آیا بسکتبال قد را بلند میکند؟ بررسی تاثیر بسکتبال بر افزایش قد و رشد قد

آیا بسکتبال قد را بلند میکند؟بررسی تاثیربسکتبال بر افزایش قد

آیا بسکتبال قد را بلند میکند؟ ایا بسکتبال در رشد قد تاثیر دارد؟ چرا بسکتبالیست ها قد بلند هستند؟ اگر از طرفداران بسکتبال حرفه‌ای هستید، احتمالاً متوجه شده‌اید که بازیکنان بسکتبال به‌طور قابل توجهی بلندتر از افراد عادی هستند. به‌همین دلیل گاهی این سوال پیش می‌آید که آیا بسکتبال برای افزایش قد مفید است؟ آیا بازی بسکتبال شما را قد بلندتر می‌کند یا مربیان ورزشکاران قد بلندتر را برای این بازی انتخاب می‌کنند؟

متأسفانه، برای کسانی که به دنبال رابطه بسکتبال و افزایش قد هستند، آیا این ورزش برای افزایش قد مفید است یا خیر باید بگوییم که هیچ مدرکی تا به امروز نشان نداده است که بسکتبال – یا هر شکلی از ورزش – از نظر آماری نقش مهمی در افزایش قد ایفا کرده باشد.

حداکثر قد بالقوه هر فرد در درجه اول توسط ژنتیک (تاثیر ژنتیک بر افزایش قد) تعیین می‌شود اما افزایش قد با بسکتبال در کنار عوامل محیطی مانند تغذیه در دوران کودکی و نوجوانی، نقش ثانویه‌ای در میزان نزدیک شدن شما یا فرزندان‌تان به پتانسیل قد ژنتیکی حداکثری‌ دارد. در این مقاله می‌خواهیم به بررسی نقش بسکتبال در بلند شدن قد بپردازیم. آماده هستید؟ پس با ما همراه شوید.

قد پلاس بدون هیچ دارو یا عمل جراحی قد شما را افزایش میدهد

پکیج افزایش قد

آیا بسکتبال قد را بلند می‌کند؟

خیر، تا به حال هیچ دلیل علمی بر اینکه ورزش بسکتبال به طور مستقیم بر افزایش قد تاثیر گذار است یافت نشده. با این همه بسکتبال هم به عنوان یک ورزشی که در آن تمرینات کششی بدن نیز دارد می‌تواند بدون تاثیر بر روی افزایش قد نباشد.

نكات بازی بسکتبال برای افزایش قد

یکی از عوامل مؤثر در افزایش قد با رشد طولی استخوان‌ها انجام می‌پذیرد. این فرآیند در دوران کودکی و نوجوانی اتفاق می‌افتد. کشیدگی استخوان در صفحات رشد اپی‌فیزیال رخ می‌دهد که نوعی ساختار غضروفی هستند و در انتهای استخوان‌های مختلف در کودکان قرار دارند.

بیشترین افزایش قد در درجه اول در دوران نوزادی و سپس در طول جهش رشد بلوغ اتفاق می‌افتد. در اواخر نوجوانی و اوایل بزرگسالی، صفحات رشد سخت می‌شوند و رشد طولی استخوان‌ها متوقف می‌شود. توجه داشته‌باشید که افزایش عرض و تراکم استخوان از طریق یک برنامه ورزشی صحیح و تغذیه مناسب همچنان امکان‌پذیر است. بااین‌وجود، بهبود تراکم استخوان برای سلامتی، قدرت و طول عمر مفید است اما بر قد کلی شما تأثیری ندارد.

تحقیقات در مورد قد نشان می‌دهد که ژنتیک 60 تا 95٪ نقش تعیین کننده در حداکثر قد بزرگسالان دارد اما همان مجموعه تحقیقات نشان می‌دهد که سوء تغذیه می‌تواند به کمبود وزن یا چاقی در دوران کودکی منجر شود و قد نهایی را در بزرگسالی کاهش دهد.

اگرچه ورزش بسکتبال یک فعالیت کلی سالم و ورزشی نسبتاً کم‌خطر محسوب می‌شود اما بسکتبال برای افزایش قد (Basketball to increase height) تا زمانی مفید است که منجر به خطر نشود. از آن‌جایی که بسکتبال شامل پریدن، جهیدن و احتمال افتادن و شکستگی است، باید مراقب باشید تا خطرات شکستگی به حداقل برسد و شکستگی‌هایی که رخ می‌دهد، به درستی درمان شود. تحقیقات در مورد شکستگی‌های استخوان‌های بلند در کودکان نشان می‌دهد که بیش از یک سوم شکستگی‌ها منجر به آسیب به صفحه رشد می‌شوند.

در صورت درمان نادرست، آسیب به صفحات رشد می‌تواند رشد کلی استخوان‌ها متوقف کند. همچنین، آسیب صفحه رشد باعث مشکلات مربوط به کاهش حداکثری قد می‌شود. برای جلوگیری از این امر، اطمینان حاصل کنید که هرگونه شکستگی استخوان در طول سال‌های رشد به سرعت توسط یک پزشک متخصص بررسی و درمان شود.

یکی دیگر از اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از خطرات این است که مربی ورزش فرزندتان به‌طور کامل از خطرات این رشته ورزشی آگاه باشد و پروتکل‌های ایمنی را در مورد فعالیت‌های ورزشی نوجوانان اجرا کند. علاوه بر شکستگی، بسکتبال این پتانسیل را دارد که به آسیب‌ بافت‌های نرم مانند رگ به رگ شدن و کشیدگی نیز منجر شود ولی باوجود این‌که این صدمات، دردناک و به‌طور موقت ناتوان‌کننده هستند، خطر جدی کاهش حداکثری قد را ایجاد نمی‌کنند.

فواید بسکتبال برای افزایش قد

بسکتبال-برای-افزایش-قد1

اگرچه بسکتبال برای افزایش قد چندان ممکن نیست اما چیزی از فواید بسکتبال کم نمی‌کند. مزایای علمی بسکتبال که می‌تواند ارتباط نزدیکی با بازی بسکتبال و افزایش قد داشته‌باشد، شامل موارد زیر است:

 • افزایش حداکثری جذب اکسیژن
 • افزایش توده عضلانی بدن
 • بهبود تراکم مواد معدنی استخوان
 • کاهش فشار خون متوسط
 • کاهش درصد چربی بدن
 • کاهش ضربان قلب در حالت استراحت
 • بهبود قدرت انفجاری بالاتنه و پایین تنه
 • بهبود هماهنگی بدنی در ورزشکاران توانا و معلول

مطالعه بیشتر : افزایش قد بعد از بسته شدن صفحه رشد

چرا بسکتبالیست‌ها قد بلند هستند؟

بااین‌که هیچ مدرکی مبنی بر ارتباط بسکتبال و افزایش قد وجود ندارد اما ممکن است وقتی به فهرست تیم‌های بسکتبالیست‌های نخبه نگاه می‌کنید، هنوز متقاعد نشده باشید. از آن‌جایی که بسکتبال به بازیکنانی نیاز دارد که برای گل‌زنی، مهار کردن و بازیابی توپ باید بپرند، بازیکنان قدبلندتر از مزایای بیشتری در این ورزش برخوردارند.

توانایی پرش یک بازیکن باعث می‌شود که او به حداکثر قد خود برسد و شما به این نتیجه برسید که بسکتبال برای افزایش قد مفید است. در مجموع، بازیکنان قدبلندتر از بازیکنان کوتاه قد بهتر عمل می‌کنند. به این ترتیب، مربیانی که بازیکنان را برای تیم‌های نخبه انتخاب می‌کنند، احتمالاً بازیکنان قدبلندتر را ترجیح می‌دهند، چون به‌طور متوسط، این بازیکنان عملکرد بهتری خواهند داشت. این یعنی ممکن است فرض کنیم رفتن به سمت بسکتبال برای افزایش قد موثر است اما واقعیت این است که هیچ مدرکی برای تأیید این موضوع وجود ندارد. شاید کمی تعجب کنید که همه ورزش‌ها برای افزایش قد مناسب نیستند؛ مقاله چه ورزش هایی قد را کوتاه می کنند؟ را از دست ندهید.

تاثیر بسکتبال در رشد قد – تاثیر بسکتبال بر قد

تاثیر-بسکتبال-در-رشد-قد---تاثیر-بسکتبال-بر-قد

شواهد علمی ایده افزایش قد با بسکتبال را تایید نمی‌کند ولی این کمبود شواهد به دلیل عدم تحقیقات کافی نیست! به‌عنوان مثال، یک مطالعه به اثرات ۱۰ هفته تمرین بسکتبال بر ویژگی‌های فیزیولوژیکی جوانان پرداخت و فقط بهبودهایی در توده بدون چربی بدن، ارتفاع پرش، قدرت گرفتن و سایر عملکردهای ورزشی مشاهده شد. تحقیقات بیشتر بر روی بزرگسالان نشان داد که بسکتبال تفریحی، فقط معیارهای مختلف سلامتی مانند فشار خون و درصد چربی بدن را پس از چند ماه بازی بهبود می‌بخشد.

ازسوی‌دیگر، بسکتبال به‌عنوان یک ورزش قدرتی و سرعتی به شدت بر حرکاتی متکی است که همه آن‌ها برای تأثیر بر فیزیولوژی انسان مورد مطالعه قرار گرفته‌اند و شامل موارد زیر هستند:

 • دوی سرعت
 • پرش
 • تغییر جهت
 • پرتاب بالای سر
 • عبور از بازیکن حریف

با توجه به موارد بالا هنوز شواهدی وجود ندارد که از امکان بسکتبال برای افزایش قد حمایت کند.

مجموعه قدپلاس جزو اولین مراکز در کشور است که توانسته است تنها با تمرکز بر روی اصلاح ساختار و اناتومی بدن افراد، بدون قرص و دارو، افزایش قد بین 3 الی 12 سانت را تضمین نماید. پکیج افزایش قد مجموعه قد پلاس دارای مجوز ثبت است. کافی‌ست جهت مشاوره هم اکنون با ما تماس بگیرید تا کارشناسان ما در خصوص افزایش قد شما را راهنمایی نمایند.

M010T164 Software Box 4 1 1 1

قدپلاس

  پکیج افزایش قد  

آیا بسکتبال قد را بلند می‌کند؟ آیا بسکتبال باعث افزایش قد می‌شود؟

کمی تاسف‌آور به نظر می‌رسد که شواهد علمی کافی وجود ندارد که بتوانیم رابطه بسکتبال و افزایش قد را اثبات و به آن‌ها استناد کنیم. واقعیت این است که قد شما توسط هورمون‌های ژنتیکی تعیین می‌شود اما دلایلی هم وجود دارد که نشان می‌دهد افزایش قد با بسکتبال آن‌قدرها هم غیرممکن نیست.

اولین دلیل می‌تواند ژنتیک باشد. اکثر بازیکنان بسکتبال به دلیل ظرفیت ژنتیکی خود به‌طور طبیعی قد بلندی دارند و بیشتر بسکتبالیست‌های حرفه‌ای می‌خواهند که بچه‌هایشان مثل آن‌ها بازی کنند. بنابراین، این دلیل کلی بلند قد بودن بازیکنان بسکتبال است.

دلیل دیگر، رژیم غذایی است. بیشتر بسکتبالیست‌های حرفه‌ای برای حفظ ساختار بدن خود مکمل‌های مناسب مصرف می‌کنند. بازیکنان بسکتبال معمولا به سلامتی خود بسیار حساس هستند و مواد معدنی، ویتامین‌ها و مواد مغذی کافی را برای افزایش استقامت خود مصرف می‌کنند. ازسوی‌دیگر، ورزشکاران به‌طور منظم ورزش انجام می‌دهند و سطح عملکرد خود را حفظ می‌کنند و به این ترتیب از افتادگی و خمیدگی ستون فقراتشان جلوگیری می‌شود. علاوه‌براین، بسکتبالیست‌های حرفه‌ای از برنامه‌های تمرینی خاصی پیروی می‌کنند تا بدن خود را چابک و متناسب نگه دارند. بنابراین، اگر تمرین بسکتبال را از سنین پایین شروع کنید، احتمالاً قد خواهید کشید.

آیا-بسکتبال-قد-را-بلند-می‌کند

همچنین، شما باید این را درک کنید که اگر ورزشکار هستید و می‌خواهید قد بلندی داشته‌باشید، باید زندگی خود را وقف رشته ورزشی‌تان کنید تا این حفظ روال در زندگی شما منجر به سلامتی بیشتر و قد بلندتر شود. یکی دیگر از بهترین دلایل افزایش قد بازیکنان بسکتبال نیز مصرف مکمل‌های رشد است که معمولاً باعث سنتز هورمون‌های رشد می‌شود و به بازیکنان کمک می‌کند تا قد خود را افزایش دهند اما مصرف آن‌ها باید با مشورت پزشک انجام شود.

سخن پایانی؛ بسکتبال برای افزایش قد

شما ممکن است به هر دلیلی از جمله بهبود عملکرد ورزشی یا داشتن اندامی بهتر برای افزایش قد تلاش کنید و با توجه به این‌که بازیکنان بسکتبال معمولا قد بلندی دارند، ممکن است تصور کنید که بسکتبال برای افزایش قد مفید است. اما متأسفانه، هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان ‌دهد رابطه‌ای بین بسکتبال و افزایش قد وجود دارد. قد در درجه اول توسط عوامل ژنتیکی و در درجه دوم توسط تغذیه در دوران کودکی و نوجوانی تعیین می‌شود.

با رسیدن به سن بلوغ، صفحات رشد استخوان بسته می‌شوند و افزایش قد با بسکتبال یا هر ورزش دیگری از نظر بیولوژیکی تقریبا غیرممکن است. بسکتبالیست‌های مشهور به‌طور ژنتیکی قد بلندتری نسبت به سایرین دارند، چون انتخاب بازیکنان قد بلند به نفع تیم است. بااین‌حال از بسکتبال برای افزایش قد ناامید نشوید. کارشناسان مجموعه قد پلاس با سابقه درخشان در افزایش قد بین 3 الی 12 سانتی‌متر بدون تجویز قرص و دارو با مجوزهای استاندارد می‌توانند به شما یا فرزندانتان کمک کنند که با تمرکز روی اصلاح آناتومی بدن به قدی بلندتر برسید. کافی است با ما در قد پلاس تماس بگیرید تا شما را به بهترین نحو راهنمایی کنیم.

 

سوالات متداول از تاثیر بسکتبال بر افزایش قد

ایا بسکتبال برای قد خوب است؟

بله، ورزش بسکتبال به دلیل داشتن تمرینات کششی می‌تواند برای افزایش قد مفید باشد.

بسکتبال چقدر قد را بلند میکند

مشخص نیست که چقدر بر افزایش قد تاثیر گذار است

حرکات بسکتبال برای افزایش قد چیست؟

تمامی حرکات کششی بسکتبال بر افزایش قد میتوانند تاثیرگذار باشند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://ghadpl.com/?p=10578