صفحه رشد؛ علائم بسته شدن و راه های باز شدن

افزایش-قد-بعد-از-بسته-شدن-صفحات-رشد

بدن کودکان هر روز در حال رشد و تغییر است و این تغییرات شامل قسمت‌های خاصی از استخوان‌های آن‌ها می‌شود. صفحه رشد ناحیه‌ای در انتهای استخوان‌های بلند، حاوی سلول‌هایی (به نام سلول‌های غضروفی) است که در حال تقسیم و بلوغ برای تبدیل شدن به استخوان هستند. استخوان از نظر طول و عرض در این نواحی رشد می‌کند تا زمانی که صفحات رشد سخت یا بسته شوند و رشد کودک متوقف شود. در این مقاله قصد داریم درباره علل و علائم بسته شدن صفحات رشد و راه‌های باز شدن و افزایش قد کودکان و بزرگشالان صحبت کنیم. از شما دعوت می‌کنیم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

صفحه رشد چه کاری انجام می‌دهد؟

صفحه رشد (Growth plate in the body) ناحیه‌ای از بافت نزدیک انتهای استخوان‌های بلند در کودکان و نوجوانان است که طول و شکل آینده استخوان بالغ را تعیین می‌کند. هر استخوان بلند حداقل دو صفحه دارد که در هر انتهای استخوان قرار دارند و بلندتر از عرض استخوان هستند. به‌عنوان مثال، استخوان ران، رادیوس، ساعد و استخوان‌های متاکارپ (دست و انگشتان) جزو استخوان‌های بلند هستند. هنگامی که رشد کودک شما کامل شد – در دوران نوجوانی – صفحات رشد بسته و با استخوان جامد جایگزین می‌شوند. شما می توانید با استفاده از تمریناتی باعث افزایش قد با ضخیم شدن غضروف شوید.

صفحات رشد نواحی ضعیف اسکلت در حال رشد کودک و حتی از رباط‌ها و تاندون‌های مجاور هم ضعیف‌تر و بسیار آسیب‌پذیرند. صدمه به صفحات رشد (شکستگی) در اثر یک رویداد آسیب‌زا مانند سقوط یا تصادف اتومبیل یا استرس مزمن و استفاده بیش از حد ایجاد می‌شود. کودکان و نوجوانان مبتلا به آسیب به این صفحه اغلب نیاز به درمان فوری برای جلوگیری از مشکلات رشد استخوان دارند.

قد پلاس بدون هیچ دارو یا عمل جراحی قد شما را افزایش میدهد

پکیج افزایش قد

نشانه ها و علائم بسته شدن صفحه رشد | علائم صفحه رشد بسته

همان‌طور که بچه‌ها رشد می‌کنند، صفحات رشد به استخوان جامد تبدیل و بسته می‌شوند. پس از بسته‌شدن این صفحه، استخوان‌ها دیگر رشد نمی‌کنند. این موضوع با اسکن اشعه ایکس کاملا مشخص می‌شود و صفحات رشد در عکس مانند خطوط تیره در انتهای استخوان‌ها به نظر می‌رسند.

یکی از عوامل مؤثر در افزایش قد با رشد طولی استخوان‌ها انجام می‌پذیرد. در پایان رشد، زمانی که غضروف کاملاً به استخوان تبدیل می‌شود، خطوط تیره دیگر در عکسبرداری با اشعه ایکس قابل مشاهده نخواهند بود که به معنی بسته شدن صفحات است. به‌طور معمول، صفحات رشد دختران به‌طور متوسط در 14-15 سالگی و صفحات رشد پسران در 16 الی 17 سالگی بسته می‌شود. البته این رویداد در برخی افراد زودتر و در برخی دیگر دیرتر رخ می‌دهد. همچنین صفحات رشد استخوان‌های مختلف در بازه‌های زمانی مختلف بسته می‌شوند.

مطالعه بیشتر: طب سوزنی برای افزایش قد

عکس صفحه رشد باز و بسته

عکس-صفحه-رشد-بسته-شده
عکس صفحه رشد باز و بسته

دو صفحه رشد در تمام استخوان‌های بلند وجود دارد که در انتهای استخوان‌های بلند قرار دارند. غضروف ناحیه صفحات رشد با رسوب کلسیم سخت و در نتیجه بافت استخوانی تشکیل می‌شود. بافت استخوانی تازه تشکیل شده به افزایش طول استخوان کمک می‌کند و این روند تا زمانی ادامه می‌یابد که غضروف صفحات رشد استخوانی و بسته نشده باشد. نمونه‌هایی از استخوان‌های بلند با صفحات رشد شامل استخوان ساق پا، استخوان‌های پشت، استخوان ران (استخوان ران)، رادیوس و اولنا در ساعد و همچنین استخوان‌های متاکارپ در دست‌ها هستند که روند بسته شدن آن‌ها در تصویر زیر مشخص شده است.

مطالعه بیشتر: ورزش برای افزایش قد

علت بسته شدن صفحات رشد

علت-بسته-شدن-صفحات-رشد

صفحه رشد همان قسمت غضروفی استخوان‌های بلند است که رشد طولی استخوان در آن صورت می‌گیرد. ساختار آن شامل سلول‌های غضروفی معلق در ماتریکس کلاژن است که چندین مرحله بلوغ را طی می‌کنند تا در نهایت بمیرند و با استئوبلاست‌ها، استئوکلاست‌ها و استخوان‌های لایه‌ای جایگزین ‌شوند. فرآیند استخوان‌سازی اندوکندرال توسط سلول‌های غضروفی و انواع فاکتورهای هومورال از جمله هورمون رشد، هورمون پاراتیروئید، استروژن، فاکتورهای رشد، سیتوکین‌ها و مسیرهای سیگنالینگ مختلف هماهنگ می‌شود.

تحت تأثیر هورمون استروژن، تکثیر سلول‌های غضروفی در حال استراحت کاهش می‌یابد و در مرحله پایانی تمایز، غضروف با رگ‌های خونی و بافت استخوانی سازمان‌یافته جایگزین و پس از مرگ سلول‌های غضروفی، رشد طولی استخوان متوقف  و این صفحه بسته می‌شود. در این فرایند سیگنال‌های تنظیمی بسیار پیچیده ژنتیکی وجود دارند و اختلالات ژنتیکی در هر یک از ژن‌های مرتبط می‌تواند منجر به ناهنجاری‌های رشد استخوان شود.

مطالعه بیشتر: افزایش قد در 22 سالگی

داروی جلوگیری از بسته شدن صفحات رشد

در حال حاضر (برای پسران) از آناستروزول برای کاهش یا توقف بسته شدن صفحات رشد استفاده می‌شود و درعین‌حال اجازه می‌دهد بلوغ به‌طور طبیعی پیشرفت کند. سازمان غذا و داروی ایالات متحده، تزریق Voxzogo (vosoritide) را نیز برای بهبود رشد در کودکان پنج ساله و بالاتر مبتلا به آکندروپلازی و اپی‌فیزهای باز (صفحه رشد) تایید کرده تا از کوتولگی جلوگیری شود.

افزایش قد بعد از بسته شدن صفحات رشد

افزایش-قد-بعد-از-بسته-شدن-صفحات-رشد1

یکی از راه‌های افزایش قد بعد از بسته شدن صفحات رشد استفاده از طب هومیوپاتی است. ازسوی‌دیگر، رشد نه تنها به ژنتیک بلکه به هورمون‌ها نیز بستگی دارد. پتانسیل رشد به‌دلیل غیرفعال شدن غده هیپوفیز به‌ویژه پس از بلوغ کاهش می‌یابد. داروهای هومیوپاتی غده هیپوفیز را تحریک می‌کنند تا سطح طبیعی هورمون‌های رشد افزایش یابد و باعث رشد بخش‌های غضروفی مهره‌ها و استخوان‌های بلند شود.

همچنین، اگرچه بیشتر استخوان‌های شما پس از بلوغ دیگر نمی‌توانند رشد کنند اما غضروف‌های مفصلی که بسیاری از استخوان‌ها را به هم متصل می‌کنند، همچنان می‌توانند ضخیم‌تر شوند و کمی به افزایش قد کمک کنند و در نهایت این‌که ستون فقرات بالاتنه به‌طور قابل توجهی به افزایش قد کمک می‌کند و 35٪ از قد کل را تشکیل می‌دهد.

یکی از اجزای مهم ستون فقرات دیسک‌های بین مهره‌ای است. این دیسک‌ها بین هر یک از 33 مهره قرار دارند. به‌طور متوسط، کل دیسک‌های بدن یک چهارم طول ستون مهره‌ها را تشکیل می‌دهند که این عدد برای اکثر افراد 4.5 تا 6 اینچ است. هرچه دیسک‌ها ضخیم‌تر باشند، ستون فقرات شما بلندتر خواهد شد. طب هومیوپاتی با گشاد کردن دیسک‌ها و بلند کردن ستون فقرات می‌تواند به بلند قد شدن شما کمک کند. تحقیقات علمی اخیر ثابت کرده است که بیشتر جوانان هنوز می‌توانند چند اینچ بلندتر شوند، حتی بعد از این‌که صفحات رشد بدن‌شان استخوانی شده است.

روش‌های جراحی که در آن استخوان‌های ساق پا اره و سپس به تدریج از هم جدا می‌شوند نیز می‌تواند طول استخوان‌ها و قد را افزایش دهد اما از آن‌جایی که خطر عوارضی مانند شکستگی و عفونت وجود دارد، این روش به‌طور معمول برای افزایش قد در بزرگسالان انجام نمی‌شود.

مجموعه قد پلاس جزو اولین مراکز در کشور است که توانسته است تنها با تمرکز بر روی اصلاح ساختار و آناتومی بدن افراد، بدون قرص و دارو، افزایش قد بین 3 الی 12 سانت را تضمین نماید. پکیج افزایش قد مجموعه قد پلاس دارای مجوز ثبت است. کافی‌ست جهت مشاوره هم اکنون با ما تماس بگیرید تا کارشناسان ما در خصوص افزایش قد شما را راهنمایی نمایند.

M010T164 Software Box 4 1 1 1

قدپلاس

  پکیج افزایش قد  

باز شدن صفحه رشد

اگر کودک به‌طور طبیعی رشد نمی‌کند، باید علت آن بررسی شود. درمان هورمونی به کودک کمک می‌کند تا به قد بالقوه بزرگسالی خود برسد و رشد کند اما هنگامی که رشد اسکلت متوقف شد، معمولا هیچ درمان دارویی باعث افزایش زیاد قد نمی‌شود.

راه های باز شدن صفحه رشد

عادات صحیح مانند خواب کافی می‌تواند به بدن برای ترشح هورمون‌های رشد در طول شب کمک کند. ورزش منظم، به‌ویژه فعالیت‌های پرتحرک مانند دویدن، پریدن و تمرینات قدرتی، می‌تواند بازسازی استخوان را تحریک کرده و تراکم استخوان را افزایش دهد. اما راهی برای باز کردن مجدد صفحات رشد به‌طور طبیعی وجود ندارد چون این صفحه رشد در بدن بعد از سنین بلوغ بسته شده و توانایی رشد قدی از دست می‌رود.

در این مقطع زمانی هیچ راهی برای معکوس کردن فرآیند استخوان‌سازی صفحات رشد وجود ندارد. همچنین، هیچ مدرکی مبنی بر این‌که تزریق هورمون رشد می تواند شما را بعد از 25 سالگی بلندتر کند نیز وجود ندارد. بااین‌حال، تزریق هورمون رشد می‌تواند به تقویت ماهیچه‌ها و حمایت از سلامت استخوان‌ها کمک کند.

صفحات رشد تا چه زمانی باز است؟

صفحات-رشد-تا-چه-زمانی-باز-است

استروژن که هورمون غالب زنانه است، در دوران بلوغ به مقدار زیادی ترشح می‌شود، به‌خصوص زمانی که دختران شروع به تخمک‌گذاری می‌کنند. هورمون‌های دیگر استرون و استریول هستند. نقش اصلی استرادیول تنظیم چرخه‌های قاعدگی زنان و سیستم تولید مثل و همچنین ایجاد ویژگی‌های جنسی مانند بزرگ شدن باسن و رشد سینه‌ها است. در بین مردان، استرادیول میل جنسی، تولید اسپرم و عملکرد نعوظ را تنظیم می‌کند.

در اواخر بلوغ، تولید استرادیول افزایش می‌یابد، اگرچه سطح آن در زنان بیشتر از مردان است. اما افزایش سطح ترشح استروژن در پایان بلوغ است که ادغام این صفحه رشد را تسریع یا کاتالیز می‌کند. در مجموع، رشد بیشتر کودکان تقریباً 2 سال پس از پایان بلوغ متوقف می‌شود که معمولاً در 14 سالگی برای دختران و 16-17 برای پسران اتفاق می‌افتد. این بدان معنا است که در بیشتر موارد، صفحات رشد برای دختران بین 14 تا 16 سالگی و برای پسران بین 16 تا 19 سالگی بسته می‌شود.

مطالعه بیشتر:  قرص افزایش قد

چگونه می‌توان هورمون رشد را افزایش داد؟

هورمون‌های رشد به‌طور مستقیم با تحریک مستقیم سلول‌های غضروف صفحات رشد باعث افزایش طول استخوان می‌شوند. در یک آزمایش تجویز هورمون‌های رشد مستقیماً بر روی غضروف صفحه رشد تیبیا موش‌هایی که غده هیپوفیز آن‌ها برداشته شده بود، به‌سرعت باعث افزایش طول استخوان شد. هورمون استروژن سرعت بلوغ استخوان‌ها را افزایش می دهد و سرعت بسته شدن صفحات رشد را تسریع می کند اما برای افزایش هورمون رشد از مکمل رسوراترول استفاده می‌شود. در یک آزمایش درمان با رسوراترول در خرگوش باعث بهبود رشد طولی استخوان و تاخیر در بسته شدن صفحه رشد شد.

تاموکسیفن (Nolvadex) نیز دارویی است که برای درمان بزرگ شدن یا تورم سینه در مردان استفاده می‌شود که معمولاً نتیجه ترشح بیش از حد هورمون استروژن در مقایسه با تستوسترون در مردان است. تامفوکسین در پسران نوجوان باعث کند شدن بسته شدن صفحات رشد و کمک به تولید هورمون رشد می‌شود. مهارکننده‌های آروماتاز نیز برای تحریک هورمون رشد کاربرد دارند. آروماتاز آنزیمی است که با تبدیل آندروژن‌ها به استروژن مسئول سنتز استروژن است. مهارکننده‌های آروماتاز داروهایی هستند که مانع از ترشح هورمون استروژن می‌شوند و بسته شدن صفحات رشد را به تأخیر می‌اندازند.

ورزش برای باز شدن صفحه رشد

ورزش منظم به باز ماندن صفحه رشد کمک می‌کند.

سخن پایانی: صفحه رشد

در این مقاله درباره علائم بسته شدن صفحه رشد و راه‌های به تعویق انداختن بسته شدن این صفحات و کمک به افزایش قد پرداختیم. اگر به دنبال راهی برای افزایش قد به صورت ایمن هستید، با کارشناسان ما در قد پلاس تماس بگیرید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://ghadpl.com/?p=10587