در مورد کاهش وزن صحبت میکنند میخواهند که تریب بدن خود را با از دست دادن چربی از طریق سوزاندن کالری بیشتر تغییر دهند. اگر ما میخواهید چربی های بدن را بسوزانید باید در مقابل نیز توده عضلانی به دست آورید که سالم تر است.

چگونه رژیم یویو را متوقف کنیم ؟

اگر فردی هستید که سال ها به رژِیم های غذایی به عنوان وسیله ای برای کاهش وزن تکیه کرده اید متوقف کردن چرخه رژیم غذایی یویو میتواند یک هشدار برای شما باشد. پیدا کردن یک رژیم غذایی که در دراز مدت آن را دنبال کنید باید زیر نظر متخصصان و کارشناسان باشد.

برچسب زدن خوب یا بد به غذا را تمام کنید

ممکن است که شما برای هر مواد غذایی برچسب خوب یا بد بزنید که با انجام این کار متواند دیدگاه شما را نسب به مواد مغذی مخدوش کند. در واقع مشکل غذاها نیستند. مشکل این است که چندبار یا چقدر مواد غذایی را مصرف میکنیم.

با ممنوع کردن مواد غذایی به آن ها قدرت خواهید داد. در حد تعادل غذاها را مصرف کنید و ترس اینکه این مواد غذایی بخورید یا نخورید را از خود دور کنید زیرا باعث بد شدن اشتها یا افزایش شدید اشتها میشود.

غذا خوردن شهودی

غذا خوردن شهودی بر عکس رژیم گرفتن است که شامل تنظیم نشانه های طبیعی بدن مانند سیری ، گرسنگی یا هرگونه عوارض جانبی است. تحقیقات نشان میدهد که عادات غذایی شهودی میتواند منجر به بهبود سلامت بدن شود که غذا را به اندازه و در زمان مناسب مصرف کنید.

مدیریت استرس

وقتی که استرس دارید انرژی کمتری برای داشتن یک سبک زندگی سالم داریم. برای انرژی به غذا خوردن روی می آوریم اما با داشتن برنامه مدیریت استرس نشیر مدیتیشن ، یوگا ئ غیرع میتوانید پیشگیری از رژیم غذایی یویو کنید.

چگونه رژیم غذایی یویو را متوقف کنیم ؟

نتیجه

وقتی صحبت از رژیم غذایی یویو میشود به خاطر داشته باشید که صرفا شامل کاهش وزن نیست بلکه یک رفتار تکراری است که میتواند شما را در معرض خطر ابتلا به بیماری های مختلف بگذارد. شکستن چرخه رژیم غذایی یویو میتواند برای شما چالش برانگیز باشد. بهتر است که برای شکستن رژیم غذایی یویو به متخصص سلامت تغذیه  مراجعه کنید تا بتوانید اهداف خود را ارزیابی کنید و یک برنامه غذایی ایجاد کنید.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *