آیا بدنسازی رشد قد را می‌سوزاند؟

آیا بدنسازی رشد قد را می‌سوزاند

امروزه ورزش بدنسازی طرفداران زیادی پیدا کرده است. این ورزش به جنس مرد یا زن محدود نمی‌شود و هر دو گروه می‌توانند از ورزش بدنسازی استفاده کنند. در ورزش بدنسازی نیاز به استفاده از تجهیزات ولوازم ورزشی مانند دمبل، وزنه و دستگاه‌های مختلف می‌باشد‌. در افرادی که در سنین رشد قرار گرفته‌اند و نوجوانان زیر ۱۸ سال که صفحات رشد استخوانی باز می‌باشد شاید این سؤال پیش بیاید که آیا بدنسازی رشد قد را می‌سوزاند؟

علم در جواب آیا بدنسازی قد را می‌سوزاند چه می‌گوید؟

در جواب سؤال آیا بدنسازی رشد قد را می‌سوزاند؟ باید این نکته را یادآوری کنیم که هیچ منبعی هنوز نتوانسته کاملاً تأیید کند که کارکردن با وزنه باعث سوزاندن‌قد می‌شود. برنامه‌های تمرینی برای بدنسازی اگر درست و اصولی طراحی شده‌باشند و نظارت درست بر روی آن‌ها وجود داشته‌باشد باعث تقویت عضلات کودکان و نوجوانان می‌گردد. همچنین کار کردن با وزنه و لوازم بدنسازی باعث استحکام استخوان‌ها می‌شود و قدرت را زیاد می‌کند. خطر شکسته‌ شدن استخوان‌ها کم می‌شود و اعتماد به نفس به دلیل رسیدن به اندامی متناسب زیاد می‌گردد.

قد پلاس بدون هیچ دارو یا عمل جراحی قد شما را افزایش میدهد

پکیج افزایش قد

چرا مردم باور دارند که تمرینات با وزنه رشد را متوقف می‌کند؟

احتمالاً علت این سؤال در ذهن مردم که آیا بدنسازی قد را می‌سوزاند ریشه در نگرانی‌هایی که والدین به خاطر استفاده کودکان و نوجوانان از لوازم و تجهیزات بدنسازی دارند ایجادشده‌ است. دکتر راپونی متخصص تغذیه این تصور را اشتباه می‌داند و می‌گوید که این تفکر شاید به خاطر این است که مردم فکر می‌کنند آسیب‌هایی که به صفحات رشد در زمان نابالغ بودن در کودکان و نوجوانان وارد می‌شود باعث توقف رشد می‌شود.

این پزشک می‌گوید تمرینات غیر اصولی و استفاده از وزنه‌های سنگین می‌تواند چنین مشکلاتی را ایجاد کند. باید بدانیم که در هر نوع ورزشی احتمال آسیب وجود دارد ومعمولاً بیشتر آسیب‌ها هم در دوران کودکی به صفحات رشد وارد می‌شود.

صفحات رشد بافت غضروفی می‌باشد که در انتهای استخوان‌های بلند واقع شده‌است و هرگاه فرد به دوران جوانی می‌رسد این غضروف تبدیل به یک استخوان سفت می‌شود. اما در دوران رشد غضروف حالت انعطاف‌پذیر و نرم دارد و احتمال آسیب به آن زیاد است. بنابر این این موضوع نشانگر این نیست که یک نوجوان نمی‌تواند از وزنه استفاده کند بلکه باید به صورت اصولی و درست از وزنه استفاده شود.
متخصصین بر این اعتقاد هستند که هرگاه تمرینات با وزنه به صورت درست و با برنامه صحیح انجام شود هیچ گونه آسیبی به نوجوان یا فرد نمی‌زند. پس در جواب سؤال آیا بدنسازی رشد قد را می‌سوزاند؟ باید بگوییم خیر.

فواید بدنسازی برای کودکان و نوجوانان

معمولاً بدنسازی برای نوجوانان بالای ۱۳ سال مشکلی ایجاد نمی‌کند. این تمرینات باید با در نظرگرفتن شرایط جسمی نوجوان انجام شود و طبق اصول و سن نوجوان با وزنه‌های در حد توان نوجوان کار شود. از نکات و فواید ورزش برای افزایش قد و بدنسازی برای کودکان و نوجوانان عبارت است از:

  1. تقویت استخوان‌های کودکان و نوجوانان
  2. بالا بردن استقامت عضلات و قدرت در کودک و نوجوان
  3. ایجاد تناسب اندام
  4. کمک به کودک و نوجوان برای عادت کردن به تغذیه سالم و درست
  5. بالابردن اعتماد به نفس و عزت نفس فرزندان
  6. تنظیم کلسترول سالم و فشار خون
  7. ایجاد وزنی متناسب در فرزندان با توجه به قد و ویژگی‌های جسمی آن‌ها
  8. کمک به حفظ عضلات و مفاصل در مقابل آسیب
  9. ایجاد یک عادت درست در کودکان و نوجوانان
  10. بدنسازی باعث پیشرفت کودکان و نوجوانان در رقص، اسکیت، فوتبال و ورزش‌های دیگر خواهد شد

آیا حرکت اسکوات در بدنسازی می‌تواند باعث کوتاه شدن قد شود؟

از باور‌های نادرستی که در “آیا بدنسازی رشد قد را می‌سوزاند” وجود دارد تأثیر حرکت اسکوات بر کوتاه شدن قد می‌باشد. با توجه به جواب خیر به سؤال آیا بدنسازی رشد قد را می‌سوزاند باید بگوییم اسکوات باعث کوتاه شدن قد نمی‌شود. مطالعات انجام شده نشان‌ داده‌ است که زمانی که با وزنه اسکوات را انجام می‌دهیم معمولاً دیسک‌های ستون فقرات فشرده می‌شوند که بعد از انجام تمرین دوباره به حالت اولیه خود برمی‌گردند.

تمرین اسکوات در واقع باعث بالا رفتن مقاومت پا‌های شما می‌شود و همچنین چربی‌ها را می‌سوزاند مانند تمام حرکت‌های بدنسازی اسکوات باعث قوی شدن استخوانهایتان می‌شود و تأثیر نادرستی بر روی رشد نخواهد داشت. شاید در نخست فکر کنید که تمرین اسکوات باعث فشار به مفاصل شما خواهد شد اما بدن شما تحمل این فشار را خواهد داشت.

زیرا مانند این فشار در محیط اطراف بدن شما وجود دارد. تمرین اسکوات مزایای زیادی دارد. این تمرین باعث می‌شود تا اسکلت بدن شما قوی شود و برای انجام حرکات ورزشی توانایی‌های بیشتری پیدا کنید. پا‌های شما در حین این تمرین قوی می‌شود و سلامت آن‌ها حفظ خواهد شد.
در هنگام انجام تمرین اسکوات تمرکز داشته باشید و حرکت را با پا‌ها و باسن خود تحت کنترل قرار دهید نه با کمرتان.

مطالعه بیشتر: چه ورزش هایی قد را کوتاه می کنند

آیا حرکت پا در بدنسازی قد را می‌سوزاند؟

آیا بدنسازی رشد قد را می‌سوزاند

آیا بدنسازی رشد قد را می‌سوزاند؛ این روز‌ها سخن از این است که ورزش بدنسازی و حرکت آن باعث کوتاهی قد می‌شود و قد را می‌سوزاند. اما آیا بدنسازی رشد قد را می‌سوزاند؟ آیا حرکت پا باعث سوختن رشد قد می‌شود؟ در واقع این سخن اشتباه می‌باشد. قد انسان معمولاً با حرکت‌های ورزشی بلندتر می‌شود و کوتاه نخواهد شد. حرکات بدنی کششی بیشتر رشد استخوان‌ها را تحریک می‌کنند و باعث ترشح بیشتر هورمون رشد خواهند شد.

حرکات قدرتی مثل اسکوات یا حرکاتی که با وزنه انجام می‌شود باعث می‌شود که فرد پس از انجام این ورزش‌ها خواب عمیق‌تری داشته باشد و در نتیجه ترشح هورمون رشد نیز با خواب عمیق بیشتر می‌شود. مخصوصاً حرکاتی که پرشی می‌باشد و با پا انجام می‌شود سوخت‌و‌‌ساز بدن را زیاد می‌کند و باعث ترشح هورمون رشد می‌شود و باعث افزایش قد می‌گردد.

البته نوجوانان بهتر است در ورزش بدنسازی اصولی ورزش کنند و بیش از حد توان خود از تمرین‌های بدنسازی استفاده نکنند.

نکات قابل توجه در انجام یک برنامه بدنسازی ایمن برای کودک و نوجوان

در صورتی که کودک یا نوجوان شما به ورزش بدنسازی علاقمند می‌باشد قبل از شروع هر کاری باید به نکات زیر توجه کنید:

داشتن مربی و کارشناس

مربی که برای آموزش به فرزند خود انتخاب می‌کنید باید در زمینه کار با کودک و نوجوان تخصص داشته باشد و دوره‌های مختلف آموزشی را گذرانده باشد.

رعایت برنامه تمرینی درست و اصولی

یک برنامه تمرینی درست با گرم کردن قبل از تمرین و سرد کردن بعد آن شروع می‌شود. فرزند شما باید حداقل ۵ تا ۱۰ دقیقه قبل از شروع ورزش با حرکات هوازی بدن خود را گرم کند و بعد از ورزش نیز با حرکات کششی بدن سرد شود.

تمرکز بر کل بدن

بدنسازی یک ورزش قدرتی می‌باشد و کودکان و نوجوانان باید تمرکز کامل بر روی کل بدن داشته باشند. تعادل بین بالا تنه و پایین تنه باید در این ورزش قدرتی حفظ شود.

تسلط بر روی تکنیک

کودکان می‌توانند به جای استفاده از وزنه از حرکات دراز نشست استفاده کنند. تا وقتی که کودک به تکنیک تسلط پیدا نکرد از دادن حرکات پیشرفته باید خودداری شود.

داشتن ریکاوری کافی بین جلسات

برای اینکه از بدنسازی کودکان نتیجه مطلوب گرفته‌شود بهتر است بین جلسات فاصله باشد و دو یا سه بار در هفته به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه جلسات بدنسازی انجام گیرد.

انجام تمرینات قدرتی در کنار تمرینات هوازی

تمرینات قدرتی قسمتی از برنامه تناسب اندام می‌باشد. کودکان و نوجوانان باید حداقل یک ساعت در روز فعالیت بدنی متوسط و با شدت بالا را انجام دهند. این فعالیت‌های هوازی شامل دوچرخه سواری، دویدن و یا بازی کردن در خارج از خانه می‌باشد.

نوشیدن آب کافی

برای اینکه ورزش بدنسازی بتواند نتیجه مطلوبی برای کودکان و نوجوانان داشته باشد باید نوشیدن‌آب کافی هرگز فراموش نشود و کودک و نوجوان تغذیه سالم و درستی داشته باشند. زیرا نوشیدن‌آب کافی باعث بالا رفتن سوخت و ساز در بدن می‌گردد و تغذیه سالم می‌تواند ویتأمین‌های مورد نیاز برای بدن کودک و نوجوان را که در حال رشد می‌باشد تأمین کند.

سخن پایانی؛ آیا بدنسازی رشد قد را می‌سوزاند

در مورد بدنسازی کودکان و نوجوانان همواره این سؤال در بین والدین وجود دارد که آیا بدنسازی رشد قد را می‌سوزاند؟ در جواب این سؤال باید بگوییم تمرینات بدنسازی اگر به صورت اصولی و درست و طبق برنامه‌ریزی انجام بگیرد هرگز آسیبی به بدن کودکان و نوجوانان وارد نمی‌کند. برای رشد قد در کودکان و نوجوانان نیاز است تا هورمون رشد به اندازه کافی ترشح شود. ورزش بدنسازی باعث ایجاد هیجان و عضله‌سازی می‌شود. ورزش اسکوات هم برخلاف تصور افراد که فکر می‌کنند باعث کوتاه شدن قد می‌شود در واقع باعث تقویت عضلات پا می‌شود و با کشش‌هایی که ایجاد می‌کند می‌تواند در قوی شدن عضلات ستون فقرات و پا‌ها تأثیر زیادی بگذارد.

اگر فرزند نوجوانی دارید که ورزش بدنسازی انجام می‌دهد و نگران قد او هستید می‌توانید از پکیج قد پلاس استفاده کنید. این پکیج با استفاده از برنامه‌ریزی درست، تغذیه سالم، خواب منظم و بدون استفاده از دارو می‌تواند باعث رشد و افزایش قد شود. در افراد نابالغ و کودکان و نوجوانانی که صفحات رشد هنوز بسته نشده‌اند این پکیج به‌صورت تضمینی جواب می‌دهد.

مجموعه قدپلاس جزو اولین مراکز در کشور است که توانسته است تنها با تمرکز بر روی اصلاح ساختار و اناتومی بدن افراد، بدون قرص و دارو، افزایش قد در 22 سالگی بین 3 الی 12 سانت را تضمین نماید. پکیج قد پلاس  دارای مجوز ثبت است. کافی‌ست جهت مشاوره هم اکنون با ما تماس بگیرید تا کارشناسان ما در خصوص رشد قد در سن 22 سالگی شما را راهنمایی نمایند.

قدپلاس

اما در بزرگسالان پکیج قد پلاس می‌تواند باعث درمان بسیاری از مشکلات استخوانی شود. مشکلاتی مانند افتادگی‌شانه‌ها، قوزشدن پشت زمانی که درمان شود فرد بالغ نیز قد بلندتری پیدا می‌کند. قبل از خرید این پکیج می‌توانید از طریق شماره تماس‌هایی که در سایت قرار داده شده است با مشاورین این امر مشورت کرده و سپس اقدام به خرید این محصول نمایید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://ghadpl.com/?p=11010