پزشکی

زینک : هر آنچه که باید بدانید!

زینک چیست

روی یک ماده مغذی است که نقش حیاتی را در بدن شما دارد. بدن به صورت طبیعی روی تولید نمیکند و آن را از مکمل ها و از طریق غا دریافت میکند. عملکرد ، مزایای سلامتی ، توصیه های دوز مصرف و عوارض احتمالی زینک به شما گفته میشود. بنباراین با رژیم غذایی شما به گونه ای باشد که روی در آن قرار گرفته باشد. باید بدانید که روی تاثیر زیادی بر روی رشد قد نیز دارد.

روی برای فرآیندهای متعدد در بدن شما استفاده میشود که میتوان به واکنش های آنزیمی ، عملکرد سیستم ایمنی ، سنتز پروتئین ، سنتز DNA ، التیام زخم و رشد و توسعه آن اشاره کرد. روی به طور طبیعی در طیف گسترده ای از غذاهای گیاهی و حیوانی نیز یافت میشود.

غذاهایی هستند که به طور طبیعی حاوی این ماده معدنی نیستند. غلات ، صبحانه ، میان وعده ها اغلب با اشکال مصنعی روی غنی میشوند. میتوانید از مکمل های روی نیز استفاده کنید. روی در واقع نقش مهمی را در عملکرد سیستم ایمنی بدن دارد.

نقش روی در بدن شما

 روی یک ماده معدنی حیاتی است که بدن شما از آن استفاده های متفاوتی را میکند. روی دومین ماده معدنی کمیاب در بدن است که بعد از آهن در هر سلولی وجود دارد. روی برای فعالیت بیش از 300 آنزیم که به متابولیسم ، هضم ، عملکرد اعصاب و فرآیند های دیگر کمک میکند ضروری است.

روی برای حواس چشایی ، بویایی بدن موردنیاز است. کمبود روی میتواند حس چشایی و بویایی را کاهش دهد.

فواید سلامتی زینک

تحقیقات نشان میدهد که روی دارای مزایای سلامتی بی شماری است که سیستم ایمنی بدن را تقویت میکند. عملکرد سلول های ایمنی و پیام رسانی سلولی ضروری است. کمبود آن میتواند منجر به ضعیف شدن پاسخ ایمنی بدن به بیماری ها باشد. مکمل های روی سلول ایمنی خاص بدن را تحریک کرده و استرس اکسیداتیو را کاهش میدهند.

به عنوان مثال استفاده از 80 میلی گرم روی به صورت روزانه ، طول سرماخوردگی را تا 33 درصد کاهش میدهد. مکمل روی به صورت قابل توجهی خطر ابتلا به عفونت ها را کاهش میدهد و پاسخ ایمنی را در افراد مسن تقویت میکنند.

فواید سلامتی زینک

تسریع بهبود زخم

روی معمولا در بیمارستان ها به عنوان درمانی برای آسیب های پوستی هستند زیرا نقش مهمی را در کلاژن سازی و کاهش التهاب ها و بالا بردن سیستم ایمنی بدن ایفا میکنند.

کمبد روی میتواند بهبود زخم را کند کند. مکمل روی میتواند بهبودی در افراد دارای زخم را تسریع کند.

در یک مطالعه 12 هفته ای بر روی 60 نفر که مبتلا به زخم دیابت هستند با مصرف 200 گرم روزانه تحت درمان قرار گرفتند. که زخم آن ها نیز کاهش قابل توجهی در مقایسه با قبل خواهد داشت.

کاهش خطر ابتلا به بیماری های مرتبط با سن

روی به صورت قابل توجهی خطر ابتلا به بیماری های مرتبط با افزایش سن را کاهش میدهد. روی با تقویت فعالیت سلول های T و سلول های کشنده طبیعی ، استرس اکسیداتیو را کاهش داده و پاسخ ایمنی را بهبود دهد که به محافظت از بدن شما در برابر عفونت کمک میکند.

سالمندانی که مکمل روی دارند پاسخ واکسیناسیون آنفولانزا را بهبود میدهند و خطر ابتلا به ذات الریه را کاهش میدهند و باعث بهبود عملکرد ذهنی میشوند.

یک مطالعه نشان داده است که 45 میلی گرم روی در طول روز بروز عفونت را در افراد مسن به میزان 66 درصد کاهش میدهد.

درمان آکنه

آکنه یک بیماری پوستی شایع است که تا 9.4 درصد از جمعیت جهان را تحت تاثیر قرار میدهد. آکنه توسط انسداد غدد تولید کننده روغن ، باکتری ها و التهاب ایجاد میشود. مطالعات نشان میدهد که درمان های موضعی و خوراکی میتوانند به طور موثر آکنه را با کاهش التهاب ، مهار رشد باکتری و سرکوب فعالیت غدد روغنی درمان کنند. افراد مبتلا به آکنه سطح پایین تر روی دارند بنابراین مکمل ها به کاهش علائم کمک میکنند.

التهاب را کاهش میدهد

روی استرس اکسیداتیو را کاهش میدهد و سطح پروتئین های التهابی خاص بدن را کاهش میدهد. استرس اکسیدانیو منجر به التهاب مزمن میشود کع یک عامل مهم در طیف گسترده ای از بیماری های مزمن است.

به طور کلی روی یک ماده مغذی است که بدن شما به تنهایی نمیتواند آن را بسازد. و این ماده مهم به رشد ، سنتز DNA ، عملکرد سیستم ایمنی و غیره کمک میکند.

منبع : healthline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *